Kalbėdami apie šiuolaikines gimdyves, ilgametę darbo patirtį turintys medikai išskiria ne tik vyresnį nėščiųjų amžių, bet ir dar vieną madą – savo noru pageidaujamas Cezario pjūvio operacijas. Visgi gydytojai nevynioja žodžių į vatą ir rėžia tiesiai šviesiai: nesant indikacijų atliekamas Cezario pjūvis – visiškas blogis.

operacinė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

operacinė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Nėščiųjų sveikatingumo mokyklos vadovo, gydytojo ginekologo Romualdo Šemetos teigimu, dabar realiai Cezario pjūvio operacija vykdoma vos ne pagal užsakymą. 

„Net madinga tam tikrą datą pasirinkti. Tačiau nenormalu, kai gimdo sveikos, jaunos moterys ir kas ketvirta penkta renkasi Cezario pjūvį“, – kalbėjo medikas.

Jo teigimu, dėl tokių moters norų, tačiau nesant objektyvių priežasčių, gydytojams net tenka falsifikuoti ligos istoriją.

„Cezario pjūvis atliekamas ne pagal įgeidžius. Jau nekalbu apie tai, kad ši operacija vaikui visai nenaudinga. Tai nėra toks nekaltas dalykas. Atrodo, trunka 30–40 minučių ir viskas, tačiau tai vaikui gali sukelti tiek psichologinių, tiek fizinių problemų“, – dėstė medikas.

REKLAMA

Nėštumas

Nėštumas

Pašnekovui antrino ir Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Jolanta Nadišauskienė, akcentuodama, kad tik dėl moters noro atliekama Cezario pjūvio operacija yra visiškai nepateisinama.

„Manyčiau, kad pagal datą specialiai planuoti tokią operaciją – labai vartotojiškos visuomenės išraiška. Kada gimti, renkasi pats vaikas, o ne nusprendžia mama, tam pasiruošia visas organizmas, hormoninė sistema ir tai ateina iš vaisiaus brandos. Visa tai – labai subtilūs dalykai. 

O Cezario pjūvio operacija yra atliekama gelbstint vaisiaus arba moters gyvybę, tam turi būti numatytos labai aiškios indikacijos – sudėtinga moters liga ar vaisiaus būklė“, – pabrėžė ji.

Skaudžios pasekmės, ne tik mamai, bet ir kūdikiui

Medikė priminė, kad nereiktų pamiršti ir kokias rizikas turi ši operacija.

„Jau nekalbu apie artimąsias komplikacijas – kraujavimą, infekcijas, tačiau Cezario pjūvio operacijos pažeidžia gimdos vientisumą. Ir ką jau dabar matome padaugėjus Cezario pjūvio operacijų skaičiui – vėliau kitų nėštumų metu neteisingai prisitvirtina placenta, ji perauga per gimdos sienelę ir tai yra didžiulė rizika mamos sveikatai ir gyvybei. Taigi pasitaiko nemažai tokių atvejų, kada gimdymo metu turime pasitelkti ir kitus specialistus – intervencinius radiologus, transfuziologus, nes tai susiję su didžiuliu kraujo netekimu. Kartais gelbstint jaunos moters gyvybę tenka pašalinti ir gimdą“, – atkreipė dėmesį R. Nadišauskienė.

Negana to, pridūrė ji, vis daugėja mokslinės informacijos, kad Cezario pjūvis turi nemažas pasekmės ir vaisiaus sveikatai. 

REKLAMA

Nėščioji ligoninėje

Nėščioji ligoninėje

„Labai svarbu tai, kad gimdamas natūraliais takais vaisius patiria tam tikrą reikalingą streso lygį, kuris padeda jam gyvenimo pradžioje. Antra, tokiu būdu jis gauna mikroorganizmus, kurie yra nepaprastai svarbūs ir saugo jį nuo patologinių, nebūdingų išorinių mikroorganizmų. Taip pradeda funkcionuoti jo imuninė sistema. Taip pat pateikiama vis daugiau informacijos, kad Cezario pjūvio operacijos metu gimę vaikai turi didesnę nutukimo, alerginių ir kitų lėtinių ligų riziką“, – vardijo akušerė ginekologė.

Anot Vilniaus gimdymo namų vadovės prof. Kornelijos Mačiulienės, moterys dažnai nesupranta, kad Cezario pjūvio operacija gali turėtų daug skaudesnių pasekmių nei gimdymo komplikacijos.

„Ne visos Cezario pjūvio operacijos baigiasi taip laimingai, kaip kartais atrodo. Jeigu po Cezario pjūvio būna komplikacijos, jos yra žymiai skausmingesnės, liekamosios pasekmės moters kūnui yra žymiai sunkesnės. Moteris kitą kartą tiesiog sako: „noriu išsioperuoti“. Tokie pasakymai daug pasako bendrai apie moters suvokimą ir išsilavinimą“, – kalbėjo ji.

Baimę gimdo psichologinės bėdos

R. Nadišauskienės pastebėjimu, didžioji dalis moterų, kurios nori atlikti Cezario pjūvį ir dėl to net „susitaria“ su gydytoju (jei ne su vienu, tai suranda kitą), turi didžiulių psichologinių problemų.

„Dažniausiai tai – moterys, patyrusios didžiulį smurtą. Jį paprastai sunku ir įvardyti be išsamesnio pokalbio ar tyrimo. Yra moterų, kurios patologiškai bijo skausmo dėl dar paauglystėje patirtos seksualinės prievartos. Tokioms moterims reikia rimtos psichologinės pagalbos“, – pabrėžė pašnekovė. 

REKLAMA

K. Mačiulienė patvirtino, kad gimdymo baimė irgi gali būti indikacija Cezario pjūviui. 

„Tačiau tokiu atveju turi būti atitinkama psichiatro arba psichologo išvada su tam tikru ligos kodu“, – sakė Vilniaus gimdymo namų direktorė ir pridūrė, kad įstaigoje su tokiais atvejais susidurti neteko.

Pašnekovė kartu atkreipė dėmesį, kad visose didelėse ligoninėse prieš atliekant šią operaciją yra privalomas konsiliumas. 

„Tai aptaria trys gydytojai. Tam ir įvesta konsiliumas, kad būtų atsakomybė. Jei įstaigoje atliekama iki 20 proc. Cezario pjūvių, tai yra normalus skaičius“, – sakė K. Mačiulienė. 

Stebina operacijų skaičiai privačiose klinikose

Tačiau medikė neslėpė, yra stebima pasaulinė tendencija, kada privačiose ligoninėse atliekama labai daug Cezario pjūvių. 

„Jei kalbėtume apie Europą, ypač reiktų išskirti Italiją, kur privačiame sektoriuje atliekama apie 40–45 proc. Cezario pjūvio operacijų. Nors Brazilijoje nėra tiek daug privačių įstaigų, ten tokių operacijų skaičius siekia net 70 proc.“, – sakė ji.

R. Nadišauskienė pabrėžė, kad didelis Cezario pjūvio operacijų skaičius rodo žemą paslaugų kokybę.

„Mes, kaip profesinė bendruomenė, esame atsakingi už gydomų moterų sveikatą ir gerą gydymo kokybę, todėl esame į savo darbo veiklos reguliavimą įtraukę ir kokybės rodiklius, tarp kurių ir yra Cezario pjūvių skaičius. 

Nėštumas

Nėštumas

Be abejo, jis skirsis kokioje pvz. Ukmergės ligoninėje ar Krikščioniškuose gimdymo namuose, kur dažniausiai gimdoma natūraliai moterys su maža rizika, ir didžiosiose šalies klinikose, kur atvyksta sudėtingiausi atvejai. Dabar yra nubrėžta 25 proc. riba perinatologijos centrų ligoninėms, tuo tarpu ligoninėms, kuriose daugiausia gimdo moterys su maža nėštumo ir gimdymo rizika – 15 proc. riba. Šį kokybinį rodiklį stebime ir stengiamės, kad ji dar mažėtų visose gimdymo pagalbą teikiančios gydymo įstaigose“, – kalbėjo profesorė.

REKLAMA

Tuo metu vienintelėje privačioje šalies įstaigoje „Baltijos Amerikos klinika“, kur atliekami Cezario pjūviai, per pirmąjį šių metų pusmetį tokių operacijų skaičius beveik siekė 55 proc.

„Tai yra gėdingai didelis skaičius ir rodo, kad yra teikiama nekokybiška paslauga. Situacija maždaug tokia: turiu pinigų, tai ir susimoku. Gaila, nes tos moterys nežino, ką daro. Jeigu įvyktų kokios anksčiau minėtos komplikacijos, jos gydomos bus tikrai ne toje pačioje įstaigoje, o didžiųjų ligoninių perinataliniuose centruose“, – pastebėjo ji.  

Aiste
2019-11-06 07:05:53
Gimdydama naturaliai turejau tiek pati komplikaciju tiek vaikas,niekam nelinkeciau to ka patyriau.jeigu butu buves cezaris vaikas nebutu buves reanimacijoj, ir nebutu reikeja tirti ar nezuve smegenys.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
M 2019-11-09 19:41:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Moterys kurios skaitot straipsnį, tai kalbama ne apie extra cezarius ar apie tuos kuriuos planuoja daktarai del tam tikru indikaciju. Straipsnis skirtas toms kurios gali pilnai gimdyti pacios bet bijo nors skausmo to dar net nejuto. Pagimdziau pati be epidiuro skausmai rimti prasidejo prie 8cm pagimdziau gan greit skausmas greit praejo nebuvo taip baisu, BET kirpo o visas sekantis gyjimas negalejimas sedeti ir diskomfortas skausmas buvo baisiau nei gimdymas, tai cezario noreciau tik del to kad tas skausmas po yra tragedija. Moterys kartais per stipriai bijo to gimdymo “egzorcizmo”    ATSAKYTI
2x cezariukų mama 2019-11-06 09:40:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nepažįstu nei vieno natūraliai gimusio vaiko, kurie turėtų bent panašų imunitetą, nei mano 2 cezariukai, kurie sugeba išėję į darželį nepilnų 2 metų per metus nei karto nesusigti, o ir vyresni per metus sirgdavo max 1-2 kartus po kelias dienas.   ATSAKYTI
Imunitetas 2019-11-09 19:34:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Imunitetas pagal ideja yra paveldimas, gimdymas kad ir koks visai ne prie ko   
Aiste 2019-11-06 07:05:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gimdydama naturaliai turejau tiek pati komplikaciju tiek vaikas,niekam nelinkeciau to ka patyriau.jeigu butu buves cezaris vaikas nebutu buves reanimacijoj, ir nebutu reikeja tirti ar nezuve smegenys.   ATSAKYTI
Kloe 2019-11-04 21:17:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Daro ir daro jau seniai...nebutinai privaciose med.centruose...nzn. ar toks likimas, bet po 18 val. saramiu visgi buvo darytas cezaris...na o kitus du jau nesvarste - amzius (31, 32 ir 35m.) vienas po kito sekantys nestumai...tiesa pasakius cezaris baisiausia ka isgyvenau gyvenime...epitura manes nenugalejo, viska jauciau (gal doze maza, gal jautri ar pan), tai mane pribaige su narkoze...vienu zo rojaus tikrai nepajutau   ATSAKYTI
Saulė 2019-11-05 22:28:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pažįstamas jausmas - epidūra ir man nesuveikė, gavau narkozės. O gimdyti antrą vaiką ryžausi tik su sąlyga kad tai bus CPO, nes pirmas natūralus gimdymas baigėsi cerebriniu paralyžium ( vaisius buvo didelis, betgi daktarai nusprendė!!! kad pati pagimdysiu).  
Dar vienas cp į Jūsų statistikas... 2019-11-04 10:19:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vaisius blogai prisitvirtinęs. Gydytojai sako, kad negimdysiu pati, būtina atlikti operaciją. Ir apie ją kitaip kalbėjo... O tiek nedaug laiko liko. Dėl visų tų hormonų, be normalaus poilsio (sunku su dideliu pilvu miegoti) ir taip susierzinu dėl smulkmenų, o čia dabar jau nebežinau net kuo tikėti. Ir vieni ir kiti gydytojai, bet skirtingai kalba... SUSITARKIT ką meluoti nėščiosioms...   ATSAKYTI
Skaitytoja 2019-11-04 12:49:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gerbiamoji, Jūsų situacija, o konkrečiai placentos “blogas” prisitvirtinimas, yra kitokia negu mažą riziką turinčių nėščiųjų, kurioms ir rekomenduojama gimdyti natūraliai. Jūsų atveju apie CPO operacija buvo kalbama teigiamai, kadangi ji sumažintų riziką natūralaus gimdymo metu patirti baisias komplikacijas (pvz. placentos atšoka). Žinoma, nesu susipažinusi su Jūsų atveju asmeniškai, tačiau mūsų šalies gydytojai niekada veltui nesiūlo operacijos, tik esant neįprastai situacijai, tokiai, kaip Jūsų. Gimdyti natūraliais takai VISADA žymiai geriau moters bei vaisiaus sveikatai, jeigu tik tam netrukdo ligos, kraujavimai, blogėjanti vaisiaus būklė, ar kitokie patologiniai atvejai, kurie natūralaus gimdyti metu gali dar pasunkėti ir išeitis būtų daug baisesnė...
Straipsnyje gydytojai ir kalba apie tai, kad visais mažos rizikos nėštumo atvejais, kai mažesnė tikimybė situacijai pablogėti, visada natūralus gimdymas yra geresnis negu CPO.  
I 2019-11-03 22:34:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nusikalbejimas (isskyrus tai, kad kitu nestumu metu gali kilti bedu), taip ir sakykit, kad gaunat velniu nuo valdzios uz kiekviena pjuvi (ta tikrai zinau). Pati esu operuota pries 5 m (ne savo sprendimu), vis ieskau, kas negerai mano absoliuciai sveikai, protingai dukrai (Jei buciau gimdziusi pati, dabar turetu, geriausiu atveju, koki cerebrini). Pati po cezario kita diena vaiksciojau ir man buvo gerokai sunkiau iskest danties rovima, nei pooperacini laikotarpi po cezario, pilvas lygus, kaip iki nestumo, randas neiziurimas is esmes. Daugiau vaiku neplanuoju, bet naturalaus gimdymo nebesirinkciau.   ATSAKYTI
Verta pamąstyti 2019-11-03 21:41:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Moterys dar nepamąsto apie sąąugas, kurios gali sukelti labai ,,linksmas" pasekmes   ATSAKYTI
Sukele tikrai ir nelinksma 2019-11-08 22:19:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet deje du cezarius dare del dvieju rimtu indikaciju.   
ogo 2019-11-03 14:27:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kaip cia yra, gydytojai falsifikuoja ligos istorija, o tai cia tipo legalu, ar ne uz aciu?:))   ATSAKYTI
Laime 2019-11-03 13:56:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Na bet ir straipsnis ... nieko naujo ir nieko gero....   ATSAKYTI

Top Video

Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
„X faktoriaus“ dalyvės istorija: juodžiausios mintys ir netikėtai užklupusi sėkmė
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
REKLAMA
Asociatyvi (nuotr. Arnas Strumila/Fotodiena.lt)
Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) po dviejų savaičių skelbs dviejų valandų streiką. Apie tai po valdančiųjų valstiečių frakcijos posėdžio BNS ...
Seimas (nuotr. Fotodiena.lt)
Vyriausybė trečiadienį pritarė prezidento inicijuotų mokestinių pakeitimų tikslui gerinti pensininkų finansinę padėtį, tačiau rekomendavo Seimui atsižvelgti į visas su ...
Eitynės prieš klimato kaitą (nuotr. stop kadras)
Naujausi duomenys parodė, kad besitęsianti klimato krizė, iš visų Europos šalių, labiausiai paveikė Lietuvą – per kelis dešimtmečius aplinką teršianti veikla ryškiai ...
Saulius Skvernelis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Žemdirbiams piktinantis dėl valdžios planuojamo mokesčių didinimo ir pradėjus protesto akciją, premjeras Saulius Skvernelis sako, kad ūkininkai yra girdimi, o Vyriausybė priima ...
Darius Mockus ir Romanas Raulynaitis (Justinas Auškelis/Fotodiena)
Trečiadieninis „MG Baltic“ bylos nagrinėjimo posėdis Vilniaus apygardos teisme šį kartą kaip niekada gausus įvykių. Pagaliau, tiesa trumpam, prie liudytojų pakylos stojo ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų