Kelionės į Kaliningradą ar Sankt Peterburgą lietuvių turistams gali baigtis ne taip maloniai, kaip jie norėtų. Jie gali būti užverbuoti, šantažuojami arba kitaip „kalbinami“ padėti. Tai kelia pavojų ir tai yra tik dalis priemonių, kurias prieš Lietuvą taiko Rusija siekdama daryti įtaką ir šnipinėti, naujausioje nacionalinio saugumo ataskaitoje pabrėžia Lietuvos žvalgyba. Nerimsta ir kita didžioji valstybė Kinija, kuri pernai pirmą kartą ataskaitoje buvo įvardyta, kaip šalis ėmusi verbuoti lietuvius. Šių metų ataskaitoje pateikiami ir konkretūs būdai, kaip veikia Kinija. 

Kaliningrado srityje dislokuotos ginklų sistemos, vsd inf.

Kaliningrado srityje dislokuotos ginklų sistemos, vsd inf.

Didžiausią žvalgybos grėsmę Lietuvai kelia Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos, aktyviai bendradarbiaujančios su Baltarusijos tarnybomis. Nerimą lietuviams sukelia nemokamų elektroninių vizų į Kaliningradą ir Sankt Peterburgą sistema, kuri sudaro Rusijos žvalgybos tarnyboms palankias sąlygas iš turistų rinkti informaciją ir ieškoti verbavimo taikinių. Pateikiami ir įspėjimai, kaip turėtų elgtis keliaujantys į Rusiją.

REKLAMA

Įspėjama, kad vykstantys į Rusiją turėtų vengti keliauti vieni, nepažeisti viešosios tvarkos, iš anksto pasirūpinti galiojančiais dokumentais ir reikalingais leidimais, nepateikti klaidingos informacijos vizų prašymuose, saikingai vartoti alkoholį, jei įmanoma, vengti kartu vežtis pagrindinius mobiliuosius ir kompiuterinius įrenginius, kritiškai vertinti naujas pažintis, gaunamus pasiūlymus ir prašymus.

Visuomenei antradienį pristatytas Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) parengtas grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas.

Rusija vis dar grėsmė numeris 1

Žvalgybos teigimu, didžiausią grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui artimoje ir vidutinėje perspektyvoje kels Rusijos bandymai didinti karinį potencialą ir politinę bei ekonominę įtaką Baltijos jūros regione.

„Kremliaus režimas išliks stabilus, o Rusija sieks gerinti savo tarptautinį įvaizdį, bandys atkurti ir stiprinti pasitikėjimą Maskvos politikais ir diplomatais Vakaruose. Vis dėlto labai mažai tikėtina, kad demonstruodama tariamą konstruktyvumą Vakarų atžvilgiu Rusija galėtų keisti savo užsienio politiką“, – rašoma nacionalinio saugumo ataskaitoje.

renginiai Lietuvoje, kuriems Rusija skyrė lėšų

renginiai Lietuvoje, kuriems Rusija skyrė lėšų

Lietuvos žvalgyba įsitikinusi, kad Kremlius siekia užtikrinti savo režimo stabilumą, įtikinti savus žmonės, kad niekas nepasikeis. Augantis nepasitenkinimas vidaus politikoje didžiosios Rusijos visuomenės dalies neišjudino. 

Nerimą kelia ir stiprėjantys kariniai pajėgumai Rusijos vakarinėje dalyje ir Kaliningrado srityje,  greitas Maskvos sprendimų priėmimas ir ginkluotųjų pajėgų aktyvumas pasienyje. Tai, pasak Lietuvos saugumu besirūpinančių institucijų, neigiamai veiks Lietuvos saugumo aplinką, didins netyčinių incidentų riziką. Nauja ginkluotė ir didelio masto mokymai Lietuvos pašonėje nekelia saugumo jausmo mūsų šalyje ir tai savo ataskaitoje taip pat pažymi Lietuvos žvalgybininkai. 

REKLAMA

Didžiausią Lietuvos energetinės nepriklausomybės riziką, anot grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitos, kelia Rusijos siekis išlaikyti energetinį dominavimą Baltijos šalių rinkose.

Lietuvos žvalgybos pareigūnai taip pat įsitikinę, kad Rusija negali paveikti Lietuvos strateginių politinių sprendimų, bet toliau sieks diskredituoti Lietuvą tarptautinėje bendruomenėje skleisdama tikrovės neatitinkančią informaciją, dažnai susijusią su Lietuvos politika, jos valstybingumą grindžiančiais ir gyventojų pasipriešinimą sovietinei okupacijai liudijančiais įvykiais.

Kibernetinėje erdvėje Lietuva toliau stebi kenkėjišką Rusijos ir Kinijos kibernetinių pajėgumų veiklą. Kinija artimoje perspektyvoje plės savo įtaką visame pasaulyje, sieks ekonomiškai ir technologiškai dominuoti Vakarams svarbiuose strateginiuose sektoriuose.

O programišių taikiniais Lietuvoje gali tapti platus ir jautrus ratas sektorių, kurie skirs nepakankamai dėmesio savo kibernetiniam saugumui. Naujų rizikų gali kelti ir 5G technologijų vystymas, jei nebus skirtas pakankamas dėmesys informacinių technologijų paslaugų ar produktų tiekėjų tikrinimui. 

Ginkluotė ir kelionės kelia baimę

Lietuvos nacionalinio saugumo ataskaitoje nemažai dėmesio skiriama ir Rusijos ginklavimuisi, kuris, bent jau Kaliningrado srityje, tiesiogiai atsiliepia Lietuvos saugumui. Pasak žvalgybininkų ataskaitos, „Rusija nuosekliai didina karinę galią, kurią pasitelkia įtakai išlaikyti geopolitiškai svarbiuose regionuose ir derybinei pozicijai stiprinti jai svarbiais užsienio ir saugumo politikos klausimais“. 

REKLAMA

Karinė ir saugumo sfera, nepaisant šalies ekonominių sunkumų, Rusijoje vis dar finansuojama dosniausiai, pajėgos perginkluojamos modernia technika. 

„2020 m. baigiasi ambicingos Rusijos ginkluotųjų pajėgų reformos etapas, kurio pabaigoje karinių vienetų aprūpinimas nauja ir modernizuota ginkluote ir kovos technika turėtų pasiekti 70 procentų. Didėja profesionalių – pagal sutartį tarnaujančių – karių skaičius, tačiau šauktinių visiškai atsisakyti neketinama“, – rašoma ataskaitoje. 

Kaliningrado kariniai pajėgumai, vsd inf.

Kaliningrado kariniai pajėgumai, vsd inf.

Nerimą ir nesaugumą mums kelia ir tai, kad Rusija toliau stiprina konvencinius pajėgumus, išlaiko gebėjimą greitai sutelkti pajėgas Vakarų strategine kryptimi, kuri apima ir Lietuvą. 

„Manevriniuose daliniuose (brigadose ir pulkuose) komplektuojamos 700–800 karių bataliono taktinės grupės, kurios yra visiškai aprūpintos kovos technika. Šios grupės formuojamos vien iš profesinės tarnybos karių ir geba pradėti vykdyti užduotis per 24–48 val. nuo gauto įsakymo. Rusijos gebėjimas greitai sutelkti pajėgas ir ypač greitas bei centralizuotas sprendimų priėmimo procesas leistų įgyti (bent pradiniame konflikto etape) akivaizdžią persvarą prieš kaimynines valstybes“, – rašoma šalies nacionalinio saugumo ataskaitoje. 

Visose Rusijos ginkluotosiose pajėgose besitęsiantys vystymosi ir pasikeitimo procesai atsispindi ir Kaliningrado srityje, o ji turi ypatingą svarbą Lietuvos kariniam saugumui.

Lietuvos kaimynystėje Rusija toliau vysto atkirtimo ir izoliavimo, vadinamąjį A2 / AD (angl. Anti-Access / Area Denial) efektą, kuris, kilus konfliktui, leistų Rusijai įgyti palankų jėgų balansą pirmajame konflikto etape. 

REKLAMA

Žvalgybai didelį nerimą kelia ir bevizės lietuvaičių kelionės į Kaliningradą ar Sankt Peterburgą. Tai, pasak ataskaitos, suteikia papildomų galimybių Lietuvos gyventojams keliauti po užsienio valstybę, tačiau ir kelia riziką nacionaliniam saugumui. 

„Rusijos žvalgybos tarnybos ieško iš užsienio atvykusių asmenų, kurie galėtų teikti žvalgybos informaciją apie užsienio valstybes arba vykdyti kitas užduotis. Tokį užsienio žvalgybos metodą, kurį Rusijos žvalgybos tarnybos vadina žvalgyba iš teritorijos, yra išplėtojusios FSB ir GRU“, – aiškina Lietuvos žvalgybininkai.

Pabrėžiama, kad į Rusiją atvykstančius užsieniečius Rusijos žvalgybos tarnybos gauna tuo pat metu, kai užsienietis pateikia vizos prašymą.

Tarp atvykstančiųjų Rusijos žvalgybos tarnybos ieško asmenų, kurie gali turėti vertingos informacijos arba, tarnybų manymu, yra pažeidžiami. Ypač daug dėmesio Rusijos žvalgybos tarnybos skiria į Rusiją vykstantiems buvusiems ir esamiems politikams, verslininkams, teisėsaugos pareigūnams, kariškiams, žurnalistams.

Auganti grėsmė yra Kinija

Kita didžioji valstybė Kinija taip pat mezga šnipinėjimo tinklus. Ataskaitoje teigiama, kad tam Kinija naudoja socialinius tinklus. Agresyviai naudojamas socialinis tinklas „LinkedIn“. 

„Kinijos žvalgybos tarnybos „LinkedIn“ socialinį tinklą naudoja pradiniame verbavimo operacijų etape kontaktams su pasirinktais taikiniais užsienyje užmegzti. Taikiniais dažniausiai tampa buvę arba esami valstybės tarnautojai, informacinių technologijų specialistai, gynybos sektoriaus darbuotojai, mokslininkai ir įvairių kitų sričių specialistai. Galutinis Kinijos žvalgybos tarnybų tikslas – per „LinkedIn“ pasirinktų taikinių verbavimas Kinijoje“, – rašoma ataskaitoje.

REKLAMA

Verbavimo procesas socialiniuose tinkluose vyksta taip: „LinkedIn“ platformoje gaunama žinutė iš Kinijos įmonės, tyrimų centro ar darbuotojų samdos kompanijos. „LinkedIn“ paskyra: vakarietiškas vardas ir kiniška pavardė; netikra, kartais dirbtinio intelekto sugeneruota nuotrauka; abstraktūs ir dažnai beprasmiai kompanijų apibūdinimai; dažniausiai kompanija neturi istorijos arba neegzistuoja; netaisyklinga anglų kalba; didelis paskyros ryšių skaičius.

Pasiūlymas teikti konsultanto paslaugas. Kvietimas atvykti į Kiniją, apmokamos kelionės išlaidos. Kinijoje susitikimas su „LinkedIn“ kontaktu ir dar keliais kompanijos atstovais.

Įprastą pokalbį dėl darbo primenantys susitikimai viešbučiuose. Prašymas parengti analitinį tendencijų užsienio valstybėje vertinimą, viešos ir neviešos politinės ar karinės informacijos apibendrinimą.

Išankstinis apmokėjimas už darbą. Prašymas laikytis konfidencialumo. Tolimesni kontaktai – per mobiliąsias programėles (pvz., „WeChat“) ar elektroniniu paštu. Susitarimas dėl kito susitikimo Kinijoje. Nuoseklus įtraukimas į šnipinėjimo veiklą.

Portalas tv3.lt primena, kad dar pernai Lietuvos žvalgyba perspėjo dėl augančios naujos grėsmės – Kinijos.

Prieš metus žvalgyba teigė, kad Lietuvoje, kaip ir kitose NATO ir Europos Sąjungos (ES) šalyse, augant Kinijos ekonominėms ir politinėms ambicijoms, agresyvėja Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybų veikla.

Be to, siekiant gauti rūpimos informacijos, Kinijos žvalgyba imasi verbuoti Lietuvos piliečius. Kaip rašyta vertinime, Kinijos žvalgyba įprastai veikia su diplomatine priedanga, išnaudoja Kinijos vyriausybės finansuojamus Konfucijaus institutus, Kinijos įmones ir naujienų agentūras, naudojasi užsienyje studijuojančiais kinų studentais.

Nors Kinijos žvalgyba Lietuvoje labiausiai buvo nusitaikiusi į Kinijos vidaus problemų sprendimą, Lietuvos žvalgyba matė, kad Rytų milžinė Lietuvoje turi ir platesnių interesų. Pernai, kaip ir kasmet, Rusija taip pat buvo įvardyta, kaip viena iš pagrindinių grėsmių šalies nacionaliniam saugumui. 

V M.
2020-02-04 07:42:10
Kvailystė. Buvom ekskursijoj Kalinimdrade, Svetlogorske niekas ten nieko neverbuoja. Žmonės malomūs, draiugiški. Labai patiko keliomė.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
A.T 2020-02-16 09:24:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valdzioje sėdi papirkti jenkių,kad būtu prietekstas vilkti ginkluotę į Lt..kada žmonės supras kad jankiai egresija..jai rusai tokie blogi kodiel valdžios žmonės gyvena rusų statytose namose.. ..   ATSAKYTI
Augis 2020-02-06 10:32:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Paranoja klesti ir bujoja.    ATSAKYTI
Aire 2020-02-05 21:53:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Normali komunistine taktika.Visur blogi,ten uzverbuos or pan.Ir visi nemato kas dedasi savoje salyje   ATSAKYTI
Lietuvis 2020-02-05 20:34:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Norejau vasara nuvaziuot i kKaliningrada dabar nei uz ka nevaziuosiu, gali uzverbuoti. Pakis kokia merga prifilmuos juodo sekso ir ims santazuoti kad parodys zmonai...   ATSAKYTI
Netrink komentaru 2020-02-05 17:12:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesuprantu kaip jus ziurnalystai skelbete is kur galimai gali pult?
Tipo rusai nemato ka jus skelbete.
Kiek pamenu tai mums drauzdavo skleist ar pasokot kas vyksta kariuomeniai!
O cia prasau net nereike verbiuoti zmoniu,patis ziurnalystai papasokoja viskas kas is kur puls.
   ATSAKYTI
Ona 2020-02-05 13:58:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rusofobai   ATSAKYTI
Birtautas 2020-02-04 21:41:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pavasarinis paūmėjimas   ATSAKYTI
Kandis 2020-02-04 14:10:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O nato ar kitaip elgiasi?Kur meta savo pajėgas?Antarktidoj?Juk irgi lend visur arčiau Rusijos...betRusija grėsmė,Amerika Rusijai tai ne!...Šiaip jau Ažubalio ir Linkevičiaus šutvės lygio sapalionės...užverbuos turistus...   ATSAKYTI
Česlovas 2020-02-04 11:54:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai pagal jus tik Rusija verbuoja,o kiek užverbuotų yra CŽV .Ar jankiam tarnauti nėra tėvynės išdavimas?   ATSAKYTI
rama 2020-02-04 11:43:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Baikit juokint ir gazdint zmones. Kokia nauda is manes? Cia teisinates, kad dar daugiau pirktut amerikietisku sunkvezimiu ir tanku? Gresme Lietuvai, tai lansbergizmas.   ATSAKYTI
pilietis 2020-02-04 11:04:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Taigi rusai puola... jau greitai jubiliejus bus kaip puola :D buvau ir kaliningrade ir peterburge, praleidau puikiai laiką, alų midų gėriau, per barzdą varvėjo ir niekas neužpuolė :)   ATSAKYTI
sas 2020-02-04 09:37:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
kiek rusijos myletoju nersia, ko nesikraustot ryciau?   ATSAKYTI
Kandis 2020-02-04 14:13:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jo jo.mus jau užverbavo.NuvykstiRusijon.tai grįžti Putino agentas....  
Ona 2020-02-04 09:22:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Visi šite straipsniai sukiršinti Lietuvoi givenancius zmones,o ten toliau dalijasi lobiu,geriau algas pakeltu eiliniams darbininkams,naudos butu daug daugiau   ATSAKYTI
PP 2020-02-04 08:52:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kiekvienas mato iš savos varpinės ir skambina savu varpu... O Lietuva byra dėl blogo vidaus valdymo ir neteisybės. Ką rodo ,kad trečdalis Lietuvos darbingo jaunimo emigravo? Netikiu ,kad Rusijai Lietuva yra priešas NR1. Prichvatizacijos laiku jie galėjo ŽŪ kraštą užmėtyti kepurėmis, bet kažkodėl to nedarė ir nedaro.Kažkas kalba svetimomis lūpomis...?   ATSAKYTI
Arvydas 2020-02-04 08:34:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Lietuvos gresme tai lietuvos valdzia pati baisiausia    ATSAKYTI
zinovas 2020-02-04 08:33:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
seip tai jei uzverbuoja,tai kaimu isigimelius,nes jie neturi su kuo galvoti??   ATSAKYTI
As 2020-02-04 09:42:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Pats ar nebusi runkelis, rašyt išmok avine
  
Buvęs 2020-02-04 08:27:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jei Lietuvos pilietis Lietuvoje jaučiasi valstybei reikalingas ir nesijaučia skurdžiumi, tai jo neužverbuos ir 20 užsienio žvalgybų!!! Štai taip, ponai valdžiažmogiai.   ATSAKYTI
nesuprantu 2020-02-04 10:08:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
ir kam kenksi dirbamas rusijai? ta prasme, jei manai, kad ten geriau, tai kame beda? kraustytis gi galima nors siandien? nesuprantu tokiu godotoju, nezino, kaip ten yra, bet namie vistiek blogiau. taigi atviros sienos, kas draudzia ieskot kur geriau? kas nori, tas iesko.  
Ana 2020-02-04 07:51:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Ar jūs baigsit juokint visus, kai buvo mokamos vizos grėsmės nebuvo,dabar atsirado. Kam ydomus paprastas pilietis tai rusijos žvalgybai??? O lietuvos valdžia visada mokėjo plauti pinigus.   ATSAKYTI
Bananu Respublika 2020-02-06 05:49:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visaip kaip bando stabdyti lietuvius, kad tik neisveztu euru is lt kur kitur tik i Palanga vaziuokit ir pirkite ten pigiausia ir saugiausia  
asas 2020-02-04 07:47:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
cie tikra nesamone rusams nera kaveikti toje lietuvoje nes lietuva jau nieko neturi ira parduota amerikieciam, geda tam kas nesamones rasineja ir skleidzia nesamone, iei ie noretu jau senai butu paeme ta lietuva ir per valanda begi butu uzeme kas ta lietuvele susikta permizama bala   ATSAKYTI
Lietuvis 2020-02-04 08:30:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-23
Tai ir myžčiok lauk iš Lietuvos, jeigu taip galvoji apie savo tėvynę.
Tikri patriotai ir idiotai komentatoriai suknisti.  
>asas 2020-02-04 08:35:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Ne visi tokie pasidavę fašistinei rosyjai kaip tu.   
V M. 2020-02-04 07:42:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Kvailystė. Buvom ekskursijoj Kalinimdrade, Svetlogorske niekas ten nieko neverbuoja. Žmonės malomūs, draiugiški. Labai patiko keliomė.   ATSAKYTI
ahaha 2020-02-04 07:44:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
tai jus neidomus zmones, bet yra ir idomiu.   

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Sostinės centre suliepsnojo 30 Laisvės laužų (nuotr. Organizatorių)
Gedimino prospekte Vasario 16-ąją suliepsnojo 30 Laisvės laužų, skamba dainos ir plevėsuoja trispalvės. Pastaruosius kelerius metus jau tapo gražia tradicija – ...
fenotipologas Giedrius Švetkauskas „Power Hit Radio“  (nuotr. stop kadras)
„Power Hit Radio“ svečias – Giedrius Švetkauskas, fenotipologas iš vivapersona.lt. Jis papasakojo, ką mato iš žmonių veidų, kas yra fenotipologija ir pokalbio metu aptarė ...
Pavasaris mieste Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Lietuvoje ateinančią naktį negausaus lietaus debesys pasklis po daugelį šalies rajonų. Pietvakarių, vakarų vėjas stiprės dar labiau, gūsiai sieks 15-20 m/s. Naktis bus šilta – ...
Daugiabutis (nuotr. stop kadras)
Didžiuosiuose šalies miestuose vienas po kito dygsta viešbučiai, apartamentai ar kūrybinės dirbtuvės. Tačiau vėliau šios negyvenamos patalpos žmonėms parduodamos kaip butai. ...
Poetas Kęstutis Navakas (nuotr. Fotodiena/Pauliaus Peleckio)
Eidamas 56-uosius metus sekmadienį mirė poetas Kęstutis Navakas. Tai BNS patvirtino Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė. Kęstutis Navakas ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų