Pateikdamas naujausią informaciją dėl koronaviruso suvaldymo situacijos šalyje sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paskelbė, kad šiandien kol kas išliekame toje pačioje, klasterinio ligos plitimo, situacijoje. „Kol kas visi susirgimai yra atvežtiniai arba atsekami", – pabrėžė jis.

Spaudos konferencija dėl koronaviruso (nuotr. Justinas Auškelis/Fotodiena)

Spaudos konferencija dėl koronaviruso (nuotr. Justinas Auškelis/Fotodiena)

Ministras priminė, kad šiandien Vilniuje 12 val. pradeda veikti du mobilieji patikros punktai, taip pat jis pradeda veikti Kaune: „Marijampolė, Alytus, dar kiti miestai taip pat pasiruošę pradėti, bet dar reikia darbuotojų apmokymų. Kiekvienam mobiliam punktui yra priskirta ligoninė, kur bus gabenami testai, galėsime juos pasidalinti, pagal regioną yra paskirti."

Pradedantys veikti mobilūs koronaviruso testavimo punktai papildomai leis atlikti šimtus, bet ne tūkstančius tyrimų. Jis priminė, kad visos šalies laboratorijos per parą pajėgios ištirti iki 1500 mėginių.

„Tikrai tai nebus tūkstančiai per dieną, geriausiu atveju, per visą Lietuvą kalbėsime apie šimtus, kad neužkirstumėme kelio pirmiausia pačioms ligoninėms išsitirti“, – teigė A. Veryga.

REKLAMA

Anot jo, net ir paimtas mėginys gali būti laikomas šaldytuve keletą dienų ir tuomet, laboratorijoje atsiradus laisvos vietos, tyrimas daromas.

Paklaustas, kiek turime reagentų ir kiek jų užteks, priminė, kad jų šią savaitę atvažiuos 10 tūkst., dar 20 tūkst. bus pristatyti kitą savaitę, kiek jų reikės, anot ministro, bus matyti pagal pacientų srautus.

Kartu jis informavo, kad nuo šiol pacientai, kuriems diagnozuota lengva forma, galės būti gydomi namuose.

„Aišku, taip bus, jei gydytojas nuspręs apie tokią galimybę, jei žmogus gali izoliuotis nuo kitų šeimos narių. Jis turės pasirašyti, kad yra informuotas, kaip reikia elgtis ir kokia atsakomybė gresia už to nesilaikymą", – sakė A. Veryga.

Paklaustas kaip reaguoja į iš ligoninių sprunkančius pacientus, ministras pabrėžė, kad ligoninė nėra kalėjimas, bet jei tai bus problema, kalbės ir su policija, kariškais.

„Pacientai turi suprasti, kad jei jie yra užsikrėtę ir jie pabėgs iš gydymo įstaigos, jiems gresia ir baudžiamoji atsakomybė", – pabrėžė jis.

Paprašytas pakomentuoti pranešimus apie Šiauliuose saviizoliacijos nesilaikantį pacientą ir policijos atsisakymą teikti informaciją dėl duomenų apsaugos, A. Veryga sutiko, kad tai tikrai turėtų būti antroje vietoje po žmonių saugumo: „Be abejo, paciento norą neatskleisti jo būklės gerbsime, bet pareigūnai reikiamą informaciją tikrai gaus." 

Painioja saviizoliaciją ir karantiną

Jo teigimu pagrindinė žinia dabar, kad turime likti namuose, saugotis. 

„Išties gyventojai painioja karantiną ir saviizoliaciją. Visi, kurie yra parvykę iš bet kokios užsienio šalies, 14 dienų turi būti saviizoliacijoje, taip pat tie, kurie yra turėję kontaktą su užkrėstu asmeniu. Bendrai šalyje yra paskelbtas karantinas ir rekomendacijos duotos, kad bet kur einant laikytis tam tikrų atstumų, vengti kontaktų, laikytis higienos. Dėl izoliacijos sąlygų laikymosi, policija minėjo, kad sulaukia nemažai pranešimų apie to nesilaikančius, tai stengiamasi informuoti tuos žmones, primenama jiems, bet turėtų žinoti ir apie atsakomybę", – sako A. Veryga.

REKLAMA

Svarstomas apriboti judėjimas dideliuose parkuose, pažintiniuose takuose.

„Panašu, kad dalis gyventojų nesupranta, kokia yra rizika ir buriuojasi, negana to, leidžia vaikus į žaidimo aikšteles, o tarp vaikų liga plinta labai greitai, jei vaikai ir nesuserga, jie parneša ligą vyresnio amžiaus asmenims. Dėl to artimiausiu metu mažų mažiausiai rekomendacijos bus paskelbtos rekomendacijos", – sakė jis.

A. Veryga kartu atkreipė dėmesį, kad reikėtų neprarasti budrumo įsigyjant dezinfekcinį skystį. „Gyventojus raginu būti budriais, kad skystis atliktų savo funkciją, reikia, kad sudėtyje būtų ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio. Šiandien į rinką yra patekę 225 tonų dezinfekcinio skysčio, taip pat esame įsigiję 100 tonų į rezervą, jei nebus galimybės savivaldybėms įsigyti ir panašiai", – kalbėjo jis.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad šiandien, kovo 19 d., Lietuvoje patvirtinti du nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Abu atvejai yra įvežtiniai. Vienas pacientas grįžo iš Norvegijos per Latviją, kitas – iš Ispanijos. Jie šiuo metu izoliuoti ir gydomi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Šiuo metu Lietuvoje yra nustatyti 36 koronaviruso atvejai.

Tyrimus jau atlieka ir dar 4 ligoninės

SAM primena, jog nuo trečiadienio Santaros, Kauno klinikų, Respublikinės Šiaulių ligoninės ir Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijos jau gali atlikti tyrimus ne tik dėl savo pacientų, siekiant greičiau nustatyti viruso atvejus, bet į jas galės būti vežami ir ėminiai, paimti iš artimiausių mobilių punktų, kai tik jie pradės veikti.

REKLAMA

Gyventojai ir toliau raginami vadovautis medikų ir institucijų nurodymais pateikiamomis rekomendacijomis, SAM ragina žmones vadovautis, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

Pirmadienį visoje Lietuvoje įvestas karantinas. Jo metu su retomis išimtimis užsieniečiams draudžiama atvykti į Lietuvą, uždaromos daugelis parduotuvių, neveikia mokyklos, darželiai ir universitetai.

Daugiau apie Vyriausybės veiksmus kovoje su koronavirusu žiūrėkite čia:

Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso  

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai.   

Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Nuo kovo 16 d. pakeistas įtariamo atvejo apibrėžimas: žmonės, grįžę (ar iki to 14 d. keliavę) iš bet kurios užsienio valstybės, laikomi galimai užsikrėtusiais, jei jiems pasireiškia bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas. Tai yra, jei staiga prasidėjo karščiavimas, kosulys ar apsunkintas kvėpavimas ir simptomams paaiškinti kitų medicininių priežasčių nėra.

Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogui pasireiškė ūmi kvėpavimo takų infekcija ir jis buvo artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju.

REKLAMA

Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogus, kuriam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam būtina  hospitalizacija ir nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

Keliautojams, grįžusiems iš bet kurios šalies, 14 dienų būtina izoliuotis. Jiems būtina kasdien matuotis kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

Pasireiškus simptomams bus atliekamas tepinėlis naujojo koronaviruso infekcijai nustatyti. Žmonėms, kuriems 14 dienų privaloma izoliuotis namuose, nes jie grįžo iš užsienio, eiti į lauką, jei tai gali sukelti pavojų kitiems žmonėms, draudžiama. Žmogus išeiti į lauką gali, jeigu jis tikrai gali užtikrinti, kad jo buvimas lauke niekam nesukels pasekmių, pavyzdžiui, jis išeis į savo balkoną, terasą, nuosavą kiemą, kuriame nesutiks kitų žmonių.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

REKLAMA

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

***

Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?

Juozas
2020-03-22 16:27:29
Ponas Veryga laikas atsistatydinti už melagystes. Mūšį pralaimėjai.Tuoj nebus kam gydyti. Nesaugai gydytojų. Pasimokyk iš veterinarijos gydytojų kaip užkirsti ligos plitimą.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Marijona Lukosaitiene 2020-04-01 13:57:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar tau spresti kada jam atsistatydint proto varkse.Veryga, Skvernelis ir visa komanda nors dirba,ko negalima pasakyti apie kitus.Veryga skyre nemaza pinigu kieki dar viruso pradzioja,tad kur jie dingo,kieno kisenese nusedo?Tad kas kaltas?Ar Veryga ir Skvernelis pajegus paskui kiekviena vagi sekioti ar stebeti kaip kiekvienas dirba,kiekvienam siek tiek mastanciam aiskuNEGALI.Tai visu reikalas padeti jiems dirbti o ne galvoti,kaip kuo daugiau prisivogti,ar kisti ratus ir trugdyti jiems dirbti.Tirbut kiekvienam aisku, kad trugdo buve valdzioje.Juk jie nuvare Lietuva i dugna, tik si valdzia zingsnis po zingsnio stumesi i prieki nors ir kaip jiems trugdo visokie atmatos.Jie sugebejo per ta toki trumpa laika nemazai padaryti paprastu zmoniu gerovei,ko nepadare per 10 mecius buve valdzioje.Sekmes ponas Skverneli,Veryga tame sunkeme darbe.   ATSAKYTI
Juozas 2020-03-22 16:27:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ponas Veryga laikas atsistatydinti už melagystes. Mūšį pralaimėjai.Tuoj nebus kam gydyti. Nesaugai gydytojų. Pasimokyk iš veterinarijos gydytojų kaip užkirsti ligos plitimą.   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
REKLAMA
policija ir žmonės gatvėje (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Lietuvoje karantino laikotarpiu išeiti pasivaikščioti į lauką galima ne visiems, o tiems, kam galima, yra būtinos sąlygos, kurių nevykdant galite susilaukti ir ...
Mobilus punktas tirti koronavirusą Vilniuje (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Savaitgalį pastebimas smarkiai sumažėjęs skaičius norinčiųjų registruotis į mobiliuosius koronaviruso patikros punktus, šeštadienį dalis rytinių laikų juose taip ir liko ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Lietuvoje – dar viena mirtis nuo koronaviruso. Ji užfiksuota Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, kurioje mirė 83-ejų metų moteris. Apie savo mamos, Stanislavos ...
Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena.lt)
Švelninti karantino sąlygas reikės labai atsargiai ir palaipsniui, kad nekiltų antroji epidemijos banga, sako prezidentas Gitanas Nausėdą. Šalies vadovas taip pat sako ...
Parduotuvė (nuotr. stop kadras)
Prabėgus dviem karantino savaitėms, prekybininkai skelbia apie pasikeitusius pirkėjų įpročius. Jau niekas nebešluoja tualetinio popieriaus ar kruopų. Žmonės renkasi tas prekes, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų