Prieš daugiau nei dešimtmetį Lietuvą sudrebino dar neregėtas pedofilijos skandalas, nusinešęs ne vieno žmogaus gyvybę. Jo epicentre atsidūrė teisėja ir būsima šalies parlamento narė Neringa Venckienė, stojusi ginti savo mažametės dukterėčios Deimantės. Sulaukusi grasinimų, N. Venckienė 2013 metais nusprendė išvykti į Jungtines Amerikos Valstijas ir čia pasiprašė politinio prieglobsčio. Portalas tv3.lt perpublikuoja išskirtinį N. Venckienės interviu. 

Neringa Venckienė (nuotr. Fotodiena.lt)

Neringa Venckienė (nuotr. Fotodiena.lt)

Po penkerių metų nežinios Lietuvą pasiekė informacija, kad buvusi teisėja sulaikyta Čikagoje ir kad pradedama jos ekstradicijos procedūra. Nors N. Venckienė kreipėsi dėl politinio prieglobsčio vos tik atvykusi ir byla turėjo būti nagrinėjama šių metų liepos mėnesį, jos prieglobsčio svarstymas buvo netikėtai nukeltas į 2022 metus. Tuo pačiu metu Lietuvos ekstradicijos prašymas dėl buvusios teisėjos ir šalies parlamento narės buvo patvirtintas JAV vyriausybės, tad tikėtina, kad N. Venckienė artimiausiu metu bus grąžinta į Lietuvą. 

Buvusi teisėja ir parlamento narė Neringa Venckienė sutiko duoti išskirtinį interviu portalui abi.lt , Vytautui Matulevičiui po beveik penkerių metų tylos. 

REKLAMA

Kaip Jūs jaučiatės? Kokia pirma mintis atėjo į galvą, kai išgirdote, kad būsite grąžinta į Lietuvą?

Būdama teisininkė, žinojau, kad yra labai mažai šansų dėl ekstradicijos bylos nagrinėjimo JAV Auksčiausiajame Teisme, į kurį kreipėmės. Bylų atranka - kaip ir Lietuvoje. Tik JAV atrenka vienas teisėjas, o Lietuvoje - trijų teisėjų kolegija. 

Esu visiškai sveika ir tvirta. Esu pasiruošusi grįžti į Lietuvą. Man tik labai gaila mano sūnaus ir mano tėvų, kurie dėl mano suėmimo patiria skausmą.

Ar nesijaučiate nusivylusi šalimi, kurioje tikėjotės susirasti užuovėją nuo persekiojimo? Juk Jungtinės Valstijos – kone teisinės valstybės etalonas pasaulio akyse, jos yra suteikusios politinį prieglobstį daugybei nepagrįstai persekiojamų žmonių, o Jus nusprendė atiduoti į rankas tų, nuo kurių bėgote. Kuo Jūs paaiškintumėt tai?

Žinoma, kad esu šiek tiek nusivylusi. Tikėjausi, kad bus žmonių JAV Vyriausybėje ir teismuose, kurie supras, kas vyko Lietuvoje. JAV pasirinkau kaip teisingumo ir demokratijos šalį. Bet, jau gyvendama JAV, aš mačiau, kad ši šalis nėra ideali, kad taip pat turi daug daug problemų.

Iš tiesų JAV yra suteikusios politinį prieglobstį daugybei nepagrįstai persekiojamų žmonių, bet lygiai taip pat - apgyvendinusios ir daugybę tokių asmenų, kurie atsivežė milijonus, sukauptus iš korupcinės ir kitos neteisėtos veiklos.

Lietuva pasinaudojo ekstradicijos sutarties su JAV spragomis, dėl kurių aš neturėjau teisės pateikti įrodymų, o Lietuvos Vyriausybė – galėjo. Todėl jos pateikti melagingi faktai be tai patvirtinančio vaizdo įrašo buvo vertinami kaip tikimybė, kad aš galimai padariau nusikaltimus.

REKLAMA

Be to, JAV teismai pagal ekstradicijos sutartį neturi teisės spręsti dėl politinio persekiojimo. Tai gali padaryti tik vykdomoji institucija - Valstybės departamentas.

O Jums kaip teisininkei nekeista, kad Jūsų ekstradicija pradedama vykdyti, net neišnagrinėjus Jūsų prašymo dėl politinio prieglobsčio suteikimo? Iš pradžių dėl nežinomų priežasčių nagrinėjimas nukeliamas net į 2022 metus, o po to paaiškėja, kad jo apskritai nebus, nes Jūs jau išduodama Lietuvai. Kaip tai suprasti? Ir ar tai nėra Jūsų teisių ir JAV įstatymų pažeidimas – palikti Jūsų prašymą net nesvarstytą?

Aš tikėjausi, kad bus nagrinėjama politinio prieglobsčio byla. Iš tiesų keista, kad nelaukiama rezultatų joje ir kad prieglobsčio bylos nagrinėjimas atidėtas nepaaiškinus priežasčių. Priešingai nei ekstradicijos byloje, į politinio prieglobsčio bylą galima pateikti įrodymus. Žinoma, mane išsiuntus iš JAV, prieglobsčio bylos nagrinėjimas tampa beprasmis.

O gal Jūs tapote politinės konjunktūros auka? Juk jeigu Jums būtų suteiktas politinis prieglobstis, tai būtų kaip spjūvis į veidą artimai sąjungininkei. Nes toks sprendimas būtų tolygus pripažinimui, kad Lietuva neatitinka teisinės valstybės kriterijų.

Tikriausiai tai yra politiniai susitarimai. Visiems žinoma, kad JAV yra įrengusios karines bazes Lietuvoje.

Tačiau tai, kad aš esu išduota, nepadaro Lietuvos teisine valstybe. Kiekvienais metais JAV rengia ataskaitas apie užsienio šalis. Iš ataskaitų aišku, kad Jungtinėms Valstijoms žinoma apie korupciją Lietuvoje, apie nepasitikėjimą teismais.

REKLAMA

Mano atveju iš visos Lietuvos prokurorų kūrybos liko tik keturi kaltinimai. Tik keturi iš 39! Ir visi jie susiję su 2012 metų gegužės 17 diena, kai buvo pagrobta Deimantė. Manau, tai daug ką pasako.

O kaip Jūs manote, ar prie Jūsų nesėkmės galėjo kaip nors prisidėti prezidentas Valdas Adamkus? Na, kaip turintis aukšto lygio ryšių Jungtinėse Valstijose, ir pan.? Nes, kiek prisimenu, jis nebuvo didelis Jūsų mylėtojas?

Gerai atsimenu, kaip buvęs prezidentas Valdas Adamkus viešai pareiškė, kad reikia viską užbaigti pedofilijos byloje. Seksualiai išnaudotas vaikas jam nerūpėjo.

Nežinau apie jo įtaką JAV, bet keista, kad dabartinis prezidentas G. Nausėda konsultuojasi su juo. Adamkaus prezidentavimo laikai nieko gero Lietuvai neatnešė.

O kiti politikai? Ir ar galėjo prisidėti taip vadinamo „valstybininkų“ klano atstovai, kurie greta V. Adamkaus yra siejami su slaptu CŽV kalėjimu Lietuvoje? Čia negalėjo būti koks nors ryšys pagal principą „paslauga už paslaugą“?

Įtaką bandė daryti buvęs ambasadorius JAV Ž. Pavilionis. Šioje šalyje taip pat turi ryšių D. Grybauskaitė. O kas tiksliai prisidėjo, aš nežinau.

Dabartinėje geopolitinėje situacijoje, esant stipriai Rusijai, Kinijai, amerikiečiams yra labai reikalinga mažų, tegul ir korumpuotų bei pažeidžiančių žmogaus teises valstybių pagalba. Kas Jungtinėms Valstijoms yra Lietuva? Tik Rusijos kaimynė.

Tokiu rakursu turbūt reikėtų žvelgti ir į slapto CŽV kalėjimo atvejį, pripažintą Europos Žmogaus Teisių Teismo, bet ne Lietuvos vyriausybės. Tai yra gėda, kad mes dalyvaujame panašiuose sumanymuose užsienio šalių prašymu.

REKLAMA

O kas link „valstybininkų“ klano vaidmens, tai siūlau nepamiršti, ką apie tai kalbėjo saugumo pulkininkas V. Pociūnas. Prisimenate žodžius, kad juos visus vienija „žydrumas“? O kas yra „žydrumas“ - netradicinė seksualinė orientacija ar pedofilija?

D. Kuolys kažkada irgi kalbėjo apie „valstybę valstybėje“, apie jos narius, švenčiančius, nakvojančius vaikų globos namuose.

Dabar sugrįžkim į Lietuvą. Ne tiesiogine prasme – mintimis. Ko Jūs tikitės iš šio savo gyvenimo etapo? Pradedant ta akimirka, kai būsite išlaipinta iš lėktuvo Vilniaus aerouoste?

Pirmiausia tikiuosi pamatyti žurnalistus.

Po to tikiuosi, kad man bus leis susipažinti su atliktu ikiteisminiu tyrimu. Buvęs Generalinis prokuroras D. Valys skelbė, kad turi įrašą, kuriame aš spardau Stankūnaitę, tai noriu tai pamatyti. Prokuratūra į JAV pranešė, kad aš barikadavau namą, rakinau duris, todėl taip pat noriu pamatyti tą įrašą. Ir apskritai noriu susipažinti su visu vaizdo įrašu, kuris nebuvo pateiktas nei Seimui, nei JAV pareigūnams.

Taip pat noriu kuo greičiau pamatyti savo tėvus, kurių dėl jiems iškeltų baudžiamųjų bylų negalėjau sutikti 6 metus.

Ar jausitės saugi ir nebijosite dėl savo gyvybės? Jūsų tėvai rašė laišką prezidentui G. Nausėdai, prašė garantuoti, kad su Jumis nebūtų susidorota, bet gautame atsakyme apie tai – nė žodžio. Lyg tai būtų tokia nereikšminga smulkmena, apie kurią net neverta šnekėti.

Žinoma, kad Lietuvoje nėra saugu. Tik viešumas gali užtikrinti mano saugumą. Galbūt prieš prezidento rinkimus mano tėvų prašymas butų patekęs į priešrinkiminius pažadus.

Visą straipsnį galite skaityti abi.lt arba paspaudę ant logotipo žemiau.

Nuomone
2019-10-09 10:12:55
Stiprybes Neringai! Dar karta supranti kad zmogus esi niekas
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Neringa 2019-11-09 22:16:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šaunuolis amžinąjį atilsį Kedys, aš tą patį daryčiau dėl savo vsiku. Kankinciau dar prieš mirtį.    ATSAKYTI
gvido 2019-10-16 08:37:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
adpildas kaleI bus saldus kiek pikto pridarė krušti visa gyvenima ja maža .
   ATSAKYTI
Kobo abe 2019-10-14 22:31:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Neringa bus laisva, o žydrukai išaiškės visi lig vieno, kelis jau žinom- įrodys ir parodys laikas.   ATSAKYTI
Tonis 2019-10-12 08:25:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Susiktas propogandistu mėšlas.......
Tokius straipsnius realiai neskaityti ir nesidalinti o iškart šalinti iš interneto.
   ATSAKYTI
Tikėkis 2019-10-12 01:22:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jeigu"teisingumas"atsuko savo grožį kai TIESA niekam nebebuvo aktuali ir niekam nebegalėjo pakenkti,tai dabar,kai šitiek gudručių sumerkė pirštus iki ausų į šį m...reikalą, tai teisingumo tikėtis tikrai nėra prasmės.
,,


   ATSAKYTI
Vaidas 2019-10-11 16:44:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-45
Supuk kalėjime kalė   ATSAKYTI
zita 2019-10-12 01:13:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Neringa musu Žana d'Ark ...betgi matau pats jau pūni... nuo galvos.
  
Valdas 2019-10-15 11:46:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Zasinas  
Neringa 2019-11-09 22:35:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikriausiai pedofilas raso  
Alisa 2019-10-11 12:21:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-18
Gėda už Matulevičių - ar idiotas, ar suinteresuotas?   ATSAKYTI
marija 2019-10-11 04:57:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-28
is Matulevicia us tikejausi daugiau,bet kai pagalvoji- abu to paties lizdo pauksciai, dar Gyli prideti….visi jiems kalti - tik ne pati, gaila sunaus- ko issitempei, gaila tevu , - ko islekei….kaip teiseja irgi ponia nebuvo sventa…,, nieks kits cia nekalts- merguzele,tu pati,,   ATSAKYTI
Valdas 2019-10-15 12:00:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Alisa, Mariją ir panašios mąstysenos ( siauro akiračio. ) grupelė nieko daugiau aplink savo užpakalio nematanciu zmogeliu gali taip kalbėti. Jeigu nieko neismanote teisėsaugoje , žmogaus psichologijoje, tai gal iš viso nesikiskit.  
Peckea 2019-10-10 19:49:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-22
sėkmės Neringai ir jos tėveliai   ATSAKYTI
Pecke 2019-10-10 19:46:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
kampas žudymai jeigu nėra čia tiesos   ATSAKYTI
Angele 2019-10-10 19:15:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-27
Nejaugi dar yra zmoniu kurie tiki kad mergaite nebuvo uso tvirkinta Tai kam tiek zmoniu nuzudyti Jei kas mate koki fakta apie aukas ir paskelbe buvo nuzudyti Rase apie tai ir spauda   ATSAKYTI
Stanislovas 2019-10-10 16:47:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-49
Kinkos dreba, nes reikės atsakytil   ATSAKYTI
Dar tikinti 2019-10-10 16:32:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-26
Atidavė "demokratiškoji" Amerika Neringą sudraskyti mūsų korupcinei teisėsaugai. Paligonus užveisti Rusijos pašonėje naudingiau.
Nejaugi nieko nebegalima pagelbėti teisėjai, kuri paaukojo viską už garbę? Ji - tikroji šalies vadovė ir lyderė. Nausėda daug žadėjęs pasiraukė į krūmus. Dar tikėjome, bet miglos pūtimas pasidarė akivaizdus. Prisidirbę pedofilai ir šalies teisėsauga turės kapituliuoti. Juk dievas yra . Ir jis netarnauja prakeiktiems pedofilams   ATSAKYTI
skeptikas 2019-10-11 10:19:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Reikejo prasyt politinio prieglopscio pas Putina.Tas butu su dziaugsmu suteikes  
Leonora 2019-10-10 13:10:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-65
Tegul patupi kiek žmonių nekaltų patupde   ATSAKYTI
Audrius 2019-10-10 18:40:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kiek?  
Ragana 2019-10-11 14:40:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Gal tarp jų ir tamstos artimieji?  
Oi 2019-10-10 11:37:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-50
Kokia svarbi jaučiasi net tarptautiniu lygiu, reikia vieną kartą atsakyt už sugria
utus žmonių gyvenimus ponia   ATSAKYTI
Regina 2019-10-10 13:20:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Kaip matau esmės nematote,lietuvoje,daug beraščių  
Ramune 2019-10-10 19:56:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Atsakyti,kad gynė mažą mergaitę?  
Tiesa 2019-10-10 22:23:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Oi, turite vaiku?  
Petras 2019-10-10 10:56:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-66
Panevezio kalejimas laukia tavęs Neringute senai   ATSAKYTI
Panevezietis 2019-10-10 17:43:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
O tu ka?
Kalejime dirbi,kad Neringos pasiilgai?
Mazai kurios sedi?  
Vladas 2019-10-11 13:13:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Petrai , o kaip Tave įtraukė į tą liūną?  
Valdas 2019-10-15 13:31:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tu tikriausiai šventas Petras , kad toks bukas.  
Blaivus 2019-10-10 10:36:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-28
Vien paziurejus i stankunaites veideli matosi kad visko maciusi.kauno mariu viesbucio sienos daug apie ja papasakotu.mamyte mat rupestinga ....nebejuokinkit   ATSAKYTI
Arunas 2019-10-10 10:06:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Baisu kada iskrypeliai daro ka nori o zmones kencia dar karta yrodoma kad pas mus viskas korumpuota   ATSAKYTI
Ilona 2019-10-10 09:24:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Teisybės turi triumfuoti   ATSAKYTI
Pilietė 2019-10-10 09:00:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Tiesa visada nugali.Reikia elgtis kaip numato įstatym
ai.Nereikia imtis saviveiklos ir juodinti kitų pareiginų ar net baisiai elgtis jų atžvilgių.Lietuviai buvo sukiršinti,pasėkmė vaiko atžvilgiu baisi.Nesuprantamas veiksmas,laukiame teisingos pa aigos.   ATSAKYTI
Arunas 2019-10-10 10:06:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Nereikia ginti pedofilu  
Valius 2019-10-10 20:05:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Teisingos pabaigos nebus nes cia Lietuva
  

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Joniškio rajone dar 8 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, savo „Facebook„ paskyroje tai parašė rajono meras Vitalijus Gailius.  „Blogos naujienos ateina ir ne darbo ...
„Intersurgical“ medikams pagamins 1 mln. respiratorių (SAM nuotr.)
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga papildė sprendimą, kuriuo ribojamas apsaugos priemonių ir dezinfekcinio skysčio pardavimas per karantiną. Sekmadienį pasirašytame ...
Darbas (Fotobankas)
Vilniaus miesto savivaldybė, bendradarbiaudama su Lietuvos architektų sąjunga, pranešė paskelbusi tarptautinį vienos pagrindinių senamiesčio gatvių – Vokiečių gatvės – ...
Ispaniškasis gripas  (nuotr. Wikipedia)
Koronavisuso pandemijai siaučiant pasaulyje, istorikai ir medikai prisimena „ispaniškąjį gripą“, kiek daugiau nei prieš šimtą metų išguldžiusį dešimtis milijonų karo nualintų ...
Ligoninė (nuotr. stop kadras)
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje koronaviruso infekcija nustatyta klinikinės ir diagnostinės laboratorijos darbuotojai, patvirtino ligoninės direktorius Jonas Sąlyga. Tai jau ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų