Ketvirtadienį po pateikimo Seimas vieno balso persvara pritarė socialdemokratų partijos frakcijos įstatymo projektui, kuriuo numatoma įpareigoti, kad būtų privalomi skiepijimai poliomielito, tymų, raudonukės, išskyrus tuos atvejus, kai vaikas negali būti skiepijamas dėl kontraindikacijų. Tam, kad įstatymas būtų priimtas, dar turės balsuoti Seimas ir Vyriausybė. 

Skiepai (nuotr. 123rf.com)

Skiepai (nuotr. 123rf.com)

„Lietuvoje šiuo metu sparčiai plintant tymams, o kasmet nepaskiepyti nuo šios ligos kasmet lieka per 5 tūkst. vaikų. Per pastarąjį dešimtmetį tokių neskiepytų ir neatsparių tymų virusui vaikų susidarė daugiau nei 50 tūkst. 2019 m. sausio  1 – kovo  13 d. Lietuvoje iš viso užregistruoti 128 tymų atvejai. Tuo tarpu pernai per visus metus tymais Lietuvoje susirgo 30 žmonių”, – tokia kaip pagrindinė priežastis įvardijama aiškinamajame įstatymo projekto rašte.

Anot iniciatorių, įvesti privalomus tam tikrus skiepus vaikams verčia ir tarptautiniai įsipareigojimai.

„Poliomielitas, tymai ir raudonukė yra užkrečiamosios ligos, kurių epidemiologinė priežiūra ir kontrolė yra vykdomos tarptautiniu mastu. Pasaulio sveikatos organizacija siekia likviduoti poliomielitą, tymus, raudonukę Europos regione ir pasaulyje. Kad šis tikslas būtų pasiektas yra būtina išlaikyti aukštas skiepijimo nuo šių infekcijų apimtis – skiepijimo nuo tymų ir raudonukės > 95 proc., nuo poliomielito > 90 proc. daugėjant neskiepijamų vaikų skaičiui Lietuvoje šis rodiklis yra nebepasiekiamas“, – tvirtina įstatymo rengėjai.

REKLAMA

Tačiau pateikta idėja Seime sukėlė daug diskusijų. 

„Kokių veiksmų bus imamasi, kada tėvai nesutiks skiepytis apsaugojant tuos, kurie skiepyti ir kurie galbūt bus viename lopšelyje-darželyje? Kaip apsaugosime juos nuo užkrėtimo, ar tėvai imsis atsakomybės, jei neleido skiepyti, už pasekmes ir tam vaikui, kuris susirgo, ir tiems, kurie bus susargdinti?“ – klausė Antanas Vinkus.

Arvydui Nekrošiui taip pat kilo klausimų dėl prievartinio skiepijimo idėjos: „Palaikau pačių skiepų idėją, bet ar planuojamos kažkokios nuobaudos žmonėms, kurie atsisakys tai daryti?“

Įstatymą pristatęs socialdemokratas Julius Sabatauskas pabrėžė, kad skiepijimo privalomumas visiškai nereiškia prievartos.

„Nesiūlome jokių nuobaudų, tačiau numatome, kad būtų tėvų atsakomybė tokiu atveju ir žala būtų išieškota pagal Civilinį kodeksą. Taigi nesiūlome baudų, bet civilinio proceso tvarka galbūt būtų ir tokių situacijų, kad maža nepasirodys.

Tai reiškia, kad tie tėvai, kurie atsisakys skiepyti savo vaiką, prisiima pilną atsakomybę tiek už to vaiko sveikatą ir gyvybę, tiek už kitų, kuriuos gali užkrėsti apsirgęs vaikas ta liga arba būdamas užkrato nešiotoju", – kalbėjo Seimo narys.

Jis pabrėžė, šie skiepijimai būtų atliekami sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka vakcinomis, turinčiomis likviduojamų infekcijų (poliomelito, tymų, raudoniukės) komponentų.

Konservatorius Antanas Matulas gi atkreipė dėmesį klausdamas, ar įstatymo projekto teikėjai turi kokių visuomeninių organizacijų palaikymą.

„Teikiant tokį įstatymo projektą reiktų paanalizuoti ir visuomenės nuomonę. Galime prisiminti, kiek diskusijų sukėlė kolegos Vytenio Andriukaičio teiktas projektas dėl skiepijimosi ir priėmimo į darželį“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

J. Sabatauskas neprieštaravo, kad visuomenės nuomonė šiuo klausimu yra prieštaringa, tačiau tikino, kad dauguma tėvų apskritai pritaria skiepijimuisi.

„PSO yra užsibrėžusi tikslą atsikratyti šių ligų, taigi tiek skatinimo, tiek kitokios priemonės gali būti diegiamos, išskyrus prievartą. Juk vienas neskiepytas vaikas gali susargdinti visą neskiepytos įstaigos bendruomenę“, – akcentavo jis.  

Įžvelgė farmacininkų interesą

Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkei Astai Kubilienei irgi kėlė klausimų skiepijimo privalomumas.

„Niekas nesiginčija, kad reikia skiepytis. Tačiau prieš atliekant bet kokią procedūrą, tyrimus turi gauti rašytinį sutikimą. Tai kaip bus siūloma elgsis, jei tėvai nesutinka skiepyti vaiko, kaip privalomai tai bus padaryta?“ – klausė ji.

Savo ruožtu Povilas Urbšys pritardamas, kad reikia padaryti viską, kad vaikų sveikata būtų apsaugota, iškėlė ir finansavimo klausimą.

„Visi žinome, kad ir pragaras grįstas gerais norais, už tų vakcinų stovi konkrečios farmacinės įmonės su konkrečia produkcija. Didžioji Britanija šiandien išleidžia procentaliai mažiau lėšų iš savo biudžeto skiepų kompensavimui. Tad jei šitas siūlomas variantas įveda skiepų privalomumą, tada turime pripažinti, kad tikrai taip galėtume elgtis, jei būtume turtingesni nei Didžioji Britanija. Akivaizdu, kad iš karto atsiras problemos su didesniu biudžeto asignavimų skyrimu tiems, kurie neįgali apmokėti skiepų. Švelniai tariant, tokie siūlymai neatrodo rimtai arba parodo, kad farmacinių įmonių interesai Seime yra stipriai įsišakniję“, – dėstė jis.

Įstatymo projekto svarstymas numatytas gruodžio mėnesį Sveikatos reikalų komitete. Kaip papildomi komitetai numatyti – Žmogaus teisių ir Teisės ir teisėtvarkos.

Farmacininku islaikytiniai
2019-11-07 17:07:20
Kol niekas nepriisima atsakomybes uz skiepu komplikacijas ir suluosinima, tol jokiu atsakomybiu negali prisiimti ir nesivakcinuojantys. Kita vertus niekas nedarys jokiu kontraindikacijų, todel tevams privalomai pareikalavus vaikui padaryti visas kontraindikacijas pries skiepa, medikai iskart atsisakys patys skiepyti, nes ju tyrimai labai brangus ir nekompensuojami.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rolka 2019-11-10 13:52:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tie kurie skiepijasi vaikus, ko rupinasi apie neskiepitus vaikus? Savo paskiepijai ir džiaukis, ko čia bijo del kitų? Taip veikia Lobizmas   ATSAKYTI
Pries 2019-11-08 13:22:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tik uz laisve rinktis. !!!   ATSAKYTI
Nesamonė ! 2019-11-08 12:44:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geri skaičiai , kas met nepasiskiepija 5000 ,o paskiepytu 95% tai jei kasmet gimsta apie 35 000 vaiku tai gaunasi nepasiskiepija apie 1800 is kur gauna 5000 ?   ATSAKYTI
TeisėRinktis 2019-11-08 11:02:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Būkit už skiepus. Skiepykitės, bet turi būti PASIRINKIMO LAISVĖ. LAISVĖ RINKTIS.
Jeigu tik žmogus renkasi ne taip, kaip "reikia", tai tuoj bus sutvarkytas ir priverstas.
Ir vėl gąsdinimai vaikų teisėmis. Nevykdysi paliepimų (neskiepysi), atims vaikus.

Nekovokit prieš skiepus. Kovokit UŽ TEISĘ RINKTIS. Jeigu šiandien tai jūsų neliečia, tai tikrai ateis diena, kai palies. Nes teisės rinktis greit nebeturėsim. Nuspręs viską už mus. Jei tik bandysim priešintis, būsim gąsdinami ir "sutvarkyti".

Ar įvedus prievartą bus užtikrintas privalomas pilnas vaiko organizmo ištyrimas - kraujo tyrimai, genetiniai tyrimai (dėl galimų įgimtų genų mutacijų , pvz. mthfr geno, kuriam esant yra sutrikęs toksinų ir sunkiųjų metalų šalinimas iš organizmo)? Ar bus užtikrinamas vaiko stebėjimas prieš ir po skiepo? Ar skiepijimas bus atliekamas tik spec. reanimavimo įrangą turinčiuose kabinetuose? Ar bus parengta ir tinkamai veikianti skiepų žalos registravimo ir kompensavimo sistema??    ATSAKYTI
Vat 2019-11-08 10:39:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Cia kai kurie grasina emigracija. Tai va Vokietijoj nei i viena darzeli nepateksi be skiepu paso.   ATSAKYTI
Ne 2019-11-08 12:24:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Netiesa

  
Padarykit 2019-11-08 10:32:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Yra fb per fb galim greit susitarti ir nuspresti ka daryti?    ATSAKYTI
Padarykit kompromisa i 2019-11-08 10:28:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Isteikit darželius mokyklas kuriose butu paskiepyti vaikai ir kiti kuriose butu neskiepity vaikai ir nebesukit sau galvos, ikurkit istaiga kuri vazines i darzelius skiepytu vaiku ir kuri vaziuos i neskiepytu tik neleiskite tampaciam zmogui vazineti i skiepytu ir neskiepytu darzelius... Kad nenesiotu ligu... Priimkit darbuotojus kurie yra neskiepyti i neskiepytus darzelius, kurie skiepyti i skiepytus darzelius.... Jofana ir rizika mazesne bus jum ir darbo vietų sukursite.... Nejaugi taip sunku sugalvot kompramiasa.... O dabar leidziat vaikus tiek skiepytus i viena darzeli su neskiepytais ir uzkreciat neskiepytus..... Blet smegenys jusu kur?.... Valdzia jus tarkites su zmonemis o ne tarpusavyje per jusu sprendimus lietuva keliauja i dugna nejau jum ant tiek dzin yra kad zmonem blogai ir kuo toliau tuo blogiau darosi... Atsipeikykit greitu metu zmones kels riauses del jusu klaidu... Zmones ausiburiam kurnors sprendziam ka daryti rasom paraiskas ar kanors keiciam valdzia situacija negereja ir tokiais tempais negeres musu valdzia skatina emigracija, kuo daugiau emigruoja tuo sunkiau bus ateityje... Blin laiko klausimas cia kada isnyks lietuviai ir lietuva bus parduota kitom salim, kaskas uzdirbs o kaskas praras viska   ATSAKYTI
Auris 2019-11-08 10:22:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Musu vaika suluosino . Jau metus po liginines vazinejam . Kam kas neaisku del skiepu ar tai dar kokiu chemikalu, aborto liekanu genetiskai modifikuotu leidziamu i jauna organizma ? Galiu pateikti visus atliktus tyrimus vaikui. Skiepykit i " sveikata" . Patirtumet toki pragara suprastumet kas tai yra kai vaikas merdeja ant ranku ir nieko negali padaryti,o daktarai ne tik neigia viska ,bet dar sako - pasitaiko!   ATSAKYTI
Jo 2019-11-08 12:40:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bukagalviams socdemams nedašunta,matyt skiepai smegenis išėdė  
Mama 2019-11-08 09:45:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Labai dziaugiuosi uz tai! Nes jau per tuos savivaliautojus “super tevelius” Europoj pradejo plysti senos pazabotos ligos! Siuo metu Danijoj paskelbta Kokliuso epidemija vaiku darzeliuose, kiek dar reik ligu ir mirciu jums antivakcinatoriai , kad galvodami tik apie savo vaika , Zaidziat 100-tu kitu vaiku sveikata!    ATSAKYTI
MAMA 2019-11-08 12:31:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O pati ar pasiskiepyjusi?   
lora 2019-11-08 08:16:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
isikalkit sau i galvas-neskiepytas vaikas neplatina ligu, jis yra sveikas, is kur pas ji turi atsirasti tas virusas??? Bet paskiepije savo vaika, laisvanoriskai suleidziat jam virusa!!!!! Ir sis vaikas tampa viruso nesiotojas!!! O dar ne bet koki viriusa, bet kazkoki labaratorijoj dirbtinai isauginta mutanta. Pagal statistika daugiausia serga skeipyti vaikai, nes jiems jus suleidziate virusus!!!!   ATSAKYTI
TO LORA 2019-11-08 10:47:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Aga.Tymai kurie sukele tiek trysnios atsirado nuo paskiepyto zmogaus.Keliais klases reikia baigti,kad taip nusipezet.Gal paga jus ir gripas plinta nes pasiskiepyje uzkrecia nesiskiepyjusius..  
Skiepai luošina 2019-11-07 21:23:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Lietuva, kad ir kokia Tu man brangi, aš Tau negimdysiu vaikų, tam kad juos luošinti. Gyvenam palyginus tobulom sąlygom, kodėl vaikai turi kankintis neaiškiomis ligomis?? Iš kur jos?? Manęs tiek ir tokiom vakcinom neskiepino! Kuo daugiau skiepina, tuo daugiau suluošintų ir sergančių!   ATSAKYTI
Skiepe 2019-11-08 07:16:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Bereikalo neskiepyjo.Gal koses galvoj butu atsirade daugiau.  
Prieš privalomus 2019-11-07 19:47:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
As uz laisva pasirinkimo be prievartos    ATSAKYTI
Inga 2019-11-07 19:30:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Man idomu kaip neskiepytas vaikas apkrėps skiepyta vaika? Nesuprantu logikos. Juk skiepijat jog vaikai būtų ,,saugus'' su skiepu juk įgyja imuniteta nuo tos ligos , tai kokiu būdu tada bus apkresti skiepyti vaikai?   ATSAKYTI
Vilma 2019-11-07 21:44:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Imunitetas laikosi 10 metų, o ne skiepytas ir susirgęs vaikas būna ne tik tarp vaikų bet ir tarp kitų žmonių, todėl ir gali užkrėsti kitus kurių skiepai jau nebe veiksmingi.   
Expertize 2019-11-08 06:18:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kone 99% suaugusiuju nuo 25-30 metu ir daugiau gyvena be skiepu “apsaugos”, nes vakcinu deklaruojamas veiksmingumas 10-15 metu ir viskas normalu. Jiems skiepai kazkodel nereikalingi.  
Liolia 2019-11-08 07:20:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O jei Onutes neskiepytas vaikas uzkres jusu vaika.Nes tokie ..mokslininkai...kad skirpai blogis plinta kaip virusas.Ka tada sakysit?Prisiimsit atsakomybe.kad pati suluosinot vaika..Ai ne..Medikai bus kalti.kad nepadtebejo.neisgelbejo.  
skiepai 2019-11-07 18:51:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
ko,jus kišatės į šeimas viską atėmėt iš tautos ,dar ir vaikų prisireikė ,šalin rankas   ATSAKYTI
2019-11-07 17:55:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Nesuprantu ,dar tik įstatymus priima dėl skiepų?Ką ,kai vaikas mažas negauna skiepų nuo temų, raudoniukės,poliamito skiepų.MAš mažą gavau tuos skiepus ir iki šiolei dar gyvenu.   ATSAKYTI
Gudriausias 2019-11-07 17:23:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Seimūnų kastravimas turi būt įvestas kaip privaloma salyga norint patekt prie lovio. Kaip ir visom kiaulėm.   ATSAKYTI
Farmacininku islaikytiniai 2019-11-07 17:07:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kol niekas nepriisima atsakomybes uz skiepu komplikacijas ir suluosinima, tol jokiu atsakomybiu negali prisiimti ir nesivakcinuojantys. Kita vertus niekas nedarys jokiu kontraindikacijų, todel tevams privalomai pareikalavus vaikui padaryti visas kontraindikacijas pries skiepa, medikai iskart atsisakys patys skiepyti, nes ju tyrimai labai brangus ir nekompensuojami.   ATSAKYTI
Visiški 2019-11-07 16:59:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tešlagalviai !!!   ATSAKYTI
mama 2019-11-07 16:56:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Ryt kraunuos lagaminus, aciu padejot galutinai apsispresti del isvykimo is salies, as nezadu rizikuoti savo vaiku sveikata sioje nenormalioje salyje.   ATSAKYTI
Vaje 2019-11-07 19:29:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Kaip gaila! Kam tu uzsieny reikalinga? Pilna privaziavo, nebezino, kur tokius deti.   
MIRTA 2019-11-08 10:55:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ir gerai viena antivakciere bus maziau.O seip pasidomekit,kad ir ten nebutu skiepai privalomi,o tai nespesit emigruot is salies i sali..Na nebent i kokia Afrika:)  
Gabrielis 2019-11-07 16:46:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Privalomi skiepai, tik socdemu ir konservatoriu vaikams.    ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
„Ryanair“ lėktuvai (nuotr. SCANPIX)
Vartotojų teises ginanti kompanija paskelbė, kad pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ lėktuvai yra nevalyviausi iš visų. Tai paaiškėjo po žurnalo „Which?“, kuris gina vartotojų ...
Nusikaltimai (nuotr. stop kadras)
Teisingumo ministerija užsimojo švelninti atsakomybę už ekonominius, turtinius ir finansinius nusikaltimus. Mažiau pavojingus nusikaltimus, tokius kaip nedidelės vagystės, ...
Aurelijus Veryga (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) laikosi medikų bendruomenei duoto pažado, tad šį rugsėjį vieno mėnesio vieno etato gydytojo vidutinis darbo užmokestis didėjo 11 proc., o ...
Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerija (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Daugiausiai 2019 metams skirtos Europos Sąjungos (ES) paramos lėšų iki rugsėjo buvo nepanaudojusios Susisiekimo ir Energetikos ministerijos. Pasak Finansų ministerijos, kyla ...
Sodra (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Susirgę ir gavę „biuletenį“ daugelis gali tikėtis ir ligos išmokos. Tačiau jei laiku tuo patys nepasirūpinsite, pinigai nuplauks vėjais. Taip kasmet „sutaupoma“ ir „Sodros“ ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų