Vilniečiai nusprendė apsirūpinti maistu, tai paskatino panika dėl koronaviruso

Nors Lietuvoje dar nenustatytas nė vienas koronoviruso atvejis, nėra duomenų apie sergančius lietuvius užsienyje kai kurie žmonės mūsų šalyje jau puolė į paniką ar net isteriją. Parduotuvėse dalis žmonių nuo lentynų šluoja ilgo galiojimo maisto produktus, vaistinėse nebelikus apsauginių kaukių jau ima trukti dezinfekcinio skysčio. Medikai ragina nepanikuoti, laikytis higienos, ir sekti specialistų rekomendacijas. Prekybininkai irgi paantrina – parduotuvėse produktų tikrai nepritrūks, ir be reikalo nei kruopų, nei makaronų šluoti nereikia. 

Vilniečio Kristijono prekių vežimėlis pilnutėlis. Dauguma maisto produktų – ilgai negendantys. Vyras sako, kad apsipirkti šįryt atskubėjo vejamas šalį užvaldžiusios isterijos dėl koronaviruso grėsmės. Nors Lietuvoje dar nenustatytas nė vienas ligos atvejis.

„Kiekvienas virusas yra toks dalykas, kad nenuspėsi… bet bijoti man atrodo sveika. Iš anksto geriau apsipirkti, pasiruošti ir viskas. Kad paskui nevaikščioti ir nežiūrėti į tuščias lentynas“, – sako pirkėjas Kristijonas.

Panašiai galvoja ir kai kurie kiti pirkėjai, viename prekybos tinklų besisukinėjantys prie ilgai negendančių produktų:

„Ai taip, taip…Kodėl ne, kad sausų produktų turėti, kad bet kada nežygiuoti į parduotuvę. Reikia.“

„Va, ir šnekam su muzikantu, kad gal jau čia reikia pirkti. Bet gal dar ir palauksim, gal nepanikuosim.“

„Nežinau, jeigu jau taip baisu, numirsiu, tai ir atsargos liks.“

„Galbūt yra tikslas geras ir pasipelnyti. Bet aišku, geriau pasipelnyti, bet kad tik nebūtų virusas tas.“

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Vilniečiai nusprendė apsirūpinti maistu, tai paskatino panika dėl koronaviruso

Vieno prekybos tinklo atstovė neslepia, pastarosiomis dienomis bent jau kruopų ar makaronų lentynos aptuštėjo. Tačiau prekybininkai mano, kad tai greičiau dėl buvusios akcijos ir nuolaidų. Čia pat pateikia ir skaičius – kruopų ir makaronų nupirkta trimis procentais daugiau, nei būdavę per ankstesnes akcijas.

REKLAMA

„Nežinau, ar tai galima sieti su koronavirusu, žinoma, mes patys stebime situaciją. Reaguojame, tačiau kalbant apie kruopas, kurių čia pasigedo visi, tai turėjome akciją apie trisdešimt procentų, tai buvo kaip per kokį išpardavimą prekės perkamos“, – pasakoja „Maximos“ atstovė Rima Aukštuolytė.

Ir ne tik prekybininkai, farmacininkai taip pat pastebi panikuojančių žmonių eiles – nuo prekystalių dingsta rankų dezinfekcijos priemonės.

„Aštuoni iš dešimties žmonių į vaistinę vakar atėjo klausdami, ar turime kaukių ir dezinfekcinių skysčių. Jeigu įprastą dieną mes tokių dezinfekcinių skysčių parduodavom šimtą penkiasdešimt, pirmadienį jų pardavėm tūkstantį tris šimtus, tai vakar jau jų pardavėm tris tūkstančius“, – teigia Eurovaistinės“ atstovė Laura Bielskė.

Tam, kad panikos būtų mažiau, vaistininkai pataria peržiūrėti savo namų vaistinėles. Iš anksto reikėtų apsirūpinti vaistais, kuriuos vartojame gydyti lėtines ligas, nuo karščiavimo, nuo skausmo, svarbu turėti virškinimą gerinančių preparatų. Šeimos gydytojai taip pat jaučia žmonių nerimą – praūžus mokinių atostogoms, poliklinikas atakuoja ir be jokio realesnio pagrindo išsigandę tautiečiai.

„Skambina ir tie pacientai, kurie galvoja, kad jie net nebuvo tose šalyse, bet tarkim buvo tarpiniuose oro uostuose, kur mano, kad galėjo būti kontaktas su tais pacientais, kurie dar neserga, bet yra inkubaciniame laikotarpyje. Žymiai žymiai daugiau“, – kalbėjo skyriaus vedėja Natalija Šertvytienė.

O panikos tik daugėja. Socialiniuose tinkluose kai kas iš kvailumo, o kai kas tikslingai platina melagingas žinias apie neva nuo koronoviruso mirusius tautiečius.

REKLAMA

Nesnaudžia ir Rusijos propagandininkai, kurie dabar platina melagingas ir specialiai sukurtas žinias, neva koronavirusą į Lietuvą užveš NATO kariai. Nevengia pagąsdinti ir patys valdininkai. Šalies vadovas Gitanas Nausėda ragina išsaugoti sveiką protą. Lietuva šiandien paskelbė ekstremalią situaciją, nors nė vienam tautiečiui koronavirusas dar nenustatytas. Tačiau jeigu virusas kažkam būtų patvirtintas, tam pasiruošta.

„Kol kas aš nematau, kad turėtume pulti į paniką. Labai prašyčiau susilaikyti, ypatingai žmones nuo panikos skleidimo ar klaidingos informacijos, išpūstų burbulų. Ypač socialiniuose tinkluose. Tačiau privalome konstatuoti, kad padėtis rimta, ir reaguosim visomis priemonėmis jeigu reikalaus pokyčiai“, – sako prezidentas Gitanas Nausėda.

O kol kas, reikia tiesiog laikytis higienos reikalavimų. Dažnai ir taisyklingai plauti rankas.

O užtvirtinimui, dar pravers, kaip sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė, ir dezinfekcija.

„Kadangi virusas paveikus būtent spiritui šešiasdešimt ir aukštesnio laipsnio. Tai jeigu bus man tas sukėlėjas ant rankų, ir aš teisingai su ta dezinfekcine medžiaga nutrinsiu, 20 30 sekundžių, tai be abejonės tas virusas tikrai žus“, – pasakoja gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Ir dabar, kaip niekada, specialistai ragina vengti bet kokio artimo kontakto.

Laikydamiesi atstumo, apsaugosim, pasak specialistų, ir save, ir kitus. Ir ne tik nuo pasaulį gąsdinančio viruso, bet ir gripo, kitų infekcinių ligų.


Rašyti komentarą...
G
Germas
2020-02-27 13:56:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gyvenu Danijoje. Jokios panikos. Niekas nieko atsargoms neperka. Sukirmės kruopos. Atsipeikėkit. Visai nukvakote.
Atsakyti
-1

N
Na
2020-02-27 13:42:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Zmogus ateidamas i si pasauli ,atsinesa savo gyvenimo knyga.Kokia jos pabaiga
niekas nezino.Pirk nepirkes,saugokis nesisaugojes niekas nepades.
Atsakyti
-2

s
sss
2020-02-27 13:30:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
kaip baisu, kaip man tokiu panikieriu gaila
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (15)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų