Aršūs pasisakymai apie žiaurų kerštą ir dar aršesnį atsaką, didėjanti baimė dėl ne tik Artimuosius Rytus, bet ir visą pasaulį galintį paveikti karinį konfliktą. Naujienų portalo tv3.lt kalbintų ekspertų vertinimu, JAV sprendimas nukauti vieną svarbiausių Irano karo vadų turės pasekmių, tačiau drono ataka neturėtų tapti tokia pragaištinga, kokia tapo Gavrilo Principo iššauta kulka 1914 m. birželį Sarajeve.

Iranas (nuotr. SCANPIX)

Iranas (nuotr. SCANPIX)

Įtampa pasaulyje išaugo, kai sausio 3 dieną JAV bepilotis orlaivis Irako teritorijoje nukovė Irano Revoliucijos gvardijos Kudso specialiųjų pajėgų vadą Qasemą Soleimani, kuris vadovavo Irano Artimųjų Rytų operacijoms.

Qasemas Soleimani

Qasemas Soleimani

Ataką liepė surengti JAV prezidentas Donaldas Trumpas, pareiškęs, kad iraniečių kariuomenės vadas „aktyviai“ planavo įvykdyti išpuolį prieš amerikiečių diplomatus ir pajėgas Irake.

Iraniečių aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei pažadėjo „žiauriai atkeršyti“ ir paskelbė trijų dienų gedulą.

Gali keršyti slapčiomis

Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) daktarė, iranistė Ieva Koreivaitė naujienų portalui tv3.lt sakė, kad aukščiausi Irano lyderiai yra spaudžiami šalies politinių institucijų keršyti už Q. Soleimani nužudymą.

REKLAMA

„Su Iranu susijusios karinės ir politinės grupės, pavyzdžiui Libanao „Hezbollah“, kalba apie tai, kad jie prisidės prie Irano keršto. Akivaizdu, kad kažkokių veiksmų bus imtasi prieš Ameriką, prieš jos pajėgas, jos interesus regione“, – tvirtino I. Koreivaitė.

Soleimani laidotuvių ceremonija

Soleimani laidotuvių ceremonija

Pasak jos, Irako parlamento balsavimas, kuriame nuspręsta pareikalauti iš šalies patraukti JAV karius, yra vienas pirmųjų veiksmų, nes šiam kaimyninės šalies politikų balsavimui įtakos turėjo ir Iranas.

Rytų Europos studijų centro (RESC) direktorius, politologas Linas Kojala portalui tv3.lt teigė, kad Irano atsakas gali būti paslėptas.

„Tai nebūtinai vyks tiesiogiai iškeliant Irano vėliavą“, – kalbėjo pašnekovas.

Kaip kalbėjo L. Kojala, svarstoma, kad Iranas gali imtis kibernetinių atakų prieš valstybinį JAV sektorių, ar dideles šalies bendroves.

„Ar tai bus tiesiogiai sietina su Iranu ir niekam nekils dėl to abejonių, sunku pasakyti. Bet, ko gero, tai leis Iranui teigti, kad Soleimani nužudymas neliko be atsako“, – samprotavo politologas.

I. Koreivaitė svarstė, kad Iranas gali taip pat bandyti apsiausti amerikiečių pajėgas Irake, rengti dronų atakas prieš JAV svarbius objektus regione ar bandyti paveikti naftos kainą.

Iranas bando žaisti branduoline korta

Pirmuosius žingsnius Iranas jau žengė – sekmadienį paskelbė, kad šalis nebesilaikys jokių 2015 metų branduolinio susitarimo ribojimų.

Po Vyriausybės posėdžio Irano valstybinė televizija paskelbė, kad šalis lieka atvira deryboms su partnerėmis Europoje, nors joms kol kas nepavyko Teheranui pasiūlyti būdo parduoti savo naftą nepaisant JAV sankcijų. Iranas taip pat neatsiėmė pažado nesiekti susikurti branduolinio ginklo.

REKLAMA

JAV perspėjo: Iranas laukia tokios problemos, kokių dar nėra turėję

JAV perspėjo: Iranas laukia tokios problemos, kokių dar nėra turėję

Tačiau sekmadienio pareiškimas yra aiškiausias Irano grasinimas nuo tada, kai JAV prezidentas D. Trumpas paskelbė apie pasitraukimą iš sutarties 2018 metų gegužę.

I. Koreivaitė teigė, kad to dar negalima laikyti oficialiu Irano pasitraukimu, o veikiau kalbėjimu apie pasitraukimą.

„Tai yra korta, kuria Iranas disponuoja, ją ir naudoja“, – tvirtino ekspertė.

Pasak jos, nors iš susitarimo oficialiai yra pasitraukusios Jungtinės Valstijos, tačiau jame yra išlikusi Europos Sąjunga, kuriai svarbu šį susitarimą išlaikyti gyvybingu, kad Iranas nepradėtų urano sodrinimo proceso ir nemėgintų pasigaminti branduolinio ginklo.

„Natūralu, kad Europos Sąjunga, išsigandusi šio grasinimo, gali bandyti garsiau kalbėti apie tai, kad šios situacijos įtampa turėtų mažėti, bandyti tarpininkauti tarp JAV ir Irano. Iranas tai bando naudoti kaip poveikio priemonę. Tai yra bandymas parodyti, kad jie turi svertų ir gali juos panaudoti“, – kalbėjo I. Koreivaitė.

Karo nesiekia nė viena pusė

O kaip į atviresnį ar labiau slapukišką Irano kerštą reaguos Q. Soleimani nukovusios Jungtinės Valstijos? L. Kojalos nuomone, tai priklausys, koks bus Irano veiksmas ir prieš ką jis bus nukreiptas – ar tiesiogiai prieš JAV, ar prieš amerikiečių sąjungininkus regione.

„Tai labai priklauso nuo šių konkrečių detalių, turbūt, nė viena iš pusių nėra suinteresuota tokiu atvirtu karu, kuris turėtų ilgalaikių pasekmių ir nebūtų matoma jo pabaiga. Natūralu, kad žiežirbų atsiradimas gali būti nekontroliuojamas. JAV reakcija priklausys nuo to, ką konkrečiai padarys Iranas. Manau, kad karas nėra tas scenarijus, kurio siektų nors viena iš konflikto pusių“, – svarstė L. Kojala.

REKLAMA

Linas Kojala

Linas Kojala

Anot RESC vadovo, apie galimą JAV ir Irano konfliktą kalbama buvo dar Baracko Obamos kadencijos metu, apie tai svarstyta ir prie D. Trumpo administracijos po atskirų Irano išpuolių, pavyzdžiui, prieš Amerikos sąjungininkę regione Saudo Arabiją.

Pastarieji įvykiai dar labiau pakurstė kalbas apie galimą naują karinį konfliktą. Socialiniuose tinkluose pradėjo populiarėti žyma #WWIII, reiškianti Trečiąjį pasaulinį karą, Q. Soleimanio nuotrauka vartotojų buvo publikuojama greta Austrijos-Vengrijos imperijos erchercogo Pranciškaus Ferdinando, kurio nužudymas, Sarajeve įvykdytas serbų nacionalisto Gavrilos Principo, 1914 m. įplieskė Pirmojo pasaulinio karo ugnį.

Pirmasis pasaulinis karas

Pirmasis pasaulinis karas

L. Kojalos nuomone, kadangi JAV ir Irano santykiai ne vieną dešimtmetį yra įtempti, natūralu, kad karas visada yra viena iš potencialių opcijų.

„Bet, ar Soleimanio nužudymas tą karo galimybę ženkliai padidina, sunku pasakyti. Be abejo, tai didelis įvykis ir JAV, ir Iranui. Bet, ar tai dramatiškai pakeičia abiejų pusių skaičiavimus tame sudėtingame santykyje, pamatysime labai greitu metu“, – prognozavo L. Kojala.

Kremlius atidžiai stebi

Aštrėjantį JAV ir Irano konfliktą neabejotinai stebi ir kitas politinis žaidėjas, turintis interesų regione – Rusija. Pasak L. Kojalos, Kremlius nuolat stengiasi naudotis atsirandančiais galios vakuumais, chaosu ar konfliktais regione, kurie leistų padidinti savo įtaką Artimuosiuose Rytuose.

10 Putino metų: kaip Vakarai iš pradžių jo neįvertino, o vėliau pervertino

10 Putino metų: kaip Vakarai iš pradžių jo neįvertino, o vėliau pervertino

Nors Rusija yra Irano sąjungininkė, kas aiškiai buvo galima matyti karo Sirijoje kontekste, anot politologo, Kremlius šioje situacijoje turėtų užimti stebėtojo poziciją.

REKLAMA

„Jeigu kiltų didesnis konfliktas Vidurio Rytuose, natūralu, kad Rusija vėl ieškotų nišų sau. Pirmiausia iš stebėtojo, o ne iš aktyvaus dalyvio perspektyvos“, – sakė RESC direktorius.

Nenori tapti karo žaidimų aikštele

Ir nors kaltinimais svaidosi Iranas ir JAV, svarbiu konflikto dalyviu išlieka ir Irakas, kurio teritorijoje ir buvo nužudytas Q. Soleimani.

Pasak I. Koreivaitės, Irakas yra labai stipriai politiškai priklausomas nuo Irano, bet šalis visą laiką stengėsi balansuoti tarp JAV ir Irano interesų.

„Dabar, kai atsitiko tokia situacija, kad jam teko rinktis, natūralu, kad Irakas pasirinko Irano pusę, dėl savo stiprios priklausomybės“, – kalbėjo politologė.

Irakas

Irakas

Jos tvirtinimu, Irako parlamente už JAV karių patraukimą iš šalies balsavo net ir tie politikai, kurie yra prieš Irano įtaką, tačiau jaučia bendrą nuotaiką Irake, kurio visuomenė nėra patenkinta tokiu nederintu JAV veiksmu.

„Galima svarstyti, kad Irakas nenorėjo tapti ta žaidimų aikštele tarp Irano ir JAV“, – svarstė I. Koreivaitė.

Pajėgų Irake turi ne tik JAV, bet ir kitos NATO sąjungininkės, tarp jų ir Lietuva. Pasak L. Kojalos, NATO valstybės nenorės tiesiogiai įsivelti į dviejų konflikto pusių santykių aiškinimąsi.

„Aišku, nė viena NATO valstybė nenorės tiesiogiai įsivelti į šią situaciją, atsidurti taikinyje, jeigu būtų vykdomi kariniai veiksmai ar kitokio pobūdžio atakos. Ko gero, bus siekiama įvertinti situaciją ir išvengti didesnės eskalacijos, neįsitraukti į konfliktą, kurio, bent kol kas, atviro ir nėra. Kad tai liktų diskusinio, retorinio pobūdžio susirėmimas, o nevirstų kariniais veiksmais. Toks tikriausiai yra NATO šalių tikslas“, – samprotavo politologas.

REKLAMA

Dėl aštrėjančio JAV ir Irano konflikto penktadienį nepaprastąjį susitikimą rengia Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai. Žibalo į ugnį dar įpylė ir skambiais pasisakymai socialiniame tinkle „Twitter“ garsėjantis JAV prezidentas D. Trumpas, kuris pirmadienį pakartojo, kad Iranui niekada nebus leista pasigaminti branduolinių ginklų.

Savo „Twitter“ žinutėje didžiosiomis raidėmis JAV lyderis rašė: „Iranas niekada neturės branduolinio ginklo!“.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pirmadienį po neeilinio Šiaurės Atlanto Tarybos (NAC) susitikimo pareiškė, kad naujas konfliktas Vidurio Rytuose niekam nenaudingas, ir paragino Iraną susilaikyti nuo tolesnių provokacijų, regione smarkiai padidėjus įtampai po praeitą savaitę įtakingo iraniečių generolo gyvybę nusinešusio JAV karinio smūgio Bagdade.

„Visi susitikimo dalyviai išreiškė nerimą dėl Irano destabilizuojamos veiklos Artimuosiuose Rytuose. Pastaruoju metu matėme Irano eskalaciją, įskaitant smūgius Saudo Arabijos energetikos objektui, be to, Iranas numušė amerikiečių droną“, – sakė J. Stoltenbergas.

„Šiandienos susitikimo dalyviai paragino laikytis santūrumo ir deeskaluoti [įtampą], nes naujas konfliktas niekam nenaudingas, todėl Iranas turi susilaikyti nuo tolesnio smurto ir provokacijų“, – pažymėjo J. Stoltenbergas.

Lietuvis
2020-01-07 11:10:22
Tai jau taip ,daug procentu ,kad gali ivykti 3 pasaulinis karas .Ir visai nejuokinga kai nukentes niekuo nekalti zmones .Melskimes ,kad tai neivyktu .
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Laukiu nesulaukiu 2020-01-12 23:58:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Zjbs   ATSAKYTI
seysigsa 2020-01-10 02:45:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
w︆︇︇w︆w︇︆.︆B︇a︇︇d︆︆︇o︆o︆.︆r︇e︇d - pаžinčių svetainė suаugusiems, nоrintiems susirаsti partnеrį, nоrintiеms pаsimylėti   ATSAKYTI
xxL 2020-01-09 11:33:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vatnykai ir koloradai itin aktyvūs. Štai ką reiškia šilta žiema.   ATSAKYTI
Na 2020-01-09 01:29:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kažin koks lietuvių lojimas butų, jei kas nors įvyktų iš Rusijos puses?! Tikrai užsipjudytų skalinimais, o dabar matau reaguojama normaliai. O, kad Trumpas padejo į vietą vieną iš teroristų, ŠAUNU!    ATSAKYTI
xxL 2020-01-09 11:34:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuviai kalba o vatnikai loja.   
Taip. 2020-01-09 01:22:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pas, JAV Prezidentą, palauk nėra! Juočkiai kerštingi!    ATSAKYTI
angis 2020-01-08 23:01:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
tai gerai kid bus karas nes per daug jau dalbajobu ant sios zemes   ATSAKYTI
Tomas 2020-01-08 23:00:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vanga išpranašavo 3pasaulinį karą 2024metais
   ATSAKYTI
xxL 2020-01-09 11:35:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
LOL, matomai Tomai per daug rusiškų serialų prisižiūrėjai :)))))))  
Rza 2020-01-09 12:54:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką sakei ta tavao Vagina išpranašavo?  
Tomas 2020-01-08 23:00:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vanga išpranašavo 3pasaulinį karą 2024metais
   ATSAKYTI
Tomas 2020-01-08 23:00:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vanga išpranašavo 3pasaulinį karą 2024metais
   ATSAKYTI
Laikas 2020-01-08 21:36:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jau seniai laikas sutvarkyti tą širšių lizdą. Kai reikia spręsti reikalus, dauguma sąjungininkų deda į krūmus. Kas dar gali tai padaryti jei ne JAV?    ATSAKYTI
XXX 2020-01-08 19:10:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
N︆︆︆︆or︆︆i︆︆te︆︆ su︆︆si︆︆ra︆︆sti m︆︆er︆︆gi︆︆ną vi︆︆e︆︆nai na︆︆k︆︆či︆︆ai? S︆︆ve︆︆iki a︆︆tvy︆︆kę - w︆︆w︆w.la︆︆dy4.fu︆︆n   ATSAKYTI
anonimas 2020-01-08 18:24:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ka čia žmonėms meluojat kad trečiasis geriau istorijos pasiskaitykit čia jau kvepia ketvirtu bet ne trečias o ketvirtas melagei jus net negėda jums meluoti?   ATSAKYTI
Mija 2020-01-08 15:35:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nebus to ww3 nes tik dvi šalys nori karo    ATSAKYTI
Bronius 2020-01-18 18:46:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ww2 irgi tenorejo tik vokieciai ir kas gavos  
Ale va 2020-01-08 14:49:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kojalos nuomonė tegu būna Tai vieno žmogelio spėlionė .Ką apie Tpumpo veiksmus kalba JT?   ATSAKYTI
Janki 2020-01-08 14:46:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ta gaidi Trumpa lai kas uzvercia ir pasauli bus ramu    ATSAKYTI
xxL 2020-01-09 11:36:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ramu bus kai užvers putiną, tuomet ir Trumpas galės atsikvėpti ir visas pasaulis nuo pasaulinio komunistinio terorizmo sponsoriaus pailsės.  
Ida 2020-01-07 23:31:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Trump'as persisotines milijonais jam nebeidomu niekas.Tai dabar nori suzaist karą.Kiek jis dar diktuos tas svolacius visam pasauliui!!!.Kad ji uraganas nunestu i mėnulį!!!   ATSAKYTI
Petras 2020-01-07 22:06:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visiem pohuj tie jusu karai mirsim tai mirsim bbd   ATSAKYTI
Virgis iš Kūlupėnų 2020-01-07 21:28:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Mūsų vyriausybė t.y. Lietuvą jau paskelbė karą Kinijai t. y. įteikė NOTĄ Paliksim kas ką nugalės?   ATSAKYTI
Viciok 2020-01-07 20:06:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Atominiu bombu i amerika jau seniai reiketu   ATSAKYTI
Vatufke 2020-01-07 20:23:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
VATAgalvis esi
  
Viciok 2020-01-07 20:06:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Atominiu bombu i amerika jau seniai reiketu   ATSAKYTI
Nežinomas 2020-01-08 15:38:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Į tave irgi  

Top Video

Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
REKLAMA
Pasienyje su Lenkija – vilkikų eilės (nuotr. stop kadras)
Vis garsiau pasigirsta nuomonės, kad koronaviruso sukeltos krizės akivaizdoje, Europos Sąjunga parodė neveiklumą ir negalėjimą dorotis su šia situacija. Kritikai pirštu beda ir ...
Gitanas Nausėda ir Dalia Grybauskaitė (Greta Skaraitienė/Fotobankas)
Dalis visuomenės pasigenda prezidento Gitano Nausėdos lyderystės šaliai sunkiu momentu – internete kuriami šmaikštūs netikri renginiai, kviečiantys surasti dingusį prezidentą. ...
Aurelijus Veryga (nuotr. Fotodiena/Pauliaus Peleckio)
Krizės ištiktoje Lietuvoje kilo valdymo, komunikacijos ir lyderystės krizių cunamis. Sprendimai, svarbūs visiems piliečiams, priimami ir keičiami kas kelios valandos, politikai ...
Ispaniškasis gripas  (nuotr. Wikipedia)
Koronavisuso pandemijai siaučiant pasaulyje, istorikai ir medikai prisimena „ispaniškąjį gripą“, kiek daugiau nei prieš šimtą metų išguldžiusį dešimtis milijonų karo nualintų ...
Izoliuoti žmonės (nuotr. asm. archyvo)
Izoliacija, visiems, grįžtantiems iš užsienio, šiuo metu yra privaloma. Dalis žmonių glaudžiasi viešbučiuose, kiti – savo namuose. Tiesa, nors izoliacijoje ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų