Griežtina sąlygas nėščiosioms: dalis moterų apie išmoką galės tik pasvajoti

Nuo spalio 30 d. keičiasi motinystės išmokų tvarka. Nedirbančios nėštumo metu moterys motinystės išmokų negaus. Motinystės išmoka mokama moterims, kurios turi reikiamą socialinio draudimo stažą, tačiau nėštumo metu išėjo iš darbo, buvo atleistos iš tarnybos ar nutraukė savarankišką veiklą ir todėl tapo neapdraustos. O tais atvejais, kai moteris viso nėštumo metu nedirba, motinystės išmoka nemokama, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. 

Nėštumas (nuotr. 123rf.com)

Šie ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai įgyvendino Konstitucinio Teismo nutarimą ir įsigaliojo nuo 2019 m. spalio 30 dienos.

Motinystės išmoka moteriai mokama suėjus 30 nėštumo savaičių, kai būsima mama išeina į dekretą, tai yra nėštumo ir gimdymo atostogų. Įprastai ji mokama už 126 kalendorines dienas, tačiau išmokos trukmė gali kisti priklausomai nuo to, kada pasinaudojama šiomis atostogomis, kiek gimsta vaikų, ar gimdymas yra komplikuotas ir panašiai.

Anksčiau daliai moterų, nutraukusių darbinę veiklą nėštumo metu, motinystės išmoka nebūdavo mokama nepaisant fakto, jog jos turėjo reikiamą socialinio draudimo stažą.

REKLAMA

Konstitucinio Teismo nuomone, tokia padėtis prieštaravo konstituciniam teisingumo principui, todėl Seimas pritarė pakeitimams, kurie sudaro sąlygas motinystės išmokas gauti visoms moterims, jei jos yra įgijusios reikiamą stažą ir tapo nedraustos nėštumo metu. Tai labai aktualu sportininkėms ir savarankiškai dirbančioms moterims, kurios išeina iš darbo arba nebegali vykdyti savo ligtolinės veiklos nėštumo metu.

Jei moteris nedirba visą nėštumo laikotarpį, motinystės išmoka nemokama. Tuo atveju, kai moteris viso nėštumo metu nedirba, negauna darbo užmokesčio arba nevykdo savarankiškos veiklos, motinystės išmoka jai nemokama, nes motinystės išmokos tikslas yra kompensuoti dėl vaikelio gimimo netektas pajamas. Jeigu tokių pajamų, nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos, visą nėštumo laikotarpį nebuvo, tuomet nėra galimybių jų kompensuoti.

Konstitucijoje teigiama, kad įstatymai numato mokamas atostogas iki gimdymo ir po jo „dirbančioms motinoms“.

Pasak Konstitucinio Teismo, labai svarbu, jog įgyvendinant šią nuostatą būtų laikomasi konstitucinių teisinės valstybės, teisingumo, protingumo ir lygiateisiškumo imperatyvų, o nustatant konkrečias šių atostogų suteikimo sąlygas užtikrinama, jog atostogų metu gautų išmokų mokėjimas atitiktų per protingą laikotarpį iki atostogų gauto atlyginimo vidurkį.

Primename, kad motinystės išmoka sudaro 77,58 proc. nuo vidutinio moters darbo užmokesčio iki mokesčių ir gali būti mokama tik tuo atveju, jeigu moteris per pastaruosius dvejus metus yra įgijusi 12 mėnesių socialinio draudimo stažą.

Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovės, moters darbo stažas privalo apimti ir nėštumo laikotarpį, jei ši nori gauti motinystės išmoką. Jei moteris dirbo, tarkime, 20 metų, bet porą metų prieš nėštumą – ne, motinystės išmokų gauti ji negali. Motinystės išmoka yra skiriama dirbančioms moterims, toms, kurios nėštumo metu trumpiau arba ilgiau dirbo.

Kai moteris neatitinka sąlygų gauti motinystės išmokai iš „Sodros“, ji gali pretenduoti į vienkartinę išmoką nėščiai moteriai, kuri kitąmet padidės nuo 76 iki 250 eurų.


Rašyti komentarą...
F
Faina
2019-11-18 16:14:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir dar nori kad būtų gimstamumas suskei kas taip prigalvojo tikiuosi jiems bus gyvenimas geras
Atsakyti
-8

R
Rolanda
2019-11-18 18:29:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Absurdas visiškas ir nori kad abortų skaičius mažėtų. Jei 20 metų dirbo, neteko darbo ir pastojo, tai tokiai moteriai ką daryti. Kokių dar nesąmonių prigalvosit? Vietoj to, kad skatinti ir visaip remti savo piliečius ( ir naujai ateinančius) - atima iš Jų viską. Iš kur tiek bepročių valdžioje.
Atsakyti
-3

S
Susinervines
2019-11-18 21:21:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bet tai kas ten tokie sedi .... ????atostoginius patys susitaupysim , merginom siaip geriau nepastot nes jokios paramos is valstybes negaus ... as jums pasakysiu cia yra PIZDEC konkreciai ... gyvenau uk vokietijoj .. ten nors ir emigrantas o ir to buvo pasirupinti .. didelis aciu toms salims .. o cia pederastu ir pedofilu seimas fuck off mothefukers !!!!!!
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (38)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų