Iš Kinijos plintantis paslaptingu vadinamas, kvėpavimo takus pažeidžiantis virusas vis labiau sėja paniką. Skaičiuojant pirmąsias mirtis mokslininkai įtaria, kad užsikrėtusiųjų gali būti tūkstančiai. Epidemijai toliau nenumaldomai plintant, infektologai įspėja, kad toks pacientas bet kada gali pakliūti ir į Lietuvą. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) tvirtina, kad visiems galimiems scenarijams yra pasiruošta.

Infekcinių ligų korpusas (nuotr. stop kadras)

Infekcinių ligų korpusas (nuotr. stop kadras)

Trečiadienį viruso epicentras – Uhano miestas su 9 mln. gyventojų – buvo faktiškai uždarytas nuo išorinio pasaulio. Ketvirtadienį pranešta, kad siekiant padėti sukontroliuoti įsiplieskusio viruso plitimą tokių pačių priemonių imtasi ir 70 km nuo Uhano nutolusiame Huangange, kur gyvena 7,5 mln. žmonių. 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovo prof. Sauliaus Čaplinsko teigimu, to dar nėra buvę tokios kovos su užkrečiamosiomis ligomis istorijoje.

Specialistai įspėja – virusui pakitus taip, kad jis gali plisti ne tik tarp gyvūnų, bet ir žmonių, susidarė labai pavojinga situacija.

REKLAMA

Gydytojo infektologo prof. habil. dr. Alvydo Laiškonio tvirtinimu, gyvenant tokiame dinamiškame pasaulyje, kur tiek daug keliaujama, atvežti šį virusą į Lietuvą tikrai įmanoma. 

„Greičiausiai jis būtų atvežtas lėktuvu. Ir Visuomenės sveikatos centras turėtų apmokyti, kaip reaguoti oro uostų personalą. Turint sąrašus, iš kur skrido žmogus (su persėdimais) tikrinti dėl viruso įtariamų oro uostų sąrašą. Kitas dalykas, reiktų pasirūpinti, kur būtų hospitalizuojamas toks pacientas, kokių priemonių imamasi. Mano galva, jau dabar tuo turėtų būti rūpinamasi“, – pabrėžė jis.

Kinijos virusas: 9 mln. gyventojų turintį miestą palieka be viešojo transporto

Kinijos virusas: 9 mln. gyventojų turintį miestą palieka be viešojo transporto

Anot profesoriaus, visuomenė neretai klaidingai mano, kad gamta yra praktiškai valdoma.

„Tačiau Pasaulio sveikatos organizacija nuo 1975 metų iki 2011-ųjų yra užregistravusi 40 naujų mikroorganizmų. Ir visa tai vyksta toliau, kadangi naujos technologijos leidžia tai išaiškinti.

Apie koroną virusą buvo žinoma jau 2003 m., kad tai yra sunkus ūmus respiracinis sindromas. Kai tuomet jis buvo įvežtas į Prancūziją, protrūkio pavyko išvengti tik dėlto, kad buvo tinkamai greitai reaguota. Prancūzai turėjo paruoštą personalą, buvo specialistai tam pritaikytos patalpos ir virusas neišplito“, – sakė A. Laiškonis.

Jo pastebėjimu, dabar pranešama, kad šis virusas yra kiek pakitęs ir viena jo atmainų plinta žaibiškai.

„Ryte jau pasiekė žinia, kad yra tūkstančiai sergančiųjų. Kiek seku situaciją, kol kas nepanašu, kad būtų kas nors daroma, kad epidemija būtų stabdoma, kol kas ji tik plinta“, – sakė infektologas.

REKLAMA

Pašnekovas pridūrė, kad inkubacinis ligos laikotarpis trunka iki dviejų savaičių, kol atsiranda sunkūs plaučių pakenkimai. 

„Liga turi būti patvirtinama rentgenu ar kompiuterinės tomografijos tyrimu, bet patį virusą patvirtinti galima tik ketvirto lygio laboratorijoje, o Lietuva tokios neturi. Taigi jau dabar reikėtų susitarti su gretimų šalių laboratorijomis, jei reikėtų tokios pagalbos, nes toks pacientas į šalį gali pakliūti bet kada“, – atkreipė dėmesį profesorius.

Visos institucijos suklususios

NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Greta Megelinskienė patikino, kad visos atsakingos institucijos dėl šios situacijos yra suklususios ir galimam scenarijams yra pasiruošta.

„Epidemiologinė situacija yra nuolat stebima, kleis kartus per dieną vertiname naujausią gautą informaciją ir Europos prevencijos ir kontrolės centro, PSO. Kadangi dar iki galo nėra aišku, ar virusas išties plinta nuo žmogaus žmogui, dar mokslininkai tai aiškina.

Bet kuriuo atveju vertiname gautą informaciją, bendradarbiaujame su oro uosto darbuotojais, kai tik gauname atnaujintą informaciją, perduodame ją, nuolat konsultuojame. Taip pat planuojame daryti ir mokymus, kadangi yra toks poreikis“, – aiškino specialistė.

Ji pabrėžė, kad jei būtų įtariamas užkrečiamosios ligos atvejis orlaivyje, informacijos perdavimas atsakingoms institucijoms vyktų pagal patvirtintą Vilniaus oro uosto schemą.

Šis planas buvo atnaujintas 2014 m. ir patikrintas pratybų, vykusių gruodžio 10 dieną, metu.

„Tuo metu imituota situacija, kad į Lietuvą įvežtas Ebola virusas. Vertinome, kaip veikia schemos, informacijos perdavimas, jei yra įtariamas užkrečiamosios ligos atvejis orlaivyje, kaip turi reaguoti visos įstaigos. Labai džiugu, kad dalyvavo ir Santaros klinikų infekcinių ligų centras. Taigi yra žinoma, kaip reikėtų reaguoti, jei nutiktų toks atvejis. Labai gerai, kad buvo pratybos, jaučiamės daug ramiau“, – kalbėjo G. Megelinskienė.

REKLAMA

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovė Simona Karvelytė patvirtino, kad galimybė ištirti virusą jau yra:

„Kaip tik laukiame užsakytų tam reikalingų priemonių, jos jau gal kitą savaitę turėtų mus pasiekti, tada tikrai būsime visiškai pasiruošę.“

Ketvirtadienį pranešta, kad PSO informavo atidedanti sprendimą, ar skelbti Kinijos koronaviruso infekcijos protrūkį ekstremalia pasauline visuomenės sveikatos problema.

Dar savaitgalį informuota, kad Amerikos ligų kontrolės centras tikrina visus keleivius, atvykstančius iš Uhano miesto, iš kurio tiesioginiai reisai yra į Niujorką, Los Andželą ir San Franciską. Sienų kontrolę stiprina ir kitos šalys. 

ULAC specialistai ragina lietuvius susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Kiniją.

Portalas tv3.lt jau rašė, kad koronavirusas kelia nerimą dėl panašumo į ūminį kvėpavimo takų sindromą (SARS), 2002–2003 metais pareikalavusį žemyninėje Kinijoje ir Honkonge beveik 650 žmonių gyvybių.

Saulius Čaplinskas

Saulius Čaplinskas

„Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie sukelia įvairius susirgimus gyvūnams. Šeši iš jų (dabar jau septyni) ir žmonėms – nuo peršalimo simptomų iki mirtinas komplikacijas lemiančių ligų, pvz., sunkų ūmų respiracinį sindromą (SŪRS, angliškai SARS nuo kurio prieš 17 metų mirė 800 žmonių), Artimųjų Rytų respiracinį sindromą (ARRS), angliškai (MERS). Vis labiau pripažįstamas koronavirusų vaidmuo sunkios pneumonijos atvejais“, – aiškino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas prof. Saulius Čaplinskas.

REKLAMA

Jis pabrėžė, kad vieni koronavirusai lengvai perduodami žmogui, o kiti ne. Ligos, perduodamos iš gyvūnų žmonėms, vadinamos „zoonozėmis“, sudaro didelę dalį visų naujai nustatytų užkrečiamųjų ligų.

„Sumažinti koronavirusų infekcijų riziką padeda rankų higiena, kosėdami ir čiaudėdami, uždenkite burną ir nosį, kruopščiai kepkite (virkite) mėsą ir kiaušinius, venkite artimo kontakto su sergančiais kvėpavimo takų ligomis, venkite artimo sąlyčio su laukiniais ir naminiais gyvūnais“, – aiškino ULAC vadovas.   

xxL
2020-01-23 15:00:42
SARS ir korona yra gyvulių ligos, bet žinant kiniečių iškrypimus valgyti neišperėtų viščiukų, pandos ar tigro penius, antilopės genitalijas ir t.t., nenuostabu kad liga persimeta ir tokiems "gurmanams", kaip kad buvo su galvijų kempinlige Anglijos gurmanams mėgusiems paskanauti šviežiomis jaučio smegenėlimis. Kitas gan nutylimas faktas kad sirgusių SARS ir juolab nuo jos mirusių visiška dauguma yra azijatai, kas matomai sąlygota tam tikrų genetinių niuansų panašių į alkoholio netoleravimą. Tokiu atveju azijatams yra ko bijoti, bet likusiems tai visai neaktualu, todėl tai nėra pasaulinis reiškinys ir todėl šis šaršalas panašus į farmacijos biznį ir žmonių bauginimą stengiantis nukreipti dėmesį nuo ekonominių problemų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Dom 2020-03-18 22:02:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip dabar mastot   ATSAKYTI
Tako 2020-02-05 22:15:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iskart turetu hospitalizuoti. O ne pamatavo temperatura ir namo. Kaip sake virusas pasireiskia per kelias paras. Ta Lietuve kur is Kinijos gruzo, ja turetu hospitalizuoti, o ne leisti namo
Gal ji parsiveze virusa i Lietuva, bet db padalins artimiems zmoniems o joe isnesios dar keliems ir stai turesim ta pasiruosima 0
   ATSAKYTI
Jurate 2020-02-01 19:54:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valgo šikšnosparnius, žiurkes.... O tie patys didžiausi šių ligų nešiotojai... Paskui ir serga ir dar kitiems žmonėms perduoda.....    ATSAKYTI
Teisutis 2020-01-30 06:56:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuva viskam pasiruosusi net disziajam potviniui,o istikruju bobiskas melas   ATSAKYTI
hmmm 2020-01-26 19:08:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Hmm idomei bet tiesos teiginyje tavo yra :)   ATSAKYTI
staras 2020-01-30 07:00:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pritariu  
alle 2020-01-30 07:09:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Del europos-taip  
Teisingumo ranka 2020-01-25 12:02:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tik nusileis koks grybas is kinijos iskart nusaut ir i betonini kapa nera cia ko laukt. Jau uzkniso kai nera sienu visi keliauja kur nori ir ligas platina. Neimanoma ramei gyvent. Baigtusi greiciau sita europos sajunga.   ATSAKYTI
makama 2020-01-26 16:41:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
debilas   
Puodelis 2020-01-29 18:14:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nenormalus  
Vilnietis 2020-01-25 11:35:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nebeisiu i kinu restorana. Pamtes gatveje kina tuoj pereisiu i kita gatves puse ilipdamas i troleibusa ziuresiu ar ten nera kinu, ka nors pirkdamas ziuresiu ar nepagaminta Kinijoje. Tai ir busiu apsisaugojes   ATSAKYTI
Gintaras 2020-01-23 16:34:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kam ten rūpi koks lietuvis turistas? Neskirs tyrimams pinigų tikrai. Ir parveš koks nors kines viešnamyje patratinęs, pailsėjęs nuo kasdienybės. Garantuotai parveš.   ATSAKYTI
Regina. 2020-01-23 16:07:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kos.virusas.atkelauja.i.lietuva   ATSAKYTI
xxL 2020-01-23 15:00:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
SARS ir korona yra gyvulių ligos, bet žinant kiniečių iškrypimus valgyti neišperėtų viščiukų, pandos ar tigro penius, antilopės genitalijas ir t.t., nenuostabu kad liga persimeta ir tokiems "gurmanams", kaip kad buvo su galvijų kempinlige Anglijos gurmanams mėgusiems paskanauti šviežiomis jaučio smegenėlimis. Kitas gan nutylimas faktas kad sirgusių SARS ir juolab nuo jos mirusių visiška dauguma yra azijatai, kas matomai sąlygota tam tikrų genetinių niuansų panašių į alkoholio netoleravimą. Tokiu atveju azijatams yra ko bijoti, bet likusiems tai visai neaktualu, todėl tai nėra pasaulinis reiškinys ir todėl šis šaršalas panašus į farmacijos biznį ir žmonių bauginimą stengiantis nukreipti dėmesį nuo ekonominių problemų.   ATSAKYTI
E 2020-01-26 09:08:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tačiau mes nežinome ar tai tikrai tiesa. Kol kas už Azijos sienos niekas nemirė tad gali visko būti.  
Dom 2020-03-18 22:01:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na kaip dabar mastai????   
LINAS 2020-01-23 14:43:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
MATOSI IS KUR KINIJOS SOVIETINES SISTEMOS ATEINA   ATSAKYTI
ilgas 2020-01-23 14:29:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Labai keista kad atsiranda tik Kinijoje, nors kinų medicina labai pažengusi, jie išgydo net auksinį stafilokoka, kurio pas mus negydo. Mano manimu ekonominis karas nes daugelį šalių ragina nepirkti kiniškų prekių, dar nėra čia kogazdinti lietuvių, pas kinus gerai organizuota sveikatos apsauga nemanau kad koks sergantis išskris iš kinijos, ten tikrina su infra kamerom   ATSAKYTI
ilgas 2020-01-23 14:29:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Labai keista kad atsiranda tik Kinijoje, nors kinų medicina labai pažengusi, jie išgydo net auksinį stafilokoka, kurio pas mus negydo. Mano manimu ekonominis karas nes daugelį šalių ragina nepirkti kiniškų prekių, dar nėra čia kogazdinti lietuvių, pas kinus gerai organizuota sveikatos apsauga nemanau kad koks sergantis išskris iš kinijos, ten tikrina su infra kamerom   ATSAKYTI
ilgas 2020-01-23 14:29:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Labai keista kad atsiranda tik Kinijoje, nors kinų medicina labai pažengusi, jie išgydo net auksinį stafilokoka, kurio pas mus negydo. Mano manimu ekonominis karas nes daugelį šalių ragina nepirkti kiniškų prekių, dar nėra čia kogazdinti lietuvių, pas kinus gerai organizuota sveikatos apsauga nemanau kad koks sergantis išskris iš kinijos, ten tikrina su infra kamerom   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Studentai (nuotr. 123rf.com)
Lietuvai vaduojantis iš COVID-19 infekcijos gniaužtų šalies universitetai šiemet susiduria su rimtu iššūkiu – kaip saugiai suorganizuoti iškilmingą diplomų įteikimo ceremoniją. ...
Poliklinika (nuotr. stop kadras)
Karantinas švelninimas, tačiau kai kurie sergantys tautiečiai, ilgus mėnesius laukę tyrimų, siuntimų pas gydytojus, ar net operacijų, vis dar tebelaukia. Mat ne visos šalies ...
Meška (nuotr. stop kadras)
Išskirtiniai video kadrai. Į Girią prie Anykščių atklydo  Lietuvoje yprastai negyvenantis gyvūnas – meška. Rudają atėjusią paskanauti į žvėrių jaukyklą užfiksavo anykštėnų ...
Palangos tiltas (nuotr. stop kadras)
Netrukus prasidės kalendorinė vasara, kuri dėl koronaviruso šiemet bus kitokia. Prognozuojama, kad nemaža dalis užsienyje įprastai poilsiaujančių tautiečių šiemet užplūs ...
Kaimynė (nuotr. stop kadras)
Tragedija Mažeikių rajone, per kurią nužudytas policininkas. Policininkų pora atvažiavo į šeiminį konfliktą, juos šūviais pasitiko 52-ejų įtariamasis, kuris dar ir padegė ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų