Šventinės laisvos dienos ne tik suteikia progą daugiau laiko praleisti su artimaisiais, bet ir pagundų ilgas valandas sėdint prie stalo prarasti saiką vartojant alkoholinius gėrimus. Jei galvojate, kad vieną kitą sykį padauginus alkoholio rimtai sveikatai nepakenksite, specialistai jums turi liūdnų žinių. Pasirodo, priklausomybei nuo alkoholio vystytis impulsą gali duoti iš pirmo žvilgsnio visai nekalti dalykai. 

Alkoholio vartojimas (nuotr. stop kadras)

Alkoholio vartojimas (nuotr. stop kadras)

Klinikinis toksikologas psichoterapeutas dr. Tomas Vilius Kajokas pabrėžė, kad tikrai neišeitų kalbėti apie sveikatą ir alkoholio vartojimą, tačiau galima būtų paminėti, koks alkoholio kiekis yra daugiau ir mažiau žalingas.

„Santykinai saugūs alkoholio kiekiai tiek vyrams, tiek moterims yra nedideli. Dabar paprastai laikoma, kad per savaitę žmogus neturėtų išgerti daugiau nei 14 vienetų alkoholio. Tai yra pakankamai nedidelis kiekis. Ir čia kalbama apie visą savaitę, o ne suvartojimą vienu ypu. Taip pat būtų idealu, jei žmonės turėtų bent porą visiškai „sausų“ dienų“, – aiškino specialistas.

REKLAMA

Vis dėlto, pabrėžė jis, daugelis epidemiologinių tyrimų nurodo, kad paprastai ilgai ir sveikai gyvena tie žmonės, kurie visai negeria arba geria labai nedaug alkoholio.

„Nes jei kalbėtume apie sveikatą, alkoholis yra toks produktas, kurį žmonės vartoja, kad paįvairintų gyvenimą, tačiau kuris tikrai nėra nežalingas“, – pasakojo T. Kajokas. 

Tik stiprus, tiek silpnas alkoholis skaidomas vienodai

Nors esama įvairių mitų ir pasakojimų, neva vienas alkoholis „sveikesnis“ už kitą, klinikinis toksikologas pabrėžė, kad kokio stiprumo alkoholis bepatektų į organizmą, didelio skirtumo nėra, mat  yra skaidomas maždaug taip pat.

„Vis dėlto yra tiesos, kad į jį stiprų, koncentruotą alkoholį gleivinės reaguoja labiau. Tad jei žmonės geria neskiestą degtinę, viskį ir kitus panašius gėrimus, tikėtina, kad tai šiuo atžvilgiu gali būti labiau žalinga. Silpnesnis alkoholis gleivinei yra mažiau kenksmingas“, – aiškino pašnekovas.

Be to, pridūrė jis, kada kalbama apie žalą sveikatai, nėra taip svarbu alkoholio rūšis, bet bendrai išgertų gėrimo vienetų kiekis. 

Dėl šios priežasties, pašnekovo pastebėjimu, neretai klaidingai galvojama, kad dėl prastos savijautos kitą rytą „kalčiausias“ būna gėrimų maišymas.

„Alkoholinių gėrimų maišymas – dar vienas dažnų mitų. Viskas iš esmės priklauso nuo suvartoto kiekio. Paprastai juokauju, kad kai žmonės sako, kad „kaltas“ maišymas, tai realiai jie sako, kad gėriau viską, ką pylė. Ir tada galų gale viską lemia kiekis, kurį išgeria. 

Alkoholizmas

Alkoholizmas

Be to, kas nutinka per dideles šventes, kai žmonės neapsiriboja dviem alkoholio vienetais? Yra toks „binge drinking“, t.y. priepuolinis gėrimas, kai per dvi tris valandas žmogus išgeria daugiau nei 6 vienetus alkoholio. 

REKLAMA

Pavyzdžiui, tai būtų trys įprasti 0,5 l bokalai alaus per dvi valandas. Tai gal, atrodo, nėra itin daug, bet pakankamai dažnai girdžiu žmones per televiziją sakant, kad „va, išgėriau tik tris bokalus alaus, suvalgiau vieną silkę ir man pasidarė bloga“. Bokalas alaus yra maždaug 2,5 vieneto alkoholio. Tad jei žmogus išgėrė tris bokalus, laikoma, kad išgėrė septynis su puse vienetus“, – pateikė pavyzdį gydytojas. 

Jis pabrėžė, kad yra patvirtinta, jog toks gėrimo būdas yra ypač žalingas, nes daugiau būdingas tiems, kurie laukia penktadienio ar didelių švenčių tam, kad prisigertų.

„Po tokio „binge drinking“ smegenys iš esmės gauna tą impulsą, kuris ilgainiui žmogų gali padaryti priklausomą nuo alkoholio. Galbūt ne per vakarą, bet jei tai tęsis kiekvieną ar kas antrą savaitę, tikėtina, kad toks žmogus per 10 metų gers nebe tris, o keturis, penkis bokalus, ne vieną, o du kartus į savaitę ir kas vakarą bent po vieną kitą bokalą“, – įspėjo T. Kajokas.

Dažnai išgeriantys anksčiau nukvailėja

Anot toksikologo, klaidinga galvoti, kad vienas kitas prisigėrimas nedaro tokios didelės žalos organizmui. 

„Jei žmonės mano, kad kartkartėmis galima pasigerti ir visiškai nejausti pasekmių, turėčiau nuliūdinti, kad kai kuriems žmonėms tai jau turi pasekmes. Mūsų nervų sistema yra tokia, kad kiekvienas stipresnis išgėrimas yra kaip tam tikra trauma. Jei dabar jau pripažinta, kad profesionalūs futbolininkai dažniau serga demencija ar Alzheimeriu, ir tai siejama su patiriamomis mikrotraumomis. 

REKLAMA

Taip ir tie žmonės, kurie per visą gyvenimą daug kartų prisigeria, anksčiau nukenčia jų sąmonė. Žmogus nejunta staigaus efekto, bet ilgalaikėje perspektyvoje tai atsiliepia. Tie, kurie kartkartėmis „prisiluobia“, anksčiau nukvailėja. Žmogus turėtų savo psichiką saugoti ir negalvoti, kad šventė tai yra kažkokia indulgencija kvailai elgtis“, – pastebėjo psichoterapeutas.

Jo teigimu, ne kiekvienas išgėrimas sukelia tam tikrus smegenų pakitimus, kad visus juos būtų galima mechaniškai įvardyti. 

Alkoholizmas

Alkoholizmas

„Tiesiog smegenyse įvyksta tam tikros neuromediatorinės slinktys ir jos darosi jautresnės stresui. Tad jei tam tikra situacija vienu atveju būtų išgyvenama kaip paprasta, geriančio žmogaus smegenys į ją reaguoja kaip stresinę. Taigi, alkoholis keičia tam tikrą žmogaus reaktyvumą, gebėjimą gyventi, tokie žmonės darosi labiau depresyvūs, patiria mažiau malonumų kitose gyvenimo sferose. 

Tokiam žmogui ima reikėti truputėlį išgerti, kad atgautų gyvenimo spalvas. Po kurio laiko turi išgerti beveik kas dieną, o vėliau net ir išgėrus gyvenimas tik truputėlį teprašviesėja“, – priklausomybės vystymosi mechanizmą aiškino medikas. 

Pašnekovas kartu atkreipė dėmesį, kad nemaža dalis rizikos, ar žmogus taps priklausomas, nulemiama genų.

„Tikriausiai tais atvejais, kai žmonės tampa priklausomi nuo alkoholio, maždaug 50–60 proc. tai galima būtų priskirti paveldimumui ir tam tikroms genetinėms variacijoms. Nėra vieno tai nulemiančio geno, yra jų visuma, kuri lemia neuromediatorinių sistemų jautrumą. Aišku, ne mažiau įtakos turi ir gyvensena ir gėrimo pobūdis. 

REKLAMA

Dalis žmonių, kurie turi „blogus“ genus, priklausomais tampa greičiau. Yra net tam tikras tipas asmenų, kai žmonės jau iki 20–25 metų amžiaus stipriai geria. Yra žinomos tragiškos istorijos, kai gerti pradeda dar būdami jauni, dar nesusikūrę gyvenimo“, – kalbėjo T. Kajokas.

Genai

Genai

Gydytojas neslėpė, kad yra matęs stipriai geriančių žmonių, kuriems buvo vos po 18 metų. „Jie paprastai būna pradėję gerti nuo paauglystės, 12–14 metų. O pradėjus gerti tokiu amžiaus tarpsiu pasikeičia žmogaus socialinė raida, branda. Vėlyvuoju paauglystės laikotarpiu, iki 21–22 metų amžiaus, vyksta antrasis sinapsių genėjimas ir esama pakankamai daug įrodymų, kad kai tuo laikotarpiu geriama, keičiasi asmens socialinis suvokimas“, – dėstė toksikologas.

Jo teigimu, prie šios jaunų žmonių problemos prisideda ir patys suaugusieji. „Dalis jų mano, kad jei paaugliai neišgers, vėliau nemokės „elgtis“ su alkoholiu. Tai yra perdėtas požiūris, nes ypač jaunuolius tai daro socialiai nenuovokius ir pažeidžiamus. 

Nereiškia, kad tokie žmonės pradės anksčiau gerti, bet jie gauna pakankamą pradžiamokslį, kad sulaukę 40–45 metų amžiaus jau būtų stipriai geriantys. Būdami tokio amžiaus dauguma mūsų platumų žmonių ir pradeda gerti, bet kol ateina pas gydytoją, dar praeina 10–15 metų“, – konstatavo psichoterapeutas. 

T. Kajokas pabrėžė, kad alkoholio vartojimas – didelė ne tik Lietuvos, bet visos Centrinės ir Šiaurės Europos problema.

„Galima svarstyti, ar čia kaltas gyvensenos stilius, yra įvairių hipotezių, tarp jų – ir klimato ypatumai. Galbūt kai tamsu, žmonės ieško tam tikros šilumos. Vis dėlto čia yra ir kultūrinis dalykas, kaip tą šilumą susikuriame“, – pastebėjo gydytojas.  

Ale va
2019-12-23 16:58:58
Kvailas, nieko nevertas straipsnis ,nes čia alkoholio kiekis matuojamas niekam nežinomais vienetais. Tame vienete nėr C2 H5 OH koncentacijos , tūrio ,ar svorio . Pasakymas kad alaus bokalas lygus 2,5 vieneto nieko nesako ,Bokalas gali būti 1litras, pusė , ar ketvirtis. Iš didelio rašto išėjo iš krašto. Tai gal išgerti pusę litro spirito ar 40laipsnių degtinės tas pats rezultatas?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
XXX 2019-12-28 10:40:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nоr­it­e su­sіr­asti m­еrg­iną v­iеn­ai nаk­čiai? Sv­еiki аtv­ykę - w­ww.l­ad­y4.fu­n   ATSAKYTI
Rims 2019-12-27 20:43:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O aš tikrai esu padauginus   ATSAKYTI
tomas 2019-12-23 19:26:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
galima švęsti ir be gėrimų   ATSAKYTI
Chronius 2019-12-23 17:20:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Dėjau ant gydytojų ir ant jų žinių   ATSAKYTI
Hhh 2019-12-23 17:05:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tikriausiai veryga rašo
   ATSAKYTI
asilų kompanija 2019-12-23 18:16:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
o kas daugiau????užsakytas straipsnis.....šlykštu skaityti....gasdinimai,o ar kai žmonės šūdą valgo nes neturi iš ko nusipirkti gero maisto, tai nieko???? siaubas žurnaliūgos jau ir čia pasidavė politikieriams  
lnk 2019-12-23 18:30:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
teisingai,varykite,gąsdinkite....juokas jau ima....mama,tėtis kontroliavo,vedžiau žmona.tada ji pradėjo aiškinti,tai bent artimi žmonės, o daba žalieji prisijungė gasdinimais,priežiūra....kas darosi???? nebegaliu valgyti,išgerti...o ar mylėtis galima???? mokesčių nebus??????GĖDA GYVENTI TOKIOJE vvvvvvvalsssstyyyybėėėėėje  
Ale va 2019-12-23 16:58:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kvailas, nieko nevertas straipsnis ,nes čia alkoholio kiekis matuojamas niekam nežinomais vienetais. Tame vienete nėr C2 H5 OH koncentacijos , tūrio ,ar svorio . Pasakymas kad alaus bokalas lygus 2,5 vieneto nieko nesako ,Bokalas gali būti 1litras, pusė , ar ketvirtis. Iš didelio rašto išėjo iš krašto. Tai gal išgerti pusę litro spirito ar 40laipsnių degtinės tas pats rezultatas?   ATSAKYTI
Qw 2019-12-24 07:12:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Komentuoji, kad komentuoti net neskaitęs. Parašyta 2.5 vieneto yra 0.5l įprasto alaus bokalad  
Je 2019-12-24 13:08:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Je ,parašyta ,kad du 0,5 ltr įprasti bokalai bus daugiau nei 6 vienetai... Tai kokio stiprumo Qw supratimu tas alus ir kas per išverstas vienetas?  
Gintaras 2019-12-23 16:38:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Visi turbūt žino, kad smegenys jau nuo 25-erių ima kisti. Po truputį, po truputį ir be alkoholio, be streso pagalbos protelis bunka, kol senatvėje vėl grįžti į vaikystę. Taip yra. Alkoholis, stresas, rūkymas galbūt tai pagreitina keleriais metais. Nesiginčysiu. Bet tikrai alkoholis nėra vienintelis bukėjimo priežasties sukėlėjas. Nereikia rašinėti nesąmonių, tuo labiau niekuo nepagrįstų. Daugybė veiksnių tai lemia ir nuo to nepabėgsime nei vienas.    ATSAKYTI
Audrone 2019-12-23 19:07:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Gintarai,turbut megsti isgerti,ypac atejus penktadieniui ar sventems....ir pikta,kai tau tiesiai sviesiai pasako,kad esi...na toks....bukejantis kasdien...  
vardan tiesos 2019-12-23 16:21:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
futbolininkai kenčia nuo žaidimo į kamuolį galva. Ikiveryginiais amžiais A. Čekuolis per TV tvirtino, kad taurė vyno (stipresnių gėrimų atitinkamai mažiau) per dieną kas dieną suaugusiam vyrui sveika. Moteriai perpus mažiau.   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
 Įtartini užsiėmimai Lietuvos mokyklose: meditacijos ir jogos pamokos – tik priedanga? (nuotr. stop kadras)
Aiškinamasi, ar iš Indijos atkeliavęs į sektą panašus kultas nesibrauna į Lietuvos mokyklas tam, kad tarp mokinių užverbuotų naujų savo narių. Su Sveikatos apsaugos ...
Raudonojo kryžiaus savanoriai laikinai atsisako budėti Vilniaus oro uoste (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Raudonojo kryžiaus savanoriai laikinai atsisako tęsti bendradarbiavimą su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistais ir budėti Vilniaus oro uoste, praneša ...
Petrauskas – apie jam mestus kaltinimus: už pareiškimą buvo siūlomos net intymios paslaugos (nuotr. stop kadras)
Ar atstumtos moters kerštas gali būti toks negailestingas, kad sugriautų visą vyro gyvenimą: jo karjerą, ateities planus, svajones ir reputaciją? Garsus boksininkas Evaldas ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Turistų pamėgtoje Ispanijos Tenerifėje dėl koronaviruso karantinui visiškai uždarytas didžiulis prabangus viešbutis, kuriame turėjo ilsėtis ir lietuviai. Pastate izoliuoti 1000 ...
Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis  (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Visame pasaulyje plintant koronavirusui, įkalinusiam tūkstančius žmonių kruiziniuose laivuose ir viešbučiuose, Lietuvos sveikatos viceministras Algirdas Šešelgis ramina ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų