Gaisras Alytuje gesta, bet aistros dėl jo – tik įsiplieskia. Dar teberusenant nuodėguliams girdisi vis garsesnių balsų, klausiančių, ar viskas gesinant šį gaisrą buvo padaryta deramai, ar ekstremali situacija yra suvaldyta taip, kaip turėtų, ar išties esame pasirengę didelėms nelaimėms.  Alytaus meras Nerijus Cesiulis, ant kurio pečių užgulė didžiausia atsakomybė tvarkantis su nelaimės pasekmėmis, skundžiasi nesibaigiančia biurokratija, Vidaus reikalų ministrės atstovė tikina, kad šie skundai – politinio nepatyrimo ženklas, o ugniagesiai atviri – nesame nepasiruošę nei gaisrui, nei karui. 

Ugniagesių atstovai sako, kad tokio pobūdžio nelaimėms mes nesame pasiruošę. Bijoma pagalvoti, kas nutiktų, jei kiltų dar didesnis gaisras, sprogtų nuodingas chemines medžiagas gaminanti gamykla, ar kas nors atsitiktų kaimynystėje esančiam pavojingam objektui, pavyzdžiui, Astravo atominei elektrinei. Nors Lietuvoje neseniai vyko pratybos, kurių tikslas  būti geriau pasiruošusiems nelaimės atveju, akivaizdu, kad pamokų, kurias reikės išmokti po gaisro Alytuje bus ne viena. 

REKLAMA

Absurdiški dalykai bado akis

Alytaus meras N. Cesiulis portalui tv3.lt sakė, kad tai, jog gaisras Alytuje beveik užgesintas dar nereiškia pabaigos: „Čia yra pradžia, dar laukia nelaimės likvidavimas. Nežinau, pažiūrėsime. Dabar yra pirmasis etapas, gesinimas, o antrasis etapas bus likvidavimas, o vėliau dar reikės atlyginti nuostolius.“

Jis tikino, kad situacija iš „valstybės pasirengimo tvarkytis su tokiomis situacijomis“ atrodo nekaip. 

„Nenoriu daugiau komentuoti. Aš apie tai kalbėsiu plačiau, bet kol kas noriu susitvarkyti su situacija. <..> Vėliau mes pakalbėsime, kas čia ką padarė, ko nepadarė, nes dar šiandien tokių absurdiškų dalykų išlenda, kad aš netikiu savo ausimis ir akimis, bet gal čia taip ir turi būti. Gal mes čia prisisteigėme tų įmonių ir įstaigų tiek, kad po to nebežinome, kas už ką atsakingas. Tada tampa atsakingas meras“, – piktinosi meras N. Cesiulius. 

Jis tikino, kad pirmiausia norėtų susitvarkyti su esama situacija, o vėliau komentuoti tokius dalykus, kaip atsakingų institucijų reagavimo greitis, kuris jam kelia juoką. 

Klaidų mato, bet jos mažos

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) atstovės spaudai Božena Zaborovska-Ždanovič sako, kad daugybę sprendimų galėjo priiminėti ir savivaldybės sušaukta ekstremalių situacijų komisija, nes buvo nutarta, kad nelaimė Alytuje – savivaldos lygio ekstremali situacija. 

Anot VRM atstovės, kiekviena nelaimė yra pamoka ir situacija Alytuje parodė, kad reikės dar šio to pasimokyti. 

„Pamatėme, kaip svarbu yra rūpintis civiline sauga. Civilinės saugos įstatyme yra nurodyta, kad kiekviena savivaldybė turi turėti savo ekstremalių situacijų planus (aš manau, kad dabar tas planas irgi buvo). Taip pat labai svarbu turėti veikiančias sutartis, kurios atsitikus nelaimei galima būtų aktyvuoti ir būtų teikiama technika. Kad tiesiog nereikėtų ieškoti, galvoti. Taigi, turi būti sutartys“, – sakė VRM atstovė, tikindama, kad gaisras Alytuje parodė būtent šią spragą, kurią reikės užlopyti. 

REKLAMA

Ji tikino, kad viešųjų pirkimų tvarkos, kuriomis piktinosi Alytaus meras, ekstremalių situacijų metu supaprastėja, jos yra daromos neskelbiamų derybų būdų, procedūros tampa trumpesnės, dokumentų, anot VRM atstovės, pildyti taip pat reikia mažiau. 

„Jei spragos čia buvo, mes tai apgalvosim ir aptarsim su Viešųjų pirkimų tarnyba“, – sakė B. Zabarovska-Ždanovič, negalėjusi atsakyti į klausimą, ar buvo pagalvota, kad esant ekstremaliai situacijai daryti viešuosius pirkimus yra gana sudėtinga. 

Ji tikino, kad Alytus gali naudotis valstybės rezervo pagalba (vos paprašę gavo respiratorių).

„Visi dirbame išvien, kad žmonės, kuo greičiau galėtų grįžti prie normalios gyvenimo rutinos. Mes vertinsime situaciją, gali būti, kad chaoso šiek tiek buvo. Tarnybos dirbo nepriekaištingai, suvažiavo visa reikalinga technika. Dėl visuomenės informavimo, matyt, todėl, kad turėjo įsijungti daug institucijų, informavimas šiek tiek strigo. Bet informavimas pradėtas nuo pat pirmos dienos, jis nuolat visais lygiais vyko“, – sakė VRK atstovė. 

Ji tikino, kad konflikto tarp VRM, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) ir Alytaus savivaldos politikų nėra jokio konflikto. 

„Tikrai mes esame už tai, kad darbas vyktų sklandžiai ir esame pasiruošę padėti. <..> Klaidų yra, jų visada yra, bet šiai dienai nenorėčiau apie tai kalbėti, nes svarbu užgesinti gaisrą, o klaidos, pamokos, bus vėliau. Darysime reikiamus žingsnius“, – sakė VRM ministrės atstovė, tikindama, kad Alytaus mero nepasitenkinimas dėl biurokratijos dydžio ir neaiškios vadovavimo grandinės gali kilti dėl nuovargio ar politinio nepatyrimo. 

REKLAMA

„Jis dar tik keli mėnesiai dirba meru. Gal ne į viską spėja įsigilinti. Nepatyrimas. Žinoma, tai yra mano nuomonė, bet civilinės saugos įstatymas labai aiškiai reglamentuoja procesus, labai aiškiai yra kas, kokia įvykių seka, kaip turi būti vykdomi darbai, kas yra atsakingas už kokius darbus. Tarkime, technika turi pasirūpinti savivaldybė, gaisrą turi gesinti tam tikros tarnybos, policija turi sutelkti ir sustiprinti savo pajėgas. Taigi yra gana aiškus reglamentavimas“, – kalbėjo VRM atstovė B. Zaborovska-Ždanovič. 

Ministrės kompetencija – abejoja 

Tiesa, tai, kad nesusikalbėjimo bei biurokratijos tarp Alytaus savivaldos atstovų ir VRM bei jai pavaldžių įstaigų apstu, parodė ir tai, kad antradienį popiet VRM paskelbė, kad gaisras Alytuje užgesintas ir belieka atlikti likvidavimo darbus, reaguodamas į tai Alytaus meras pratrūko:

„Alytaus gaisras užgesintas tik Vilniuje. Su tuo ir sveikinu“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė N. Cesiulis. 

Rita Tamošunienė

Rita Tamošunienė

Kylantis nepasitenkinimas VRM ir jai pavaldžių institucijų bei pačios ministrės Ritos Tamošunienes darbu matosi ir visuomenėje. Internete ėmė plisti peticija raginanti ministrę prisiimti atsakomybę ir atsistatydinti. 

Peticijoje rašoma, kad ekologinė nelaimė Alytuje parodė, jog Vyriausybė negali užtikrinti savo šalies piliečių saugumo nelaimių atveju, nesugeba suteikti realios pagalbos. 

„Atvykę katastrofos šeštą dieną, Vyriausybės atstovai nelabai gaudėsi situacijoje, tik trukdė darbą ir jokios realios pagalbos nepasiūlė, maža to, palikusi Alytaus savivaldybę ir jos merą kapstytis patiems, ministrė dar sugebėjo priekaištauti jam dėl PR ir išrėžti, kad už visus nuostolius gyventojams ir įmonėms atsakys pati savivaldybė“, – rašoma peticijoje.

REKLAMA

Ministrę pasikalbėti apie situaciją Alytuje trečiadienį kviečiasi Seimo nariai, ji bendraus su socialdemokratų frakcija. Nelaimės priežastis ir vykdomus veiksmus Seime trečiadienį narstys ir Aplinkos apsaugos komitetas. 

Nepasiruošę nei gaisrui, nei karui

Ugniagesiai tiesiogiai susiduriantys su didesnių ar mažesnių nelaimių likvidavimu sako, kad biurokratinis aparatas atima žadą. 

„Pasakysiu jums pavyzdį. Žurnalistai iškapstė, kad trūko kuro. To kuro netrūko, bet yra viešieji pirkimai. Tarkime, Šiauliai (ugniagesių atstovai) yra sudarę sutartį su „Viada", yra elektroninė apskaitos forma ir jie kuro negali piltis niekur kitur, būtinai turi toje degalinėje. Taigi, tos ugniagesių mašinos, kurios buvo atvažiavę iš kitur į Alytų, jos iš Alytaus turi važiuoti piltis kitur. Kitas dalykas apie kurį dabar tyli departamento vadovai yra tai, kad patys pirmieji statutiniai pareigūnai atvažiavo gesinti gaisrą Alytuje, kaip kaimo ugniagesiai – po du. Komandoje turi būti 9 ugniagesiai, du skyriai, plius spec. mašinos. O ir vadovauja ne tie, kurie turi supratimą, kaip tai daryti, keliama sumaištis“, – skundėsi Šiaulių apskrities ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos vadovas Juozas Pocius.

Anot jo, per didelis Priešgaisrinės apsaugos departamento biurokratinis apartas lemia, kad kartais gaisrus gesinti tampa itin sudėtinga. Plano, pasak Šiaulių apskrities ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos vadovo, taip pat stinga. 

„Reikėjo blokų karpymo mechanizmas, tai kodėl savivalda turi tuo rūpintis? Čia valstybė turi sudaryti sutartis, pasirūpinti. <..> Dabar kiekviena savivaldybė turi sudarinėti sutartis. Tas pats su ugniagesių maitinimu, jei ugniagesys dirba daugiau nei keturias valandas norint jį pamaitinti reikia skelbti viešuosius pirkimus, bet ko pasamdyti negali. Karas, matyt, kai prasidėtų, pirmiausia turėtų skelbti viešuosius pirkimus, kas eis kariauti“, – piktinosi J. Pocius. 

REKLAMA

Jis įsitikinęs, kad šiuo atveju bus mėginama kaltinti Alytaus savivaldą, merą, bet VRM atstovai, priešgaisrinės apsaugos šulai kalti neliks.

„Nėra pasiruošta ekstremalioms situacijoms. <..> Būtų bėgiojimas, Petras negalėtų daryti, kol Antanas nedavė leidimo. <..> Eiliniai ugniagesiai savo darbą žino ir gali atlikti savo darbą bet kokiomis sąlygomis, bet vadovavimo grandinė nėra parengta ekstremalioms situacijoms“, – sakė J.Pocius. 

Portalas tv3.lt primena, kad Alytuje spalio 16 d. naktį kilo gaisras padangų perdirbimo gamykloje, kurios plotas siekia apie 2 tūkst. kvadratinių metrų. Penktadienį gaisras buvo lokalizuotas, ugniagesiai įvykio vietoje dirba toliau. Alytaus gyventojams toliau rekomenduojama kuo mažiau laiko praleisti lauke, o labiausiai užterštose vietovėse vykdyti Ekstremalių situacijų komisijos rekomendacijas.

Valstybės lygio ekstremaliųjų situacijų valdymo atsakingosios institucijos:

Valstybiniame ekstremaliųjų situacijų valdymo plane numatyta, kad,  atsižvelgiant į veiklos sritį ir gresiančios ar susidariusios valstybės lygio ekstremaliosios situacijos pobūdį, atsakomybė už valstybės lygio ekstremaliosios situacijos likvidavimą ir jos padarinių šalinimo organizavimą tenka šioms atsakingosioms institucijoms:

Miškų gaisrai – Aplinkos ministerija

Teršalų išsiliejimas pakrantėje – Aplinkos ministerija

Teršalų išsiliejimas jūroje –  Krašto apsaugos ministerija

Gaisrai ir (ar) sprogimai, kurie gali sukelti daugelio gyventojų sužalojimus ir dėl kurių gali prireikti evakuoti gyventojus – Vidaus reikalų ministerija

REKLAMA

Potvynis – Vidaus reikalų ministerija

Uraganas – Vidaus reikalų ministerija

Masinis užsieniečių antplūdis – Vidaus reikalų ministerija

Masiniai neramumai – Vidaus reikalų ministerija

Įkaitų paėmimas (lėktuvo, laivo ar kitos transporto priemonės užgrobimas) – Vidaus reikalų ministerija

Branduolinės avarijos – Energetikos ministerija, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija

Tarša radioaktyviosiomis medžiagomis,  pavojingas radioaktyvus radinys ir kitos radiologinės avarijos ir įvykiai – Radiacinės saugos centras

Transporto įvykiai, susiję su jūros ar vidaus vandenų laivo naudojimu, aviacija, geležinkelių transporto ir automobilių kelių eismu ir įvykiais vežant pavojingą krovinį – Susisiekimo ministerija

Speigas (didelis šaltis) – Energetikos ministerija

Sausra (kaitra) – Žemės ūkio ministerija

Epizootijos – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Epifitotija, kenksmingos augalų ligos ir kenkėjai – Žemės ūkio ministerija

Pavojingos ar ypač pavojingos užkrečiamosios ligos (epidemijos ir (ar) pandemijos, bioterorizmas) – Sveikatos apsaugos ministerija

Gėda
2019-10-23 10:20:45
Nieko naujo...tik tankų ir xelihopterių prisipirkim...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Dovilė 2019-10-24 21:11:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir be gaisro aišku, kad visose tarnybose, ypač Vyriausybinėse, sėdi visiški profanai švogeriai.   ATSAKYTI
XirY 2019-10-24 11:55:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kas yra 13/32?   ATSAKYTI
Vaclovas 2019-10-23 13:43:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tur būt gerai, kad sustabdyta IAE ir naujos AE Lietuvoje nebus, nes avarijos atveju būtų visiškas krachas. Įvykus avarijai Astravo AE, Lukašenka tur būt deramai suorganizuotų jos likvidavimo darbus (kaip ateityje jo būsimas įpėdinis – nežinia). Rusija tikriausiai irgi padėtų, o tai jau nepalyginamai didesnės galimybės negu Lietuvos.   ATSAKYTI
Aras 2019-10-23 13:42:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kažkaip keistai atrodo. Pagal visas saugos taisykles, PAGD iš anksto turi žinoti visų aplinkinių įmonių produkcijos ir gamybos medžiagas. Tam reikalui jau turi būti paruoštos ugniagesių saugos bei gesinimo priemonės. Tai turi būti suderinta prieš vykdant įmonės eksploataciją. Kitu atveju įmonės negalėtų vykdyti savo numatytos veiklos.
Antra. Kodėl nebuvo pasitekta Lietuvos Kariuomenės specialistai. Daugelyje šalių kariuomenė padeda likviduoti įvairias stichines nelaimes. O kariuomenė turi specialų padalinį, kuris gali padėti bent jau nustatyti oro užterštumą ar imtis papildomų priemonių esant panašiai situacijai.
   ATSAKYTI
Gintaras 2019-10-23 11:51:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nagrinėjant gaisro padangų perdirbimo gamykloje priežastis, atsakomybė tenka ne tik savininkui, bet ir kontroliuojančioms organizacijoms - dėl signalizacijų ir kitų saugumo priemonių įrengimo. VISUR PRIVALO BŪTI ASMENINĖ ATSAKOMYBĖ (kas deda parašus ir pan.) TAM TURI BŪTI PRIIMTAS ĮSTATYMAS, kurio Seimas nesiryžta priimti.   ATSAKYTI
Atominis 2019-10-23 11:36:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Valstybe pasake.kad nelaime Alytuje turi rupintis savivaldybe Alytaus.vadinas sprogus Astravui Vilniumi turi rupintis Vilniaus savivaldybe. Viskas ok. visa Lietuva spakainiai miega.o Vilnius tegu savimi rupinasi..taip išeina?   ATSAKYTI
ogis 2019-10-23 10:31:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Svarbiausia, kad nepasiruošę karui.Ar tai tam reikia ruoštis šiais laikais?Viena kokia gera bomba ir nebus tos Lietuvėlės.Ar daug pašokinėjot, kad Astravo nepastatytų?O dabar dar bereikalingai švaistomi pinigai visokioms jodo tabletėms, dujokaukėms, pratyboms ir kt., ar yra išvis tikinčių šitų priemonių gėriu?Juokinga, jei nebutų graudu...ech, einu į auksinę stotelę, palauksiu autobuso, kad suspėčiau papietauti su auksiniais šaukštais:)   ATSAKYTI
uf 2019-10-23 10:35:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dar ir vidurius susuko, lekiu į auksinį tualetą....  
vat 2019-10-23 10:45:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
ponai vatnikai, jusu balsas i dangu neina  
QQ 2019-10-23 10:23:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
DEL TO IR N E R E I K I A TO ASTRAVO.......... kame ir esme.....    ATSAKYTI
Gėda 2019-10-23 10:20:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nieko naujo...tik tankų ir xelihopterių prisipirkim...    ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
(Fotobankas)
Per pastaruosius metus bent jau statistiškai darbuotojų atlyginimai didėjo visose savivaldybėse – kai kuriose ir beveik penktadaliu. Tačiau ir toliau atotrūkis tarp daugiausiai ...
Alytaus mokykla (nuotr. stop kadras)
Viena Alytaus mokyklos bendruomenė liko šokiruota, kai sužinojo, kad vietos valdžia ruošiasi nugriauti jų mokyklą ir paskui pastatyti naują. Niekas nesupranta, kodėl ...
NT rinka (Fotobankas)
Nekilnojamąjį turtą, kai jis yra pirmas ir vienintelis gyventojo ar jo šeimos turtas, siūloma neapmokestinti.    Tokią pataisą Seime registravo Seimo Ekonomikos ...
Klasėje (nuotr. 123rf.com)
Lietuvos moksleivių skaitymo gebėjimai niekaip nepasiekia tarptautinio vidurkio, tai parodė periodiškai visame pasaulyje atliekamas tyrimas. Tiesa, rezultatai nežymiai pagerėjo ...
vilnietis katinų globėjas (nuotr. stop kadras)
Vilniuje it ant mielių dygsta namukai katinams. Savivaldybė giriasi skirtingose miesto vietose jų įrengusi daugiau nei pusšimtį, o jeigu bus poreikis, būsto švelniakailiams bus ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
DABAR RODOMA
Dalinamos 1 tūkst. kompensacijos už automobilį: suskaičiuota, kiek žmonių kreipėsi
DABAR RODOMA
Avarija sostinėje: po smūgio automobilis atsidūrė ant šaligatvio
DABAR RODOMA
„La maistas“ komanda ir visa TV3 televizija siunčia palaikymą Cololo šeimai
DABAR RODOMA
Anykščiai meta iššūkį visoms žaliaskarėms: bus metalinė ir ant vandens
DABAR RODOMA
Surengė perėjų reidą: rezultatai itin liūdni
DABAR RODOMA
Ornitologai įvertino Kauno priemones išvyti varnoms: padės tik trumpam
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų