Profesorius Kasiulevičius: „Kiekviena mirtis yra dalelė civilizacijos mirties“

Lietuvoje plinantis koronavirusas verčia griebtis neatidėliotinų saugos priemonių. Tiesa, būtent COVID-19 infekcija jau nusinešė 4 lietuvių gyvybes, o užsikrėtusiųjų skaičius siekia beveik 300. Nepaisant to, medikai nenuleidžia rankų ir tikisi geriausio.

Vytautas Kasiulevičius (nuotr. Fotodiena.lt)
117

Štai Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius tikina, kad pasaulis per šiuos du mėnesius gerokai pasikeitė.

Pateikiame profesoriaus pasidalintą įrašą:

„Šiuo metu įžengiame į tokią viruso plitimo stadiją, kai didžioji dalis visuomenės jau suvokia grėsmes ir savo pareigas, o mes medikai ir dėstytojai irgi turime daug pareigų. Todėl vis mažiau laiko viešiems komentarams žiniaklaidoje. Aš labai gerbiu žurnalistus ir visuomenės teisę žinoti, bet laikas tampa aukso vertės preke, kai vietoj kalbų reikia tiesiog tirti, gydyti pacientus bei konsultuoti kolegas. 

Iš esmės per tuos daugiau kaip du mėnesius pasakėme viską, kas bus ir ko reikia, kad to nebūtų kiek galėjome anksčiau. Kai ką valdžia ar bent jau jos dalis išgirdo. Prognostinius modelius pateikėme netgi labai artimus vis garsiau ir dažniau prabylančių matematikų ir epidemiologų skaičiavimams. Dabar labai noriu tik vieno, kad kuo daugiau išgelbėtume mūsų žmonių. 

REKLAMA

Yra tokių, kurie ranka moja į vyresnio amžiaus žmonių mirtis - vis tiek numirs. O man atrodo, kad kiekvieno mūsų mirtis, nepaisant amžiaus grupės, yra dalelė ir mūsų civilizacijos mirties. Kokie mes išliksime po šio balandžio ir gegužės mėnesių, kokias užkardas suręsime vėlesnėms viruso bangoms, apspręs mūsų Europos civilizacijos likimą. Turbūt ne vieną jūsų apimdavo neviltis, kad mūsų Europos tarsi neliko, o vietoje galingiausių pasaulio ekonomikų šeimos liko didelė viską naikinanti iš Kinijos atkeliavusio viruso metastazė. Mūsų visų Europos vadovai ir sistemos buvo silpni ir nepasirengę grėsmei. Bet ar mes to nenujautėme migrantų krizės ir kitų ,,nevaldomų" krizių akivaizdoje? Gal Kinijos virusas ir yra ta tikroji pamoka norint išlikti? 

Rektorius, istorikas, profesorius Rimvydas Petrauskas savo straipsnyje apie Europos Unijos prasmę šiomis dienomis užduoda vieną klausimą: ,,Kokia mūsų civilizacijos trajektorija ir kokioje draugijoje, kokiame kultūriniame bei politiniame lauke norime būti?". Tai klausimas, kurį mums reikia nuolat prisiminti, kai vis dar nesuvokiame, kad pasaulis per šiuos du mėnesius pasikeitė. Prisiminti, kad prieš reikalaujant pagalbos ir solidarumo iš kitų pirmiausia turime pasirūpinti savimi ir savo artimais žmonėmis. Ir pagaliau prisiminti, kad teks viską atkurti, kai tai baigsis. Šį kartą teks sukonstruoti kažką tikro“, – rašė profesorius V. Kasiulevičius.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad trečiadienį, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinta dar devyniolika naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų. Taigi šiuo metu Lietuvoje iš viso yra nustatyti 274 užsikrėtimo šia infekcija atvejai.

 Šie duomenys surinkti iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, Kauno klinikų, Respublikinės Šiaulių ligoninės ir Santaros klinikų laboratorijų. 

Visais atvejais jau pradėti arba bus pradėti epidemiologiniai tyrimai.

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

(117 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta Lietuvoje

Numatyta, kad žmogus, pasireiškus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingam simptomui – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu koronaviruso infekcijos atveju, pirmiausia turi skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos. Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina. Be to, bus klausiama, ar pacientas gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilųjį punktą. Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobilaus punkto koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.

(661 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagal kovo 23 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: tai – asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

ARBA

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju.

Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės): 

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus. 

2) Sveikatos priežiūros specialistai. 

3) Asmenys, vyresni nei 65 metai amžiaus, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. 

Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų