Melagingi skambučiai ir SMS žinutės, pirkiniai internete, kurių pinigus sumokėję gyventojai taip ir nesulaukia – kasdienė sukčių duona ir patiklių gyventojų galvos skausmas. Tačiau policija ir Lietuvos bankas įspėja, kad sukčiai darosi vis gudresni ir gyventojus mulkina pasitelkdami naujus sukčiavimo būdus, pavyzdžiui, viliones investuoti ir taip greitai užsidirbti. 

Bankomatas (nuotr. Fotodiena.lt)

Bankomatas (nuotr. Fotodiena.lt)

2020 m. vasario viduryje viena Plungės gyventoja sulaukė SMS žinutės, pranešančios apie neva jos laimėtus 1 tūkst. eurų ir mobilųjį telefoną. Mainais moteris turėjo nupirkti sąskaitos papildymų ir padiktuoti jų kodus. Žinoma, žadėto laimėjimo moteris negavo, o pati patyrė 264 eurų žalą. 

O štai Klaipėdoje vasarį asmuo į mobilųjį telefoną gavo neva banko pranešimą, kad jo paskyra užblokuota ir reikia atnaujinti jos duomenis. Įvedęs kodus žmogus pastebėjo, kad į kitą sąskaitą yra pervesti 2 tūkst. eurų.

Tokios ir panašios istorijos – tik keli kasdien sukčių naudojami būdai išvilioti patiklių žmonių pinigus.

Populiariausi sukčiavimo būdai

Pernai gana aktyviai pasireiškė naujas sukčiavimo būdas – siūlymas investuoti į įvairias platformas. 2019 m. policija pradėjo daugiau nei 100 ikiteisminių tyrimų, susijusių su lėšų išviliojimu, prisidengiant įvairiomis investavimo platformomis.

REKLAMA

„Dažniausiai naudojama sukčiavimo, susijusio su investavimu, schema: nukentėjusiesiems į jų mobiliojo ryšio telefonus iš užsienio telefonų numerių skambina finansų brokeriais prisistatantys asmenys ir siūlo užsiimti investavimo veikla – prekiauti valiutomis, tauriaisiais metalais, žaliavomis ir pan.“, – atsakyme tv3.lt rašė Policijos departamentas.

Pinigai

Pinigai

Būtent tokiu būdu iš Lietuvos gyventojų 2019 metais buvo išviliota didžiausia pinigų suma, kuri siekė beveik 200 tūkst. eurų.

Vienas populiariausių sukčiavimo būdų pastaruosius kelerius metus – vadinamasis avansinis sukčiavimas, jis sudaro apie 30 proc. visų sukčiavimo atvejų.

„Paprastai populiariuose skelbimų portaluose patalpinami melagingi skelbimai apie pigiau nei įprasta rinkos kaina parduodamą prekę ir prašoma pervesti išankstinį mokėjimą (avansą). Asmuo prekės negauna, o po kurio laiko skelbimas pašalinamas“, – informavo Policijos departamentas.

Daugumai gerai žinomas telefoninis sukčiavimas sudaro apie 20 proc. sukčiavimo įvykių. Policija atkreipia dėmesį, kad nuo šio sukčiavimo būdo dažniausiai nukenčia pažeidžiamiausios visuomenės grupės – vaikai ar vyresnio amžiaus žmonės.

„Potencialioms aukoms paskambinę telefoniniai sukčiai dažniausiai prisistato kaip jų artimieji ar draugai, tariamai patekę į nelaimingus įvykius ir prašantys skubios pagalbos, arba prisistato kaip pastarųjų prašymu tarpininkaujantys policijos ar kitų teisėsaugos įstaigų pareigūnai arba medicinos darbuotojai. Dažniausiai išviliojami grynieji pinigai ir e.bankininkystės prisijungimo duomenys“, – teigė Policijos departamentas.

REKLAMA

Policija primena, kad telefonais nei policijos pareigūnai, nei banko ar kitų institucijų atstovai asmens duomenų neprašo. Atskleidžiant savo asmens duomenis rizikuojama tapti nusikaltimo auka arba jais gali būti pasinaudota nusikalstamai veikai vykdyti.

Asociatyvi

Asociatyvi

Pirkinių įsigijimas sukčiavimo būdu, t. y. neatsiskaitymas už prekę, sudaro apie 10 proc. visų sukčiavimų.

„Dažniausiai, pagal internete patalpintus asmenų skelbimus apie kompiuterių, mobiliojo ryšio telefonų, įvairios vaizdo ir garso technikos bei kitų populiarių prekių pardavimą, klientais prisistatantys sukčiai susitaria už prekę sumokėti pavedimu, suklastotą atlikto pavedimo patvirtinimą siunčia pardavėjui. Įtikinus pardavėją, kad pinigai jau greitai bus jo sąskaitoje, menamas pirkėjas atsiima prekę“, – nurodė Policijos departamentas.

Vilioja investuotojus mėgėjus

Sukčiai kasmet tampa vis išmanesni ir nuvalkiotą skambutį su prašymu padėti, nes „pateko į nelaimę“ keičia pasiūlymai greitai praturtėti internetinėje erdvėje. Lietuvos bankas įspėja, kad dažnėja atvejų, kuomet, prisidengiant garsių žmonių vardais, gyventojai netikromis interneto reklamomis skatinami investuoti ir taip esą greitai užsidirbti.

Kaip pasakoja Lietuvos banko Investicinių paslaugų priežiūros skyriaus vadovas Audrius Šilgalis, tokios „sėkmės istorijos“ labai populiarios socialiniame tinkle „Facebook“. Paprastai žmogus pamato netikrą garsaus žmogaus reklamą, tai gali būti finansų ministras, visuomenės veikėjas ar menininkas, pasakojantis, kaip be papildomų pastangų praturtėjo konkrečiame puslapyje.

REKLAMA

„Žmonės pamato, kad žmogus žinomas, atrodo patikimas, negalėtų meluoti, ypač internete, nes dažnai tikima tuo, kas skelbiama internete, ir susigundo pamėginti tą patį. Paspaudžia nuorodą į siūlomą tinklapį, ten užsiregistruoja, su juo susisiekia konsultantas ir pasiūlo pervesti pradinę sumą“, – tv3.lt sakė A. Šilgalis.

Pinigai, Fotobankas.lt/ Vyginto Skaraičio nuotr.

Pinigai, Fotobankas.lt/ Vyginto Skaraičio nuotr.

Paprastai pirmoji siūloma investuoti suma nebūna didelė – 250 eurų ar kiek daugiau. 

„Investavus pradinę sumą, sekasi – per keletą dienų 250 eurų gali pasidvigubinti, pasitrigubinti ar net 10 kartų padidinti turimas lėšas. Kylant uždarbiui, atėjus sėkmei, kyla ir apetitas. Pasiūloma investuoti daugiau – 5–10 tūkst. eurų. Konsultantai pasiūlo ar net primygtinai rekomenduoja tai daryti, jie spaudžia“, – sakė A. Šilgalis.

Galiausiai investavęs asmuo turi priimti sprendimą – prarasti investuotus pinigus ar bandyti atsilošti investavus daugiau. Galiausiai afera baigiasi, kuomet žmogus bando atgauti savo pinigus. Tuomet, anot A. Šilgalio, paslaptingai dingsta minėtieji konsultantai, o žmogaus investicijų vertė esą krinta ir jis nebeturi, ko atsiimti.

„Lėšos visada pervedamos į užsienio šalių sąskaitas. Dažniausiai jos patenka tarpininkams, iš kur nukeliauja mums nežinoma kryptimi. Žmonės mano, kad sąskaitas susikuria registruojamame, prižiūrimame finansų rinkos dalyvyje. Jie mato visą informaciją, puslapis atrodo labai gražiai“, – pastebėjo A. Šilgalis.

Trys taisyklės

Pritaikius aktyvius veiksmus, siekiant apsaugoti investuotojus, apgaule išviliotų pinigų suma Lietuvoje sumažėjo penkis kartus, informuoja Lietuvos bankas.

REKLAMA

Lietuvos bankui nuo 2018 m. liepos mėn. pradėjus blokuoti nelegalias investicines paslaugas siūlančias interneto svetaines, gerokai sumažėjo gyventojų patirti nuostoliai: per 2019 m. dešimt mėnesių jie prarado 239 tūkst. eurų. Tai beveik penkis kartus mažiau nei 2018 m. (1,136 mln. eurų).

Lietuvos bankas pastebėtas įtartinas svetaines operatyviai įtraukia į nuolat atnaujinamą juodąjį sąrašą (dabar jame 145 interneto svetainės, kuriose nelegaliai siūlomos finansinės paslaugos), o nustatęs paslaugų teikimo faktą – su teismo leidimu įpareigoja interneto paslaugų teikėjus jas blokuoti ir papildomai įtraukia į blokuojamų interneto svetainių sąrašą. Šiuo metu jau užblokuota beveik 40 nelegalių interneto svetainių.

Lietuvos bankas primena tris atsargumo taisykles neprofesionaliems investuotojams:

Pirmoji taisyklė – neinvestuokite į produktus, kurių neišmanote. Nepaisydami šio patarimo, rizikuojate ne tik prarasti savo santaupas, bet ir įsiskolinti.  

Antroji taisyklė – patikrinkite, ar investavimo paslaugas siūlanti įstaiga turi reikiamą licenciją ir gali teikti paslaugas Lietuvoje. 

Trečioji taisyklė – venkite pasiūlymų, žadančių „greitą praturtėjimą“ ir „jokios rizikos“.

2019 m. Lietuvoje iš viso užregistruoti 2 994 sukčiavimo atvejai.

Gidas.
2020-03-06 09:42:11
Mūsų bukumui aišku riebų nėra. Bet kodel kriminalistai nesiima jokių priemonių. Čia kažkas ne taip.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Birutė 2020-03-12 11:46:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Estijos numeris +3726682502 pasto
vūs skambučiai,numeris neužsiblokuoja, gal gali kokios tarnybos padėti lietuvos gyventojams,nenustojantys skambučiai, skambina visiems kaimynams. Nejaugi negalima niekaip su jais susidoroti   ATSAKYTI
Gintautas 2020-03-24 23:13:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Android telefone aš blokavimas skambučių registre pasirinkus nr., "išsamiau" punktą, yra viršuje spadžiam "dalytis" ir po to blokuoti.  
Martin 2020-03-12 07:23:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau esu susidures su tais pasiulymais investuoti skambino iš Estijos 4 kartūs 2 kartus merga 2 kartus bernas. Visiem sakiau tūrių verslo idėjų investuokite i mane į mano verslą. Jūsų nedomina sakiau. Ir visi lig vienas dėjo ragelį. Ha ha ha seną vilką neapgausi.    ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-03-08 13:48:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sukčiai neturi jokio mandagumo jokio issiauklejimo. Naudoja visokius būdus paveikti psichiškai. Gadina nuotaiką ir nervus. Jiems neegzistuoja neigiamas atsakymas. Priverčia žmones pasiųsti sukčius nxsui. Tuomet pavyksta atsikratyti. Keiksmas veikia kaip burtazodis    ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-03-08 13:48:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sukčiai neturi jokio mandagumo jokio issiauklejimo. Naudoja visokius būdus paveikti psichiškai. Gadina nuotaiką ir nervus. Jiems neegzistuoja neigiamas atsakymas. Priverčia žmones pasiųsti sukčius nxsui. Tuomet pavyksta atsikratyti. Keiksmas veikia kaip burtazodis    ATSAKYTI
XXX 2020-03-07 11:11:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kvietimas į seКso klubą -> gofuck.club   ATSAKYTI
ona 2020-03-06 13:47:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gudruolius apgauna uz juos gudresni   ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-03-08 14:07:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Duok Dieve kad taip būtų   
Ona 2020-03-06 13:43:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jei zmones gerai gyventų nesigundytų sitokiais pasiulymiais,bet kai truksta pinigėlių griebiasi bet kokio pasiūlymo.   ATSAKYTI
Danute 2020-03-06 14:35:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Musu žmonės iš godumo ,nes sukčiai žino kur kokia silpna vieta žmoguje.  
Ona 2020-03-06 13:41:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jei zmones gerai gyventų nesigundytų sitokiais pasiulymais,bet kai truksta pinigėlių griebiasi bet kokio pasiūlymo.   ATSAKYTI
M 2020-03-06 13:08:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pastoviai skambuciai su estijos kodu 372 ir ka jie gali pasiulyti?tai sukciai,bet kiek lt.persivedineja pinųgus,bet niekas ju neišaiskina,nera kam.   ATSAKYTI
Ha ha 2020-03-06 12:44:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Situ sukciavimu pradidinkai yra zonos kalinukai, nes is neturejimo ka veikt ir prisigalvoja visko. Transejes jiems reiktu duot kas o po to vel uzkast, tai tada nebutu noro apgaudinet zmoniu. Gaila man nieks nepaskambino, sutikciau perduoti euriukus, bet po to jis jau ne.noretu net i eura paziuret.   ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-03-06 11:17:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Prie manęs buvo prisiplake telefoniniai sukčiai. Atsisakiau vistiek jir to nesuprato tai pasiunčiau nxsui. Dabar ramu. Tikra nesąmonė su jais prasidėti ir žaisti su kripto valiutom. Žmonės netikekiit nepradidekit    ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-03-06 11:17:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prie manęs buvo prisiplake telefoniniai sukčiai. Atsisakiau vistiek jir to nesuprato tai pasiunčiau nxsui. Dabar ramu. Tikra nesąmonė su jais prasidėti ir žaisti su kripto valiutom. Žmonės netikekiit nepradidekit    ATSAKYTI
Je 2020-03-06 10:10:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kai LR prichvatizatorius prekybos centruose didina kainas ir lupikauja šviesiai pasinaudodamas korona viruso situacija ,tai joks įstatymo sergėtojas Lietuvoj nepastebi, o krislą aky mato...   ATSAKYTI
Tomas 2020-03-06 10:09:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ir dar šneka kad neturi pencininkai pinigų    ATSAKYTI
Stebėtojas 2020-03-06 10:00:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na, kvailį ir bažnyčioj muša...   ATSAKYTI
Gidas. 2020-03-06 09:42:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Mūsų bukumui aišku riebų nėra. Bet kodel kriminalistai nesiima jokių priemonių. Čia kažkas ne taip.    ATSAKYTI
Jooop 2020-03-06 18:06:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuo kvailumo nėr nei vaistų, nei joks kriminalistas padėti negali.  
Vitalius 2020-03-06 22:00:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Juk aiskiai parasyta kad neimanoma susekti nes viskas eina per uzsienio saskaitas irtelefonu nr uzsienio.man kelis kartus skambino is rusisku nr.siule investuoti.neaisku iskur irtel nr gauna.  
A 2020-03-07 08:09:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka jie turetu padaryti - smegenu ikresti papildomai?  
A 2020-03-07 08:09:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka jie turetu padaryti - smegenu ikresti papildomai?  
Vaida 2020-03-08 10:13:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodėl kriminalistai turi kiekvieną durnių vos ne naktimis saugoti ir jam dar padėti...  
Jonas 2020-03-06 09:20:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Durniu ir baznycioje durnina.......   ATSAKYTI
Marius 2020-03-06 09:14:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Kiek rašo žiniasklaida,kiek policijos darbuotojai,bet žmonių būkumui nėra ribų aš manau kvaiams taip ,ir reikia.   ATSAKYTI
Marius 2020-03-06 09:14:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Kiek rašo žiniasklaida,kiek policijos darbuotojai,bet žmonių būkumui nėra ribų aš manau kvaiams taip ,ir reikia.   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta mirtis nuo koronaviruso (COVID-19). Žmogus buvo gydomas Kauno klinikinėje ...
Ramunės gyvenimo Australijoje akimirkos (nuotr. asm. archyvo)
Australijoje daugiau kaip pusmetį studijavusiai 20-metei Ramunei Vilkoitytei buvo likę kiek daugiau kaip du mėnesiai iki išsvajotų atostogų po šią egzotišką šalį. Bet visus ...
Mobilus patikros punktai Vilniuje (fotodiena.lt nuotr.)
Nors koronavirusas ne tik šimtus tautiečių guldo į ligos patalą, bet ir toliau šienauja gyvybes, sveikatos apsaugos ministras užsimojo sumažinti tyrimų apimtis. Vilniuje ir ...
Remigijus Šimašius su žmona (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius šeštadienio vakarą tiesioginėje „Facebook“ transliacijoje papasakojo, kad penktadienį žmonai Agnei pakilo temperatūra, bet vėliau ...
Vilkaviškiečiui kurti stebuklus netrukdo ir 30 metų negalios sukaustyta apatinė kūno dalis (nuotr. stop kadras)
Vienam vilkaviškiečiui ištvermės, jėgų ir kantrybės galėtų pavydėti daugelis. Vyras jau 30 metų nepasikelia iš lovos – apatinė kūno dalis sukaustyta negalios. Tačiau ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų