Latvija Lietuvai parduoda elektrą, gaminamą iš pigių lietuviškų dujų. Kol Lietuvos elektrinės stovi išjungtos, Latvija į Lietuvą per bendrą rinką tiekia elektrą gaminamą iš dujų, įsigytų iš Lietuvos suskystintų gamtinių dujų terminalo, užkurio išlaikymą susimoka visi lietuviai. Tokia logika užkliuvo Seimo nariams. Parlamentarai bando aiškintis, kodėl Lietuva, esant žemoms dujų ir aukštoms elektros kainoms, pati nepasigamina elektros. Tiesa, energetikos specialistai aiškina, kad dėl susiradusios situacijos kalta pati valdžia. Esą pagal Lietuvoje egzistuojantį reguliavimą, vietinėms elektrinėms tiesiog neapsimoka gaminti elektros iš dujų.

2012 metų spalio mėnesį premjero kadenciją baigiantis konservatorius Andrius Kubilius atidarė 9-ąjį Elektrėnų jėgainės bloką. Jis prieš 7-erius metus kainavo daugiau nei milijardą litų. Tada buvo tikimąsi, kad naujasis dujinis blokas sumažins elektros gamybos savikainą.

Tiesa, tada ir šiandien blokui keliami tikslai pasikeitė. Dabar devintasis, moderniausias Lietuvos blokas iš dujų elektros negamina. Jis stovi budėjimo rėžime, atlieka rezervo funkciją, kuri reikalinga tuo atveju, jei rinkoje pritrūksta elektros energijos. Tuo metu Latvija perka dujas iš Lietuvos suskystintų gamtinių dujų terminalo, jas naudoja elektros gamybai ir tiekia ją į bendrą rinką, kur elektrą perka ir Lietuva.

REKLAMA

Seimo nariai nesupranta, kodėl Latvijai gaminti elektrą iš mūsų terminalo dujų apsimoka, o Lietuva moderniausią bloką laiko tik rezervo rėžime. Politikai priduria, kad SGD terminalą Lietuva subsidijuoja, tam išleidžia nuo 80 iki 90 milijonų eurų per merus.

„Kalbame apie suskystintų dujų terminalą. Matome, kad mūsų kaimynai per subsidijas neprisideda prie terminalo išlaikymo, bet perka pigias dujas, kurios dabar labai pigios yra pasaulinėse rinkose. Iš dujų gamina elektrą, matyt, prie Rygos ir tą pridėtinį produktą mums parduoda, nors mes turime patį moderniausią elektros gaminimo agregatą iš dujų“, – sako Seimo narys Virgilijus Poderys. 

Parlamentarai pasikvietė buvusios „Lietuvos energijos“, dabar persivadinusios „Ignitis grupe“ atstovus į Seimą, kad šie paaiškintų, kodėl 9-asis blokas negamina elektros energijos iš terminalo dujų. Anot energetikos įmonių grupės atstovų, kol jėgainė veikia rezervo rėžimu, ji gaminti elektros negali.

„Mūsų galimybės techninės buvo ribotos, kiek mes galėjom pateikti megavatų į rinką. Suteikėme kitą paslaugą, kuri reikalinga perdavimo sistemos operatoriui, ir šią paslaugą teikėme pagal aukcioną, kurį laimėjome dar praėjusiais metais“, – sako „Ignitis grupės“ valdybos narys Dominykas Tučkus.

Seimo nariai klausė grupės atstovų, kodėl rezervo funkciją atlieka pats moderniausias dujinis blokas, galintis gaminti pigiausią elektrą Lietuvoje. Anot „Ignitis“ atstovų, toks sprendimas priimtas siekiant mažinti išlaidas. Mat gaminti elektrą iš dujų apsimoka tik tada, kai rinkoje susidaro palankios sąlygos.

REKLAMA

„Paskutiniai pora mėnesių, kuo jie yra ypatingi, kad susiklostė iki šiol labai retai matyta situacija, kai gamtinių dujų kainos nukrenta iki istorinių žemumų, o elektros energijos kainos išsilaiko pakankamai aukštame lygyje didmeninėje rinkoje. Tai yra labai trumpas periodas metų eigoje“, – teigia D. Tučkus.

Dėl nepalankaus elektros ir dujų kainų santykio, „Ignitis“ grupė anksčiau negalėjo parduoti 9-o bloko elektros energijos, nes ji būtų per brangi, todėl buvo nuspręsta moderniausią bloką įdarbinti kitaip – atiduoti į rezervą. Tiek Seimo nariai, tiek Energetikos ministerija norėtų, kad esant palankioms sąlygoms 9-as blokas nebūtų įtrauktas į rezervą ir pardavinėtų elektrą.

„Mūsų noras yra, kad būtų išnaudojamos visos galimybės ir elektros energijos gamintojai Lietuvoje elektros energiją gamintų ypač kada yra susiklosčiusios tokios palankios aplinkybės“, – kalbėjo energetikos viceministras Egidijus Purlys.

Energetikos ekspertai aiškina, kad Latvija nuėjo kitu keliu nei Lietuva. Esą Latvijos valdžia papildomai subsidijuoja savo dujines jėgaines, kad šių nereiktų pervesti į rezervą ar uždaryti konservuojant. Dėl to nukritus dujų kainoms, latviai bet kada gali pradėti pelnytis iš elektros.

„Pas mus už rezervą gauna. Jie už tai, kad ten stovi, kad jie tokie yra, kad tokie galingumai yra, jie gauna pastovų mokestį. O kiek gamina, tai už tą uždirba. Jie gali nieko neveikdami šitaip išsilaikyti, o kai reikia, gamina elektrą“, – pasakoja energetikos konsultantas Vidmantas Jankauskas.

REKLAMA

Tuo metu Lietuvoje dujų jėgainės yra arba užkonservuotos, arba tarnauja kaip rezervas, todėl net esant palankioms sąlygoms elektros tiesiog nėra kam gaminti.

„Lietuva turbūt paskubėjo taip spręsdama drastiškai. Pereidama, ką rinka pasakys. Juk uždarė ir Vilniaus, ir Kauno elektrines, kurios ir šilumą ir elektrą tiekdavo. Ir Elektrėnai vos vos juda“, – pasakoja V. Jankauskas.

Energetikos ekspertai aiškina, kad Lietuva turėtų keisti rinkos reguliavimo taisykles. Pavyzdžiui, terminalą būtų galima subsidijuoti gyventojų lėšomis. Tada paprastiems gyventojams dujos brangtų, bet Lietuvos elektrinėms labiau apsimokėtų gaminti elektrą.

„Dujas turėtų apmokėti visi, kad į kiekvieną megavatvalandę dujų įeitų terminalo dedamoji. Jeigu visą šitą sudėlioti, dujos pabrangtų. Dujų tiek nenaudotų individualiose ūkiuose, bet užtat elektrinės galėtų dirbti ir uždirbti pinigus ir „Ignitis“ atveju mokėti dividendus valstybei“, – kalbėjo atsinaujinančių išteklių energetikos specialistas Martynas Nagevičius.

 Energetikos ministerija žada ruošti pasiūlymus, kurie pakeistų situaciją rinkoje, tačiau, kada atsiras sprendimai kol kas neaišku.

Petras
2019-10-03 10:28:02
Lietuvos energetikos ministerija nevaldo situacijos ir neaplaužo privatininkams ragų, kenčia Lietuvos elektros vartotojai. Va ką reiškia privatizuoti strateginius valstybės objektus ... Nevykdoma Lietuvos Nepriklausomybės aušroje priimta Sąjūdžio programa.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Auksinis kardas 2019-11-24 10:11:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip visada, liaudis viską apmokės, kad tik valdininkams būtų gerai   ATSAKYTI
vidmantas 2019-10-05 23:06:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ko mes norim? Gerkles vienas kitam griaužem kad uždaryti Ignalina. Dabar pirksim kuo brangiau.Mes juk marijos žemė   ATSAKYTI
Liustracija 2019-10-05 06:33:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokia energetikos veikla,nusikaltimas prieš valstybę ir jos piliečius.Panašu kad suderinta ne tik su godumu bet ir su kremlinais.   ATSAKYTI
Energetikas 2019-10-03 18:17:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nesamones. Ignitis grupe pastate biokuro katila Elektrenuose ir aukcione parduoda is biokuro pagaminta siluma uz 3,33 cnt/kWh. Tuo tarpu Panevezyje dujomis gaminama siluma aukcione pateikia pasiulyma su 2,32 cnt/kWh. is duju pagaminta. Tai tik noras lobti kitu saskaita ir nereaguoti i rinkos salygas   ATSAKYTI
Elikai 2019-10-03 20:10:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kas per nesąmonės? Kur čia Elektrėnuose biokuro katilas?  
rimas 2019-10-03 17:23:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
energetika visad buvo ir liko komunistu partijos pinigine irstva,naujiems persirengeliams tokia ir liko,sutve tarpsta!!!!!   ATSAKYTI
Viktor Gegevič 2019-10-03 16:24:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laba diena.
Čia yra ne kalamburas, o anarchiją. Kas ką nori ir kaip nori daro mūsų šalyje nesąmones. Turime tiek elektrinių, bet jos visos nedirba. Turime pigias dujas, bet jomis nesinaudojame.. Atrodo, kad mūsų energetikai ne mūsų piliečiais rūpinasi, bet žiūri savo pelno. Kažkokios nesamas laikas dabar gaminti patiems sau elektros energijos, geriau jau nupirkti pigiau, o parduoti brangiau. Dujos pigios, o elektra brangi. Kažkaip į mano galva netelpa toks jų pasakymas ir ne joks fizikos dėsnis tai nepaaiškina.
Tiksliau, čia patys godžiausi sukčiai čia dirba, o mums kabina riebius makaronus ant ausų, kad negirdėtume radijos balsų. Gali šnekėti ką nori ir kaip nori, bet faktas yra tai, kad geriau pačius lietuvius nuskausminti kaip įmanoma geriau ir daugiau vardan tos laisvos ir gerovės mūsų Lietuvos.
Viso geriausio.   ATSAKYTI
Verslinykas 2019-10-03 20:13:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Noriu pataisyt, kad kai pats nedirbi ir kitam neduodi, tai niekas pelno negauna. Iš to pelno negauna niekas. Čia yra tikras sovietinio valstiečio požiūris. Tokie mūsų ūkiški ūkininkai.   
Ir 2019-10-03 15:35:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kam vargt,kai galime ramiai per tarpininkus pirkt iš švedų,latvių,lenkų ir kitų?Tipo,kam savo galveles,kuriose nėra smegenėlių,grūst kokiais tai papildomais rūpeščiais,kai galima tusintis naktinbariuose?   ATSAKYTI
Vardas 2019-10-03 13:15:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kolkas matome, kaip Lietuvos žmonės tarnauja, bei moka už energetikų ir seimūnų verslus Lietuvos vardu.   ATSAKYTI
rimas 2019-10-03 17:27:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
vagiu klanas,pasivadine ,,verslu"  
ar 2019-10-03 12:09:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai ne"DURNIŲ LAIVAS" su runkelynu ,kuriam paskutinius lapus skuta,o tunka tie,kurie "vairuoja"laiviūkštį ir tie pirmame denyje,nes jie vairininkus gi paskiria savo turtam didint ir gint.   ATSAKYTI
[email protected] 2019-10-03 11:27:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mafia   ATSAKYTI
At 2019-10-03 11:26:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirma klounai įvedė VIAP mokestį kad subsidijuoti "žalią" energiją o dabar sėdi ir stebisi kad el gaminti iš dujų neapsimoka...
   ATSAKYTI
xxL 2019-10-03 11:19:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Čia kažkoks kalambūras - dujų kaina žema, eklektros kaina didelė, bet iš dujų gaminti elektros šiuo metu neapsimoka! Reiktų suprasti, kad elektrą apsimoka gaminti kai dujos brangios o elektra pigi? Latvijos pavyzdys rodo kad kaip tik apsimoka iš pigių dujų gaminti brangią elektrą ir ją parduoti Lietuvai. Žinant kad Latvija yra labiausiai korumpuota ES valstybė, spėju kad kažkurie Lietuvos valdžiažmogiai gavo neblogą kyšį už tai, kad Lietuva negamintų iš pigių dujų brangios elektros ir nenumuštų BalticPool elektros kainų. STT čia manau galėtų pasidomėti situacija nes logikos Ignitis veiksmuose nėra jokios.   ATSAKYTI
Jaras 2019-10-03 11:18:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
režimas, o ne "rėžimas"   ATSAKYTI
Olegas 2019-10-03 10:52:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kažkaip nepastebėjau žemos dujų kainos. Dujos pabrango nuo šių metų Sausio mėnesio. Elektra taip pat.
Jeigu dar pakelti dujų kainą tai vėl nukentės tik vartotojas. Elektrinės uždirbs pinigus, mokės dividendus valstybei, o dujų kainą turės padengti gyventojai.
Kažkodėl man kaip gyventojui palankaus nieko nesimato.
Vyriausybė turėtų pagalvoti kaip pakelti Energetikos Ūkį ir būti labiau savarankiškiem. Lietuvoje galima išgauti elektros energiją iš dujų jėgainių, vėjo, saulės bei hidroelektrinių, tik tam vyriausybė turėtų rasti lėšų ir noro. O ne subsidijuoti nuostolingą suskistintų dujų terminalą Klaipėdoje.   ATSAKYTI
Kostas 2019-10-03 10:41:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuva turtuolių kraštas kam gaminti savo jei gali nusipirkti , tankų , elektros , dujiu , kad kažkas skursta mūsų valdzei dzin ,mūsų manymu per daug yra tu siknaponiu nežino kairę ką daro dešinę mazinkit tuos ponų ponus padėtis gal pasikeis laukem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   ATSAKYTI
Petras 2019-10-03 10:28:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvos energetikos ministerija nevaldo situacijos ir neaplaužo privatininkams ragų, kenčia Lietuvos elektros vartotojai. Va ką reiškia privatizuoti strateginius valstybės objektus ... Nevykdoma Lietuvos Nepriklausomybės aušroje priimta Sąjūdžio programa.   ATSAKYTI
Gerbėjas 2019-10-03 14:57:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Stovim budėjimo režime, gaunam lėšas ir kam dar gaminti, kai gaunam dykai. Tik kas moka už tą "režimą". Bet jeigu gaminsim iš dujų elektrą dujos brangs, elektra irgi- matomai, o pelus gaus lyg tai valstybė? Abejotina abrakadabra. Energetikai ministerijoje miega.  

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
REKLAMA
Abiturientai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Brandos egzaminus pavasarį laikys beveik 6 proc. mažiau abiturientų nei praėjusiais mokslo metais, o dažniausiai pasirinktas valstybinis egzaminas – anglų kalbos. Prašymus ...
Naudoti automobiliai
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pirmadienį pritarė taršių automobilių mokesčiui. Už tai balsavo penki valdantieji, o trys parlamentarai iš opozicijos buvo ...
Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)
Vartojimo prekių ir paslaugų kainos Baltijos valstybėse per metus mažiausiai pakilo Lietuvoje. Nacionalinių statistikos tarnybų duomenimis, metų (12-os mėnesių) infliacija ...
Kauno centrinis paštas (Tomas Urbelionis/Fotobankas)
Prie Kauno savivaldybės pirmadienį susirinkę per šimtas mitinguotojų ragino neprivatizuoti Kauno centrinio pašto rūmų. „Siekiame išsaugoti Kauno centrinį paštą kaip viešąją ...
(nuotr. Fotodiena.lt)
„Sodra“ tėvams, globėjams ar seneliams, gaunantiems vaiko priežiūros išmokas, jas šį mėnesį išmokės du kartus. Gruodžio 16 dieną juos, kaip įprastai, turėtų pasiekti išmokos ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
Taršių automobilių mokestis Seime tampa žaisliuku: vėl keičia idėją
DABAR RODOMA
Taršių automobilių mokestis Seime tampa žaisliuku: vėl keičia idėją
DABAR RODOMA
Neteisėtos priemokos: gydymo įstaigos dvigubai uždirba iš pacientų ir ligonių kasų
DABAR RODOMA
17-mečio žūties Panevėžyje sutapimas: paleidus įtariamąjį – dar vienas nužudymas
DABAR RODOMA
Pirmą kartą tokia operacija Lietuvoje: ateityje leis išvengti drastiškų pasekmių
DABAR RODOMA
Lengvina sąlygas imigrantams iš rytų gyventi ir dirbti Lietuvoje
DABAR RODOMA
Klaipėdos Kalėdų akcentas – jau miesto centre
DABAR RODOMA
Išgirskite: Cololo dukra tėčiui padovanojo paskutinę dainą
DABAR RODOMA
„Dienos komentare“ – Dainius Dundulis
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: be kovos kritęs Paulius įvardijo, kas laimės projektą
DABAR RODOMA
Blekaitis prabilo apie Cololo: „Jis buvo gėrio, džiaugsmo nešėjas“
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų