Nors medikai kovodami už žmonių gyvybes jėgas atiduoda kiekvieną dieną, plačiąją visuomenę itin įkvepia paviešinamos istorijos, kaip staiga gatvėje susmukusiam žmogui laiku suteikta pagalba išgelbėjo gyvybę. Ne taip seniai portalas tv3.lt rašė, kaip vieną kaunietį pavyko atgaivinti net po beveik valandą trukusio gaivinimo. Tačiau turbūt dažnas yra pagalvojęs, ar tikrai nepabijotume ir mokėtume nepakenkdami suteikti pagalbą? Pasirodo, tam tikrais atvejais tą padaryti mus net įpareigoja įstatymai.

Vilniuje per raudoną bėgančią moterį partrenkė automobilis (nuotr. Broniaus Jablonsko)

Vilniuje per raudoną bėgančią moterį partrenkė automobilis (nuotr. Broniaus Jablonsko)

Kauno klinikų gydytoja anesteziologė-reanimatologė, Europos gaivinimo tarybos instruktorė ir edukatorė dr. Asta Krikščionaitienė pabrėžia, kad veikiant pirmosios pagalbos apimtyje pakenkti žmogui, kuris jau yra ištiktas mirties, kuriam sustojo širdis, neįmanoma. 

„Blogiausia, kas gali būti tokiu atveju, jau būna įvykę. Tuo metu jau nėra kraujotakos, širdis nedirba, žmogus nekvėpuoja. Tuomet bet kokios pastangos išgelbėti yra geriau negu nieko“, – akcentavo specialistė. 

Paklausta, ką reiškia veikti pirmosios pagalbos apimtyje, pašnekovė paaiškino, kad tai yra įvertinti gyvybės požymius (sąmonę ir kvėpavimą), atlikti krūtinės ląstos paspaudimus (kai kuriais atvejais ir įpūtimus) ir panaudoti automatinį išorinį defibriliatorių (AID). 

REKLAMA

„Ne visus staigios mirties ištiktus žmones įmanoma išgelbėti, tačiau tais atvejais, kai įmanoma, svarbu, kad pagalba būtų pradėta teikti kuo anksčiau, dar iki atvykstant greitajai medicinos pagalbai (GMP).  

Ir kitais ūmios ligos, sveikatos sutrikimo ar traumos atvejais kartais pirmosios pagalbos teikėjo veiksmai nepakeis nukentėjusiojo išeičių, bet daugeliu atveju padės išsaugoti sveikatą, sumažinti žalą ar net išgelbėti gyvybę, todėl teikti pirmąją pagalbą būtina“, – kalbėjo ji.

Kaip atlikti gaivinimą?

A. Krikščionaitienė aiškino, kad krūtinės ląstos paspaudimus nedelsiant reikėtų daryti tuo atveju, jeigu randame susmukusį žmogų, kuris nereaguoja pajudinus ir pašaukus, kalbinamas neatsimerkia, jeigu toks nesąmoningas žmogus normaliai nekvėpuoja. 

„Normalus kvėpavimas yra toks, kai ritmiškai pakyla ir nusileidžia krūtinės ląsta. Ramybės būsenoje mes paprastai įkvepiame apie 10–12 kartų per minutę. O sustojus širdžiai iki 40 proc. žmonių būna vadinamieji agoniniai kvėpčiojimai. Jie gali suklaidinti nepatyrusius gelbėtojus. Šie kvėpčiojimai būna reti, triukšmingi, tad dalis juos palaiko kvėpavimu. Visgi tai yra ženklas, kad pradėti gaivinti reikia nedelsiant“, – pasakojo gydytoja.

Ji priminė, jog nustačius, kad nukentėjusysis yra be gyvybės požymių (nesąmoningas ir normaliai nekvėpuoja), pirmiausia reikia skambinti greitosios medicinos pagalbos telefonu 033  ir prašyti aplinkinių žmonių atnešti arčiausiai esantį automatinį išorinį defibriliatorių, jei yra galimybė jį gauti. 

REKLAMA

Asta Krikščionaitienė

Asta Krikščionaitienė

„Kur yra artimiausiai esantis defibriliatorius, skambinančiajam praneš GMP dispečeris. Visi viešose vietose, įmonėse, įstaigose esantys defibriliatoriai turi būti įtraukti į defibriliatorių tinklą: jų savininkai apie jų buvimo vietą ir pasiekiamumą turi informuoti GMP stotį arba defibriliatorių užregistruoti pirmojipagalba.lt puslapyje.

Iškvietę pagalbą, nepadedame ragelio, ir pradedame daryti krūtinės ląstos paspaudimus, vadovaujant GMP dispečeriui. Gaivinti reikia tol, kol atvyksta greitoji medicinos pagalba. Tą būtina daryti nepertraukiamai. Tyrimais įrodyta, kad kiekviena pauzė atitraukus rankas nuo nukentėjusiojo krūtinės ląstos ir padarius daugiau nei 10 sekundžių trunkančią pauzę, mažina paciento išgyvenamumą“, – pasakojo anesteziologė-reanimatologė.

Ji atkreipė dėmesį, kad realiai atsilaikyti vienam gelbėtojui, kol atvyks greitoji, yra labai sunku, todėl, jei yra galimybė, patariama pasikeisti su kitu asmeniu kas 2 minutes. Jei gaivinamas daug sveriantis stambus ar didelis žmogus, rekomenduojama keistis ir dažniau, tačiau, svarbiausia, nedarant pauzių atlikti gilius ir dažnus krūtinės ląstos paspaudimus. 

Kiekvieno paspaudimo gylis turi siekti 5–6 cm, o paspaudimų dažnis – 100–120 k./min. Rankas reikia uždėti nukentėjusiojo krūtinės ląstos centre, ant krūtinkaulio.

„Kodėl tai svarbu? Širdžiai sustojus kraujotaka nebevyksta. Rankomis suspausdami ir atleisdami krūtinės ląstą sukuriame kraujotaką dėl slėgių skirtumo krūtinės ląstoje ir pati krūtinės ląsta pradeda veikti kaip pompa, tad kraujas pradeda tekėti. Rankomis galima sukurti iki 30 procentų normalios kraujotakos, bet jei tik jas atitraukiame nuo krūtinės ląstos, kraujotaka nebevyksta, tad norint išsaugoti širdį, smegenis, kol atvyks specializuota pagalba, svarbu nenustoti gaivinti“, – akcentavo A. Krikščionaitienė.

REKLAMA

Pasak jos, dėl to, kad pirmosios auksinės minutės yra praleidžiamos nieko nedarant, gaivinimo išeitys visame pasaulyje yra gana prastos: „Tokiais atvejais atokiosios išeitys visais atvejais bus prastos, žmogus niekada nebebus toks, kaip iki nelaimės, jei apskritai išgyvens.“ 

Pirmoji pagalba

Pirmoji pagalba

Tačiau pašnekovė atkreipė dėmesį, kad yra ir labai gerų pavyzdžių.

„Danijoje, kurioje vaikai mokykloje pradinio gaivinimo mokomi privalomai jau daugiau nei 10 metų, visuomenė labai aktyviai teikia pagalbą širdies sustojimo metu. 2019 m. publikuoto mokslinio tyrimo rezultatai iš Kopenhagos įspūdingi – daugiau nei 72 procentai žmonių, patyrusių staigią mirtį už ligoninės ribų, išgyvena, jei juos iš karto pastebi aplinkiniai, iškviečia pagalbą, pradeda gaivinti ir atlieka defibriliaciją per 3 minutes netoliese esančiu defibriliatoriumi. Dar svarbiau, jog 95 proc. išgyvenusių žmonių iš ligoninės išvyksta be liekamojo neurologinio pažeidimo. Ir Lietuvai reikia tokių pačių rezultatų“, – pabrėžė A. Krikščionaitienė.

Teikti pagalbą įpareigoja ministro įsakymas

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje pirmosios pagalbos teikimą labai aiškiai reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro įsakymas.

„Čia yra labai aiškiai apibrėžta, kas yra pirmosios pagalbos teikėjas ir ką jis turi atlikti. Pirmiausia, pirmosios pagalbos teikėjai yra visi transporto priemonių vairuotojai, taip pat labai daug kitų asmenų, dirbančių paslaugų sektoriuje. Jau nekalbu apie visus švietimo įstaigų darbuotojus, sporto trenerius, taip pat ir kirpėjus, liftininkus ir daug kitų specialybių žmonių, dirbančių paslaugų sektoriuje. Už pagalbos neteikimą minėtiesiems žmonėms yra numatyta ir administracinė atsakomybė (medikams – baudžiamoji – aut. past.). Nors Lietuvoje dar tokių atvejų nepasitaikė, bet teoriškai tai įmanoma. Tad reikia bijoti ne padėti, o nieko nedaryti“, – kalbėjo A. Krikščionaitienė.

REKLAMA

Kartu ji pabrėžė, jog savaime suprantama, kad pirmąją medicinos pagalbą privalo teikti visų specialiųjų tarnybų darbuotojai.

„Daugelyje šalių policijos pareigūnai ir kitų tarnybų gelbėtojai staigios mirties metu į įvykio vietą net išsiunčiami lygiagrečiai su GMP brigada. Daugelyje šalių gelbėtojų tinklas yra daug didesnis ir jie pasiekia nelaimės vietą greičiau negu medikai. Kas itin svarbu, gelbėtojai atsiveža ir pirmieji prijungia automatinį išorinį defibriliatorių.

Apie 60 procentų atvejų, kai staiga sustoja širdis už ligoninės ribų, iš pradžių vyksta skilvelių virpėjimas, kurį galima nutraukti defibriliacija. Jei tai bus atlikta per pirmąsias 4 minutes nuo širdies sustojimo, net 3 iš 4 pacientų bus išgelbėti. Kuo greičiau tai bus padaryta, tuo didesnė tikimybė, kad žmogaus atsigaus be jokių liekamųjų reiškinių“, – pastebėjo pašnekovė.

Ji pabrėžė, kad didžiausią tikimybę išgyventi turi tie žmonės, kuriuos gaivinti pradeda ir defibriliaciją atlieka aplinkiniai žmonės, o ne medikai, nes viską lemia pirmosios auksinės minutės.

Medikai primena, kaip reikėtų reaguoti žmogui staiga sukniubus:

1. Įvertinti ar sąmoningas (ar reaguoja?) – pajudinti ir pakalbinti.

NEREAGUOJA

2. Ar kvėpuoja? Jei nekvėpuoja, neaišku ar kvėpuoja, pavieniai  įkvėpimai (nėra normalaus kvėpavimo) – vertink, kad nekvėpuoja.

NEKVĖPUOJA, ARBA KVĖPAVIMAS NEPAKANKAMAS

3. KVIESTI PAGALBĄ – paprašyti skambinti šalia esančio žmogaus, arba įsijungti garsiakalbį ir skambinti pačiam – kviečiam GMP.

SKAMBINK 033

4. Nusiųsti ką nors iš aplinkinių, jei įvykis šalia parduotuvės, banko filialo, geležinkelio stoties, atsinešti (tokios įstaigos vis dažniau turi) automatinį išorinį defibriliatorių. Pokalbio metu dispečeris gali nukreipti atsinešti defibriliatorių (dispečerinė mato artimiausius taškus, kur šis prietaisas yra).

REKLAMA

PRADĖK PASPAUDIMUS, SIŲSK ATNEŠTI DEFIBRILIATORIŲ

5. Atlikti krūtinės ląstos paspaudimus vadovaujant GMP dispečeriui

PASPAUDIMAI VADOVAUJANT DISPEČERIUI

6. Atneštas defibriliatorius – įjungti ir klausyti defibriliatoriaus nurodymų

DEFIBRILIATORIUS ATNEŠTAS – PRIJUNK, KLAUSYK NURODYMŲ

7. Nenutraukti gaivinimo, kol neatvyks GMP – tai reiškia, kad GMP personalas prieis ir vienas iš medikų perims paspaudimus. Nutraukti gaivinimą galima, jei pacientas akivaizdžiai atsigauna –pradeda judėti.

NENUTRAUK GAIVINIMO, KOL NEATVYKS  GMP 

 

Gera mergaitė
2019-11-15 20:16:45
.....nereikia gąsdinti baudomis,o griežtai bausti tuos ,kurie mums į maistą varo tonomis visokių E, konservantų,dažiklių,skonio stiprikliu. O prastoje žemėje,kur per amžius nebuvo gero derliaus ,dabar super derliai užauga nuo mineral.trasu ir kitokios chemijos..
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Check 2019-11-20 11:56:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man mokama daugiau nei 132 USD per valandą, dirbant namuose su 2 vaikais. Niekada nemaniau, kad galėsiu tai padaryti, bet mano geriausia draugė uždirba daugiau nei 22688 USD per mėnesį tai darydama ir ji įtikino mane pabandyti. Šiuo atžvilgiu potencialas yra begalinis. Štai ką aš darau

.............>>>>>>> w­­w­­w.T­­r­­a­­b­­a­­j­­o­­s­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Emma23 2019-11-19 18:42:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.l­ad­y­4.fu­n   ATSAKYTI
mindaugas 2019-11-19 13:30:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
taigi yra pagalbos centras juk kol vaziuoja greitoji jie sako ka daryti jei sakytu ypusk oro kaskokiam nepazystamui tai pasiusciau toli toli juk nezinai kas nutiko gal tas zmogus turi teburkulioze. hepatita ar vapse koki chrena    ATSAKYTI
Kaunas 2019-11-18 14:55:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai Šančiuose fifa partrenkė berniuką ir net nepriėjo pažiūrėti,ar gyvas-tai tokiai atmatai -nieko!!   ATSAKYTI
Geros naujienos 2019-11-18 10:00:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Man mokama daugiau nei 132 USD per valandą, dirbant namuose su 2 vaikais. Niekada nemaniau, kad galėsiu tai padaryti, bet mano geriausia draugė uždirba daugiau nei 22688 USD pper mėnesį tai darydama ir ji įtikino mane pabandyti. Šiuo atžvilgiu potencialas yra begalinis. Štai ką aš darau

.................>>>>>>>>> w­­w­­w.T­­r­­a­­b­­a­­j­­o­­s­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Ausra 2019-11-16 11:37:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kūčių vakarą pravaziuodami pamatėme žmogų gulintį, pasirodo girta moteris. Iškvietė greitąją laukem, atbėgo iš gretimo namo jos vyras ir apkaltino, kad mes numušė su masina. Greitoji mus apgynė, bet apie kokia pagalba šnekame??? Gali būti stipriai apkaltintas nubaustas   ATSAKYTI
Ona 2019-11-15 20:24:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
..jau ir taip likę mažiau nei 2mln.gyventoju, mokesčiais,baudomis išvaikys paskutinius likusius žmonės ,ir rusams nereiks mus pulti.   ATSAKYTI
Gera mergaitė 2019-11-15 20:16:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
.....nereikia gąsdinti baudomis,o griežtai bausti tuos ,kurie mums į maistą varo tonomis visokių E, konservantų,dažiklių,skonio stiprikliu. O prastoje žemėje,kur per amžius nebuvo gero derliaus ,dabar super derliai užauga nuo mineral.trasu ir kitokios chemijos..    ATSAKYTI
Praeiviai, 2019-11-15 18:30:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
gal tašėse turite automatinį išorinį defibriliatorių? Ne? O gaila, juk jų turbūt galima įsigyti ant kiekvieno kampo.   ATSAKYTI
gintas 2019-11-15 18:09:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
tikrai nebandykit gaivinti nes galit susimoketi uz luzusius sonkaulius gaivinti neturint apsaugos priemoniu rizikuojat savo svekata   ATSAKYTI
Med. studentė 2019-11-18 22:41:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dar kartėlį, niekas už sulužusius šonkaulius nemokės. Neiškraipykite faktų. Tai yra pirmosios pagalbos suteikimas niekas už jį nėra baudžiamas, neskleiskit dezinformacijos,nes taip ir toliau žmonės išliks abejingi ir nieko nedarys. Išsivaizduokit, kad jūsų artimajam ištiko nelaimė ir niekas jam nesiryžo padėt, nes buvo įsitikinę, kad jei padedi tai reiškia baus. Tad dar kartėlį niekas į teismą nepaduos už tavo pastangas gaivinanti :)   
rimas 2019-11-15 17:40:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
jei kvieciate greitaja greiciausia busite pasiistas po velniu o jei atvyks-tai pirma policija ir paskiau turesite reikalu su policija.tad prie gasdinimai baudomis........   ATSAKYTI

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
REKLAMA
Aurelijus Veryga (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seime skinasi kelią sveikatos apsaugos ministro siūlymas uždrausti parduotuvėse viešai eksponuoti tabako bei su juo susijusius gaminius ir įrenginius. Ministras siūlo, kad jų ...
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena.lt/Pauliaus Peleckio)
Premjeras teigia, kad Vyriausybė parengė subalansuotą ir visuomenės lūkesčius pateisinantį kitų metų biudžetą.  „Nepaisant viražų Seime, kurie vyksta dėl įvairių ...
Premjeras Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad remia Seimo priimtą įstatymą dėl mažesnės rinkimų kartelės. Seimas antradienį nusprendė nuleisti kartelę parlamento rinkimams iki 3 ...
Elvinas Jankevičius (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Vyriausybė atsižvelgė į advokatų pretenzijas dėl per mažo atlyginimo už valstybės garantuojamą teisinę pagalbą ir valandinį įkainį pakėlė nuo 13 iki 16 eurų. Trečiadienį ...
Saulius Skvernelis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad Vyriausybė neturėdama konkrečių paraiškų skyrė lėšų visų šešių tautinių mažumų gausiai gyvenamų savivaldybių kelių priežiūrai. Taip ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
Negailestinga kritika Lietuvos švietimo sistemai: ruošiam pašalpų ėmėjus
DABAR RODOMA
Negailestinga kritika Lietuvos švietimo sistemai: ruošiam pašalpų ėmėjus
DABAR RODOMA
Skvernelis apie skirtas lėšas: asfaltas nesibaigia ties premjero namais
DABAR RODOMA
Pasižvalgykite: gražiausios Vilniaus vitrinos, prie kurių nesustoti – neįmanoma
DABAR RODOMA
Užfiksuota, kaip iš „Achemos“ kyla dūmai
DABAR RODOMA
Į teismą atvesdintas moksleives Kaune užpuolęs užsienietis
DABAR RODOMA
Pamatykite, kaip Ryga pasipuošė Kalėdoms
DABAR RODOMA
2020 metų Lietuvos biudžetas: kieno dalis jau nuraškyta aišku ir šiandien
DABAR RODOMA
Gitanas Nausėda apie keliavimą į regionus: yra pasikartojanti problema
DABAR RODOMA
Klaipėda vis labiau stebina: Kalėdų Senelis – atnėrė vandeniu
DABAR RODOMA
Keičiama Klaipėdoje rasto negyvo kūdikio mirties galima versija
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų