Užkrečiamųjų ligų specialistai stebi nerimą keliančią situaciją – vien per pirmąjį šių metų mėnesį sergančiųjų kokliušu registruota beveik tiek pat, kiek iš viso per praėjusius metus. Gydytojai primena, kad patiems mažiausiems ši liga gali net būti mirtina, tačiau norint to išvengti vakcinuoti būtina ne tik vaikus. Suaugusiesiems kas dešimt metų taip pat rekomenduojama pasiskiepyti pakartotinai.

(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Sausio pabaigoje Vilniaus apskrityje per pirmąjį šių metų mėnesį užfiksuoti trys kokliušo protrūkiai. Visi infekcijos protrūkiai kilo šeimose, kuriose vienas po kito užsikrėtė neskiepyti vaikai. 

Paprašytas įvertinti situacijos rimtumą Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas pirmiausia pasiūlė pasitelkti skaičius.

„Jei 2019 metais buvo užregistruoti 26 kokliušo atvejai, 2018 – 27, 2017 – 21, 2016 – 36, šiais metais per pirmąjį mėnesį jau turime 22 šios ligos atvejus. Taigi skaičiai kalba patys už save.

Šiais metais dėl kokliušo buvo hospitalizuoti 5 asmenys, 13 iš 22 vaikų išvis buvo neskiepyti. Taigi, atrodytų, tai būtų gana dėsningas rezultatas, kuris rodo, kad skiepų apimtys turi būti išlaikomos pakankamai aukštos“, – pabrėžė pašnekovas.

REKLAMA

Jo teigimu, daugiausia atvejų užfiksuota Vilniaus apskrityje, bet yra sergančiųjų ir Šiaulių, ir Marijampolės apskrityse.

„Skiepijimų kalendoriuje numatyta, kad vaikai skiepijami 2, 4–6 mėnesių, paskui 1,5 metų, po to – einant į mokyklą ir 15–16 metų. Tačiau kokliušas ypatingas tuo, kad imunitetas po skiepo praėjus 10 metų nusilpsta ir reiklia pakartoti skiepus.

Saulius Čaplinskas

Saulius Čaplinskas

Todėl ne tik tėvai, planuojantys jais tapti, seneliai, bet visi tie, kurie turi kontaktą su vaikais, turėtų kas dešimt metų pakartoti vakciną. Tai yra būtina norint apsaugoti savo ir aplinkinių vaikus. Kokliušo priepuolis tikrai nėra maloniausias dalykas, su tuo nenorėtų susidurti nė vienas tėvas. Tuomet tiesiog matoma, kaip vaikas dūsta nuo to kosulio ir, atrodo, kad nieko negali padaryti, tik pakelti galvutę“, – aiškino specialistas.

Jis priminė, kad mirštamumas nuo kokliušo siekia apie 3 proc., t. y. panašiai kaip ir šiuo metu plintančio naujojo koronaviruso. 

„Skirtumas tik tas, kad nuo kokliušo turime skiepus. Galima sakyti, kad turime panašią situaciją kaip ir su tymais – ši liga jau gydytojų buvo užmiršta. Jei anksčiau ir susirgdavo koks skiepytas, bet silpnesnio imuniteto vaikas, prasirgdavo lengvesne forma. Juo labiau nebūdavo tiek neskiepytų vaikų, kurie galėtų apkrėsti tuos turinčius silpnesnį imunitetą“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Jo teigimu, panašiai būdavo ir dėl įvežtinių užkrečiamųjų, parazitinių ligų atvejų.

„Jų pavojus irgi nepakankamai įvertinamas, nors su jomis gydytojai susidurdavo visuomet. Su koronavirusu turime padėtį, kad tokie įvežtiniai atvejai gali būti ne vienkartiniai. O kokliušą turime čia vietoje, todėl išties rimtas signalas tuo rūpintis“, –  sakė jis.

REKLAMA

Dėl tymų scenarijaus ramina

Paklaustas, ar gali kilti toks protrūkis kaip buvo tymų atveju, ULAC vadovas tikino, kad kol kas gretinti situacijos nereikėtų, tačiau ir pro pirštus į ją žiūrėti nereikėtų.  

„Situacija gana įtempta. Tokio didelio augimo būti neturėtų, nes 92 proc. vaikų yra skiepijami, bet likusieji nepaskiepyti gali atnešti daug bėdos. Juo labiau, kaip minėjau, labai svarbu, kad pasiskiepytų ir suaugusieji. 

Yra įrodyta tarp suaugusiųjų, kurie kosti ilgiau nei dvi savaites, apie 20 proc. atvejų tai gali būti dėl kokliušo. Nors tai praeina savaime, tai ypač bus pavojinga kitiems, kurie turi silpną imunitetą, ypač mažiems vaikams. Taigi čia reikia vadinamojo kokono imuniteto, ne tik visos visuomenės, bet ir kad artimiausioje aplinkoje aplink tą vaiką būtų saugu“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Vis dėlto, jei vaikai skiepijami valstybės lėšomis, suaugusiesiems vakcina reikės pasirūpinti patiems.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Daivos Razmuvienės aiškinimu, suaugusiems asmenims, norintiems pakartotinai pasiskiepyti nuo kokliušo, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris paskirs suaugusiųjų skiepijimui skirtą vakciną. 

Daiva Razmuvienė

Daiva Razmuvienė

„Šiuo metu Lietuvoje suaugę asmenys nuo kokliušo nėra skiepijami valstybės lėšomis. Atskiros vakcinos vien tik nuo kokliušo nėra. Valstybės lėšomis suaugusieji skiepijami difterijos ir stabligės vakcina traumų atveju ir kas 10 metų profilaktiškai. Tačiau 2017 m., 2018 m. ir 2019 m. Europoje buvo sutrikusi šios vakcinos gamyba, todėl Lietuva buvo įsigijusi vakciną nuo difterijos ir stabligės, į kurią įėjo ir kokliušo komponentas.

REKLAMA

Pasibaigus šiai vakcinai ir atnaujinus gamybą, vėl įsigyta difterijos ir stabligės vakcina suaugusiųjų skiepijimui valstybės lėšomis. Kaip minėta, norint pasiskiepyti nuo kokliušo suaugusiems asmenims, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Dėl nėščiųjų skiepijimo taip pat reikia konsultuotis su šeimos gydytoju ir atsižvelgti į vakcinos gamintojo nurodymus informaciniame lapelyje", – aiškino NVSC specialistė.

Kokliušas plinta oro lašiniu būdu, S. Čaplinskas priminė, kad be skiepų reiktų nepamiršti ir kitų profilaktinių priemonių – laikytis kosėjimo, čiaudėjimo higiena, vėdintis patalpas.

Kodėl liga klastinga?

Kokliušas – tai ūmi infekcinė liga, kuriai būdingi spazminiai kosulio priepuoliai. Ligą sukelia Bordetella pertussis bakterija. Sukėlėjas kolonizuoja viršutinių kvėpavimo takų gleivinę ir pradeda skirti toksinus, kurie pažeidžia gleivinę ir sukelia uždegimą. Nors mikroorganizmas ir nepatenka į kraujotaką, tačiau labai sutrikdo kvėpavimo takų veiklą.

Žmogus yra vienintelis kokliušo infekcijos šaltinis. Užsikrėtęs kokliušu žmogus suserga per 5 – 21 dieną (dažniausiai per 7 – 10), bet inkubacinis laikotarpis gali užsitęsti ir iki 42 dienų.

Labiausiai sergamumas kokliušu išauga rudenį ir žiemą. Pasak specialistų, šia infekcija serga įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai vaikai. Pats būdingiausias kokliušo požymis yra priepuolinis, spazminis kosulys. 

Ligos pradžia būna lengva, atsiranda nedidelė sloga, temperatūra, retas kosulys. Tai gali trukti apie dvi savaites, vėliau vystosi stipresnė eiga. Pasak gydytojų, ši infekcija ypač pavojinga kūdikiams ir naujagimiams, ypač dėl galimų komplikacijų – pneumonijos ar encefalito. Be to, stiprus kosulys gali pereiti ir į dusulį. 

REKLAMA

Sergant itin sunkiomis kokliušo formomis galimi smegenų pažeidimai, sąlygojantys ilgalaikius neurologinius liekamuosius reiškinius ir net mirtį.

Pagal vaikų profilaktinių ligų kalendorių pirmąją vakciną nuo kokliušo kūdikis gauna nuo dviejų mėnesių. Pasak specialistų, tam, kad susidarytų pilnas imunitetas reikalingos mažiausiai trys vakcinos dozės.

Nikė
2020-02-05 07:04:51
Sirgau kokliušu 1956 metais. Per šventes Lėlių teatre vyko spektaklis vaikams. Šalia manęs sėdėjo stipriai kosinti mergaitê. Aš susirgau maždaug po 3-4 dienų. Gerai, kad mama prisiminė mano pasakojimą apie kosinčią mergaitę ir buvo apsiskaičiusi, tuojau pat kreipêsi î gydytojus, o kol jie atvyko girdė mane Pertusinu. Liga bjauri. Kosulys dusinantis ir nevaldomas. Kosint atrodo, kad akys iškris ir smilkiniai susprogs. Skiepai, jeigu jie kokybiški, tikrai labai reikalingi. Linkiu nesirgti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vaikas buvau 2020-02-07 06:43:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vaikysteje mus su dvyne sese paskiepyjo nuo kokliuko.
Abi susirgome. Sake mama, kad buvo baisu. Nebuvo jokia lengva forma.   ATSAKYTI
Abcd 2020-02-06 08:22:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kreipiuosi į visus “gydytojus” čia komentuojančius, kurie mano labai išmanantys viską apie viską:) JEIGU nesugebate rasti teisingos informacijos - trumpai papasakosiu kas yra skiepas. Skiepas tai yra susilpninto ligos sukėlėjo ,,suleidimas” žmogui, ko pasekoje organizmas lengvai susidoroja su infekcija ir įgyja imunologinę atmintį tam virusui, taigi kitą kart organizmas susidūręs su infekcija - žino kaip su ja tvarkytis. Kodėl sususergama liga nors ir pasiskiepijus?O todėl, kad pilna žmonių, kurie turi silpną imunitetą ir organizmas neturi apsaugos, ką sukelia labai daug išorinių ir vidinių priežasčių nepriklausančių nuo to ar tu skiepytas ar ne. Po skiepo gali būti susergama, tačiau labai stipriai sumažėja mirtingumo rizika. Kada yra visuotinis skiepyjimas - visuomenėje susidaro visuomeninis imunitetas, kuris stabdo ligų plitimą ir dauginimąsi, todėl ligos nyksta. Šiuo metu matome, kad grįžta ligos apie kurias buvo užmiršta, dėka iškraipytų vaiko teisių iš neturėjimo ką veikti, dėka žmonių susireikšminimo ir galvojimo, kad jie žino geriau nei gydytojai kaip skiepai ir kiti vaistai veikia, dėka smegenų ieškojimo po subinę superinių mamyčių, kurios sako kad skiepyti vaikai platina infekciją, nors jūsų neskiepytas vaikas su tymais yra pavojingas tau pačiai mamyte:) nešnekėkite žmonės ko iš tikrųjų nesuprantat, o jei esate tokie protingi kaip Kiguolis ir visažiniai farmacistai - eikite, baikite mokslus ir įrodykite kad nuo XVIIa. tiriamas vakcinų mokslas tiek metų buvo kipišas :)    ATSAKYTI
SVAGSTA 2020-02-06 21:27:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tiek išsakete bet ar pasisakete iki galo iš jūsu matau,kad esat ale labai išsimokslinus tai dar karta pasisakaitykit žodis vakcina ir skiepai.Gerb ne tarybinei laikai kad žmones neskaito nesidomi grišta senos ligos todel kad nesiskiepija tai dar karta pasidomekite neaidinkit žmoniu !!!   
Ir a 2020-02-05 22:56:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kaip suprasti tos vakcinos esmę kaip žmogus būna paskiepytas ir miršta.Vakcina tik pavadinimas ir žmonėms akių dūmimas,kad tik pasipelnyti.   ATSAKYTI
As 2020-02-05 12:56:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ar 1956 metais buvo Pertusino?kazkaip nesitiki .kokliusas atveztas,dar palauksim ir kinietisko,jei ponai uzpakalius po uzsieni nesios.Rasot,nusirasot visi   ATSAKYTI
Nu 2020-02-05 11:08:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Tai nustokit platinti ligas suleisdami virusus i krauja, vaikai iskart po skiepo suserga ir apkrecia visus aplink. Propoganda kiekvienaia metais, kad tik vakcinu pardavimai nesumazetu.   ATSAKYTI
Rokas 2020-02-05 10:14:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
"...13 iš 22 vaikų išvis buvo neskiepyti..."
VADINASI 9 susirgė BUVO SKIEPYTI- TAI PARODO, KAD SKIEPAS 50:50- ar verta rizikuoti, jei persirgus imunitetas visam gyvenimui ???
   ATSAKYTI
Juodis 2020-02-05 09:50:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Tai dar daugiau visokiu nesamoningu ligu prisigalvokit kad tik numelst pinigu is zmoniu jus netgi nemokat dirbti kaip gyditojai kur jusu hipokratu priesaika melzejai   ATSAKYTI
Virginija 2020-02-05 09:38:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai baisi liga. Sūnus persirgo, kad ir skiepitas zGal tik lengvesnė forma   ATSAKYTI
Galia 2020-02-05 10:16:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
GAL....   
Taigi 2020-02-05 11:10:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Tai nuo vakcinos is susirgo Tavo vaikas, uzkretei vaika pati savo noru, bent isivaizduoji kiek zmoniu dar apkretei?  
Nikė 2020-02-05 07:04:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Sirgau kokliušu 1956 metais. Per šventes Lėlių teatre vyko spektaklis vaikams. Šalia manęs sėdėjo stipriai kosinti mergaitê. Aš susirgau maždaug po 3-4 dienų. Gerai, kad mama prisiminė mano pasakojimą apie kosinčią mergaitę ir buvo apsiskaičiusi, tuojau pat kreipêsi î gydytojus, o kol jie atvyko girdė mane Pertusinu. Liga bjauri. Kosulys dusinantis ir nevaldomas. Kosint atrodo, kad akys iškris ir smilkiniai susprogs. Skiepai, jeigu jie kokybiški, tikrai labai reikalingi. Linkiu nesirgti.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Karantine esančių lietuvių reikalavimai: nuo šokolado iki naujo telefono (nuotr. asm. archyvo)
Daliai iš užsienio grįžusių lietuvių tenka karantinuotis savivaldybėse paskirtose patalpose. Tačiau, atrodo, kad dalis tautiečių nelabai supranta, ką reiškia saviizoliacija. ...
Kompiuteris. Audriaus Bagdono nuotr.
Tėvai, kurių vaikai pames arba sugadins valstybės nuotoliniam mokymuisi nupirktus kompiuterius, išvengs atsakomybės, penktadienį Vyriausybėje sakė Visuomenės informavimo grupės ...
Lėktuvai (nuotr. Organizatorių)
Šiąnakt Kauno oro uoste nusileido lėktuvas, atgabenęs asmens apsaugos priemonių, kurios bus iškart išskirstytos Lietuvos medikams, kovojantiems su koronavirusine infekcija. ...
Kaunietis menininkas miesto paukščiams sukūrė nepaprastus ir unikalius būstus (nuotr. stop kadras)
Kaunietis menininkas miesto sparnuočiams sukūrė unikalius būstus. Inkilai primena tarpukario modernizmo stiliaus pastatus, kurių mieste keli tūkstančiai. Tiesa, medinukai ...
Šaulių sąjunga (nuotr. Fotodiena.lt)
Savaitgalį Lietuvos gatvėse patruliuose ne tik kariai, bet ir daugiau šaulių, penktadienį Vyriausybėje sakė Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) vadas pulkininkas leitenantas ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų