Lietuviai jau ne vienerius metus linksniuojami kaip vieni aktyviausių benzodiazepinų, t. y. raminamųjų vaistų, vartotojų Europoje. Psichiatrai ir toksikologai nenustoja vieningai kartoti – tautiečių priklausomybė nuo šių vaistų tampa vis opesne problema. Ir nors Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pagaliau žada pokyčius skiriant šiuos vaistus, metodikų šiai problemai spręsti kūrėjų teigimu, įtvirtinti dabartiniai siūlomi pakeitimai tik padarytų didelę žalą pacientams. 

tv3.lt koliažas (nuotr. 123rf.com)

tv3.lt koliažas (nuotr. 123rf.com)

Nors maksimali gydymo benzodiazepinais trukmė ribota – atitinkami sutrikimai gali būti gydomi iki 12 savaičių, realybė šokiruoja – vidutinė jų vartojimo trukmė Lietuvoje siekia net 7 metus. Per mėnesį yra įsigyjama beveik 200 tūkst. šios grupės vaistų pakuočių.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento 2016 m. vykdyto tyrimo duomenimis, raminamuosius ir migdomuosius vaistus (šią vaistų grupę didžiąja dalimi sudaro benzodiazepinai) bent kartą gyvenime vartojo 20,2 proc. 15–64 m. gyventojų. 

Moterys raminamuosius ir migdomuosius vaistus vartojo dažniau nei vyrai, didesnis paplitimas buvo tarp vyresnių respondentų. Vidutinis amžius, kuomet raminamieji ir migdomieji vaistai pavartoti pirmą kartą – 36 metai. 

REKLAMA

Siekiant pažaboti piktnaudžiaujančiuosius vaistais jau nuo balandžio SAM žada pokyčius. Pranešama, kad bus pateiktos rekomendacijos šeimos gydytojams dėl benzodiazepinų išrašymo.

Taip pat planuojama, kad benzodiazepinus būtų galima išrašyti tik per elektroninį receptą.

Kaip aiškinama portalui atsiųstame atsakyme, šiuo metu yra parengtas ir su medikais ir visuomene derinamas gydytojams skirtas „Benzodiazepinų ir į juos panašių vaistų skyrimo ir laipsniško jų vartojimo nutraukimo metodikos“ projektas. 

Tikimasi, kad tai gydytojams taps įrankiu, padėsiančiu priimti teisingus sprendimus skiriant minėtuosius vaisus anksčiau jų nevartojusiems pacientams ir padės sumažinti prie jų pripratusių asmenų. 

Vis dėlto metodika bus rekomendacinio pobūdžio ir jos taikymas grįstas bendradarbiavimu tarp gydytojo ir paciento bei paciento noru sumažinti ar nutraukti benzodiazepinų vartojimą. Joje nemažai dėmesio skiriama paciento motyvavimui, atkreipiamas dėmesys, kad pirmiausiai reikia išsiaiškinti ir šalinti priežastis, dėl kurių skiriami benzodiazepinai (pvz. depresijos, nerimo gydymas tam skirtais medikamentais, nemigos korekcija nemedikamentinėmis priemonėmis).

Rašo į kairę ir į dešinę

Kalbėdamas apie šią problemą Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius pirmiausia atkreipė dėmesį į kultūriškai susiformavusią ydingą situaciją. 

„Pagal suvartojamų raminamųjų vaistų kiekį kelis kartus lenkiame daugelį aplinkinių Europos šalių. Kita vertus, antidepresantų suvartojama kelis kartus mažiau. Tai rodo, kad tie vaistai skiriami ne pagal indikacijas ir daugeliu atveju turėtų būti tikslesnė depresijos diagnozė ir skiriami antidepresantai. 

REKLAMA

Bet tai, sakyčiau, yra kultūros problema ir posovietinis palikimas. Aišku, didžiąją dalį benzodiazepinų išrašo ne psichiatrai“, – kalbėjo patyręs gydytojas.

Jo pastebėjimu, vis dar egzistuoja stigma, žmonės vengia kreiptis į psichiatrą, o diagnozuoti depresiją ir išrašyti antidepresantus šeimos gydytojai, neurologai neturi pakankamos kompetencijos.

Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro rutina

Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro rutina

„Jie bijo, todėl vietoj to išrašo vadinamus raminamuosius. Taip per daugelį metų susiklostė situacija, kad raminamieji rašomi į kairę ir į dešinę“, – sakė M. Marcinkevičius.

Visgi, paprašytas pakomentuoti ministerijos ruošiamas permainas, gydytojas neslėpė, kad lydi dvejopas jausmas.

„Viena vertus, pagirtina, kad ministerija ėmėsi iniciatyvos, aišku, ne be specialistų paraginimo, bet suvoktas problemos mastas, suburta darbo grupė. Ji sėkmingai dirbo ir viskas kaip ir būtų gerai, išskyrus tai, kad dar prieš metus sudaryta grupė savo darbą atliko seniai, tačiau, gaila, iki šios dienos metodika yra nepatvirtinta. 

Specialistų buvo paruoštas tikrai geras variantas, bet štai dabar vėl atsiųsta derinimui nauja jo versija, kuri labai smarkiai skiriasi nuo to, ką tuomet paruošė grupė, padaryta esminių klaidų, dingo labai svarbios dalys. Taigi, norai buvo geri, bet administracinių gebėjimų pritrūko“, – dėstė M. Marcinkevičius.

Vežimą stato prieš arklį

Pašnekovas kartu atkreipė dėmesį, kad dabartiniai planai pereiti prie e.recepto gali atsisukti kitu galu ir net būti žalingi.

„Vėlgi, mintis labai gera, bet šiuo atveju vežimas yra statomas prieš arklį, o pacientas dar paleidžiamas bėgti priekyje. Jei ministerija per metus nesugebėjo patvirtinti metodikos, negalime pirmiausia uždrausti rašyti vaistus, o po to jau tvirtinti metodiką ir mokyti šeimos gydytojus, kuo juos pakeisti. 

REKLAMA

Taip būtų padaryta didelė žala pacientams. Staiga ėmęs negauti vaistų, prie kurių yra pripratęs, negaus jokios alternatyvos. Dėl to darbo grupė ir dirbo, buvo paruoštos metodikos, kaip po truputį žmones atpratinti nuo vaistų, paruoštos schemos“, – kalbėjo gydytojas.

Jis pabrėžė, kad benzodiazepinų nutraukimas sukelia labai sunkią abstinenciją, dar sunkesnę nei nutraukus vartoti alkoholį.

Priklausomybė nuo vaistų

Priklausomybė nuo vaistų

„Ji tęsiasi gana ilgai, yra lydima didžiulio nerimo, nemigos ir gali privesti net prie savižudybės. Tai jei ministerija paims ir kaip kirviu nukirs vartojimą, o metodikos, kaip padėti pacientams, bus nepatvirtintos, bus labai blogai. Kita vertus, jei ir vasarį tos metodikos būtų patvirtintos, o nuo balandžio uždrausti popieriniai receptai, metodika gi nesuveiks per vieną dieną. Jei žmogus vartoja ilgus metus, tai reikia bent mėnesio ar ilgesnio periodo, kai po truputį mažinamos dozės.

Pirmiausia, turi būti patvirtinta metodika, duotas laikas ta metodika pasinaudoti, skirti pacientams gydymą, kai kuriems gali prireikti ir stacionarinio gydymo", – komentavo psichiatras.

Be to, pridūrė jis, svarbu ne tik išleisti metodikas, bet ir organizuoti mokymus šeimos gydytojams: „Jei jie tiek metų nemokėjo elgtis skiriant šiuos vaistus, tai taip greitai viskas nepasikeis.“  

Baiminasi šešėlio

Ne mažiau specialistai nuogąstauja, kad net ir įvedus pokyčius situacija gali nesikeisti, mat ir dabar šių vaistų galima įsigyti juodojoje rinkoje. 

„Tai itin apsunkina situaciją, jei šių vaistų žmonės gali patys įsigyti be recepto. Tada visai prarandama kontrolė ir atveriamas kelias žmonių pripratimui. O jei dar pradės vaistus vežti iš Baltarusijos ar dar velniai žino kur, galime turėti skaudžių pasekmių su padirbtais preparatais, apsinuodijimais ir panašiai“, – įspėjo M. Marcinkevičius.

REKLAMA

Primenama, kad benzodiazepinai sukelia migdomąjį, nerimą mažinantį, raumenis atpalaiduojantį poveikį ir yra saugūs vartoti tik trumpą laiką. Medikų teigimu, vartojant juos ilgiau vystosi tolerancija ir priklausomumas, tai reiškia, jog silpnėja vaisto poveikis ir dėl to jo reikia vis daugiau, tuo pačiu vis didėja šalutinis poveikis – galvos skausmas, mieguistumas, depresija. 

Neracionalus raminamųjų ir migdomųjų vaistų (benzodiazepinų ir panašaus veikimo vaistų) vartojimas yra viena aktualiausių psichikos sveikatos problemų Lietuvoje. Pavyzdžiui benzodiazepinų Lietuvoje 2017 m. suvartota 2–3 kartus daugiau negu kitose Šiaurės Europos regiono šalyse.  

O
2020-01-26 21:15:37
dėl ko jie naudojami? Koks pas mus gyvenimas? Įtampa? Stresas, kaip išgyventi iš tokių atlyginimų. Ką pavalgyti, kuo aprengti vaikus, ar pačiam apsirengti, darbo neturėjimas ir t.t.
Jei norite daugiau savižudybių. Prašau. Pasistenkite neleisti naudoti raminamuosius. Tai padidės ne tik nusižudžiusiųjų, bet ir kitus nužudžiusių iš nevilties. Nes kartais būna tokia situacija, kad atrodo visur juoda ir nematai šviesos... Pavartojus raminamuosius, vėl atsigauni...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Palaikantis žmones. 2020-02-11 18:45:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoj gyventi sako gera....skurdo per daug ir depresūhos. Tabletes iš vartojančių atimsit visi tie vartojantys atėmėjus užčiulps negyvai. To ir linkiu tautai nepasiduoti.   ATSAKYTI
Apie 2020-01-28 15:37:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Psichologus,gal ir yra ju geru specialistu,ismananciu savo darba,bet provincijoj...nejuokinkit,geriau pas bobute nueit pakalbet...tik kad pliotku neisvengsi...neveltui taip zmones prasigeria,daug vienisu,nelaimingu,nerandanciu darbo,isvykt negalinciu...pagaliau ne visi gabumais dievo apdovanuoti...   ATSAKYTI
Taigi 2020-01-28 15:25:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Debilizmas...tikrai padides savizudybiu skaicius.ka darot ponai,susikiskit savo antidepresantus i ...ar tai pagalba zmogui,jei nieko geresnio nesumastot,tai ne nelieskit,dar noriu padekot savo seimos gydytojai,kuri man skyre raminamuju,kada man buvo labai sunkus gyvenimo tarpsnis,kai reikejo but ir darbingai ir pailsejusiai,siuo gyvenimas daug maz susitvarke ir as tu raminamuju negeriu,nezinau ar buciau tuo laiku isgyvenus ir nepakelus pries save rankos,o savo vadinamus antidepresantus serkit psichikos ligu ligoninese,galimai mazinant ligoniu agresivuma,vel viska daro be pamastymu,nepersistenkit,o tai bus kaip su vaiku teise...   ATSAKYTI
Lina 2020-01-28 15:00:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ka čia nusišneka, niekas neišrašineja be reikalo tu vaistu, o kaip kitaip pasveikti, tie visokie psihologai nulis, tik pinigams paimti   ATSAKYTI
Skaitytoja 2020-01-28 09:38:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sprendžiau galvosūkį. Iš kur 72 proc.pas mus laimingų žmonių. Dauguma pasiėmę kreditus ,prasiskolinę .Išaiškėjo,kad daug žmonių gyvena su raminamaisiaus vaistais.Tai kur ta laimė ? Propagandoje ?   ATSAKYTI
Dané 2020-01-28 00:12:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Ne vaistus. reikia kišti žmogui,o psichologinę pagalbą suteikti   ATSAKYTI
Pas 2020-01-29 14:42:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
psichologus eina tik tokios kaib Zvonkė. Pinigų turi, kodėl nenuėjus dėl mados reikalo. Pinigai labai dideli, o nauda labai maža arba nulis. Nebent pats esi visiškai nesusikalbantis su savimi.   
Klausimas 2020-01-27 23:12:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ka faryti, jei ateina nerimas? Arba negali uzmigti.iki 8 ryto???   ATSAKYTI
Gabija 2020-01-27 18:42:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveki Tv3! Labai sekasi labai gerai turbut Jusū www.tv3.lt. viso gero visi!

   ATSAKYTI
Gabija 2020-01-27 18:42:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveki Tv3! Labai sekasi labai gerai turbut Jusū www.tv3.lt. viso gero visi!

   ATSAKYTI
Gintaras 2020-01-27 08:40:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Žmonės dirba pamainomis, naktinės pamainos išmuša iš normalaus gyvenimo būdo, kai miegama dieną, maitinamasi naktį, darbe įtampa, spaudimas, darbo krūvis. Atlyginimai maži, neretas laisvu laiku dar kažkuo užsiimti verčiamas, vietoje to, kad ilsėtųsi. Štai žmones ir priveda prie to, kad reikia vaistų, nes nesimiega, nepaleidžia mintys apie darbą dieną ie naktį dėl įvairių problemų jame. Ne nuo to galo vaistų vartojimą mažinate, ponai. Jei žmogui jų reikia ir vartoja. O ką daryti, kad nereiktų? Darbai turi būti dirbami tik dieną. Štai, ko reikia. Bet pelno bus mažiau, jei naktį gamyba stovės. Darbdaviai tam nepasirašys, jiems pelno niekada negana, juk neturi iš ko net žmoniškų atlyginimų mokėti :)   ATSAKYTI
Stasys 2020-01-27 07:03:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip reikalai su Gerb. E. Masiuliu?   ATSAKYTI
Lina 2020-01-26 23:38:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Noriu paklausti žurnalistės-kur perkat tokius vaistus be gydytojo žinios, gal čigonų tabore????!!! Tokius vaistus be gydytojo recepto niekas nenusipirks, o jeigu vartoja, tai gal rimtu pagrindu??!! Geoinžinerija labai stengiasi , net iš kailio neriasi, kad depresija sergančių būtų kuo daugiau!! Šiaip ne žmonės čia kalti ir nėra ko rašinėti nesamonių, jei neišmanot ir nežinot ,ką rašyti!!   ATSAKYTI
Nevagis 2020-01-26 22:57:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kaip visad varymas ant zmoniu.Mes didziausi pijokai,vagys,vaistu naudotojai ir tt. Visas pasaulis pila kitos tautos be tqures nei dienos,nuo vyno nosys melynos,vagiu ir sukciu pilna visose sakyse tik jie rekia,kai susaudo grupe zmoniu,vaistus naudoja vusos salys dideliais kiekiais,Pila antidepresantus,kurie dar labiau pavojingi,parduotuvese gali nusipirkt zoles ir nieko! O cia,jei zmogui blogai,ivairiu situaciju buna,jis isgere ketvertuka raminkes ot tai problema!   ATSAKYTI
Aldona 2020-01-28 10:44:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Be reikalo žmogus negeria jokių vaistų, o kai blogai isgertum bet ką, kad tik padėtų   
Onutė 2020-01-26 22:30:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kad nutraukti vaistus gali pasakyti tik tas,kuris neturėjo šios lygos ,tai yra baisi lyga,gal but kai kuriems lengvesnė forma,bet aš naudoju jau 10 metų, 2 kartus gulėjau ligoninėje ir be tablečių negali gyventi,prasivartai 3 naktis o miego nei lašo,pradedi bijoti,kad nenueiti per laukus.   ATSAKYTI
ka dar pasakys 2020-01-26 22:29:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kuo pasiulys pakeisti   ATSAKYTI
Virgis 2020-01-26 22:07:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Vienareikšmiškai . Uždraust vaistų vartojimą. Koks gali būti nerimas pakeliui į gerovės valstybę. Partija nutarė, vyriausybė sukurs metodiką, liaudis pritars.    ATSAKYTI
Virgis 2020-01-26 22:05:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Vienareikšmiškai . Uždraust vaistų vartojimą. Koks gali būti nerimas pakeliui į gerovės valstybę. Partija nutarė, vyriausybė sukurs metodiką, liaudis pritars.    ATSAKYTI
Loreta 2020-01-26 21:35:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai tikrai baisus vaistas aš be jų negaliu
Tiėsiog visokios mintys kyla   ATSAKYTI
Jeigu 2020-01-29 14:37:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
jis tau baisus, tai kam naudoji. ..  
Jurgis 2020-01-26 21:22:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-27
nebukim minstakuniaiais ,esam lietuvai ,negi tik sugebame gerti raminancius vaistus?   ATSAKYTI
WOT 2020-01-26 21:22:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Ar tai butu cigarete ar svaigalai ar vaistai galu galia problemu tas neisprendzia juk niekas nepasikeicia jei pats nieko nedarai...    ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Kauno klinikų pasiruošimas koronavirusui ( nuotr. autorių)
Nors pirmasis koronaviruso (COVID-19) infekcijos atvejis patvirtintas Šiauliuose, Kauno klinikos ėmėsi visų būtinų prevencinių priemonių, siekiant užkirsti kelią koronaviruso ...
Gitanas Nausėda (Fotobankas)
Prezidentas Gitanas Nausėda pasitiki specialistais, kurie Lietuvoje šiuo metu rūpinasi koronaviruso plitimo stabdymu ir ragina šalies gyventojus laikytis specialistų išplatintų ...
Kovo 11-osios eitynės Vilniuje (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Seimo valdyba penktadienį kreipėsi į Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą prašydama atsakyti, ar dėl koronaviruso grėsmės atšaukti Kovo 11-osios renginius. ...
Koronavirusas (nuotr. SCANPIX)
Į koronaviruso krečiamą Italiją išvyko Panevėžio miesto valdžios delegacija. Būtent iš šios šalies į Lietuvą grįžusiai šiaulietei nustatytas pirmasis koronaviruso atvejis ...
Punios šilas (nuotr. Organizatorių)
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį sakė, kad jam didelį nerimą kelia miškų kirtimas miestuose, ir sukritikavo aplinkos ministrą dėl Punios šilo situacijos. „Aš šiandien ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų