Virusų „galiojimo laikas“ – ar tikrai juos galima atsisiųsti paštu?

Toliau nerimstant panikai dėl Kinijoje ir už jos ribų plintančio naujojo koronaviruso daug klausimų kilo ir dėl galimybės jį „parsisiųsti“ perkant prekes internetu iš Kinijos ir pan. Specialistai gi ramina, kad panika šiuo atveju keliama be reikalo ir dalinasi ne tik šio, bet ir kitų virusų gyvybingumu. 

(nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Daugelis klausiate, kaip ilgai virusai išlieka ant negyvų paviršių. Įprasti virusai išlieka paviršiuose kelias dienas, savaites ar net mėnesius ir gali būti jų perdavimo šaltinis. Kaip su naujuoju koronavirusu? Kol kas išlieka neaiškumų, bet jis gali būti panašus į SARS (nes jų genetiniai kodai yra ~ 80 proc. panašūs)“, – tokį įrašą savo socialinėje paskyroje „Facebook“ paskelbęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas kartu pateikė ir skirtingų virusų išlikimo ant sausų paviršių santrauką.

Specialistas paaiškino, kad viruso gyvybingumas priklauso nuo jo savybių ir aplinkos, pavyzdžiui, dauguma virusų gerai išsilaiko šaltyje. 

Paanalizavus duomenis paaiškėja, kad bene ilgiausiai ant negyvų paviršių gali išlikti adenovirusai ir astrovirusai (tai – vieni iš žarnyno infekcijas galinčių sukelti virusų). Jų galimas aktyvumas siekai nuo 7 dienų iki 3 mėnesių. Rotavirusas galintis gyvuoti nuo 6 d. iki 2 mėn., norovirusas – nuo 8 val. iki 7 d., rinovirusas – nuo 2 val. iki 7 d.

REKLAMA

Virusų išlikimo laikas ant negyvų paviršių (Kramer A, Schwebke I, BMC ID 2006)

Tuo metu nurodomas koronoviruso išlikimo ant negyvų paviršių laikas siekia iki 3 val.,  SARS tipo virusas (~ 80 proc. panašus į 2019-nCoV) – nuo 3 iki 4 d. 

Gripo virus „galiojimo laikas“ – 1–2 dienos.

Iš Turkijos kurortų neretai parsivežamas Koksaki virusas gali išlikti iki 14 dienų, dar vieno enterovirusams priskiriamo echoviruso – iki 7 d.

Tuo metu Herpes symplex virusas ant negyvų paviršių gali laikytis nuo 4,5 val. iki 8 savaičių, hepatito A virusas – nuo 2 val. iki 2 mėn., hepatito B virusas – iki 7 dienų, ŽIV, Žmogaus papilomos virusas 16 – taip pat iki 7 dienų.


Rašyti komentarą...
D
Dagne
2020-02-06 15:01:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
2010 metų tyrime su SARS virusu nurodoma, kad gyvūniniai koronavirusai ant metalinio paviršiaus prie 4C gali išgyventi 5-28 dienas
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų