Respublikos gatvės daugiabučių namų kvartalo kompleksinis atnaujinimas, kurio projektas buvo parengtas dar 2018-aisiais, tačiau įgyvendinamas tik dabar, įžiebė gyventojų aistras. Į projektą patenkančių ir kelių J. Basanavičiaus gatvės namų gyventojai nebesitveria pykčiu. Projektas, kuris, kaip jau minėta, buvo parengtas 2018 metais, neatitinka gyventojų lūkesčių. Žerdami kaltinimus ankstesnės valdžios aplaidumui ir nesiskaitymui su gyventojais, žmonės tikisi pagalbos iš dabartinių valdančiųjų. Tik ar gali dabartinė valdžia padaryti keitimus, kai projektas jau yra realiai įsibėgėjęs?

Daugiabutis. Asociatyvi nuotr. (Fotobankas)

Daugiabutis. Asociatyvi nuotr. (Fotobankas)

Daugiau kaip 1,5 milijono eurų vertės Respublikos g. daugiabučių namų kvartalo kompleksinio atnaujinimo projekto darbai pradėti buvo visai neseniai – praeitų metų spalį. Per keturis mėnesius buvo išgremžti šaligatviai ir gatvės, numatytos automobilių stovėjimo aikštelės, žaliosios zonos, iškirsta medžių.

Vietomis sudėtos trinkelės, pakeisti kai kurie vamzdynai.

Projektas didelis, planai gražūs, tačiau gyventojai negailestingi – sako, kad jis neatitinka realybės ir gyventojų poreikių.

REKLAMA

J. Basanavičiaus gatvės 132-ojo namo gyventojas Mindaugas tikina nesuprantantis, kaip toks projektas apskritai buvo sugalvotas. Kai sovietmečiu rengti daugiabučių namų kvartalai dūste dūsta nuo automobilių pertekliaus, gyventojai vargsta nerasdami, kur pasistatyti automobilį – čia negailestingai buvo nurėžta beveik 20 automobilių talpinanti aikštelė.

„Viskas čia daroma nenormaliai, jau trūko kantrybė. Priešais 132-ąjį namą buvo automobilių aikštelė, stovėdavo joje apie 20 automobilių. Dabar tą aikštelę panaikino, užtvėrė borteliais – darys žaliąją zoną čia, pievutę.

Aikštelę naują suformavo priešais 140-ąjį namą, paliko vidury aikštelės medį, vietų čia žymiai mažiau. Ir anksčiau prie to namo stovėdavo po 4–5 automobilius, tai dabar keliomis vietomis padaugės, bet mūsų aikštelė, kurioje tilpo 20 automobilių, dingo. Gatvę susiaurino, išvažiuoti neįmanoma. Mūsų name gyvena ir senjorų, ir ligotų žmonių, neįgalumą turinčių – jei reikėtų, neduok Dieve, specialiosioms tarnyboms atvažiuoti – nepravažiuotų. Gaisrinės automobilis čia niekaip netilptų“, – kalbėjo žmogus.

Dingusi aikštelė piktina ne tik jį – žurnalistams aiškinantis situaciją, priėję keli gyventojai taip pat sakė, kad aikštelės naikinimas – visiška nesąmonė. Taip pat pasisakė ir vienas iš projektą vykdančių darbininkų.

Projekto nematė

Minėtas projektas – išties stambaus kalibro, aktualus daugelio daugiabučių gyventojams. Be jokios abejonės, žmonės su projektais privalo būti supažindinti. Supažindinti jie buvo ir su šiuo projektu, tik, klausimas – kaip? Kalbinti gyventojai tikino projekto nė akyse neregėję.

REKLAMA

„Jokių savivaldybės darbuotojų susitikimų su gyventojais nebuvo. Nė viename name su savivaldybės atstovais nebuvo jokių susitikimų“, – tikina Mindaugas.

J. Basanavičiaus g. 140-ojo namo bendrijos pirmininkė Nijolė Čyžienė pasakoja, kad projektas pristatytas buvo namų bendrijų pirmininkams, o šie savo ruožtu turėjo jį pristatyti namo gyventojams. Tačiau ar tokį projektą ir dokumentus nagrinėti ir aiškiai pristatyti gyventojams tie bendrijų pirmininkai turi kompetencijų? Darosi panašu, kad valdininkai galimai nebuvo suinteresuoti, kad gyventojams būtų aiškiai ir išsamiai nupasakota projekto esmė.

„Gyventojų susirinkimo niekas nedarė. Prie ano mero, 2018 metais, išdalijo bendrijų pirmininkams planus, ir pirmininkai turėjo supažindinti gyventojus, kas čia bus. Bet tiesa, gyventojai nelabai aktyvūs, nelabai ir domėjosi...“ – kalbėjo bendrijos pirmininkė.

132-ojo namo bendrijos pirmininkas Arūnas Goštautas „Rinkos aikštei“ sakė, kad gautus planus buvo pakabinęs namo skelbimų lentoje. Tiesa, ji yra antrame aukšte, tad pirmo aukšto gyventojai, tikėtina, galėjo projekto net ir nematyti.

„Du mėnesius tie projektai kabėjo skelbimų lentose, visi gyventojai galėjo pasidomėti dar prieš prasidedant darbams. Bet niekas nesigilino, kol darbai neprasidėjo, kol nepamatė, kad mūsų aikštelė sumažėjo. Žmonės nepasidomėjo tada, kai buvo galima kažką pakeisti, o dabar, kai darbai vykdomi, abejoju, ar ką galėsime pakeisti.

Susirinkimas buvo, bet buvo nedidelis dalyvavimas, paaiškinau maždaug kas nusimato, kokie darbai, bet dalyvių buvo nedaug, ne visi ir gilinasi, ne visi įsidėmi, galų gale, ne specialistui sunku ir suprasti viską“, – kalbėjo A. Goštautas.

REKLAMA

Poreikio nematė

Šį projektą koordinuojanti savivaldybės Statybos ir turto skyriaus vyr. specialistė Ina Vainauskienė teigė, kad projekto pristatymo būdas pasirenkamas priklausomai nuo statinio svarbos. Taigi pagal dokumentus toks projektas neturėjo būti pristatytas tiesiogiai gyventojams, nors, žinoma, dalyvauti projekto pristatyme jiems niekas netrukdė.

„Minėto projekto sprendinius pristatė tuometinis rajono meras su administracijos Statybos ir turto skyriaus atstovais 2018-06-20 susitikime. Į supažindinimą su projekto sprendiniais buvo kviečiami visi daugiabučių namų bendrijų pirmininkai. Pristatymo būdas pasirenkamas priklausomai nuo statinio svarbos. Šiuo atveju projekto pristatymas visuomenei nebuvo reglamentuotas ir buvo pasirinkta paskleisti informaciją per bendrijų pirmininkus ar kitus atsakingus asmenis, t. y. galėjo dalyvauti ir kiti gyventojai, o po susitikimo visi gyventojai galėjo atvykti ir teikti pastabas, pasiūlymus, galima buvo kreiptis gauti paaiškinimus, jeigu negali suprasti brėžinių.

Atsižvelgus į tai, kad kvartale gyvena didelis skaičius gyventojų ir norėjome greitai per artimiausią aplinką paskleisti žinią apie vykdomus projektus, buvo pasirinkti bendrijų pirmininkai, jie buvo supažindinti su visais sprendiniais, paprašyta šiuos planus pakabinti skelbimų lentose ar pristatyti susirinkimuose bei kviesti teikti pastabas. Savivaldybės naujienų skiltyje taip pat buvo nurodyta informacija apie pristatytus projektus ir kad galima kreiptis, susipažinti su projektais“, – komentavo specialistė.

REKLAMA

Abejoja ir darbų kokybe

Maža to, kad gyventojai tikina, jog projekto sprendiniai yra nepatogūs gyventojams, jie abejoja ir darbų kokybe. Štai 140-ojo namo gyventoja Diana sako, kad nuostabą kelia darbininkų mėtymasis iš krašto į kraštą, taip pat visiškas nesirūpinimas gyventojais. Ji sako matanti ir daugiau skubotų sprendimų, kurie lėmė prastai atliktus darbus.

„Trinkeles šiandieną dėjo. Lauke -7, o jie trinkeles deda. Kaip jie dirba – viskas išvartyta, trinkelės sumestos bet kaip, blokeliai mėtosi, grioviai išrausti, visur balos, pliurzės, praeiti neįmanoma.

Vytauto parkas koks padarytas – drenažo nėra. Šulinys, o aplinkui balos giliausios. Juokinga. Tai eikim visi dabar po tas balas vaikščioti. Mero kadencija ėjo į pabaigą, tai skubėjo darbus padaryti – sudėjo trinkeles, na, taip, gražiau atrodo, bet kokybės tai nėra.

Čia dabar nežinau, kur mašinas statyti reikės. Deklaruoja, kad plečia aikšteles, o realiai tai viskas priešingai“, – piktinosi moteris.

O ką gyventojai galėtų atsakyti į tai, kad įgyvendinus projektą automobilių stovėjimo vietų skaičius pasikeis 294 vietomis? Pasirodo, kad ir čia projekto rengėjų idėjos prasilenkia su realybe. Paaiškėjo, kad dėl stovėjimo vietų daugiabučių namų gyventojai kovoja ir itin negarbingais būdais. Nors žemė šalia daugiabučių yra valdiška, tačiau stovėjimo vietas kai kurie laiko kone asmenine savo nuosavybe.

Mindaugas neslėpė, kad kelis kartus pastačius automobilį prie kito daugiabučio, ryte rado supjaustytas visas padangas. Diana antrino, pasakodama, kad jos vyro automobilis po nakties prie kito daugiabučio buvo rastas išdaužtu priekiniu stiklu, o po kurio laiko vėl pastačius automobilį ne prie savo namo – ryte rado grasinančio turinio laiškelį, užkištą už valytuvų.

REKLAMA

Tačiau savivaldybės darbuotojai teigia, kad visos kvartale esančios stovėjimo vietos yra bendros.

„Automobilių stovėjimo vietos suprojektuotos pagal esamas galimybes nepažeidžiant galiojančių reikalavimų. Daugiabučiai namai statyti daugiau nei prieš tris dešimtmečius, plotai tarp jų buvo numatyti pagal anuomet galiojančius reikalavimus. Kvartale nė vienas namas nelieka be automobilių stovėjimo vietų, visos kvartale esančios automobilių stovėjimo vietos yra viso kvartalo, jos nėra priskirtos atskirai konkretiems daugiabučiams namams“, – teigė I. Vainauskienė.

Susitikimo nevengia

Tiesa, pati projektą kuruojanti specialistė tikina bent kartą per savaitę vykstanti apžiūrėti vykdomų darbų, o darbų atlikimo kokybė esą abejonių nekelianti.

„Darbų vykdymas yra stebimas ir objekte lankomasi bent vieną kartą per savaitę. Abejonių dėl darbų tvarkos, eiliškumo ir kokybės nekyla, o jeigu ir randama bet kokių neatitikimų, apie tai informuojamas rangovas ir viskas nedelsiant taisoma.

Rangovas tikrai stengiasi darbus atlikti greitai ir užtikrinti žmonių judėjimą. Didžiausias nemalonumas būna tuomet, kai yra išardomos esamos dangos, kadangi turi būti suformuojami dangų projektiniai aukščiai, įrengiami smėlio ir skaldos pagrindai. Turint tokius darbų plotus tikrai neįmanoma visko atlikti per vieną dieną, pagrindų paruošimas gali trukti iki savaitės laiko. Tuo metu yra paliekami tarpai iš smėlio ar skaldos žmonėms praeiti, ar dedamos senosios plytelės. Labai tikimės, kad gyventojai bus supratingi ir kantrūs, nes atlikus darbus jų gyvenamasis rajonas tikrai bus patogus ir tvarkingas gyventi“, – komentavo specialistė.

REKLAMA

Apie susidariusią situaciją informavus rajono savivaldybės administracijos direktorių Arūną Kacevičių, šis sutiko priimti susirūpinusius gyventojus. Susitikti ir išsamiau papasakoti apie projektą taip pat sutinka ir projektą koordinuojanti I. Vainauskienė.

Maža to, jos teigimu, neesminiai projekto pakeitimai vis dar galimi.

„Neesminiai pakeitimai dar galimi. Dėl konkrečių pakeitimų galimybės galima kreiptis į už Respublikos g. daugiabučių namų kvartalo atnaujinimo darbus atsakingą asmenį – savivaldybės Statybos ir turto skyriaus vyr. specialistę Iną Vainauskienę“, – komentavo savivaldybės darbuotoja. 

Administracijos direktorius Arūnas Kacevičius situaciją komentavo taip: „Nuomonių būna labai įvairių – vieniems reikia automobilio stovėjimo vietų, o kiti nori vejos daugiau. Stovėjimo vietos prie 132-ojo namo nebegalėjo būti paliktos, nes pagal reikalavimus nebuvo išlaikytas 10 metrų atstumas. Tikrai reikia paisyti galiojančių teisės aktų.

Manau, kad šiuo atveju, kai buvo rengiamas projektas, žmonėms buvo suteikta per mažai informacijos. Mes stengsimės paaiškinti viską kaip įmanoma išsamiau ir geriau. Žinoma, labai gaila, kad probleminiai dalykai mus pasiekia tik tada, kai projektas jau įgyvendinamas.“

DEmo+kratija
2020-02-14 15:21:14
Spręsti mašinų stovėjimo vietų problemą miestuose yra savivaldybės ir mašinų gabenimo į Lietuvą verslininkų problema ir jie turi ją spręsti, o neversti ją spręsti gyventojams ir už gyventojų pinigus.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Zita 2020-02-14 15:48:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Labai jau daug mašinų nei vaikams kur pažaisti ir ner saugumo važiuokit į aikšteles nereiks po langais dumint ir signalizacijų klausyt    ATSAKYTI
DEmo+kratija 2020-02-14 15:21:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Spręsti mašinų stovėjimo vietų problemą miestuose yra savivaldybės ir mašinų gabenimo į Lietuvą verslininkų problema ir jie turi ją spręsti, o neversti ją spręsti gyventojams ir už gyventojų pinigus.   ATSAKYTI
DEmokratija 2020-02-14 15:26:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai visos Respublikos problema ir ją turi spręsti centrinė valdžia, o ne daugiabučių namų savininkai, paversti savivaldybių tarnais ir tarnaitėmis.  

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Rusijos ginkluotėje naujiena – milijonus pražudyti galinti „Bulava“ (nuotr. SCANPIX)
Kaliningradas, kurį lietuviai iki šiol vadina Karaliaučiumi, jau daugybę metų kelia grėsmę Lietuvos saugumui. Ir jausmas, kad gyvename greta parako statinės – tik didėja. Šiame ...
Aukščiausias dangoraižis pasaulyje sužibo Lietuvos trispalvės spalvomis (nuotr. facebook.com)
Lietuvos trispalvės spalvomis sekmadienį nušvito aukščiausias dangoraižis pasaulyje – Dubajuje esantis „Burj Khalifa“. „Lietuvos diplomatai ieško įspūdingų gamtos ar žmogaus ...
greitoji pagalba (nuotr. stop kadras)
Medikai reikalauja stiprinti jų pajėgas greitosios medicinos pagalbos įstaigose. Vykstant į iškvietimus pas ligonius, pasak sveikatos specialistų, dviejų paramedikų brigadoje ...
Sostinės centre suliepsnojo 30 Laisvės laužų (nuotr. Organizatorių)
Gedimino prospekte Vasario 16-ąją suliepsnojo 30 Laisvės laužų, skamba dainos ir plevėsuoja trispalvės. Pastaruosius kelerius metus jau tapo gražia tradicija – ...
fenotipologas Giedrius Švetkauskas „Power Hit Radio“  (nuotr. stop kadras)
„Power Hit Radio“ svečias – Giedrius Švetkauskas, fenotipologas iš vivapersona.lt. Jis papasakojo, ką mato iš žmonių veidų, kas yra fenotipologija ir pokalbio metu aptarė ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų