Vilniaus universiteto žurnalistikos studentė Laura nustėro, kai gavusi praktikos įvertinimą pamatė, kad jos pažymį galimai lėmė ne parašytų straipsnių kokybė, o tai, kad ji – neįgali. Visgi praktiką vertinusi ir su studente dirbusi Kaišiadorių laikraščio redaktorė įsitikinusi, merginos negalia tikrai trukdė jai atlikti darbą. Moteris aiškina nenorėjusi diskriminuoti studentės, o pastabą, kad „didesnes studentės galimybes riboja judėjimo trūkumas“ parašė todėl, kad taip ir buvo. 

Vilniaus universitetas (nuotr. Fotodiena.lt)

Vilniaus universitetas (nuotr. Fotodiena.lt)

Konfliktas tarp Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto studentės Lauros B. ir Kaišiadorių laikraščio „Atspindžiai“ redaktorės Virginijos Šimkūnienės kilo po to, kai studentė paviešino savo praktikos vertinimą. Už praktiką ji gavo 9 balus, bet rado pastabą, esą didesnes jos galimybes riboja negalia. Į tai mergina sureagavo skaudžiai. 

Savo „Facebook“ paskyroje ji rašė: „Pirmąją savo gyvenimo profesinę praktiką atlikau regioninėje spaudoje. Konkrečiai – Kaišiadorių „Atspindžiuose“. Viskas tuo metu buvo puiku. Tiek redakcija, tiek kiti aplinkiniai priėmė draugiškai ir svetingai. Redaktorė net nuveždavo kur reikia, kad tik galėčiau parašyti publikaciją.

REKLAMA

Per mėnesį parengiau publikacijų pačiomis įvairiausiomis temomis, nuo vaikų vasaros stovyklų iki Kaišiadorių miesto pritaikymo neįgaliesiems ir net reportažų iš spaudos konferencijos ir atlaidų. Dirbti man patiko – ir kaip nepatiks, kai dariau tai, ką daryti norėjau jau seniai. Man bedirbant, kaimyniniuose Žiežmariuose kilo Mariaus skandalas.

Praktikos įvertinimas ('Facebook' ) nuotr.

Praktikos įvertinimas ('Facebook' ) nuotr.

Kas nepamena, trumpai priminsiu, kad ten norėta apgyvendinti grupę protiškai neįgalių žmonių ir žmonės išsigando, kad jiems jie trukdys kepti šašlykus. Prisimenu, kaip rašiau apie tai tekstą traukinyje Vilnius – Kaišiadorys.

Prisimenu, kaip juokėmės iš hipotetinės Žiežmarių Mariaus reakcijos, jei rengti reportažo apie situaciją būčiau atvažiavus aš – neįgalus žmogus, įsivaizduojat? Su redakcija išsiskyrėm draugiškai, visi laimingi ir patenkinti, aš išpildžius visus reikalavimus. Laikraščius, kuriuose buvo išspausdintos mano publikacijos, man atsiuntė paštu. Beliko ramiai laukti įvertinimo...<..>

Šiek tiek besinervindama atsidarau failą...ir nušvintu. Keli dešimtukai, keli devintukai, bendras įvertinimas – devyni, viskas super... ir tada pamatau komentarą prie įvertinimo: „9. Iki 10 pritrūko, nes didesnes studentės galimybes riboja judėjimo trūkumas.“

Sustingstu. Pajuntu, kaip gyslose užverda kraujas. Visą gyvenimą laužiau visuomenės įsitikinimus, koks turi būti neįgalus žmogus. Pradėjau būdama trejų, kai atsistojau ir nuėjau, nors prognozės to niekada nežadėjo“, – rašė studentė Laura. 

Naujienų portalui tv3.lt ji sakė, kad toks vertinimas ją labai nustebino, nes santykiai su ją vertinusia redaktore buvo draugiški. 

REKLAMA

„Santykiai su buvo gan šilti, redaktorė labai paslaugi, nuveždavo kur reikia, paimdavo iš autobusų stotelės (gyvenu Vilniuje, į Kaišiadoris teko važiuoti autobusu). Diskriminacijos tuo metu jokios nepajutau, kaip tik bendravome draugiškai. Tiesa, redaktorė gana kritiška, dažnai sulaukiau įvairių priekaištų dėl publikacijų kokybės, tačiau čia, man atrodo, yra geros redaktorės požymis“, – sakė mergina. 

Ji tikino neįsivaizduojanti, kodėl V. Šimkūnienei kilo mintis parašyti esą studentės darbo kokybė galimai blogina jos negalia. 

„Neįsivaizduoju, man labai keista ir liūdna. Redaktorė dabar komentaruose teigia, kad mano publikacijos buvo prastos kokybės ir ji kaip tik pakėlė man pažymį, bet kodėl tų priekaištų nėra įvertinimo lentelėje ir kodėl pasirinktas toks argumentas galutiniam vertinimui, aš nesuprantu. Ji sako, kad „žurnalistą maitina kojos“, galbūt todėl jai tai pasirodė normalus argumentas pažymio mažinimui“, – svarstė antro kurso studentė. 

Kaišiadorių laikraščio „Atspindžių“ redaktorė tv3.lt tikino nieko blogo nenorėjusi ir diskriminuoti nė nemanė.

„Čia padaryta audra stiklinėje, net negalėčiau kitaip to pavadinti. Jai taip pasirodė [kad mažinamas pažymys], aš taip neparašiau. Tiesiog ji atvažiavo ir pirmą dieną, aš ją visur vežiojau, pasiėmiau iš stoties, ir ji pasakė, kad jai labai reikia dešimtuko. Aš atsakiau, kad reikia užsidirbti tą pažymį. Nesvarbu, kad ji neįgali, aš negalėjau jai neduoti darbo, užduočių. Daviau palengvintas užduotis, matydama, kad žmogui sunku judėti“, – sakė V. Šimkūnienė, patikinusi, kad studentė pačioje pradžioje norėjo net daugiau užduočių, nei reikalauja praktikos „minimumas“. 

REKLAMA

Visgi, pasak redaktorės, studentė tik keturis kartus buvo atvykusi į Kaišiadoris, visus kartus ją vežiojo „Atspindžių“ redaktorė V. Šimkūnienė. 

„Ji papildomo darbo vėliau jau nebenorėjo, jai sunku. Aš negalėjau jos siųsti į kokį renginį, tarkime, su žemdirbiais, kur, žinau, buvo kito laikraščio praktikantė. Nes tada man vėl būtų reikėję ją vežti, neturi mūsų redakcija atskiro vairuotojo. <..> Jos nuotoliniu būdu dirbami darbai nebuvo blogi, bet dešimtuko neužsidirbo. Nebuvo tie straipsniai iki galo parašyti. Švelniai tariant [straipsniai] buvo vidutiniai. Todėl aš jai parašiau gerą įvertinimą, net padidinau. Jos praktika buvo verta aštuonių, bet turėdami galvoje, kad ji neįgali – parašiau devynis. Kodėl man šovė į galvą parašyti tą pastabą? [apie judėjimo trūkumus] Nes ji negali padaryti nuotraukų, kažkur nuvažiuoti, nes ją riboja jos fizinė negalia. Neturėdama galvoje jokio įžeidimo ar diskriminacijos [parašiau]“, – sakė V. Šimkūnienė, spėjanti, kad studentė labiausiai įsižeidė negavusi geriausio įvertinimo už savo praktikos darbą. 

Moteris tikino skambinusi Komunikacijos fakulteto dekanui profesoriui Rimvydui Laužikui, kuris, pasak redaktorės, gina studentę ir sako, kad ši būdama neįgali gali studijuoti, mokytis. 

„Aš to ir neneigiau, priėmiau į praktiką, kai tuo metu ji pati prisipažino, kad du laikraščiai jos atsisakė, nepriėmė į praktiką. Ar aš ją blogai vertinau? Devyni yra geras įvertinimas“, – aiškino laikraščio redaktorė V. Šimkūnienė. 

Moteris tikina, kad studentė galės dirbti žurnaliste tik tuo atveju, jei nereikės daug judėti. Kitaip, jos įsitikinimu, bus sudėtinga.

REKLAMA

Komunikacijos fakulteto dekanas, profesorius R. Laužikas portalui tv3.lt sakė, kad ši istorija jam yra žinoma, šiuo metu norima išsiaiškinti situaciją.

„Su redaktore pasikalbėjau, su studente taip pat susitarėme susitikti. Kai situacija bus aiškesnė, žiūrėsime, kokius sprendimus turime priimti“, – sakė prof. R. Laužikas. 

Jis aiškino, kad studentai baigę pirmą kursą turi atlikti praktiką regioninėje žiniasklaidoje. Praktikos vietą galima rinktis iš universiteto turimų sąrašų arba pačiam susiradus vietą. 

„Girdėjau vienos pusės nuomonę, dokumentus matau ant savo stalo, bet reikia išklausyti visus puses. Čia problema buvo ir ta, kad studentė nepanaudojo vidinių universiteto galimybių. <..> Yra akademinės etikos komisija, yra ginčų nagrinėjimo komisija, yra studijų programos komitetas. Buvo galima kreiptis ir mes tokius dalykus sprendžiame. Tarkime kitoje studijų programoje taip pat turime nemalonių atvejų, susijusių su praktika, bet tie dalykai „juda“ per universiteto struktūras“, – aiškino Komunikacijos fakulteto dekanas. 

Jis tikino, kad sprendimas tikrai bus surastas. 

Portalas tv3.lt primena, kad tai ne pirmas diskriminacijos atvejis Kaišiadorių rajone, prieš tris mėnesius Žiežmarių miestelis liūdnai pagarsėjo visoje Lietuvoje, kai jo gyventojai pasipriešino bendruomeninių grupinio gyvenimo namų statybai. Tuose namuose turėjo įsikurti sutrikusio intelekto žmonės. 

Panevėžietė
2019-11-11 14:11:37
Labai gaila,bet nematau jokios diskriminacijos, o vertinimas puikus.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
nesvarbu koks mano vardas 2019-11-14 08:17:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baisu, kad pažymys mažinamas dėl negalios. Aiškiai matoma diskriminacija.   ATSAKYTI
Redaktore teisi ! 2019-11-12 07:26:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ir nereikia jieskoti diskriminacijos ten, kur jos nera. Jei rektorius mano kitaip, tai, siusdamas studente i kaimuka, galejo pats ir vezioti arba pasirupinti taksi. Redaktore turi pakankamai savo darbu. Kodel turetu aukoti savo darbo laika ? Vietoj ,,aciu" dar ir pretenzijos ? Kai studente prades dirbti kokiam laikrastyhe pastoviai, ja irgi privales redaktorius veziot ? Kazkokia nesamone ir skandalo kelimas lygioje vietoje.   ATSAKYTI
zenispypke 2019-11-12 06:53:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Toks ivikius vadinasi diskriminacija dėl negalios, žiauru skaityti, pirmi tik į teismą, manau Lietuva turtinga valstybė išmokėti milijonams bet reikia pateikti taip kad tuos milijonus išmokėtų ne mokesčių mokėtojai o valdininkai ir užsibaigė netvarka   ATSAKYTI
Aldona 2019-11-12 00:21:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Štai ką davė edukacinis ugdymas. Normalūs pedagogai būtų vaiką treniravę, masažavę, stiprinę, grūdinę. Socialinis darbas nėra kokybiškas. Daug žalingų faktorių sukeliančių paralyžių. Viską daro atmestinai. Nėra tvarkos, vis iš paskos šnipinėja, slankioja, kad žmogų pribaigtų. Niekad nebūna vietos prie stalo, vieni kitus grumdo, stumdo. Didelė klaida įsodinti žmogų į vežimėlį, kuris tikisi gyventi. Užspaudė nervus ir nepajuda. Reikia staigiai trinti, masažuoti, kad atititirptų kūnas. Stovėti-judėti vaikštynių pagalba, keisti kūno padėtį. Vaikščiojimas refleksiškas dalykas, reikia sensoriškai žmogų lavinti, formuoti geras emocijas, pasitikėjimą savo jėgomis. Negalima užtirpdyti kūno vaistais, mušimu, sėdėjimu toje pačioje vietoje.    ATSAKYTI
Gaila 2019-11-11 17:44:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Taip neturėtų būti.Yra vertinama už konkretų darbą, o ne už numanomus...   ATSAKYTI
Gaila 2019-11-11 17:44:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Taip neturėtų būti.Yra vertinama už konkretų darbą, o ne už numanomus...   ATSAKYTI
nėra čia diskriminacijos 2019-11-11 16:31:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Atrodo kad labiau pačiai merginai skaudu susitaikyti kad ji ne tokia kaip visi sveiki, ir dar pati sau nepadeda, rašo tokius straipsnius, idomu pas kokius darbdavius paskui darbą rast?   ATSAKYTI
Pamąstymui 2019-11-11 15:22:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Atleiskit, bet nesupratau, ką ta redaktorė blogai padarė ir ko studentė čia triukšmauja. Ji buvo gera kiek galėjo, bet rašomas pažymys lyginant visus tiek neįgalius, tiek sveikus. Žinoma, jei jai sunku judėti ir ji ne visur gali nuvykti, tai reportažų ar straipsnių apie viską negali padaryti. Tai tikrai trukdo. Tai kame čia šaknys. Ar ji dėl to, kad neįgali turi būti vertinama atlaidžiau ir dirbtinai geriau. Manau, jei sveikas žmogus turėtų būti vežiojamas redaktorės ir negalėtų atlikti tam tikrų užduočių, jis 10 negautų.   ATSAKYTI
Dievo akis 2019-11-11 14:58:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisinėje valstybėje, kol neįgaliems nėra specialių aukštųjų mokyklų, o mokslas jose prieinamas visiems pagal kiekvieno žmogaus sugebėjimus, darbo vertintojus, vargšus, reikia ''skatinti'', kad jie vertintų ne žmonių negalias, o sugebėjimus.    ATSAKYTI
Ida 2019-11-11 14:57:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Izvelgiu diskriminacija sveiku studentu atzvilgiu. Ar neturinti neigalumo studenta redaktore veziotu automobiliu, ar uz vidutini straipsni butu rasiusi toki auksta bala?   ATSAKYTI
Julija 2019-11-11 14:21:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Niekuo nebesistebime, paziurekime,kas mokykloje darosi..   ATSAKYTI
Panevėžietė 2019-11-11 14:11:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Labai gaila,bet nematau jokios diskriminacijos, o vertinimas puikus.    ATSAKYTI
DEmokratija. 2019-11-11 13:39:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tik korumpuotų debilų valstybėje atliktas darbas įvertinamas ne pagal kokybės normas, bet pagal vertintojo simpatijas darbo atlikėjui.   ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Darbas (Fotobankas)
Per 10 dienų trukusią neplaninę nelegalaus darbo prevencijos ir kontrolės akciją, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atliko 546 patikrinimus visoje Lietuvoje. Pažeidėjams VDI ...
Dovanos (nuotr. stop kadras)
Kalėdinių dovanų paieška jau įsibėgėja – gyventojai nelaukia paskutinės minutės ir iš anksto pradeda ruoštis didžiausioms metų šventėms. Pasak prekybininkų, šiųmetes Kalėdas ...
Valdemaras Rupšys (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pakoreguotame šalies biudžeto projekte 10 mln. eurų mažėjantis finansavimas gynybai privers peržiūrėti kitų metų kovinio rengimo planus, sako kariuomenės vadas Valdemaras ...
Rolandas Paksas (nuotr. Fotodiena.lt)
Europos Tarybos Ministrų komitetas paragino Lietuvos valdžią kuo greičiau pakeisti teisinę bazę, draudžiančią pašalintajam prezidentui Rolandui Paksui dalyvauti Seimo ...
(asociatyvi nuotr.) (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Ugniagesiai per savaitgalį 17 kartų vyko šalinti nuvirtusių medžių ar šakų, kelininkai ir sinoptikai įspėja vairuotojus saugotis gūsingo vėjo ir pirmadienį. Priešgaisrinės ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Kauno raj. nukrito lėktuvas
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: Paulius papasakojo, su kuriais dalyviais netruko susidraugauti
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: trečiosios transliacijos jaudulys ir dalyvių pasiruošimas
DABAR RODOMA
Grybauskaitė apsilankė maltiečių rengiamoje akcijoje – pilstė sriubą drauge su kitais
DABAR RODOMA
Atsisveikinimas su Cololo – artimieji ir draugai lieja ašaras
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų