Ekonominio pakilimo metais palengva mažėjęs nedarbo lygis šiemet turėtų išlikti stabilus arba nežymiai augti, prognozuoja specialistai. Ilgalaikio nedarbo situacija ir vyresnio amžiaus žmonių įdarbinimas tebebus sudėtingi, bet dalį tuščių darbo vietų vis dar galėsime užpildyti imigrantais. Tačiau, jei nesiimsime spręsti, kaip Lietuvoje išlaikyti gyventojus arba nebandysime susigrąžinti emigravusių tautiečių, mūsų laukia rimtos problemos.

Darbas (Fotobankas)

Darbas (Fotobankas)

2020–2021 metais nedarbo lygis Lietuvoje sieks 5,9 proc., projektuoja Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacija.

Dviprasmiška situacija

Tuo metu SEB banko prognozė šiems metams kiek nuosaikesnė – 6,2 proc. Banko vyriausiasis ekonomistas Tadas Povilauskas svarsto, kad šiemet dramatiškų pokyčių darbo rinkoje neišvysime, tačiau situacija čia gana dviprasmiška.

„Viena vertus, matome, kad nedarbo smukimas, kuris tęsėsi nuo pokrizinio laikotarpio, jau keletą metų yra sustojęs ir tas sustojimas prasidėjo nuo praėjusių metų antrojo ketvirčio. Matome, kad nedarbas nebemažėja, bedarbių skaičius nebekrinta. Nors, iš kitos pusės, matome, kad dirbančių žmonių, samdomų darbuotojų skaičius didėja“, – tv3.lt kalbėjo T. Povilauskas.

REKLAMA

Ekonomisto manymu, stagnuojantis nedarbo lygis Lietuvoje susijęs su ilgalaikiais bedarbiais, kuriems sunku įsilieti į darbo rinką. Įdomu tai, kad ilgalaikių bedarbių augimas praėjusių metų pabaigoje fiksuotas ne tik regionuose, bet ir Vilniuje bei Kaune.

„Tai yra žmonės, kurie dėl savo tinkamų darbo rinkai kvalifikacijų trūkumo ar tiesiog dėl nenoro grįžti į darbo rinką, ar kitų priežasčių išeina iš darbo rinkos ir nebeieško arba nebegali rasti darbo. Žmonėms, ypač vyresniems, nėra paprasta pasilikti darbo rinkoje, susirasti darbą, ypač, jeigu jie jo netenka“, – pastebėjo T. Povilauskas.

Tadas Povilauskas

Tadas Povilauskas

Jam antrina ir Darbo rinkos tyrimų instituto vadovas profesorius Boguslavas Gruževskis, prognozuojantis nežymų nedarbo lygio augimą kitąmet.

„Ypač gali pablogėti ilgalaikio nedarbo situacija. Tai yra žmonės, kurie mažiau patrauklūs, tai jie dar sunkiau bus integruojami darbo rinkoje. Iš kitos pusės, aš manau, kad tikrai kiekvieną mėnesį mes turėsime apie 12–15 tūkst. laisvų darbo vietų. 2019 m. turėjome apie 15–18 tūkst., tai mažėjimo tendencija, bet galimybės įsidarbinti bus“, – tv3.lt kalbėjo B. Gruževskis.

Jo manymu, padėtis darbo rinkoje formuosis tarp dviejų pagrindinių ekonominės raidos vektorių: bendros ekonominės raidos – kaip vystysis šalies ekonomika – ir demografinių procesų.

„Pabaiga 2019 m. parodė, kad darbo rinka jau nėra tokia įtrauki, kaip buvo, pavyzdžiui, 2018 m. Galima daryti prielaidą, kad tai yra bendra ekonomikos pokyčių išraiška. Ir Lietuvos ekonomika, faktiškai visos Europos ir pasaulio, bendrai paėmus, šiek tiek stabdo. Atitinkamai ir Lietuvos raida nebus tokia dosni kaip 2019 m. Todėl bendras ekonominis augimas bus žemesnis, jis nebus toks patrauklus darbo rinkai“, – prognozavo profesorius.

REKLAMA

Artėjame link lūžio

Kalbėdamas apie demografijos įtaką šalies darbo rinkai, B. Gruževskis pastebi, kad jau netrukus Lietuvoje susiklostys sudėtinga situacija, nes pensinio amžiaus gyventojų skaičius pralenks darbingo amžiaus jaunuolių skaičių.

„Mes judame jau prie to 2022–2023 metų taško, kai pagal demografinius pokyčius žmonės, kurie sulaukia pensinio amžiaus, viršys žmonių, kurie sulaukia 22 metų amžiaus skaičių. Tai kritinis lūžis, kai faktiškai jau nebus galimybių plėtoti užimtumą arba net našumą ekstensyviomis priemonėmis, tiesiog įdarbinant žmones“, – sakė profesorius.

Vis dėlto, anot B. Gruževskio, tai nėra didelė problema, kai Lietuva pagaliau fiksuoja migracinį prieaugį.

„Ne vienoje šeimoje ar institucijoje buvo išgertas šampanas, nes pirmą kartą per 30 metų nepriklausomybės mes turime nemažą migracinį prieaugį. Dar metinių skaičių nėra, bet galima sakyti, kad apie 8 tūkst. daugiau atvyko, nei išvyko“, – džiaugėsi pašnekovas.

Boguslavas Gruževskis

Boguslavas Gruževskis

Jei Lietuvai bent kol kas nesudėtinga pritraukti darbuotojų iš užsienio, B. Gruževskis atkreipia dėmesį, kad turėtume susirūpinti ir į Lietuvą pamažu grįžtančių emigravusių tautiečių išlaikymu.

„Labai reikia daug investuoti į švietimo lygį, ypač, kai grįžta tėvai su vaikais, kad mokyklose jie turėtų labai palankią aplinką, kad dėl vaikų tėvai nebūtų skatinami išvykti iš šalies. Jeigu grįžo, reiškia, turi planų, svarbu neatbaidyti, kad nenusiviltų žmonės, tada galima dar labiau skatinti grįžimą“, – teigė B. Gruževskis.

Jis prognozuoja, kad ir šiemet Lietuvoje išliks teigiama migracijos tendencija.

„Manau, kad vėl galime ruošti šampaną, nes prieaugis turėtų išlikti. Aišku, labiausiai čia neigiamai atrodo labai aukštas išvykstančiųjų skaičius, 38 tūkst. yra žymiai per daug. Mums reikia galvoti, kaip mažinti emigracines nuotaikas. Pirmiausiai reikia apsaugoti Lietuvą, darbo rinką nuo išvykimų, o po to bus lengviau ir imigracinius, ir reemigracinius srautus reguliuoti“, – sakė profesorius.

REKLAMA

Turime būti geri šeimininkai

Įtakos darbo rinkos situacijai šiemet taip pat turės ir gausiai į šalį plūstantys darbo migrantai iš Ukrainos ir Baltarusijos. 2019 metų sausio–lapkričio mėnesiais Užimtumo tarnyba išdavė 8,4 tūkst. leidimų užsieniečiams dirbti Lietuvoje – tai 1,7 karto daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Daugiau kaip pusė užsieniečių atvyksta iš Ukrainos. 

„Sparčiai augo darbuotojų iš trečiųjų šalių skaičius, bet jis turi įtakos tik tam tikruose sektoriuose. Aišku, ta konkurencija, jeigu kalbame apie statybų sektorių, tam tikras pramonės įmones, kur daugėja žmonių daugiausiai iš Ukrainos, didėja tam tikrose darbo vietose. Todėl lietuviams šiose srityse sunkiau susirasti darbą“, – kalbėjo T. Povilauskas.

Dažniausiai į Lietuvą atvyksta virėjai, statybininkai, staliai, tarptautinio keleivių vežimo vairuotojai, maisto ruošėjai, automobilių šaltkalviai, elektrokrautuvų vairuotojai ir paslaugų vadybininkai.

Darbas

Darbas

„Kita vertus, vis tiek tų darbuotojų Lietuvoje reikia, matome, kad įmonės šiais metais kaip ir neplanuoja kol kas ryškesnių pokyčių į darbuotojų skaičiaus mažinimo pusę. Tai reiktų sakyti, kad įmonės nori nemažai ir toliau augti, plėstis, bet tam reikia darbuotojų“, – pridūrė T. Povilauskas.

Savo ruožtu, B. Gruževskis pastebi, kad darbo migrantais negalima užpildyti dalies svarbių sektorių, kur darbuotojai sparčiai sensta.

„Formaliai tam tikruose sektoriuose, pavyzdžiui, mokytojai, slaugytojai, valstybės tarnyba – tai labai vyresnio amžiaus struktūros, kur gali iškilti problemų. Kadangi imigranto taip lengvai nepriimsi į viešąjį sektorių, nes reikia aukštų kompetencijų, aukšto valstybinės kalbos žinojimo lygio, taigi tikrai tokių problemų gali būti. Aišku, 2020 metais šita problema gali didėti“, – kalbėjo B. Gruževskis.

REKLAMA

Darbas

Darbas

Tačiau, jo manymu, šiemet Lietuva tebebus patraukli darbuotojams iš trečiųjų šalių dėl mūsų darbo užmokesčio, todėl „labai svarbu, kad mes būtume geri šeimininkai, gerai priimtume, kad būtų mažiau piktnaudžiavimo ir kuo mažiau nusivylusių emigrantų“.

2019 m. lapkritį Lietuvoje fiksuotas 6,3 proc. nedarbo lygis. Lyginant jį su metų pradžia – 6,5 proc. sausį – galima sakyti, kad nedarbo lygis šalyje kiek sumažėjo, bet per visus metus bangavo tarp 5,9 ir 6,5 proc., rodo Statistikos departamento duomenys.

Bronius
2020-01-06 05:34:51
O vyresniems valgyt nereikia? Prie ko užsieniečiai kai savi be darbo vaikšto. NUSILEISKIT JAU KADA NORS IŠ DANGAUS. IR DAR LAIKO SAVE VERSLININKAIS. GĖDA..............!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Nustokite 2020-01-08 15:25:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
atimineti bedarbio pasalpa vel isidarbinus. Laime truks tik nepilnus metus, bet leis jau pirmom dienom ieskoti naujo darbo. O dabar nieko nesutaupo, islaidauja kontrolei ir pripratina zmogu atsipalaiduoti.   ATSAKYTI
Jeronimas 2020-01-07 22:32:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Spjaukit į barzdą tiems darbdaviams ir emigruokit. Nesukit galvos, kas ten dirbs ir gyvens. Svarbu pačiam gyventi oriai.   ATSAKYTI
2020-01-06 21:48:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jeigu lietuvės mažiau išsipisinėtų ir nekeltų aukštų reikalavimų vyrams, gimstamumas nemažėtų.   ATSAKYTI
Ko 2020-01-06 13:31:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valdžia daro mus ubagais ubagų valstybė    ATSAKYTI
Ray 2020-01-06 12:54:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki, verslininkas skaičiuoja pinigus ir jam nesvarbu kas dirba, juodas,rudas,siaurom akim ar koholas - ukrainietis. Valdziai irgi nusispjauti i viska,svarbu kad i biudžeta kristu pinigai. Kol valdžia nesiims veiksmu dėl minimumo didinimo realybėje ir kol nebus griežta kontrole dėl ta gera minimuma gauti, nebus priimti normativai kiek už koki darba privaloma mokėti ir kol verslininkai nesupras kad ju dukras tratina kitos veislės šunys - didės babaju kilmes gimstamumas, tol nieko gero Lietuvoje ir nebus. Lietuviai ir bėgs iš jau ir taip susimaišiusios ir nesiulančios gero atliginimo ir darbo salygų, lituvėlės paligdami kitataučiams savo vieta. Verslininkai ir seimunai susimastykite, ar norite kad prie jusu stalo sėdėtu šiaimos nariai siauraakiai ir kitos veislės padarai. Dekui.   ATSAKYTI
as 2020-01-06 12:53:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
as nebenoriu net matyt jokio darbo kai pradirbes nuo 89 metu ,turiu sodroj tik 13 metu,,geriau i uzsieni vaziuotnei cia dikaduoniam uzdirbinet pinigus,,, o jei patenki i darbo birza,ten siuncia ne i darba o i i darbo inspekcija,apskust darbdavi kad nepasiraso darbo sutarties,,,debilizmas,,,   ATSAKYTI
Ha ha 2020-01-06 11:49:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Zinau tik viena, kad Lietuvos verslininkeliai yra syksciausi europoje darbdaviai. Pvzd jei uzdirba darbdavys lietuvis 100 eur, tai darbuotojui skiria vos 1eur ir taibdrebanciom rankom.   ATSAKYTI
Gg 2020-01-06 11:44:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tegu sitas ekonomistas pabando issilieti i darbo rinka pvzd dirbdamas ar ginekologu ar statybininku. Idomu paziuret butu kaip jis ir su kuom dirbtu.   ATSAKYTI
Emma22 2020-01-06 11:30:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
︆w︆︆ww︆︆.︆︆Get︆︆Meet︆s.︆︆co︆︆m︆︆ - pažinčių svеtainė suаugusiems, nоrintiеms susirаsti pаrtnеrį, nоrintiems pasimylėti   ATSAKYTI
Puiku 2020-01-06 11:02:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atvyksta statybininkai, virėjai, vairuotojai,paslaugų vadybininkai. Vairuotojų jau nebereikia, statybininkams baigėsi sezonas, lietuviai restoranuose nevalgo. Taigi dabartiniu metu reikalingi tik intymių paslaugų vadybininkai...   ATSAKYTI
Kestas 2020-01-06 10:43:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Stokit į profsąjungas ir darbdavių savivalė baigsis.    ATSAKYTI
Kęstuk 2020-01-06 11:05:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
į kurias profsąjungas stoti? Tas,kurias susikūrė pats darbdavys ir paskyrė gerai apmokamus subinlaižius?  
Profsajunga 2020-01-06 11:11:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Profsajungų daig, susitsrimo tarp jų nilis. Kiekviena suka į save. Vienu žodžiu š....  
Liepa 2020-01-06 10:30:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirma sutvarkykite ,istatymus ,kad darbdaviai elgtusi tinkamai su darbininkais ,nes dabar zmogus kuris dirba nera apsaugotas nuo darbdavio savivales ne jie nebaudziani uzpila viska pinigais sukciauja mokescius slepia ka veikia mokesciu institucijos jie tikrina tik smulkius verslininkus ,o didieji rykliai engia zmonis nesilaio istatymu nes jie zino kad niekas jiems nieko nepadarys . Vargas musu zmonems,kad bega is salies ne is gero gyvenimo ,o valdziai geda nes ten dirba zmones be morales kalbancios galvos ir sukciai    ATSAKYTI
elbiogoo 2020-01-06 09:01:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
w︆w︆w︆.︆Bad︆︆o︆o︆.︆red - pažinčių svеtainė suaugusiеms, norintiеms susirаsti pаrtnеrį, norintiems pasimylėti   ATSAKYTI
Petras 2020-01-06 08:12:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvos valdžia netramdo prichvatizatoriaus daromos žalos valstybei ,išnaudojimo, neteisybės, žmonių diskriminavimo, o nedarbo klausimus leidžiai savieigai arba imigracijos didėjimu. Ar afrikiečiai ir azijiečiai pakentesni blogiui nei europiečiai?Profsąjungos neremiamos valstybės taip kaip partijos,didėja netikėjimas valstybe dėl blogo vidaus valdymo ir korupcijos ,kur užsienis čia nepagelbės.Nenagrinėjamos emigracijos priežastys,o pasekmės pagaliau(po 30m) pastebėtos.   ATSAKYTI
Gintaras 2020-01-06 08:02:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lietuvoje lietuviams vietos mažėja ir darbo rinkai vis mažiau norisi lietuvių. Viskas paprasta, esame ujami lyg benamiai šunys.   ATSAKYTI
Rolis 2020-01-06 06:35:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kiek darbo birzoj nestovi jie nezino butu dar didesnis procentad   ATSAKYTI
Bronius 2020-01-06 05:34:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O vyresniems valgyt nereikia? Prie ko užsieniečiai kai savi be darbo vaikšto. NUSILEISKIT JAU KADA NORS IŠ DANGAUS. IR DAR LAIKO SAVE VERSLININKAIS. GĖDA..............!   ATSAKYTI
Giedrė 2020-01-06 10:42:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Prie ko čia verslininkai? Tai valstybės problema. Ne verslas, o valstybė privalo rūpintis savo piliečiais, nes valstybei jie moka mokesčius.  

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Mindaugas Sinkevičius (nuotr. Fotodiena.lt)
Savivaldybių išlaidos kovai su koronavirusu turėtų viršyti 30 mln. eurų, tačiau dar neaišku, ar centrinė valdžia kompensuos visą sumą, teigia Lietuvos savivaldybių asociacijos ...
Darbuotojai (nuotr. SCANPIX)
Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje trūksta ketvirtadalio darbuotojų. Tai pranešusios „Kauno dienos“ duomenimis, šiuo metu ministerijoje 60,5 iš 233 pareigybių yra laisvos. ...
Evaldas Pašilis (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Grupė valdančiųjų ir juos remiančių Seimo narių į parlamentą antradienį iškvietė generalinį prokurorą Evaldą Pašilį atsakyti į klausimus, susijusius su įvairiomis ...
Lėktuvas  (nuotr. stop kadras)
Lietuva atsiveria kelionėms – Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė sąrašą šalių, iš kurių grįžus mūsų tautiečiams ar atvykus užsieniečiams nereikės izoliuotis. Tiesa, tai ...
R. Požėla (nuotr. stop kadras)
Mažeikių rajone nušauto policijos pareigūno šeimai bus išmokėta aštuonių  metų vidutinio atlyginimo dydžio kompensacija, renkama ir daugiau pinigų šeimai paremti, sako ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų