Koronavirusui vis labiau artėjant prie Lietuvos sienų imtasi dar daugiau prevencinių priemonių – sugriežtinta kontrolė oro uostuose, galvojama net apie ekstremalios situacijos paskelbimą. Vis dėlto Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina nekelti panikos ir tikina – visos institucijos šiuo metu pasiruošusios. Bet ar tikrai?

Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Kaip teigiama, yra numatytos visos reagavimo schemos, algoritmai. Pabrėžiama, kad Lietuvoje yra 5 ligoninės, kurios yra pasirengusios priimti koronavirusu infekuotus pacientus: Santaros klinikos su naujai atidarytu Infekcinių ligų centru, Kauno klinikinė ligoninė, Klaipėdos universitetinė ligoninė, Respublikinė Panevėžio ligoninė ir Respublikinė Šiaulių ligoninė.

Sveikatos apsaugos viceministro teigimu, šiandien minėtosiose ligoninės galėtų priimti apie 200 žmonių.

„Bet tas skaičius gali dvigubėti, trigubėti, jei atsiranda poreikis, iš patalpų, kurios naudojamos kasdienei veiklai, galėtų būti perkeliamos kitur“, – antradienį spaudos konferencijoje SAM kalbėjo jis. 

REKLAMA

Neatmetama galimybė, kad dalis (lengvai sergančių) infekuotųjų galėtų būti gydomi ir kitose šalies ligoninėse. Tačiau ar jos būtų tam pasiruošusios?

Apie vos pasėjus paniką dėl koronaviruso iš vaistinių lentynų šluojamas medicinines kaukes šalyje jau skelbta ne kartą. Jų įsigyti šiandien sudėtinga. Pasirodo, jų gauti sunkiai sekasi ir gydymo įstaigoms.

Gaisras vaikų ligoninėje

Gaisras vaikų ligoninėje

Štai Molėtų ligoninės vadovas Vaidotas Grigas sako, kad įstaiga kol kas turi tik paprastų medicininių kaukių.

„Šiuo metu turime, kiek jų esame užsipirkę kasdieninėms reikmėms. Kuomet iš SAM gavome užklausą, kaip galėtumėm būti pasiruošę, kaip ligoninė, karantinuojanti įtariamus infekuotus asmenis, atrašėme, jog tam neturime jokių galimybių.

Pradėjome patys domėtis, kreipėmės į tiekėjus, kokių papildomų priemonių galėtų suteikti bent kažkuriam laikui apsaugoti personalą – tai būtų kaukės-respiratoriai su 3M filtru, apsauginiai kombinezonai, galvos apsiaustai ir pan. 

Iš tiekėjų gavome atsakymą, kad jie nieko neturi, galėtų tik respiratoriais pagelbėti. Užsakėme juos prieš 3 savaites, dar negavome, nes ir tų nedaug turi“, – kalbėjo jis.

Pašnekovas pabrėžė, kad įstaiga nieko negali pirkti ne viešojo konkurso būdu, kai skelbiama apklausa ir įvykdomas konkursas. 

„Jeigu turi galiojančia sutartį su tiekėjais, privalai pirkti iš jų. Bet čia mažiausia bėda. Kasdieninių apsisaugojimo priemonių dar turime, bet kaip bus, kai jos baigsis, o tiekėjai jų neturės? Apie papildomas priemones, kurių mums kasdienai nereikia, mes ir neturime“, – svarstė jis.

REKLAMA

Jo nuomone, jeigu jau ruošiamasi grėsmei, sistema turėtų veikti taip: turėtų būti SAM centrinis užpirkimas apsisaugojimo priemonių (kokios konkrečiai bent kiek veiksmingos) ir paskirstymas apsaugos priemonių po įstaigas, bent jau tas, kurios teikia skubią pagalbą. 

„Dabar situacija gi tokia: kišam galvą į smėlį ir laukiam, kol gal ir praeis viskas ir virusas „neužeis“. O kai bus bėda ir paprašys kas nors, tada žaibiškai reaguosime. Bet tada jau bus „šaukštai po pietų“.

Dabar gi kaip „kas moka, taip tas šoka“. Kaip ir su visa sveikatos sistema. Išlieka stipriausieji“, – neslėpdamas ironijos kalbėjo ligoninės vadovas.

Jo teigimu, tiek internetinėse vaistinėse, tiek parduotuvėse, kur galima gauti paprastų medicininių kaukių už 6,70 eurų, kaip sakė Ekstremalių situacijų komisijos vadovas Algirdas Šešelgis. 

„Jų beveik niekur nėra, nei už 6,70 nei už 15,00, nei už 17,30 eurus. Atsakymas štai toks: „Prekės šiuo metu neturime, Paspauskite, kad informuotumėm, kada prekė atsiras prekyboje“, – kalbėjo jis.

prof. Vytautas Kasiulevičius

prof. Vytautas Kasiulevičius

VU Medicinos fakulteto profesoriaus Vytauto Kasiulevičiaus pastebėjimu, pasirūpinti reikėtų ne tik ligoninių, bet ir pirminių sveikatos priežiūros centrų (PSPC), t. y., poliklinikų medikų apsauga. 

„Susirgę medikai negali suteikti pagalbos, todėl respiratoriais, kitomis apsaugomis turi būti aprūpinti visų 420 šalies PSPC darbuotojai, nes dalis pacientų sunegalavę tikrai gali kreiptis į šias gydymo įstaigas“, – kalbėjo jis.

SAM antradienį jau išplatino pirminės grandies įstaigoms rekomendacijas, kaip reikėtų elgtis, jei į polikliniką kreiptųsi pacientas su galimais koronaviruso simptomais. Jei karščiuojantis asmuo ateitų į registratūrą ir paaiškėtų, kad jis lankėsi šiaurės Italijos regionuose ar Kinijoje, jam nedelsiant turėtų būti uždėta apsauginė kaukė ar respiratorius ir palydėtas į atskirą patalpą laukti atvykstant greitosios medicinos pagalbos.  

REKLAMA

Kauno poliklinikos direktorius Paulius Kibiša portalui aiškino, kad šiuo metu apsaugos priemonių turi, tačiau tiekimas „apstrigęs“.

„Esame viskuo apsirūpinę, numatę, kiek reikėtų, ir esame pilnai pasiruošę, turime specialius kostiumus. Tačiau svarbu pastebėti, kad pacientai dėl galimo koronaviruso neturėtų patekti į polikliniką. 

Taigi esame informavę mūsų skambučių centrą, koks tokiais atvejais turėtų būti algoritmas, kur toks pacientas turėtų būti nukreipiamas. Taip pat yra galimybė gauti dviejų savaičių nedarbingumą, jei žmogus atvyko iš rizikos rajonų. Tad labai svarbu, kad neatsirastų minia žmonių, kurie veržiasi į polikliniką vos sukarščiavę“, – kalbėjo jis.

Viceministras: resursų turime

A. Šešelgis, paklaustas, ar yra kažkoks valstybinis rezervas apsaugos priemonių, kokios jos būtų ir ar jos yra tiekiamos gydymo įstaigoms – ne tik ligoninėms, bet ir poliklinikoms, tvirtino, kad viskuo pasirūpinta.

„Galiu pasakyti tik tiek, kad rezerve yra priemonių įvairiausių, man tik labai gaila, kad pagal įstatymus tai yra riboto naudojimo informacija. Tai negalėčiau nuraminti pateikiant konkrečius skaičius, bet priemonių tikrai yra.

Jei jau labai kritinė situacija būtų, ko mėgsta ir žurnalistai paklausti, kas būtų, jei tūkstančiai susirgtų, tai, be abejo, pagalvojome, kad dėl ramumo dar kreipsimės ir padidinsim rezervo išteklius, nors dar prieš mėnesį pagal visas procedūras pasiūlėm gydymo įstaigoms respiratorių ir kitų priemonių, išdalijome nemažą kiekį ir papildėme resursus. Mums pavyko greitai atstatyti naujomis priemonėmis ir tikimės, kad artimiausiu metu papildysime tą kiekį, kokį turime“, – sakė viceministras.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis

Jo aiškinimu, rezervas yra skirtas visai sveikatos apsaugos sistemai užtikrinti jos veiklą ekstremaliomis situacijomis ir yra paskaičiuota, kokia ji yra: „Mes ją turime, bandysime ir dar kartą įsivertinti.“

A. Šešelgis kartu patvirtino, kad šiuo metu yra dešimt kartų daugiau išpirkta kaukių nei įprastai, tad tiekime laikini sutrikimai bus.

„Žmonės, matyt, yra pasidėję jas į stalčių ir laukia, kol susirgs. Tačiau kaukė nuo viruso neapsaugos, o respiratorius yra specifinė priemonė, jo ilgai nepadėvėsi. Reikia bendraujant laikytis saugus atstumo nuo žmonių – 2–3 metrų, paisyti higienos.

Mes gal ir pasirūpinsim, kad būtų galimybė įsigyti daugiau respiratorių, bet kol kas neskubėkime, neužbėkime įvykiams už akių. Jei bus paskelbta ekstremali situacija, bus kiti ištekliai, kitos galimybės“, – kalbėjo jis.

 

PP
2020-02-26 10:35:34
Nei Veryga,nei viceministras nežino kas dedasi rajoninėse ligoninėse ,o kalba kad nekelt panikos.Tai rodo padėtis Molėtų ligoninėj. Skvernelis atostogauja,nėr vieningos rankos, iblogas vidaus valdymas. Valdančių ponų algų neįtakoja rinkėjų daugumos balsas ,o rezultate tinginystė ,nesavalaikiai veiksmai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vilnietis 2020-02-26 23:30:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nenusiminkit ira ir geroji puse, kurie liks gyvi pasiims viska uz dyka. Svarbiausia pralaukti kur nors kaime atokiam. Apsirupinau degtine ir konservais. Kur nors pralauksiu kaime   ATSAKYTI
Dalia 2020-02-26 14:39:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal nejuokinkite su pasiruošimu,aišku kaip pasiruošę.   ATSAKYTI
Dundukas 2020-02-26 12:11:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0

Pasiruošę kaip visada!...
200-visas elitas! Po manęs kad ir tvanas!
   ATSAKYTI
EKO 2020-02-26 11:24:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Koronavirusas neaplenks Lietuvos. Anksčiau ar vėliau jis paplis po visą pasaulį. Jau dabar civilizuotos šalys daug pažengė jo prevencijai ir yra per žingsnį nuo efektyvaus gydymo. Mūsų padėtis bloga tuo, kad sveikatos apsaugą yra uzurpavę šarlatanai kepenininkai-verygininkai. Neabejotina, kad jie trukdys ir prieš koronavirusą nukreiptos vakcinos ar kitų vaistų (kurie jau greitai atsiras), naudojimą Lietuvoje.   ATSAKYTI
Tos 2020-02-26 11:35:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tamstos civilizuotos šalys gaus dar kokį vieną-kitą naują virusą ir nusibaigs nuo panikos; nepadės nei vakcinos (jų nespės kurti), nei kaukės.Beje, kaip būtent tos šalys pažengė dėl prevencijos?  
Neieškau 2020-02-26 11:09:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nei apsauginės kaukės, nei kombinenzono, nebijau koronaviruso. Planuoju įsigyti tik plaukmenis ir su jais vaikščioti gatvėmis.   ATSAKYTI
Demo+kratija 2020-02-26 10:49:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ar Lietuva turi pinigų tiek, kad galėtų pasipriešinti ir užkardinti koranoviruso plitimui ?   ATSAKYTI
Demui 2020-02-26 11:37:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuva per maža, kad išgelbėtų pasaulį nuo viruso plitimo. Lietuvai, kaip ir daugeliui mažų bei vidutinių šalių, reikia tik pasinaudoti žmonijos atradimais ir neleisti šarlatanams trukdyti kovą prieš pavojingas ligas  
PP 2020-02-26 10:35:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nei Veryga,nei viceministras nežino kas dedasi rajoninėse ligoninėse ,o kalba kad nekelt panikos.Tai rodo padėtis Molėtų ligoninėj. Skvernelis atostogauja,nėr vieningos rankos, iblogas vidaus valdymas. Valdančių ponų algų neįtakoja rinkėjų daugumos balsas ,o rezultate tinginystė ,nesavalaikiai veiksmai.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Tuberkuliozė (nuotr. 123rf.com)
„Apie koronavirusą kalbame dar tik kelis mėnesius ir visi yra „pastatyti ant blakstienų“, o tuberkuliozės problema žinoma tūkstančius metų. Lietuvoje tiek sovietmečiu, ...
Greitoji pagalba (nuotr. stop kadras)
Po kontakto su koronavirusu užsikrėtusia kolege į karantiną siunčiami Alytaus rajono greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai turi pasirašyti, kad darbo užmokestis už ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, vakare patvirtinta dar 12 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejų. Šiuo metu Lietuvoje ...
Parduotuvė (nuotr. stop kadras)
Kretingiškiai nerimauja, kad parduotuvės apsauginis galėjo užkrėsti kolegas ir klientus koronavirusu, nes vyro testo rezultatas – teigiamas. Apie tai savo „Facebook“ paskyroje ...
Vaida ir Egidijus (nuotr. stop kadras)
Kaip uždaryti audrą stiklinėje, kai ji siaučia visoje Lietuvoje, visoje Europoje ir visame pasaulyje? Gelbėdama savo žmonių gyvybes Lietuva suskubo uždaryti valstybės sienas. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų