„Apie koronavirusą kalbame dar tik kelis mėnesius ir visi yra „pastatyti ant blakstienų“, o tuberkuliozės problema žinoma tūkstančius metų. Lietuvoje tiek sovietmečiu, tiek nuo Nepriklausomybės paskelbimo visada buvo gana daug šia liga sergančių žmonių. Aišku, gerėjant gyvenimo lygiui susirgimų mažėja. Tačiau kai atkūrėme Nepriklausomybę, turėjome daug ekonominių, socialinių problemų ir sergamumas, lyginant su paskutiniais sovietmečio metais, išaugo beveik tris kartus“, – sako VUL Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro Žolyno poliklinikinio skyriaus vyr. ordinatorius gydytojas pulmonologas doc. dr. Kęstutis Miškinis.

Tuberkuliozė (nuotr. 123rf.com)

Tuberkuliozė (nuotr. 123rf.com)

Jo teigimu, nors socialinė atskirtis po truputį ir mažėja, sergamumo tuberkulioze tempas nėra toks, kad pasiektume Pasaulinės sveikatos organizacijos nubrėžtus tikslus. 

„Dabar pagal sergamumą Europos Sąjungoje velkamės pačiame gale – esame antri nuo galo, bet, panašu, kad po kelių metų būsime paskutiniai, nes Rumunijoje, kurioje dabar tuberkulioze sergama daugiau, mažėjimo tempai greitesni“, – prognozavo pašnekovas.

REKLAMA

Stinga naujausių vaistų

Gydytojas pabrėžė, kad pati didžiausia problema, kad net ir mažėjant ligos atvejų, itin daugėja vaistams atsparios (ir „ypač atsparios“) tuberkuliozės formų.

„Ir tai turėtų kelti didžiulį nerimą, nes šiai problemai valstybės dėmesys yra labai mažas“, – pabrėžė K. Miškinis.

Gydytojas kartu sutiko, kad kalbant apie susirgimų išaiškinimą, labai svarbus ir visuomenės sąmoningumas.

„Reikia pripažinti, kad žmonės tampa atsakingesni. Kai yra patenkinti pagrindiniai poreikiai, žmonės labiau domisi savo sveikata, daugiau dėmesio skiria asmens higienai.

Vis dėlto, tokiam žmogui niekas neužkerta kelio turėti kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu ir apie tai visai nenutuokti. Galima daug vėliau sužinoti, kad jo partneris, kaimynas, su kuriais bendraujama, serga tuberkulioze ir gali jį užkrėsti“, – kalbėjo gydytojas.

Jo aiškinimu, jau susirgus pasveikinimo eiga vėlgi priklauso nuo to, kaip elgiasi konkretus žmogus.

„Didesnė dalis pacientų elgiasi labai atsakingai ir nori pasveikti, intensyviai gydosi. Deja, yra socialiai ne itin atsakingų ir sąmoningų žmonių. Jiems realiai nusispjaut į ligą, nes galvoja, kad tuo metu jiems neva viskas gerai. Neretai tokie asmenys būna panirę ir į įvairias priklausomybes, ši visuomenės dalis ligą sparčiausiai ir platina. 

Taip, dabar jau rasti būdai, kaip šiuos žmones prižiūrėti, yra specialūs kabinetai, kur jie gydomi, yra mokamos pašalpos maistui bei kompensuojamos transporto išlaidos ir tai yra labai veiksminga. Visgi didelė problema yra tai, kad nepakanka naujausių vaistų gydyti pacientus“, – atkreipė dėmesį jis. 

REKLAMA

K. Miškinio teigimu, šiuo metu naujų vaistų gydyti tuberkuliozei kiekis yra ribotas, jų negalima skirti visiems, kuriems specialistai galėtų skirti. 

„Taip pat mes negalime užtikrinti tokių žmonių visaverčio gydymo. Dabartinės sąlygos, kurios yra Vilniuje, kur ir yra didžioji dalis sergančiųjų tuberkulioze, yra labai blogos. Jei 30 sergančių žmonių priversti lankytis viename tualete, tai yra labai didelė tikimybė naujai užsikrėsti. Pacientai „pasidalina“ tuberkuliozę sukeliančiomis mikobakterijomis ir, kadangi gauna skirtingą gydymą, to rezultatas, kad išlieka patys atspariausi ir jie ima vyrauti“, – aiškino gydytojas.

Pasak jo, tuberkuliozinius skyrius perkėlus į naująją Santaros klinikų infekcinę ligoninę ši problema, ko gero, turės būti išspręsta, mat naujose patalpose ligoniai bus pakankamai gerai izoliuoti, negalės vienas su kitu bendrauti. 

„Pavyzdžiui, palyginimui, Estijoje yra kokius penkis kartus mažiau šių pacientų, o vaistų jie turi gerokai daugiau ir gali leisti skirti visiems, kam reikia.

Mes gi tuos vaistus pradėjome naudoti gal kokiais 5 metais vėliau, nes valdininkai reikalavo įrodymų dėl naujų vaistų efektyvumo. Tai visą laiką tęsėsi ir dabar ta biurokratija tęsiasi, vaistų negalima skirti visam kursui ir panašiai“, – kalbėjo gydytojas. 

Jis pridūrė, kad kaimyninėse Latvijoje, Estijoje veikia specialios tuberkuliozinės programos, kurios valstybei kainuoja labai nedaug, tačiau taip visiškai prisiimama atsakomybė už situacijos kontroliavimą.

REKLAMA

Ministerija: situacija keisis

Sveikatos apsaugos ministerija gi tvirtina, kad dar praėjusių metų lapkričio 1-ąją įsigaliojo atnaujinta tuberkuliozės gydymo tvarka, kurioje numatytos kompleksinės priemonės, nustatytos gydymo schemos, atitinkančios pačias naujausias Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas. 

Tuberkuliozė yra viena labiausiai paplitusių infekcijų pasaulyje. Lietuva pagal šios infekcinės ligos paplitimą yra tarp pirmaujančių Europos Sąjungoje (ES), todėl kovai su ja metamos išskirtinės pajėgos.

Naujojoje tvarkoje numatyta, kad greitasis molekulinis genetinis tyrimas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis finansuojamas visiems pacientams, ko iki tol Lietuvoje nebuvo, t. y. tyrimas atliekamas visiems pacientams, kai tam yra indikacijų. Tai ne tik leidžia patvirtinti, ar pacientas serga, bet ir iš karto įvertinti, kokia yra ligos forma, t. y. vaistams jautri ar atspari. Taip iškart gydytojai pacientui gali skirti jo atvejui gydyti tinkamus vaistus. Paprastai tariant, efektyvus gydymas vaistais pradedamas taikyti nedelsiant, kas, tikėtina, svariai pagerins gydymo rezultatus", – aiškino Asmens sveikatos departamento Specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus patarėja Alvyda Naujokaitė. 

Jos teigimu, taip pat jau priimti sprendimai PSDF lėšomis įsigyti reikalingų vaistų, kurie anksčiau Lietuvos pacientams negalėjo būti skiriami.

„Jais Valstybinė ligonių kasa (VLK) gydymo įstaigas įpareigota aprūpinti jau artimiausiu metu. Tai atlikus, gydytojai Lietuvoje kovai su liga galės skirti absoliučiai visus efektyviausius vaistus, kuriuos naujausiomis rekomendacijomis yra patvirtinusi PSO. Taigi, esminiai pokyčiai, kad Lietuvoje tuberkuliozės gydymas niekuo nesiskirtų nuo taikomo kitose šalyse, išties vyksta, sparčiai diegiamos naujovės, leidžiančios, pacientui kreipusis į gydymo įstaigą, ligą nustatyti ir gydymą pradėti dar tą pačią dieną.

REKLAMA

Be to, įgyvendinama 12 projektų, skirtų kovai su tuberkulioze. Jiems skirta 19,23 mln. eurų ES investicijų ir valstybės biudžeto lėšų. Už juos atnaujinama infrastruktūra, perkama nauja medicininė įranga, modernizuojami tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso (DOTS) kabinetai ir kita“, – aiškino SAM specialistė.

Simptomų nejaučia arba ignoruoja ilgus mėnesius

Savo ruožtu K. Miškinis pabrėžė, kad tuberkulioze būtų galima laikyti klastinga liga, mat realiai nėra tokių simptomų, dėl kurių žmogus iškart kreiptųsi į medikus, arba į juos paprasčiausiai nėra kreipiama dėmesio.

„Kai sulūžta koja, iškart kreipiamės pagalbos. Tuberkuliozė gi dažniausiai nustatoma profilaktinių tikrinimų metų, nes žmogus paprastai arba nejaučia simptomų ir sisteminių sutrikimų, arba tiesiog į juos nekreipia dėmesio. Taip dažnai būna su rūkaliais, kuriems dėl ilgalaikio rūkymo būna išsivystęs lėtinis bronchitas. Jie nuolat kosti ir neatskiria tos ribos, kai jau atsiranda tuberkuliozė. 

Kai nėra audringos organizmo reakcijos, žmogus gali iki pusės metų kentėti ir diagnozė nebus nustatyta. Įsivaizduokime, jei su sulūžusia koja vaikščiotume pusmetį, kas būtų?“ – situaciją iliustravo gydytojas.

Be to, tuberkuliozė apibrėžiama kaip generalizuota viso organizmo liga, tad ji gali būti išplitusi bet kur – smegenų dangaluose, smegenų skystyje, tiek gerklose, gerklėje, kauluose, kepenyse, blužnyje, inkstuose, akyse.

„Tačiau tokie ekstrapulmoninės (ne plaučių) tuberkuliozės atvejai vidutiniškai sudaro 10–15 proc. visų nustatomų ligos formų. Bet vėl viskas priklauso, kaip skaičiuojame. Anksčiau plaučių dangalų tuberkuliozės pažeidimai laikyti kvėpavimo sistemos tuberkulioze, o dabar ji laikoma ekstrapulmoninės kvėpavimo sistemos dalimi.

REKLAMA

Tačiau tuberkuliozės gydymas beveik visais atvejais yra standartizuotas, kiekvienu atveju pagal atsparumą vaistams parenkamos atitinkamos gydymo, kuris šiaip yra ilgas ir nuobodus, schemos“, – kalbėjo K. Miškinis.

Pagrindiniai simptomai

Specialistai primena, kad pagrindiniai tuberkuliozės simptomai yra sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių, skausmas krūtinėje, skreplių ar kraujo atsikosėjimas. Kiti galintys ligą išduoti simptomai: silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, ilgalaikis neaukštas (iki 37,4 laipsnių) karščiavimas, naktinis prakaitavimas.

Tuberkuliozės (TB) infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas TB, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojams srityse ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant.  

„Pasislėpusios“ tuberkuliozės bakterijos

Tuberkuliozės bakterijos nuo žmogaus žmogui perduodamos per orą, kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kosti, čiaudi. Asmeniui užtenka įkvėpti tik keletą šių bakterijų, kad užsikrėstų. Tačiau nebūtinai iškart susergama.

Tačiau specialistai įspėja, jog atvira tuberkuliozė – tik ledkalnio viršūnė, maždaug ketvitadalis pasaulio gyventojų turi latentinę tuberkuliozės infekciją. Tai reiškia, kad yra užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis, tačiau dar neserga ir ligos sukėlėjo neplatina.

REKLAMA

Tačiau esant nepalankiam gyvenimo būdui – kai lydi stresas, ilgalaikė įtampa, prastas maistas, yra nusilpęs imunitetas dėl ŽIV infekcijos ar kitų priežasčių – sudaromos palankios sąlygos šiai vadinamajai latentinei tuberkuliozei suaktyvėti. 

Latentinės tuberkuliozės atveju žmonės dažniausiai nejaučia jokių aktyviai šios ligos formai būdingų požymių: kosėjimo, karščiavimo, skrepliavimosi, bendros blogos būsenos. Ligą bakterijų paprastai neaptinkama ir seilių pasėlyje mikroskopijos metu. Įtarimų nesukelia ir rentgenologinis ištyrimas.

Kai asmeniui išsivysto aktyvi tuberkuliozė, simptomai (kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas ar svorio kritimas) gali būti lengvi daugybe mėnesių. Dėl to į gydymo įtaigą gali būti kreiptasi per vėlai.

„Latentinė tuberkuliozė šiandien yra didelis iššūkis. Kuo toliau, tuo labiau išsivysčiusios šalys investuoja į latentinės tuberkuliozės diagnostiką ir gydymą. Tam yra atliekami specialūs tyrimai, kurie prieinami ir Lietuvoje“, – portalui tv3.lt yra sakęs ULAC vadovas Saulius Čaplinskas.

Gintaras
2020-03-29 09:10:14
Darbovietės linkę ir nutylėti, tyliai užglaistyti ir netgi bendradarbių nesiunčia tyrimams, kai tokia liga atsiranda kolektyve. Pagauti tuberkuliozę gali bet kas, netgi sočiai gyvenantis generalinis.... Taip tyliai ir plinta. Pas mus darbdaviai menko intelekto žmonės ir nieko nepadarysi.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
menko intelekto 2020-03-30 00:01:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tuberkuliozė sirgsi tai ir COVID-19 Nebaisus...   ATSAKYTI
Russ 2020-03-29 16:46:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Neraškit, kad sovietmečiu padėtis buvo geresnė negu dabar, o tai vargšelis landsbergėlis numirs ankščiau laiko.   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-03-29 13:35:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pakanka koronos, ši liga egzistuojanti labai seniai. Esant dabartiniai situacijai nebereikėtų dar daugiau kelti įtampą dėl visų egzistuojančių ligų. Populiarumo prisidėtumėte, rašydami straipsnius kaip pagerinti žmonių psichologinę būseną, o ne gąsdindami visomis esamomis ligomis. Straipsnis ne laiku.   ATSAKYTI
Mastantis 2020-03-29 11:45:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau senai tuberkulioze ira tik nutylima reiketu per prievarta ja gydyti jinai turetu buti privaloma bet kam geriau tanku prisipirksim kur jie nah....nereikalingi pinigu svaistymas kitom salim skirtu tuos pinigus sveikatai tokiom svarbiom ligom ,O seime sedintem subines patys eisit kariauti ,nebus jusu bus kiti tukstanciai i jusu vieta ,pries virusus,ir atomines bombas ,lazerius tauta su jumis neis nes nori taikos ,santarves pasauli ,maza salis stengtusi visus taikyti o ne kirsinti pagal kazkieno nurodymus!!!   ATSAKYTI
Jaunius 2020-03-29 11:42:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šaunuolė žurnalistė. Gal atmerks akis valdžios tinginiams. Pratrydo pasaulis iš baimės koronui. Tapo mada dejuot. Rado mat dėl ko karantinuot. Nulis dėmesio kažkokiam virusiukui. Bailiai tegu nepamiršta po karantino kelnių išsiskalbt.   ATSAKYTI
kur gi ne 2020-03-29 11:15:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vilniuje ,Zolyno gatveje tuberkuliozinio dispancerio vartai visada atviri, pacientai valkiojasi aplinkinese gatvese ir i maksima uzeina. teko stebeti ne karta, nes netoliesia gyvenu.   ATSAKYTI
...... 2020-03-29 10:58:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai mums šarvuočiai svarbiausia, kiek pinigų kišama į metalo laužo!   ATSAKYTI
Blogiau negu blogai 2020-03-29 10:43:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iš straipsnio susidaro nuomonė , bloga mūsų valstybės praktika , nesirūpina savo piliečiais, o dėl korono , ypač vyriasnio ir su daugiau turinčių ligų amžiaus pacijantai.   ATSAKYTI
Bunda jau Baltija darbais o ne žodžiais 2020-03-29 10:34:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O aš apie ligas ir jos priežastis nekalbėsių ir siulau negazdinti visuomenės o telkti bendram darbui ir gydytojus virusologus savanorius biologus fizikus mokslininkus,verslininkus kurie sukurtu savo apsaugos priemonęs kaukes ,testus ir gal net vaistus   ATSAKYTI
edikas 2020-03-29 10:32:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
prie sovietu, per prievarta gyde, kas metai, privalomas plauciu persvietimas, o dabar turim, issvajota vakaru gerbuvi, nuo kurio, jau daugelis, krauju kosti....   ATSAKYTI
Idomu 2020-03-29 09:57:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai Santara uždarinėjo rajonuose tuberkuliozines ligonines visur tik ir šnekėjo kad Lietuvoje tuberkuliozės nėra.Tai kaip dabar ji atsirado.   ATSAKYTI
Anel 2020-03-29 09:31:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano sunus gimes1996m.Neatsimenu keliu metu privalomas skiepas nuo tuberkuliozes bet mano mano sunu ir kitus vaikus neskiepijo nes nereikejo nes sumazejo o po kiek metu girdziu kad vel atsirado daug susirgimu   ATSAKYTI
Gintaras 2020-03-29 09:10:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Darbovietės linkę ir nutylėti, tyliai užglaistyti ir netgi bendradarbių nesiunčia tyrimams, kai tokia liga atsiranda kolektyve. Pagauti tuberkuliozę gali bet kas, netgi sočiai gyvenantis generalinis.... Taip tyliai ir plinta. Pas mus darbdaviai menko intelekto žmonės ir nieko nepadarysi.    ATSAKYTI
Spiglys 2020-03-29 09:48:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu, ir pas mane darbe yra dosėjančiu vadovų. Geriau kad jie kosėtu namie ar izoliuoti gydimo istaigoj.   ATSAKYTI
Giena 2020-03-29 10:21:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nelinkiu tapti darbdaviu- kris intelekto koeficientas. Ir Spigliukui tas pats.   ATSAKYTI
Xienai 2020-03-29 15:00:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koficientas yra geras jei jis skaičiuojamas ir siekiamas be godumo.   ATSAKYTI
Anonimas 2020-03-31 13:06:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip darbdaviai apie šia klastingą ligą nekalba ir daug kur jos židiniai užglaistyti ir baisu atsiradus židiniui bando dar nuslėpti nuo kitų   ATSAKYTI
Gintaras 2020-03-29 09:02:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tuberkuliozė irgi plaučiuose. Juk ne vien Corona mumyse gyvena, turime ir savų ligų iš gero "gerbūvio". Vieni kosėjo dėl bronchito, kiti dėl tuberkuliozės, dar kiti dėl coronos. Čia tiems, kurie galvžja, kad dabar dingo kitos ligos ir liko tik tas laboratorinis virusas.   ATSAKYTI
Kam meluoti 2020-03-29 08:25:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Taigi plaučius pažeidžia virusas, ką čia paisto apie tuberkuliozę   ATSAKYTI
Vacys 2020-03-29 05:10:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Prie ko cia tuberkulioze,dabar gi virusas siaucia,nebesipaitykite.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Ekspertas įvertino Nausėdos istorijas lietuje (tv3.lt fotomontažas)
Prezidentas Gitanas Nausėda pakomentavo kilusias diskusijų po Valstybės dienos minėjimo, kai jis pasirodė su skėčiu, o šalia jo stovėjo lietaus permerkti berniukai. Šalies ...
Šimtus tonų pavojingų atliekų saugo Ramygalos bedarbiai (nuotr. stop kadras)
Ramygalos gyventojų ramybę ir sveikatą jau mažiausiai penkerius metus nuodija didžiulė ferma. Vos už poros kilometrų nuo miestelio, bebaigiančiame ištuštėti Juodikonių kaime, ...
 (nuotr. Fotodiena)
Du iš trijų per praėjusią parą patvirtintų naujų koronaviruso atvejų yra įvežtiniai, ketvirtadienį informavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). „Du atvejai yra ...
Karantinas Lietuvoje (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) ketvirtadienį paskelbė naujausius duomenis apie koronaviruso situaciją šalyje. Paaiškėjo, kad per pastarąją parą buvo ištirta ...
Saulius Skvernelis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Europos Parlamentui dauguma balsų pritarus vežėjų veiklos griežtinimą numatančiam Europos Sąjungos (ES) Mobilumo paketui, Lietuva ketina visomis teisinėmis priemonėmis ginti ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų