Seimas nusprendė pajauninti šauktinių amžių. Politikai taip nori kuo mažiau trikdyti potencialių karių gyvenimą, kad į karo tarnybą pašauktiems vaikinams nereikėtų palikti šeimų, darbo vietų, susikurtų verslų. Taip pat seimūnai nusprendė apriboti karių savanorių veiklą politinėje erdvėje.

Šauktiniai (nuotr. srž. Arnas Čemerka)

Šauktiniai (nuotr. srž. Arnas Čemerka)

Už karo prievolininkų amžiaus trumpinimą balsavo 88 Seimo nariai, vienas parlamentaras susilaikė.

Pagal siūlomus Karo prievolės įstatymo pakeitimus, į privalomąją pradinę karo tarnybą būtų kviečiami jaunuoliai nuo 18 iki 23 metų. Dabar įstatymas numato, kad šaukimo atlikti privalomąją tarnybą gali sulaukti jaunuoliai nuo 19 iki 26 metų.

Siūlė imtį mažinti dar labiau

Mišriai Seimo narių grupei atstovaujantis Povilas Urbšys siūlė sumažinti šauktinių amžių ir į kariuomenę šaukti nuo 18 iki 21 metų jaunuolius.

Jo teigimu, šiame amžiaus tarpsnyje mažiau negalinčių tarnauti dėl sveikatos problemų ir mažiau tų, kurie tarnyboje patiria sužalojimus.

„Nedaryti jaunuoliams iliuzijų, tau reikės tarnauti. Baigsi mokslus ir eisi atlikti pareigą tėvynei“, – kalbėjo politikas.

REKLAMA

P. Urbšio tvirtinimu, šiandien mokyklose blogai yra ir sportiniu, ir su kariniu paruošimu. Valstietis Jonas Jarutis teigė, kad dar labiau sumažinta šaukiamųjų imtis nepatenkins reikalingų šauktinių poreikio. Seimo nariai šiam siūlymui nepritarė.

Kasmet pašaukiama apie 4 tūkst. 

Krašto apsaugos ministras Raimondas Karoblis anksčiau yra minėjęs, kad paankstinant šauktinių amžių norima kuo mažiau sutrikdyti civilinį gyvenimą – kad į karo tarnybą pakviestiesiems nereikėtų palikti šeimų, darbo vietų, verslų ir pan.

Pagal projektą, 26 metų riba liktų galioti tik tiems asmenims, kuriems karo tarnyba buvo atidėta dėl studijų aukštojoje mokykloje.

Taip pat palikta nuostata, kad savanoriškai šauktiniais kariais gali tapti 18–38 metų vyrai ir moterys. 

Krašto apsaugos ministerijos ir kariuomenės atstovai skaičiuoja, kad dėl minėtų pakeitimų potencialių šauktinių sąrašas trumpėtų nuo maždaug 90 tūkst. iki 60 tūkst. asmenų, todėl į galutinį maždaug 25–30 tūkst. sąrašą patektų kas antras šaukiamojo amžiaus aukštojoje mokykloje nestudijuojantis jaunuolis.

Kasmet į privalomąją karo tarnybą pašaukiama 3,8 tūkst.–4 tūkst. jaunuolių.

Ketvirtadienį Seime priimti Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo pakeitimai. Juose uždrausta kariams savanoriams būti Seimo ir savivaldybių tarybų nariais.

Projekte numatyta, kad karį savanorį ar kitą savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos karį išrinkus Seimo arba savivaldybės tarybos nariu, kario sutarties galiojimas laikomas sustabdytu nuo politikų įgaliojimų pradžios.

REKLAMA

Sutartis būtų atnaujinta kitą dieną nutrūkus politikų įgaliojimams.

Kovą Seimas pradėjo svarstyti priešingą įstatymo pataisą. Ja siūlyta įtvirtinti galimybę kariams savanoriams kandidatuoti ir būti išrinktiems į savivaldybių tarybas.

Per šių metų kovą vykusius savivaldos rinkimus į savivaldybių tarybas išrinkti keturi kariai savanoriai. Vyriausioji rinkimų komisija tuomet nusprendė, kad rinkimų įstatymas jiems nedraudžia duoti tarybos nario priesaikos.

Tuo metu Krašto apsaugos ministerija ir kariuomenė laikosi pozicijos, kad kario savanorio buvimas politikoje yra nesuderinamas pagal Konstituciją.

Kariuomenė tvirtina, kad politikų dalyvavimas Krašto apsaugos savanorių pajėgose kelia riziką turėti „popierinę kariuomenę“, nes nebus aišku, ar šie asmenys prisistatytų į dalinius mobilizacijos atveju.

Konstitucija numato, kad asmenys, atliekantys tikrąją karo tarnybą, negali būti savivaldybių tarybų nariais. Kariai savanoriai pagal kitus teisės aktus laikomi kariuomenės dalimi.

Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, Krašto apsaugos savanorių pajėgose  tarnauja kiek daugiau nei 5 tūkst. žmonių.

Kariais savanoriais gali tarnauti 18–60 metų Lietuvos piliečiai. Žmogui tapus kariu savanoriu, jis siunčiamas į trijų savaičių trukmės įgūdžių kursą, paskui kariai savanoriai dažniausiai tarnauja savaitgaliais, per metus pratybose jie dalyvauja nuo 20 iki 50 dienų.

2019-12-12 17:18:42
Debiliai tie seimūnai. Patys tegul eina ir kovoja prieš tuos vaiduoklius. Debilų debilai vpš
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gerai 2020-01-08 16:50:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Labai gerai seniai reikėjo    ATSAKYTI
P.S. 2019-12-15 05:51:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirkti alkoholio galima nuo 21 metų. Reiškia iki 21 m., dar nesubrendęs žmogus. Kaip tarnauti armijoje nuo 18 m., jau galima. Jau subrendęs. Priimtų seimas tokį sprendimą: Prieš einant tarnauti į seimą - puse metų į armiją tarnauti arba darbas socialiniame sektoriuje, jeigu į armija negali dėl kažkokių priežasčių. Ir tik tada gali būti seimo narių. Ar priims tokį įstatymą?   ATSAKYTI
Nenoriu mokytis zudyti ! 2019-12-14 20:15:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atsisakykite eiti i kariuomene. Tiesiog neikite. Mes esame zmones, o ne kazkokie irankiai ir saudoma mesa. Mes nenorime kariauti, as esu pries ginklus ir smurta. Nenoriu mokytis zudyti ! Kodel tada tureciau prievartauti save ir eiti i kazkokia kariuomene ? Nesamoniu nesamone, absurdas !   ATSAKYTI
Onutė 2019-12-14 06:20:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Geda skaitant tokius straipsnius-mat prievolė ginti saigoti Tėvynę.Ar kas rupinasi padeda augti vaikui iki18?   ATSAKYTI
egle 2019-12-13 23:41:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ar seimo nariu vaikai eina i karomine?jie turi pirmi ginti tyvine.   ATSAKYTI
Dghf 2019-12-13 23:04:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vel nuo antro galo. Atsaukia privaloma,paskui padaro vel privaloma.dabar sumazino saukimo amziu. O tai kas rezervistai? Ne zmones taip iseina? Ar cia mus diskriminuoja del to kad kazkada tarnavom ir iki gyvenimo galo apsizenyjom su kariuomene,kad man kas kelis metus siuntines saukimus tikrintis sveikata ir metus viska vykti i pionieriu stovykla. Jaunimas net ginklo is toli nemate,mus senukus supazindins su ginkluote mat. Nx jusu ta kariuomene tokia. Arba tada visi tarnaujam arba nei vienas   ATSAKYTI
PASIPIKTINES PILIETIS 2019-12-13 20:21:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Proto invalidai tiek seime tiek tie kurie sako "atlikt pareiga tėvynei" kokia pareiga? Už ką? kad skurstanti valstybė esam, kad visi seima vagys suknisti? Koks sveiko proto žmogus turintis normalų pastovų darba gali norėt jy mes ir varyt švaistyt savo laika 9mėn, pvz aš turiu įsipareigojimų, moku būsto paskola 300€ per mėnesį, kas man juos sumokės jei aš eisiu 9mėn kažkur pistis už kapeikas? Denilų debilai sėdi tam seime, kas čia puls ta Lietuva, kam ji reikalinga? Nieko mes neturim kad kažkam reiktų jos, debilizmas    ATSAKYTI
Pilietis 2019-12-18 08:15:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tobulas smegenu plovimo pavyzdys  
Rusas puola 2019-12-13 12:37:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vistiek visi ant mėsos sueis greičiau nei per parą laiko. Net naikintuvo neturim surūdijusio...   ATSAKYTI
Rimvydas 2019-12-12 19:54:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Pagaliau valdžia ima logiškai protauti.Gal ir toliau rasis protingų pokyčių.Jau gana rietenų ir intrigų   ATSAKYTI
Rimvis 2019-12-12 19:51:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Pagaliau valdžia ima protauti.Gal ir toliau rasis protingų minčių.   ATSAKYTI
Laisva Lietuva 2019-12-12 19:28:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Privercia tarnsuti uz krokodilo asaras reiskias varai 9 men uz 2tuks ar kiek ten jie gauna dabar tai taip iseina 9 men kazkur gyveni nei normalaus maisto nei salygu uz nepilna minimuma, manau isviso neturetu saukti zmoniu kurie dirba nes bet ka veikdamas per 9 men daugiau uzdirbsi nei tarnyboj. Geda uz Lietuva, o jai bus karas sustatys visus savanorius Rusai 1 suviu visus isnes ant mesu ir gali mokinti tu karsiviu kiek nori ne musi Lietuvos zmogeliam atlaikyti tokia kaip Rusija.   ATSAKYTI
Rūta 2019-12-12 20:32:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Išmok pirma rašyt nes durniams kariuomenėje ne vietą.Eik pas ūkininkus mėšlo kabinti  
Taip 2019-12-12 21:26:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Iš kur tu žinai apie sąlygas ir maistą? Ar ten buvai? Ten gauni subalansuotą maistą gali būti geresni nei namie valgai. Neskleisk bangų.  
Gedas 2019-12-13 03:55:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Debile tu iš kur tu toks asilas atsiradau su savo tokia nuomonė,  
Karys 2019-12-13 06:40:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Iš tavo pasakojimų galima suprasti, kad nesi tarnavęs, nes maistas kariuomenėje tikrai yra geras, porcijos didelės, kariai tikrai nevaikšto alkani, pinigai kuriuos jie gauna atlikdami tarnyba, tai nėra jų atlyginimas, tai pinigai skirti nusipirkti to ko tėvynė neišdavė, tai šampūnas, skutimosi peiliukai, autobuso bilietas namo ir t.t. Tamstai reiktų labiau pasigilinti į situaciją ir tik tada komentuoti nesąmones. Norėčiau, kad tavo vaikai jei tokių turi, arba pats čia ateitum, pakeistume tavo mąstymą :)   
2019-12-12 17:18:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Debiliai tie seimūnai. Patys tegul eina ir kovoja prieš tuos vaiduoklius. Debilų debilai vpš   ATSAKYTI
Uz laisva gyvenima 2019-12-12 16:42:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Kokia neteisybe! Jausmas, kad Lietuva nera laisva! Privalai eitii atlikti privaloma tarnyba.. jeigu as nenoriu, tiesiog nenoriu, turiu gerai apmokama darba, kuriuos ateiti, o cia mat privalai buti niekur nepabegsi. Ne prie ruso gyvenam. Tuolab tarnaut uz 100 euru gali tas kas nosi namie krapsto. Juokingi pinigai uz tai kad svaistai savo laika vejams. Pasipiktinimas didziausias Urbsio zodziais. Pats laigu eina ir tarnauja.   ATSAKYTI
Aroon 2019-12-12 17:19:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Laisvi,laisvi ,drauguzi.Jei tu neisi ginti savo tevynes,tai kirsi miskus sniegynuose ir valgysi balanda.10 menesiu nedidelis tarpas.Tai ne tai, kaip mes tarnavom svetimai valstybei po 3-4 metus.Tik seimas neparuosia galutinai ir grieztai,kad isejai tarnauti is darbo,vel gryzti be jokiu islygu.Pilnoti generolai nemasto,kaip turi buti atlikta istatymiskai,kad nenukentetu jaunuoliai.As tarnavau savanoriskoje krasto apsaugoje 14 metu.Pradzioj 1991m.musu buvo 18 tukstanciu visoj Lietuvoj.Kai brazauskininkai norejo panaikinti savanoriu organizacija,mes atstovejom savo ir nugalejom tas menkystas.Todel ir sendiena organizacija gyvuoja.Tad neverkslenkit kaip bobulkos,o atlikit savo pareiga Tevynei !  
Aroon 2019-12-12 19:35:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Zmogau, va tame ir esme , kad 1991m tarnavai o dabar 2019m . Daug kas pasikaite . Jau ne prie ruso o esam . Gyveni savo praeityje ir nori kad butu viskas po senove.. Siauras mastymas  
Saulius 2019-12-12 20:39:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Nebūk nusmurgelis,atlik pareigą tėvynei. Sustiprėsi ,iprasi prie disciplinos.Nesislepk po mamos sijonu  
Taip 2019-12-12 21:24:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tarnauti eini ne dėl pinigų. Turi 9mėn. susivokti kas tu ir gauti naudingų įgūdžių. Jei tau tik pinigai rūpi, tai nesvarbu kur gyventi. Tik nepamirš pasigirti, kad pabėgai dėl to, kad sudarė galimybę pasportuoti.  
Gėda 2019-12-12 15:59:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Bus patrankų mėsa   ATSAKYTI
Nežinomas 2019-12-12 16:40:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Visada kareiviai būdavo patrankų mėsa.   
skat 2019-12-12 17:20:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O tu atomine dulke...  
dim. karininkas 2019-12-12 15:39:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Ką daryti jaunuoliui, kuriam suėjo 18 m., o jis dar nebaigęs gimnazijos (o tokių bus dauguma)? Nutraukti mokslus? Ir nebegrįžti?   ATSAKYTI
Jesus kraist 2019-12-12 16:18:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tokiu nesauks, imbisile  
Asilų gaudykla 2019-12-12 16:31:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kai baigi mokykla šaukiamas tada esi ir tai tu nebūsi pašauktas jei tu studijuosi  
2019-12-13 07:58:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Yra tokių, kurie nuo 16m nesimoko, dirba kažkokius pavienius, nepastovius darbelius, tokie ir bus šaukiami, taip pat būnant 18-iolikos 11klasėje, tu baigsi mokyklą 19m. Tada ir būsi šaukiamųjų sąraše. Nes amžius neįpareigoja sulaukus 18 lėkti į kariuomenę. 18-23. Toks intervalas. Pagalvokite plačiau :)   
Hmm 2019-12-13 15:34:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Niekas net nepaims tarnauti, jei nesi baiges gimnazijos ar aplamai mokyniesi kur nors  

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
REKLAMA
Lietuvoje gyvenančio vyro žarnyne medikai aptiko retą parazitą (nuotr. stop kadras)
Lietuvoje gyvenančio vyro žarnyne medikai aptiko retą parazitą – jautinį kaspinuotį. Specialistai sako, kad tokie parazitai pastaraisiais metais buvo retenybė, bet mėgstančių ...
S. Jurgelėnas ir V. Žala (nuotr. Organizatorių)
Ir geriausias, ir skaudžiausias Dakaras. Taip galima apibūdinti šiemetinį Vaidoto Žalos ir Sauliaus Jurgelėno pasirodymą. Lietuvos ekipažas tapo pirmuoju Baltijos šalių ...
Lukiškių kalėjimas (Justino Auškėlio/Fotodiena.lt nuotr.)
Turto bankas buria ekspertų komandą, kuri teiks siūlymus, kaip pritaikyti Lukiškių kalėjimą visuomenės poreikiams. Ieškoma keturių architektų, keturių kūrybininkų, trijų ...
Teršalai pateko ir į Nerį (nuotr. stop kadras)
Prieš kelias savaites uostamiestyje pakilusi ekologinės taršos banga vilnija per visą Lietuvą. Savaitgalį Neryje, greta Vilniaus nuotekų valyklos ir vos už kelių kilometrų nuo ...
STT sulaikė Panevėžio miesto merą R. Račkauską (nuotr. JP/Gedimino BALČIŪNO)
Panevėžio apylinkės teismas pirmadienį mėnesiui nuo pareigų nušalino Panevėžio miesto merą Rytį Račkauską, sulaukusį naujų įtarimų dėl prekybos poveikiu. „Įvertinus visus ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
Panevėžio meras: paramos reikia įvairios ir pastoviai
DABAR RODOMA
Panevėžio meras: paramos reikia įvairios ir pastoviai
DABAR RODOMA
Policija ramina: viešins trikojų vietas ir atskleidžia, kiek kilometrų leidžai viršyti
DABAR RODOMA
Kraupus radinys Kauno aerodrome: specialistai ieško kaltininkų
DABAR RODOMA
Lenkijoje sparčiai plintant paukščių gripui tikrina mėsą ir Lietuvoje: deja, pažeidimų apstu
DABAR RODOMA
800 naujagimių Lietuvoje dienos šviesą išvysta galimai paveikti alkoholio
DABAR RODOMA
Lietuvoje gyvenančio vyro žarnyne medikai aptiko retą parazitą
DABAR RODOMA
Girtą naujagimį pagimdžiusios moters advokatas: negimęs kūdikis nėra žmogus
DABAR RODOMA
Pranešama, kad galimai paaiškėjo Neries teršėjai
DABAR RODOMA
Po gaisrų – kita stichija: Australijoje iškrito neįtikėtino dydžio kruša
DABAR RODOMA
Internete paplito šokiruojantis visiškai nuogos sulaikytosios įrašas
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų