Krizės ištiktoje Lietuvoje kilo valdymo, komunikacijos ir lyderystės krizių cunamis. Sprendimai, svarbūs visiems piliečiams, priimami ir keičiami kas kelios valandos, politikai kritikuoja vienas kitą, o dešinė, regis nežino, ką daro kairė. Politikos ir komunikacijos mokslo specialistai vieningi, susidūrėme su dar nematytomis aplinkybėmis ir su jomis nesusitvarkome.

Aurelijus Veryga (nuotr. Fotodiena/Pauliaus Peleckio)

Aurelijus Veryga (nuotr. Fotodiena/Pauliaus Peleckio)

Stringa ne tik vadyba ir krizės valdymas, stinga net elementaraus susikalbėjimo, o artėjant rinkimams nevengiama pasirankioti ir pigių politinių taškų. 

Karantinas, iš užsienio grįžtančiųjų izoliacija, vėliau jos atšaukimas, medikai be apsaugų, testų nuo koronaviruso stygius ir kitos problemos Lietuvą ir jos valdančiuosius užgriuvo lavina. Pasak politologų, kitos šalys su koronaviruso sukeltomis problemomis tvarkosi taip pat vidutiniškai, bet pas mus stringa ne tik testai ir reagentai, bet gebėjimai vadovauti krizei.

Sveikatos apsaugos ministras, vadovaujantis krizei, atsidūrė kritikos smaigalyje, bet specialistai sako, kad kaltas toli gražu ne jis vienas. 

REKLAMA

Nėra taisyklių ir drąsos

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Algis Krupavičius sako, kad ši krizė apnuogino mūsų negebėjimą tvarkytis. Neturime mes ir krizių valdymo mechanizmo, vadovo. 

„Mes neturime taisyklių, kaip valdyti krizes, nors įstatymų ir yra. Dabartinė krizė parodė, kad įstatymus keičia improvizacijos. Institucijos, kurios turi būti ir veikti, tinkamai nefunkcionuoja. Sprendimai šlubuoja, ten pilna prieštaravimų. O dar vienas trūkumas, kad krizės pradžioje jos valdymas buvo akivaizdžiai per žemo lygio. Jau pradžioje tapo aišku, kad krizė peržengs vienos ministerijos ribas. Krizės valdymo lygis buvo pakeistas tik šiomis dienomis“, – sakė profesorius, patikinęs, kad tai reikėjo padaryti prieš kelias savaites. 

Jis aiškino, kad įstatymuose viskas numatyta ir aprašyta, bet įgyvendinimo dalis veikia su rimtais trūkumais. 

Algis Krupavičius (VDU nuotr.)

Algis Krupavičius (VDU nuotr.)

„Tiesa, tokio masto krizė yra kilusi pirmą kartą. Kai kyla kitokios krizės, būna aišku, kas turi prisiimti įgaliojimus. O šiuo atveju trūko patirties ir susivokimo, ką ir kaip reikia daryti“, – aiškino A. Krupavičius.

Anot jo, reikia pripažinti, kad situacija buvo vertinama neadekvačiai nuo pat pirmos dienos. Buvo manoma, kad susidursime su paprasčiausia epidemija. 

„Nebuvo įvertintas galimas krizės mastas, matyt, buvo svarstoma, kad koronavirusas yra Kinijos reikalas, kuris mūsų nepasieks. Po to, tiesa plėtėsi, bet veiksmų nebuvo, jų nebuvo iki pat kovo 11 dienos. Akivaizdu, kad nebuvo tinkamai pasirengta, dėl to turėjome reagentų krizę, medikų aprūpinimo apsaugos priemonėmis krizę, kuri iki šiol neišspręsta. Turėjome tyrimų krizę, kai Latvija ir Estija Lietuvą lenkė keliais kartais.

REKLAMA

O štai dabar karantino krizė, kai vieną dieną jis organizuojamas pagal vienas taisykles, o jau kitą – pagal kitas. Tokios krizės sąlygomis situacijos, žinoma, keičiasi, bet ne taip dažnai, kaip keičiasi bandančiųjų suvaldyti krizę, sprendimai“, – kalbėjo politikos mokslų specialistas. 

Anot jo, visuomenė buvo dezinformuojama. Tarkime, ta pati informacija dėl kaukių, kai ilgai buvo aiškinta, kad jos nebūtinos ir nereikalingos. O štai dabar jau reikalingos. 

„Pavyzdžių, kur buvo elgiamasi neapgalvotai ir netinkamai yra ir daugiau. Žinoma, buvo ir nenumatytų dalykų, tokių, kaip žinia, kad reagentų siuntos gali vėluoti. Tada neliko nieko kito, kaip sakyti, kad tyrimuose darysime pauzę“, – svarstė profesorius. 

Anot jo, sveikatos apsaugos ministras, kuris yra ekstremalių situacijų centro vadovas, galėjo daug anksčiau sakyti, ko jam trūksta, kokios pagalbos ar įgaliojimų reikia. 

„Į jo daržą ne vieną akmenį galima mesti, pradžioje dėl to, kad jis kaip politikas krizės pradžioje ja naudojosi, kaip viešųjų ryšių platforma. Operacijų vadovui kasdien nereikia eiti į penkias skirtingas žiniasklaidos priemones ir asmeniškai aiškinti situaciją. <..> Reikėjo koordinuoti ir priimti sprendimus, o ne informuoti apie juos, tam yra spaudos atstovai. Ministras tikrai supainiojo ministro ir spaudos atstovo amplua“, – aiškino profesorius A. Krupavičius. 

Lyderių nėra ir jie neatsiranda

Politologė Rima Urbonaitė įsitikinusi, kad niekas Europoje su šia krize nesitvarko idealiai. Visi susiduria su tam tikromis problemomis ir trūkumais, mes nesame išimtis. 

REKLAMA

„Tai, kas vyksta paskutiniu metu, išties yra sudėtinga situacija. Šiuo metu grįžta daug žmonių, kurie tuo nepasirūpino anksčiau. Ir negalima sakyti, kad jie nekelia grėsmes. Tai nėra savaiminė grėsmė, nerūšiuokime piliečių, bet mes žinome, kad virusas išplitęs kitur, o mes turėjome įvežtinius atvejus, kurie kėlė problemų. Taigi, klausimas ar mes buvome pasirengę tą problemą suvaldyti, ar tai, kaip mes ją valdėme nesukėlė papildomo chaoso?“, – klausė politologė. 

Dabar jau matosi, kad chaoso išvengti nepavyko, buvo mėginama reaguoti į situaciją ne dienomis, bet valandomis. Natūralu, kad pasakyti, jog viskas vyksta sklandžiai, mes negalime. 

„Svarbiausia, kad sprendžiant vieną problemą nebūtų sukurta dar viena. Nes tokiu atveju galima kelti klausimą dėl kompetencijų. Reikia suprasti, kad niekas neveikia vakuume, veikia institucijos, nuo jų pasirengimo veikti, priklauso daug. Žinoma, jei sprendimas blogas, jis sukurs ir blogas pasekmes.

Rima Urbonaitė

Rima Urbonaitė

Net jei mes žiūrime į ministrą, turime suprasti, kad jis sprendimo žiūrėdamas į lubas nesugalvoja. Jis dirba komandoje, ten yra ir vyriausybės narių. Tai problema, kuri persirita per kitas sritis. Todėl pasakyti, kad konkretus žmogus kaltas, negalima“, – aiškino politologė, sakydama, kad kaltinti vieną žmogų būtų kvaila. 

Kaskart atsekti, kur nesuveikė mechanizmas – nėra lengva. Ši dėlionė nėra paprasta, todėl viena grandis niekada nebūna kalta. 

„Turime matyti tuos žmones, kurių rankose sprendimų priėmimo galios. Tai premjeras, ministras, kiti ministrai ir Vyriausybė. Dar yra Seimas, kuris dingęs iš viešosios erdvės, bet jie vis dar yra. Nors kyla klausimas, ką jie įsivaizduoja turintys daryti? Nes kol kas atrodo, kad tik izoliuojasi. Iš ten lyderystės nesimato.

REKLAMA

Dar yra prezidentas, bet jo galios ribotos. Šiandieninė krizė yra gera terpė atsirasti lyderiams. Bet kol kas ta galimybe ne visi gali pasinaudoti, o tie, kurie bando, tai imituoja, bet ne lyderiauja“, – kalbėjo politologė. 

Anot jos, net įprastomis sąlygomis mes turime lyderių stoką, todėl tikėtis, kad kas nors pasikeis krizės metu – nevertėtų. Taip, krizės išryškina lyderius, bet, jei jų nebuvo, naivu tikėtis, kad kažkas atsiras netikėtai, nes žmonės tai tie patys. 

Savivalda tapo priešininkais

Komunikacijos specialistas Arijus Katauskas sako, kad valdžios krizės komunikacija yra itin bloga, žinutės viena kitai prieštaraujančios ir išeinančios ne iš vienų lūpų. 

„Krizės atveju svarbiausia yra bendra žinutė iš tų, kurie atsakingi už jos valdymą. Krizės valdyme svarbu informacijos adaptavimas, svarbu, kad ji būtų laiku, viskas būtų suderinta ir be interpretacijų“, – kalbėjo komunikacijos specialistas. 

Arijus Katauskas

Arijus Katauskas

Anot jo, dabartinė situacija parodė, kad pilna nesusikalbėjimo, nėra komandinio darbo. Matome komunikuojantį „centrą“, medikus, merus. Turinys nėra bendras, papildantis, o atvirkščiai, prieštaraujantis, kritikuojantis. 

„Toks jausmas, kad merai arba rajonų savivaldybės nebuvo įtraukti į krizės valdymą, arba jei buvo, tai buvo per mažas įtraukimas. Taigi, tie, kurie yra arčiausiai paprastų žmonių ir turėtų būti pagrindinis komunikacijos kanalas, didžiulė pagalba „centrui“, kaip tik tapo priešininku, kliuviniu“, – aiškino A. Katauskas. 

REKLAMA

Šioje situacijoje išryškėjo problema: vietoje pagrindinių palaikytojų savivaldos atstovai tapo pagrindiniais priešininkais. 

„Nebuvo laiku sukurta sistema, kuri leistų tinkamai atsakyti į klausimus, įvertinus tai, kad savivaldybių vadovais pasitikima labiau, jie yra tiesiogiai rinkti ir tai nutiko visai neseniai. Tokia situacija reiškia, kad žmonės labiau pasitikės vietiniais politikais.

Taigi, schema su informacijos patekimu, derinimu nebuvo sukurta. Gavome politikuojančius merus, kurie nepraranda progos prieš rinkimus pulti ministrus ar premjerą. Susiderinimo taip pat nėra“, – sakė jis, paaiškinęs, kad iš skirtingų institucijų išeinanti skirtinga informacija verčia žmones gūžčioti pečiais. 

Tai, pasak specialisto, pavojinga, nes žmones ima pasitikėti skirtingais šaltiniais. Vieni tiki meru, kiti ministru, treti – niekuo. 

Gaila
2020-03-30 10:15:23
Visos klaidos ir plika akimi matomos, nereikia nei politologų, bet visų blogiausia, kad iš NELAIMĖS dar norima pasidaryti REITINGŲ, gėda politikams, kad nėra vienybės. ĮSIKLAUSYKIME - virusui mes visi lygūs - nėra nei pozicijos nei opozicijos, virusas nesirenka. Politikai nepolitikuokite, bet padėkite vieni kitiems.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
ZKC 2020-04-10 22:05:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O KAS SUSITVARKO KOKIA SALIS? ZINESKLAIDA TIK KISA PAGALIUS Y RATUS IR TIEK .    ATSAKYTI
Mociute 2020-04-05 10:46:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jus jau 30 metu kaip nesusikalbat ir nesusikalbesit ,nes nuo tada,kai patekot ,,prie lovio,,tik riejates ir rupinatrs tik savo bizniais ,reikia dirbti apgalvojant savo veiksmus ,jei atsirsnda koks saziningesnis zmogus .,tai tuoj ,,suedat ,,kad nekliudytu ,gero nieko nebus ,per toki valdyma Lietuva zusta.   ATSAKYTI
Hehe 2020-04-05 09:03:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
šiuo atveju trūko patirties ir susivokimo, ką ir kaip reikia daryti“.. taigi " profesionalus" rinko, o pasirodo išrinko tokius pat kaip kad rusijoje 1917 metais atêjo po perversmo î valdžią nemokšos.. už ką balsavo, tą dabar ir turi   ATSAKYTI
Zmogus 2020-04-04 00:22:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesusitvarkote ir nesusikalbat todel kad Estate debilai   ATSAKYTI
Pilietis 2020-03-31 13:20:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Iki šitos krizės netikėjau žiniasklaida.. kodėl turėčiau tikėti dabar ??? Akivaizdu, kad vyksta įvairių grupių vienas kitų puolimas..net ir "maro" metu. o žinisklaida matyt su tais, kas geriau "patepa"..   ATSAKYTI
As 2020-03-30 21:41:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laikas dirbti, o ne nosis krapstytis! Auuu! Seimunai! Ar jus girdit?!    ATSAKYTI
K 2020-03-30 21:38:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek dar kesim tokia neįgaliam valdžia, jie net nesistengia, tik aimanuoja. Vyti juos lauk iš seimo rūmų, tegul eina gatvių šluoti. Veryga, laikas   ATSAKYTI
"Politologai" 2020-03-30 19:08:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ach, kaip Krupavicius viska zino ir davineja patarimus. Kaip ir Urbonaite "politologe" Juknevicienes dukterecia iesko lyderiu. O galvoje pas abudu, kaip cia prasukt Grybauskaite ar kita niekadeja.   ATSAKYTI
Pensininkė 2020-03-30 17:45:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Seimui rūpi tik apsaugoti save,žmonių sveikata ne rūpi ją noriai aukoja vardan reitingų,šmeiždami dirbančius,kuria intrigas.   ATSAKYTI
Mintis 2020-03-30 17:13:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kadangi nėra buvę tokios padėties, tai ir nėra patirties priimti teisingus sprendimus, pridaryta klaidų visose šalyse, kur išplito virusas, ne tik lietuvoje. Gana kritikuoti, dabar kaip niekad reikia vienybės, paklusti nustatytoms karantino, saviizoliacijos taisyklėms, kitaip neįmanoma bus sutabdyti korono plitimą.   ATSAKYTI
Tina 2020-03-30 13:23:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Karštoji linija 1808 neregistruoja ligonių iš Vilniaus išsitirti dėl koronaviruso - šiandienai nėra vietų. Kada bus registracija kitai dienai, 1808 darbuotojai nežino.    ATSAKYTI
terese 2020-03-30 12:41:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visi tik giriasi, kuria kazkokias programas uz kurias nusiraso didziausius pinigus.Taciau apsauginiu priemoniu net nebuvo paruosta.O juk vyko Baltarusijos AES tipo sprogimo evakuacijos apmokymai.Juk turejo but paruosti kostiumai spec(jie tiktu musu dabar gydytojam),kur kaukes,jos irgi tiktu.Kazkas palakste,kazkas pafilmavo is 4 rakursu ir pavadino masiskais mokymais.Juokas.Jei AS sprogtu nieks mums nepadetu .Nei valdzia ,kuri pirmoji padus pasipustytu, nei amerikosai nei europa.Cia kiekvieno zmogaus reikalas bus.Juk nieko ner- net transporto.Taciau milijonus nusirase uz mokymus.Cia liunas pas mus-kur pinigus itraukia. Sutrauks ir po karantino gautus pinigus.    ATSAKYTI
Ar 2020-03-30 17:48:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
jūs bent įsivaizduojate kiek tų kostiumų reikia,kas galėjo jų tiek pirkti ir iš kokių pinigų.  
kur 2020-03-30 12:32:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
komentaras?   ATSAKYTI
Janina 2020-03-30 12:25:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bobutė. Siūlau nors metams atidėti rinkimus,nes sumažėtų noras pasirodyti gudriems ir gal imtų rūpintis žmonėmis.   ATSAKYTI
vidutisss2 2020-03-30 11:47:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
truksta jau kantrybe--norisi islipt ir uzmest per nosi--vaiksto visur be kaukiu be pirstiniu--tai kaip mes neuzsikresim---anglijoinir airijoi uzdrausti vaziavimai tik su leidimais--o cia--durniu krastas   ATSAKYTI
Morta 2020-03-30 11:44:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nebuvo valdžioje teisybės ir niekada nebus, jie moka tik savimi pasirūpinti. Lietuvos piliečiai eina balsuoti, pasitiki jų gražiomis kalbomis.O paskui automatiškai plokštelė jų apsiverčia. Tokių valdžiažmogių Lietuvos piliečiams tikrai nereikia. Jie sukelia piliečiams dar didesnį galvos skausmą.   ATSAKYTI
Rasa 2020-03-30 11:35:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Viena aišku,kad tik pačiam žmogui ir belieka rūpintis savo sveikata,išgyvenimu ir išlikimu.Stebint vyriausybės elgesį šiuo laikotarpiu,priskirčiau posakį-,,daug auklių,vaikas be galvos"..

   ATSAKYTI
kompozitoriussakalauskas @gmail.com 2020-03-30 13:19:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šis VIRUSAS apvalys PASAULĮ .Įšliks tiktai PATYS,PATYS stipriausieji .Tai BALTOS-PLIENINĖS ŽIURKĖS metai jau visomis prasmėmis . 2050 metais mūsų beliks žemėje tiktai 1 milijardas . Tai DIEVULIO bausmė už mūsų gyvenimą šioje planetoje . Milijardai mašinų ,įvairios technikos ,pramonės išmetami teršalai ,atominės jėgainės ....šiukšlės metamos visur kur papuola ir t.t.t.t.t.t PRAMOGOS,TURTAI ,PALEISTUVYSTĖS ,NARKOTIKAI ,ALKOCHOLIS ir t.t.t.t.t.t ir pan .... Turime dabar visi už tai atkentėti ir ateityje jau daryti atitinkamas išvadas ...o ne kariauti tarp valstybių ir grąsinti vieni kitiems ...Tai jau turi būti PRAEITIS ......   
Tiesiog pikta 2020-03-30 11:35:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ko tie viešųjų ryšių specialistai putoja, tegul eina, padeda susitvarkyt su komunikacija ir dar neatlygintinai, kur jų solidarizacija, kur jų pilietiškumas, jie nieko patys nesugeba, tai parodo šitų al'specialistu ne profesionalumą.    ATSAKYTI
terese 2020-03-30 12:47:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas daugiausia verkia:dainininkai ,teatralai,zurnalistai nes per telika niekas neduoda reklamu,verslininka ir visi kas tukstancius uzdirba,santaupu turi.Ka daryt tiem kuriu alga 500 ir dar 2 vaikai.Pas juos centu uzspaustu nera,o darbo jau nera.Visada verkia turtuoliai,o biedni kazkaip sukasi ir tyli.  
Gintas 2020-03-30 11:33:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik koncervai 30 metų veda teisingu keliu,klaunai jūs!   ATSAKYTI
>Gintas 2020-03-30 22:28:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kai išsipagiriosi pasidomėk kiek konservai per 30 metų buvo valdančioji dauguma.  
N.l 2020-04-05 10:54:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Asile.ir konservai tavo .brudai  
Irena 2020-03-30 11:30:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Visi rėkia reikia pakeisti Veryga,tai parodykit konkrečiai kuris čia toks protingas ir viską padarys idealiai, pavardės paminėkite, o ne lokit tuščiai, be to mes geriau tvarkome negu Italija, Anglija, ir net Amerika   ATSAKYTI
''parodau'' 2020-03-30 12:29:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pats idealiausias ''būtų'' Gabrielius ir jo ''kolegos'' , tik gaila neliktų nei milijardų biudžete ir paskęstume skolose.  
Taip 2020-03-30 17:51:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai bent versliukas būtų,visi užsikrėtę susimokėtų.  

Top Video

TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
REKLAMA
Gitanas Nausėda (nuotr. stop kadras)
Europos Sąjungai (ES) raginant Lietuvą daugiau dėmesio skirti skaitmenizavimui ir žaliosioms iniciatyvoms, prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad šalies ekonomika nesikeičia ...
Parduotuvė (nuotr. stop kadras)
Lietuvoje gegužę statistikams užfiksavus išankstinę 0,5 proc. defliaciją, SEB banko ekonomistas sako, kad kainų mažėjimą labiausiai lėmė maisto, drabužių bei kuro kainų ...
Eurai (nuotr. Justinas Auškelis/Fotodiena)
Seimui ketvirtadienį teikiamos pataisos, kuriomis Vyriausybė siūlo mokėti subsidijas darbdaviams, ekstremalios situacijos ar karantino metu išleidžiantiems 60 metų ir vyresnius ...
Jaroslavas Narkevičius (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Premjeras Saulius Skvernelis nestandartine vadina situaciją dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus ir teigia, jog norint priimti sprendimus dėl ministro, jam reikia ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Vasaros pradžioje Lietuva atveria sieną keliautojams iš tų šalių, kuriose koronaviruso situacija yra stabilizuota. Iš į sąrašą patekusių šalių grįžusiems keliautojams ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų