Seimas ir prezidentas džiaugiasi, kad kitąmet keliasdešimčia eurų ūgtels vidutinė pensija, tačiau ekonomistai skurstantiems pensininkams siūlo neskubėti džiaugtis, mat čia pat išaugs ir skurdo rizikos riba. Tai reiškia, kad daugumos pensininkų piniginės pasunkės vos vienu kitu euru. Ekonomistai lėšų kelti pensijas siūlo ieškoti ne didinant mokesčius, o efektyviau valdant valstybės aparatą ir apkuopiant, pavyzdžiui, viešuosius pirkimus.

Skurdas (Fotobankas)

Skurdas (Fotobankas)

Seimas metų pabaigoje vienbalsiai pritarė prezidento Gitano Nausėdos pataisoms, kuriomis numatoma 2020–2021 metais taikyti penktadaliu didesnį, nei numatyta, bazinės pensijos indeksavimo koeficientą. 

Pensijos didės

Nuo kitų 2020 m. liepos bendras pensijų indeksavimo koeficientas didinamas 1,83 procentinio punkto – tai leis pensijas (bendrąją jų dalį) papildomai padidinti maždaug 3,5 euro.

Nuo 2021 metų 1,91 punkto didesnis indeksavimo koeficientas bus taikomas ir bendrosios, ir individualios pensijos dalims. 

Papildomai indeksuotos pensijos turėtų būti pradėtos mokėti ne vėliau kaip iki kitų metų birželio 30-osios, kartu būtų išmokamas ir nuo sausio susidaręs skirtumas. 

REKLAMA

Gitanas Nausėda

Gitanas Nausėda

Dėl įstatymuose jau įtvirtinto bendro indeksavimo (8,11 proc.) senjorų vidutinė senatvės pensija nuo metų pradžios didės 30 eurų iki 375 eurų, o vidutinė pensija su būtinuoju stažu – 32,5 euro iki 397 eurų. 

Šiuo metu bazinė pensija yra 164,59 eurai, o vidutinė socialinio draudimo senatvės pensija 2019 m. spalį buvo 344,67 eurai.

„Sodros“ duomenimis, įvertinus indeksavimą ir prezidento siūlymą, mažiausios iki 250 eurų pensijos (turint būtinąjį stažą) kitąmet padidės 21,78 euro, o didžiausios, daugiau kaip 1 tūkst. eurų viršijančios pensijos, – 93,6 euro.

Pensininkai pajus nežymų pokytį

Kitąmet numatomas pensijų augimas prie pensininkų skurdo mažinimo prisidės nežymiai, nes tikėtina, kad skurdo rizikos riba augs beveik tiek pat, kiek pensijos, pažymi Vilniaus universiteto ekonomikos profesorius Romas Lazutka. Jo manymu, skurdo rizikos riba kitąmet gali šoktelti dar 30 eurų.

„Žmonės dėl pensijos padidinimo perliptų tą skurdo rizikos ribą, jeigu ji stovėtų vietoje. Bet, kadangi atlyginimai sparčiai kyla, o jie daro įtaką skurdo rizikos ribos augimui, tai, matyt, didelio poveikio neturės“, – tv3.lt prognozavo R. Lazutka.

Ekonomikos profesorius pozityviai vertina šiuo metu galiojančią pensijų indeksavimo sistemą, mat ji leidžia kylant atlyginimams kelti ir pensijas, tuomet „gerovė, kuri kasmet auga dėl ekonomikos kilimo, paskirstoma tarp visų gyventojų sluoksnių“.

Romas Lazutka

Romas Lazutka

Vis dėlto R. Lazutka pripažįsta, kad iki šiol pensijų indeksavimas veikė gana prastai.

„Ką patyrėme paskutiniais metais, kad pensijos augo lėčiau nei darbo užmokestis. Tai reiškia, kad indeksavimo tvarka nebuvo gera, o taip atsitiko todėl, kad ekonominės prognozės netikslios. Realus atlyginimų augimas pralenkė prognozes, o pensijos indeksuojamos ir pagal prognozę“, – pastebėjo pašnekovas.

REKLAMA

G. Nausėdos pataisas R. Lazutka laiko vienkartiniu sprendimu ir priduria, kad, kaip ir sakė pats prezidentas, sistemą reikės peržiūrėti iš esmės.

„Prezidentas pasiūlė ateinantiems metams vienkartiniu sprendimu padidinti, bet taip pat pasakė, kad kitais metais reikia būtinai parengti naują indeksavimo tvarką, pagal kurią pensijos augtų sparčiau nei atlyginimai. Tai reiškia, kad dar kitais metais tokių vienkartinių sprendimų nebebūtų, nes būtų pakoreguota pati indeksavimo tvarka“, – kalbėjo profesorius.

Ieškokime neefektyviai naudojamų lėšų

Nors kitąmet numatomas spartus pensijų augimas, nerimą kelia tai, ar pensijų sistema išliks tvari ir nepriklausoma nuo politikų užgaidų, atkreipia dėmesį Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyriausioji ekspertė Indrė Genytė-Pikčienė. 

Ji primena, kad prieš kelerius metus priimtas sprendimas indeksuoti pensijas padėjo jas apsaugoti nuo politikų įsikišimo į pensijų pokyčius.

„Politinio intereso ir įtakos pensijų augimui buvo atsisakyta, perėjus prie pensijų indeksavimo. Tai sveika ir pensijų sistemai, ir ilgalaikiam jos tvarumui. Vis tik dabar matome prezidento iniciatyvą, ji prisideda iškraipant šitą depolitizavimą ir nėra aišku, ar išvis jis neišnyks. Nes, jeigu kiekvieno politinio ciklo metu iniciatyva gali keistis, tai kiek tai tvaru ir kiek sveika ilgalaikei viešųjų finansų planavimo perspektyvai“, – tv3.lt kalbėjo I. Genytė-Pikčienė.

Indrė Genytė-Pikčienė, LLRI nuotr.

Indrė Genytė-Pikčienė, LLRI nuotr.

Anot ekonomistės, priimta prezidento iniciatyva yra ilgalaikis įsipareigojimas, o pasikeitus ekonominėms Lietuvos aplinkybėms ar šalies biudžetui, gali pasidaryti sudėtinga valdyti šiuos įsipareigojimus.

REKLAMA

Būtent dėl šios priežasties I. Genytė-Pikčienė pirmiausiai siūlo ieškoti sričių, kuriose galima sutaupyti, o sutaupytas lėšas skirti labiausiai skurstančioms visuomenės grupėms.

„Vien viešųjų pirkimų sutvarkymas leistų sutaupyti apie 1 mlrd. eurų. Tai yra milžiniškos sumos, visi nauji įvedami mokesčiai nublanksta prieš šitas sumas. Iš tikrųjų, [pensijų] pakankamumas atsiremia į biudžeto galimybes ir spartesnį augimą tiesiog sunku būtų sunku suplanuoti, nes nėra tiek tų biudžeto pajamų. Tiesiog reikėtų efektyviau naudoti turimus išteklius ir žiūrėti, kur galima būtų sutaupant kitose srityse pakelti tiems, kam tikrai reikia“, – siūlė I. Genytė-Pikčienė.

Labiausiai skursta pensininkai

Skurdo rizikos lygis 2018 m. šalyje siekė 22,9 proc. ir, palyginti su 2017 m., nepasikeitė. 2018 m. apie 645 tūkst. šalies gyventojų gyveno žemiau skurdo rizikos ribos, šių metų liepos pabaigoje pranešė Statistikos departamentas.

Skurdas

Skurdas

Skurdo rizikos riba 2018 m. buvo 345 eurai per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui, tai yra, mažiau nei dabartinė vidutinė socialinio draudimo senatvės pensija.

Labiausiai Lietuvoje skursta 65 metų ir vyresnių asmenų amžiaus grupė, pernai skurdo rizikos lygis šioje grupėje sudarė 37,7 proc., 2017 m. – 33,4 proc. Šį augimą, kaip teigia Statistikos departamentas, lėmė išaugusių darbo pajamų nulemtas skurdo rizikos ribos padidėjimas ir santykinai mažesnis senatvės pensijų augimas. 

Vidutinė senatvės pensija jau kelerius metus yra mažesnė už skurdo rizikos ribą ir šis skirtumas kasmet didėja. Vieni gyvenantys senatvės pensininkai, gaunantys vidutinę ar šiek tiek didesnę už vidutinę senatvės pensiją ir neturintys kitų pajamų, atsiduria žemiau skurdo rizikos ribos.

Valstybės biudžete papildomam pensijų didinimui nuo kitų metų liepos numatyta skirti 15,9 mln. eurų. Prezidentūra skaičiuoja, kad 2020–2021 m. pensijų didinimui biudžete reikėtų numatyti po 32 mln. eurų.

Petras
2019-12-18 08:05:08
Koks čia gali būti džiaugsmas pensininkaui, primetus 33 eurus prie pensijos ,o padidinus energijos ,prekių ir paslaugų kainas 34eurais? Reikia mažinti valdymo išlaidas trečdaliu (1mln darbingųjų emigravo) , pažaboti nevaldomą išnaudojimą ,sukurti pasitikėjimą teisingumu Lietuvoj ,tada juntamai sumažės emigracija ir valsybės byrėjimas. Kur strateginiai Lietuvos valstybės ir skurdo mažinimo planai, kur valdininkų atsakomybė rinkėjams?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Beata 2019-12-31 08:52:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Cia ir durniui aisku.prides a atims daugiau.   ATSAKYTI
Lina 2019-12-31 02:09:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ar vėl atskirtį padidinot,dvasios ubagai!! Kodel procentais, o ne konkrečia suma didinat? Ar žodis KONSTITUCIJA proto nedadeda,ar neskaitėt?!!?   ATSAKYTI
O 2020-01-04 15:53:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kodėl tau dykaduone protinguole turi didinti konkrečia suma. Kur buvai kai žmonės sąžiningai dirbo ir užsidirbo stažą, o tuo pačiu ir pensijos dydį. Tai kodėl tu norėtum gauti vienodai?  
. 2019-12-19 12:10:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Pensijų kėlimas procentais yra pažeidžiamas Konstitucinis lygiateisiškumo principas.Pensijos turi būti didinamos konkrečia euro valiutos suma, kadangi visi pensininkai yra lygūs, negalima didinti procentais nuo gaunamos pensijos.Tokiu atveju vykdoma pensininkų nelygybė ir diskriminacija, pensininkų atžvilgiu.Vieni pensininkai gauna 200 eurų pensijos, kiti 1000 eurų, pakėlus 8.1 procento, gaunasi didelis skirtumas ir nelygybė.Pensijų didinimas yra valstybės ir vyriausybės nuopelnas, tai nesąlygoja nei darbo stažas ir gautos pajamos, todėl turi būti pridėta padidinimui, kaip ir vaiko pinigai, vienoda pinigų suma lygi 100 eurų.Reikia kreiptis į Konstitucinį teismą dėl įstatymo išaiškinimo bei Lygių galimybių komisiją dėl pensininkų diskriminavimo! Tik didinant pensijas vienodai ir konkrečia suma bus sumažintas pensininkų skurdas ir socialinė atskirtis.Seimas priimdamas įstatymą dėl biudžeto, nesąžiningai priėmė didinti 8.1 procento visiems pensininkams vienodai. Pensijų didinimas turi būti peržiūrėtintinas ir didintinas konkrečia pinigų suma 100 eurų nuo 2020 01 01. Biudžetas nepasikeis nuo to, tačiau nebus vykdoma diskriminacija ir nelygybė tarp pensininkų!   ATSAKYTI
JO 2019-12-19 19:32:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
nebus jokiu būdu visi lygūs,nes nevienodi dirbo vieni dirbo arė,mokesčius mokėjo sąžiningai,kiti durnių voliojo,mokesčius slėpė ar visai nedirbo,o dabar nori lygiai gaut su visais,pamatė kad kurie dirbo ir stengesi dabar gauna daugiau,gana socializmas baigėsi,kiekvienam pagal nuopelnus turi būt ir darbo stažą.  
Jaras 2019-12-20 12:23:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Be abejo reikia didinti pensijas visiems vienoda suma, jei norima mažinti atskirtį. Procentinis didinimas atskirti tik didins.   
nepatenkintieji 2019-12-20 12:32:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
TIKRA TIESA, man pvz. padidės 15Eu, o visur šiknavaldžai kukuoja apie 33Eurus  
''pensininkams'' 2019-12-23 16:43:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kai buvote jauni, buvo sunku mokytis,dirbti,o dabar net konstituciją skaitote aukštyn kojom. Ar nesuprantate, kad kvailai nusikalbate. Ką jauni pasėjote, tą dabar pjaukite.
Jei aš jaunystėje ariau, tai dabar nedovanosiu tau savo pensijos. Kapstykis savo sąžinėje , pensija užsidirbame kiekvienas sau, o ne tinginiams, buvusiems ponams.  
o 2020-01-04 15:58:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kiek šiuo metu veltėdžių darbo biržoje sėdi, nes tingi dirbti. Arba visai nedirba. Išlaikytiniai tėvų, antrų pusių ir t.t. Ir jie reikalaus, kad būtų pensija ir tokia pat kuris dirba ir nesirenka ką. nes reikia gyventi  
Liucija 2019-12-19 12:02:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Manau,kad ne visi gaus tuos 33 eurus..   ATSAKYTI
tai 2019-12-19 19:28:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
aišku kad ne visi 33e.gaus tie kurių pensijos artėja prie 400ekuo pensija mažesnė,tuo ir priemoka bus mažesnė  
Puikus darbas Iš namų 2019-12-19 09:58:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Prieš tris mėnesius palikusi ankstesnį darbą, man pasisekė sužinoti apie šią gelbėjimo svetainę ... Jie siūlo darbus, kuriuose žmonės gali dirbti internetu iš namų. Mano paskutinis darbo užmokestis po 4 savaičių darbo buvo 24958 USD ... Nuostabu, kad reikia tik paprasto rašymo ir interneto prieigos ... Skaityti viską čia

...............>>>>>>>>>> w­­w­­w.C­­a­­s­­h­­F­­l­­o­­w­­7­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
UAB senis 2019-12-19 09:19:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kurvaaaaa emigruosiu į Panevežį   ATSAKYTI
konservatore 2019-12-19 07:13:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
As jusu nekenciu,negerbiami koloborantai!!! Pasprinkit savo 3eurais.jei tiek tesugebat.Turetu bbut geda.bet lietuvis tuo didziuojasi!!!   ATSAKYTI
konservatorei, 2019-12-19 21:20:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
jei esi tokia žiopla ir tokia neraštinga ir dar nemokanti skaityti, tai taip tau ir reikia. O KONSERVŲ TIKRAI YRA UŽ KĄ NEKĘSTI. APIPLĖŠĖ VISUS, O PO TO 10 METŲ nei atimtų negrąžino, o apie padidinimą nėra ką ir sakyt, dar paliko milijardines skolas su didelėm palūkanom, o dabar dar drąskosi , išsidirbinėja.  
Jei 2020-01-04 16:00:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
galėčiau aš tau tik tuos 3 eurus ir pridėčiau, nes kitus ko gero tau moka koncervai už gerą liežuvį  
ALGIS 2019-12-19 03:57:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tai ne pensiju disinimas o pasiticiojimas,reikia kelti bazine pensija ,o tai bus geras pensininkas-mires pensininkas, sios pensijos ir ju didinimas tai pasiticiojimas is pagyvenusiu zmoniu,tai prilyginciau pagyvenusiu zmoniu genocidu.   ATSAKYTI
Algiui 2019-12-19 21:30:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasakyk, kuri valdžia labiau didino pensijas, ar ta kuri sumažino ir 10 metų negrąžino, o apie didinimą ..... tik ''džiaugsmas'' ima .  
LLL 2019-12-19 00:52:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Norėčiau paklausti jūs komentariai. Ar žmogus kaltas, kad gimė neįgalus? Jis negali įsidarbinti ypač mažame miestelyje. Ateini dėl darbo. Žiūri į tave kaip į ateivi ir po to begalės klausimus užduoda ar pajėgsite dirbti ir t.t. Lengva šnekėti jums, o apie tokius žmones yra nupjauti ir kaltinate, kad jie neturi teisės gauti.    ATSAKYTI
Arika 2019-12-18 21:05:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jei seniems zmonems nelieka pinigu ,tai tegul buna nemokami vaistai , nemokami bilietai i koncertus, teatrus , muziejus , kaip uz tokia ubagiska pensija pensininkas gali isgyventi , turetu buti nemokami ir komunaliniai mokesciai , elektra , uztenka valdziazmogiams skriausti sena zmogu , turekit gedos , patys lupate klebiais , o pensininkui skurdas ir vargas tokioje santtvarkoje.   ATSAKYTI
Arika 2019-12-18 21:04:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei seniems zmonems nelieka pinigu ,tai tegul buna nemokami vaistai , nemokami bilietai i koncertus, teatrus , muziejus , kaip uz tokia ubagiska pensija pensininkas gali isgyventi , turetu buti nemokami ir komunaliniai mokesciai , elektra , uztenka valdziazmogiams skriausti sena zmogu , turekit gedos , patys lupate klebiais , o pensininkui skurdas ir vargas tokioje santtvarkoje.   ATSAKYTI
Pencininke 2019-12-18 18:50:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Taip butu teisingiau visiems vienodai pridet
   ATSAKYTI
3445 2019-12-18 16:28:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Protingiausias patarimas būtų kad per rinkimus balsuotumete už konservatorius .Jeigu dabartiniai duoda ,tai konservai atėję į valdžią vėl visus išdurs. Galėsite miaukti kaip katinai irspigliais triesti.Kvailiai nelaimingi.   ATSAKYTI
Kas ir ką 2019-12-18 19:20:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
tau duoda ? Perskirsto mūsų pačių suneštą biudžetą , tik bėda , kad skirsto avingalviai  
Domas 2019-12-18 16:11:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas trukdo paimti daugiau pinigų didinant baudas?Pažiūrėkit, pvz, kokios didelės baudos Vokietijoje: už fejerverkų šaudymą ne vietoj ir ne laiku net 10000 bauda, už ąšiukšlių išvertimą ne vietoje - šimtai. O Lietuvoje - vos keli eurai. Ar ne juokinga?
   ATSAKYTI
LIUCIJA 2019-12-19 12:07:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Su siuksliu isvezimu,pas mus (Vilniuje)katastrofa.O dar kainos padides.Absurdas!  
Dovilė 2019-12-18 16:06:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Tokiu, atsiprašant, suši...padidinimu prie absoliutaus skurdo pensijų gali džiaugtis nebent IDIOTAS   ATSAKYTI
Dvh 2019-12-18 15:13:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
PRIE SIENOS VISUS IR BAIGTA.   ATSAKYTI
ne visus, 2019-12-19 21:41:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
o milijoninius vagis , sukčius, šmeižikus , savo juodus darbus verčiančius tiems, kurie sąžiningai dirba.  
Vytas 2019-12-18 13:12:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau didesnio cinizmo nesugalvojo .Šventiniai sveikinimai valdančiųjų kai man visai nesvarbūs.Aišku už tokį komentarą gali atsikliuti į sutrikusio elgesio įstaigą.   ATSAKYTI
Jonas 2019-12-18 12:40:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kainos jau pradejo dideti...kas is to pakelimo ....dades kelis eu o atims trigubai......   ATSAKYTI
Jonas 2019-12-18 12:39:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kainos jau pradejo dideti...kas is to pakelimo ....dades kelis eu o atims trigubai......   ATSAKYTI
l...berbibis 2019-12-18 12:26:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
duos trys euriukus prie pensijos ,o produktus pabrangins penkiais proccentais
ta reiškia tik akių dumima   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
REKLAMA
(nuotr. 123rf.com)
Lietuvoje nuo liepos planuojama sugriežtinti nebetinkamų naudoti padangų surinkimą iš jų pardavėjų bei automobilių remonto dirbtuvių. Tokias Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas ...
Gitanas Nausėda Knygų mugėje (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Šeštadienį Knygų mugėje Gitanas Nausėda pasakojo apie tai, kokią knygą svajoja parašyti, kai turės daugiau laiko. O Dalia Grybauskaitė pristatė jau antrąją knygą apie ...
Tinderis (nuotr. stop kadras)
Internetas negrįžtamai pakeitė net ir žmonių poravimosi įpročius. Tačiau suderinti lūkesčius dabar – be galo sudėtinga. Apklausos atskleidžia, kad moterys tokiose pažinčių ...
Darijus ir Laima (nuotr. stop kadras)
Kai ankstų žiemiškai apniukusį rytą prieš kelias savaites laidos „Prieš srovę“ žurnalistai važiavo į Dievogalos kaimą Raseinių rajone pas Darijų ir Laimą net nežinojo, ko ...
(nuotr. Fotodiena.lt/Ieva Budzeikaitė)
Naktį eismo sąlygas sunkins gūsingas vėjas, praneša Lietuvos automobilių kelių direkcija.  Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, naktį protarpiais numatomi krituliai, ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų