Socialinės pašalpos vienoms Lietuvos savivaldybėms – it spąstai, iš kurių merai nesugalvoja kaip vaduotis. Tuo metu kitos savivaldybės džiaugiasi sugriežtinta pašalpų skyrimo tvarka ir jau pamiršo laikus, kai pašalpą gaudavo kone kiekvienas jos paprašęs. Portalas tv3.lt išsamiau pasidomėjo, kaip Lietuvos savivaldybės sprendžia socialinių pašalpų klausimą.

Socialinė parama (nuotr. Sauliaus Žiūros)

Socialinė parama (nuotr. Sauliaus Žiūros)

Lietuvos laisvosios rinkos institutas kasmet skelbia Lietuvos savivaldybių indeksą. Du iš rodiklių, pagal kuriuos vertintos šalies savivaldybės, – socialinę pašalpą gaunančių gyventojų dalies pokytis, lyginant 2017 ir 2018 metus, ir socialinę pašalpą savivaldybėje gaunančių žmonių skaičiaus santykis su savivaldybės gyventojų skaičiumi 2018 m.

Kalvarija pateko į užburtą ratą

Lyginant savivaldybes pagal socialinę pašalpą gaunančių žmonių santykį su savivaldybės gyventojų skaičiumi 2018 m., didžiausia socialinę pašalpą gavusių gyventojų dalis fiksuota Kalvarijos savivaldybėje – 8,99, mažiausia – Neringos savivaldybėje – 0,31.

Kalvarijos meras Vincas Plikaitis pripažįsta, kad situacija savivaldybėje sudėtinga buvo ne tik praėjusiais metais, ji vis prastėja. Daugiausia sunkumų savivaldybė patiria dėl didelio senyvo amžiaus gyventojų skaičiaus.

REKLAMA

„Jeigu paėmus gyventojų amžių, visi gyventojai jau garbingame amžiuje ir žmonės sensta. Čia tas paslaugas teikiame visiems, kam reikalinga jas teikti, todėl ir išaugo [pašalpos gavėjų dalis]. Mūsų krašte gyventojų amžius labai smarkiai veikia. Anksčiau buvo, kad mažais vaikais turi pasirūpinti tėvai, o nusenusiais tėvais – vaikai, dabar viso to nebeliko, viskuo turi pasirūpinti savivaldybė. Kiti gyventojai naudojasi tuo, kad kam man rūpintis senais tėvais, jeigu valdžia pasirūpina“, – tv3.lt kalbėjo V. Plikaitis.

Vincas Plikaitis

Vincas Plikaitis

Jis taip pat pripažįsta, kad socialinės pašalpos – didelė našta savivaldybės biudžetui, todėl mažiau dėmesio galima skirti kitoms rajono reikmėms. Deja, meras nežino, kokios priemonės padėtų spręsti įsisenėjusią problemą.

„Labai didelė našta. Mes visaip galvojome, kaip tą naštą sumažinti, bet net ir nežinau, kokiomis priemonėmis galėtume ją sumažinti. <...> Ką dabar čia galima padaryti per šitą sritį, tiesiog net ir nežinau. Mes elgiamės taip, kaip sako įstatymai. Taip, nukenčia kitos sritys“, – sakė V. Plikaitis.

Panašu, kad problema rajone tik dar labiau gilės, nes savivaldybėje mažai jauno amžiaus gyventojų, o juos pritraukti, anot mero, sunku.

„Mokyklose 2000 metais mūsų gimnazijoje mokėsi 1,5 tūkst. mokinių, šiandien mokosi 720 mokinių – perpus mažiau. Ir gimstamumas irgi rodo tai, kad pas mus gyvena garbingo amžiaus žmonės“, – pastebėjo V. Plikaitis.

Jei savivaldybėje didelį skaičių gyventojų sudaro senyvo amžiaus arba nedarbingi gyventojai, sunku galvoti ir apie naujas darbo vietas bei investuotojų pritraukimą.

REKLAMA

„Darbo vietos kuriasi Marijampolėje. Kad įkurtume darbo vietą, turi būti žmonės, kurie ateina dirbti su geru atlyginimu, o jei už 20 km yra Marijampolė, ten moka pinigus kažkiek didesnius, visi važiuos į Marijampolę, niekas čia nebeliks. Bandome pakviesti investuotojus, bet visi pasižiūri ir pasako, kad nėra pas jus kam dirbti. Tai užburtas ratas, visoje Lietuvoje tas užburtas ratas, ne tik Kalvarijoje“, – sakė meras.

Padėjo sugriežtinta tvarka

Išrikiavus savivaldybes pagal socialinę pašalpą gaunančių gyventojų dalies pokytį, lyginant 2017 ir 2018 metus, prasčiausia situacija fiksuojama Varėnos savivaldybėje. Čia socialinę pašalpą gaunančių žmonių (santykyje su savivaldybės gyventojų skaičiumi) dalis išaugo 0,8 nuo 4,69 iki 5,51.

Geriausia situacija fiksuojama Pagėgių rajono savivaldybėje, kur socialinę pašalpą gaunančių žmonių dalis smuko 1,3 nuo 6,3 iki 5,04.

Pagėgių rajono meras Vaidas Bendaravičius teigia, kad pašalpos gavėjų dalį sumažinti pavyko griežčiau pažiūrėjus į pašalpų skyrimo tvarką.

„Vyriausybė, kai priėmė sprendimą, kad lėšos būtų skirstomos savivaldybėse pačiose, žmonės, kurie gyvena ir dirba čia, pamatė, ar tikrai reikalinga tiems žmonėms pašalpa, ar nesinaudoja jie ja nesąžiningai, tai šitoje vietoje buvo daug lėšų sutaupyta ir pašalpos skirtos tiems žmonėms, kuriems tikrai reikia pagalbos“, – tv3.lt kalbėjo V. Bendaravičius.

Vaidas Bendaravičius (Pagėgių sav. nuotr.)

Vaidas Bendaravičius (Pagėgių sav. nuotr.)

Portalas tv3.lt primena, kad nuo 2014 m. sausio 1 d. įsigaliojo tvarka, pagal kurią socialines pašalpas tiems gyventojams, kuriems jų reikia, moka pačios savivaldybės. 

REKLAMA

Tuomet savivaldybių Socialinių išmokų skyrių darbuotojai kur kas atidžiau ėmė sekti, ar tikrai visi gaunantieji pašalpas jų nusipelno. Netrukus paaiškėjo, kad dalis gyventojų manipuliavo sistema ir savo gaunamas pajamas nurodydavo mažesnes, nei šios buvo iš tiesų. Didžiųjų miestų savivaldybės jau per pirmąjį 2014 m. ketvirtį džiaugėsi sutaupiusios milijonus litų.

Lietuva per metus skiria 271 mln. eurų pašalpoms ir įvairioms kompensacijoms. Tokią socialinę paramą gauna daugiau kaip 71 tūkst. asmenų, apie 2,5 proc. Lietuvos gyventojų.

rytas
2019-11-21 06:25:16
Na nors čia ačiū merui - bent popieriuose peržiūrėjo tvarką - bet kaip lauktumėm autobuso į Tauragę būtent dėl darbo - net gėda, kai kitiems pasakai, kad nuo Tauragės tik 24 km o autobusas važiuoja tik vieną vienintelį kartą - ryte 8,45 min. ir atgal 12,30 min. - pasidaro nejauku, net ir gėda kad gyveni tokiam užkampyje. Kas, kad tu myli savo kraštą - valdžiai tai nerūpi - ypač nedarbo problema.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
inžinier 2019-11-22 13:35:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
apie kokias pašalpas kalbat, ar iš jų įmanoma išgyvent...   ATSAKYTI
Rytis 2019-11-21 17:12:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal galima aiškiau? Pašalpas gaunančių santykis su gyventojų skaičiumi 5,5. Išeitų: gyventojų 10 tūkstančių, pašalpas gauna 55 túkstančiai
   ATSAKYTI
uždirbti darbą 2019-11-21 14:14:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man mokama daugiau nei 132 USD per valandą, dirbant namuose su 2 vaikais. Niekada nemaniau, kad galėsiu tai padaryti, bet mano geriausia draugė per mėnesį uždirba daugiau nei 22688 USD, ir ji įtikino mane pabandyti. Šiuo atžvilgiu potencialas yra begalinis. Štai ką aš darau

..................>>>>>>>>>> w­­w­­w.T­­r­­a­­b­­a­­j­­o­­s­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
giedorius 2019-11-21 12:31:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikėtu "ant pašalpų pasodinti" visus politikus, tada pažiūrėtumėt, kaip jie pagiedotu.   ATSAKYTI
Nepasalpinis 2019-11-24 15:21:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tave reiketu ant lopetos pasodint ir isgint i darba, tada paziuretume ka giedotum  
lietuvis 2019-11-21 09:30:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kur išgaravo Zarasų rajonas, Afrikoje? Nepaminėtuose rajonuose idealu ?   ATSAKYTI
Gintaras 2019-11-21 09:25:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dirbantys iš atlyginimų vos galus gali sudurti, tai ką kalbėti apie darbo netekusius ar dirbti negalinčius? Kol valstybėje dirbantis žmogus negalės oriai pragyventi ir pasitaupyti, tol prašančių pašalpų nemažės ir valstybė turės juos išlaikyti. Pažiūrėkime iš kitos pusės: visi minimalius atlyginimus gaudami ir vos išgyvendami kokius pelnus sukuria darbdaviams?! Ar šitie pakankamai sumoka mokesčių ir ar teisingai juos sumoka? Daug tokių, kurie ir mokesčių vengia, ir už darbą žmogui nesumoka kiek privalėtų sumokėti. Čia viskas tarpusavyje susiję: darbdavių pajamos, jų mokami atlyginimai, mokesčių mokėjimas ir t.t. Kol valstybėje šiais klausimais betvarkė, tol ir pašalpos bus būtinos dideliam skaičiui žmonių. Juk nesivažinėsi 50 ar 100 kilometrų į darbą, jei ten mokamas tik minimalus uždarbis ir viską išleisi kelionei į darbą. Arba pas kokį ūkininką 14 valandų dirbti už 20€ per dieną ar apsimoka? Taigi turi būti visiškai durnas, jei sutiktum ten dirbti už dyką, nes tai ir yra už dyką. Tas ūkininkas priverstas pieną parduoti pigiau, nei pašarų savikaina galvijams... Čia jau įsijungia perdirbimo įmonių godumas ir sakyčiau net nusikalstama veikla! Visi nori dirbti ir užsidirbti, niekam nereikėtų ir nesinorėtų pašalpų. Bet pas mus įmanoma tik dirbti, o užsidirbti niekaip nepavyks. Štai ir turime ką turime. Valstybės politika taip padarė ir pati valstybė savo jovalą tegul srebia. Žmonių nevertino ir nevertina, tik užpakalius kažkam bučiuoja, o žmonės ubagais eina. Tiesa, ubagauti jau uždrausta, mat negražiai atrodome prieš kitas valstybes :)   ATSAKYTI
uždirbti darbą 2019-11-21 08:52:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man mokama daugiau nei 132 USD per valandą, dirbant namuose su 2 vaikais. Niekada nemaniau, kad galėsiu tai padaryti, bet mano geriausia draugė per mėnesį uždirba daugiau nei 22688 USD, ir ji įtikino mane pabandyti. Šiuo atžvilgiu potencialas yra begalinis. Štai ką aš darau

..................>>>>>>>>>>>>> w­­w­­w.T­­r­­a­­b­­a­­j­­o­­s­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Bronė 2019-11-21 08:07:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur Varėnos rajono savivaldybė o   ATSAKYTI
Povas 2019-11-21 07:52:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Eikit dirbti tinginiai, nutraukti pašalpų mokėjimą kur žiūri valdžia....    ATSAKYTI
Gintaras 2019-11-21 09:28:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek už darbą mokėsi, darbštuoli? Ar bent kelionei į darbą ir atgal man kurui pakaks?   
jonas 2019-11-21 13:47:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokį asilą, kaip tu sutikčiau vadeliot- už ačiū!  
Laiminga 2019-11-21 19:39:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Diktuok savo vistoms ka daryti,asilas. Ne visi,kurie negali dirbti,yra tinginiai  
rytas 2019-11-21 06:25:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Na nors čia ačiū merui - bent popieriuose peržiūrėjo tvarką - bet kaip lauktumėm autobuso į Tauragę būtent dėl darbo - net gėda, kai kitiems pasakai, kad nuo Tauragės tik 24 km o autobusas važiuoja tik vieną vienintelį kartą - ryte 8,45 min. ir atgal 12,30 min. - pasidaro nejauku, net ir gėda kad gyveni tokiam užkampyje. Kas, kad tu myli savo kraštą - valdžiai tai nerūpi - ypač nedarbo problema.   ATSAKYTI
Blinda 2019-11-21 10:04:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viso gero valstybe.   

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
REKLAMA
Gitanas Nausėda (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Lietuvoje gali kurtis milijardinės vertės kompanijos. „Mūsų šalis iki šiol neturėjo savo „vienaragio“, tačiau matome, kad viskas yra ...
Mokymasis namuose (nuotr. 123rf.com)
Naujausi mokinių pasiekimų reitingai atskleidžia liūdną situaciją: atotrūkis tarp mokyklų smarkiai didėja, mokiniai praleidinėja pamokas, negana to, tėvai vaikams masiškai ...
Renatas Požėla (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Riabovo)
Naujasis policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad per kadenciją sieks sujungti policijos sistemą į vieną juridinį asmenį bei sustambinti teritorinius ...
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Kitąmet stojantiesiems į aukštąsias mokyklas sąlygos liks tokios pačios kaip ir šiemet, pirmadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.  Ministro Algirdo ...
Darbas (Fotobankas)
Per 10 dienų trukusią neplaninę nelegalaus darbo prevencijos ir kontrolės akciją, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atliko 546 patikrinimus visoje Lietuvoje. Pažeidėjams VDI ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
Lietuvoje to dar nėra: steigs pirmąjį meškų rezervatą
DABAR RODOMA
Lietuvoje to dar nėra: steigs pirmąjį meškų rezervatą
DABAR RODOMA
Naujovės jau čia: patekus į avariją nebereikia popierinių deklaracijų blankų
DABAR RODOMA
Mandarinai – ne tik vitamino C bomba: saugo odą nuo senėjimo
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Kauno raj. nukrito lėktuvas
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: Paulius papasakojo, su kuriais dalyviais netruko susidraugauti
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: trečiosios transliacijos jaudulys ir dalyvių pasiruošimas
DABAR RODOMA
Grybauskaitė apsilankė maltiečių rengiamoje akcijoje – pilstė sriubą drauge su kitais
DABAR RODOMA
Atsisveikinimas su Cololo – artimieji ir draugai lieja ašaras
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų