Seimas suskubo drausti ūkyje naudojamą produktą

Europos valstybėms vIenai po kitos uždraudžiant sveikatai galimai pavojingą glifosatą, kuris liaudyje geriau žinomas kaip piktžoles naikinantis chemikalas „Roundup‘as“, sukruto ir Lietuvos Seimas. Keli parlamentarai siūlo, kad šio herbicido mūsų žemės ūkyje nebeliktų jau nuo kitos vasaros. Tai, kad chemikalo liekanų kartais randama net maisto produktuose, patvirtina ir Lietuvos maisto veterinarai. Tačiau tai – nė motais daliai ūkininkų, jie prieš naują draudimą stoja piestu.

Netoli Marijampolės ūkininkaujantis Sigutis Jundulas rodo laukus, kur neseniai nuimtas žieminių kviečių derlius. O prieš savaitę laukai nupurkšti visame pasaulyje ūkininkų ir sodininkų naudojamu chemikalu „Roundup“, skirtu naikinti piktžolėms. Vyras iš Suvalkijos veiksmingesnio būdo atsikratyti piktžolių nežino.

„Varpines žoles sunaikina labai švariai ir jei mes mechaniniu būdu bandytume tai padaryti, būtų dar didesnės  sąnaudos ir išmetimai į orą blogų medžiagų“, – sako ūkininkas Sigutas Jundulas.

Tačiau Europos valstybės žemės ūkyje jau pradeda atsikratyti ne tik piktžolių, bet ir paties „Roundup‘o“. Mirties nuosprendis tiek jam, tiek kitiems glifosatų savyje turintiems herbicidams bendrijoje įsigalios nuo 2023-iųjų, tačiau keletas valstybių – Austrija, Prancūzija – nusprendė tiek nelaukti ir šį herbicidą uždraudžia jau dabar. Priežastis – tyrimų rezultatai, teigiantys, kad glifosatas gali sukelti vėžį. Iniciatyva drausti glifosatą jau kilo ir mūsų Seime.

„Pavojus yra didžiulis ir ateina metas, kai žmonija supranta, kad sukūrė produktą, kuris yra pavojingas. Tos šalys, nepabūgusios lobizmo, tokius draudimus jau priėmusios. Aš raginu, kad Lietuva irgi eitų tuo keliu ir atsisakytume glifosato naudojimo žemės ūkyje“, – teigia Seimo narys Linas Balsys.

REKLAMA

Pasaulyje jau netrūksta pavyzdžių, kai nuo glifosato nukentėję asmenys prisiteisia kosmines sumas. Štai šis amerikietis, ilgus metus purškęs augalus „Roundup‘u“ ir susirgęs vėžiu herbicido gamintoją padavė į teismą už tai, kad šis neįspėjo vartotojų apie tai, kad glifosatas gali sukelti mirtiną ligą. Ir – prisiteisė net 290-ies milijonų Jungtinių Valstijų dolerių kompensaciją.

Kita amerikiečių pora išsikovojo net dviejų milijardų dolerių kompensaciją. „Roundup‘as“ labai populiarus ir Lietuvos parduotuvėse. Ir, nors dėl ligų šio herbicido mūsų šalyje niekas nekaltina, kasmet glifosato pėdsakų maisto produktuose ieškanti Maisto ir veterinarijos tarnyba neleistinos medžiagos, deja, aptinka.

„Šiemet atrinkta maždaug 10 grūdų produktų ir pačių grūdų mėginių glifosatų nustatymui. Rasta trijuose mėginiuose – grikiuose, grikių kruopose, tiek lietuviškose, tiek lenkiškose“, – pasakoja maisto produktų inspektorė Algintė Serapinaitė.

Tiesa, glifosato kiekis neviršija sveikatai pavojingos ribos. Visgi tokiais atvejais maisto produktai iš rinkos visada išimami. Žemės ūkio rūmai tikina, kad šio herbicido šalies ūkininkai vis dažniau atsisako ir patys.

„Mes žinome, kad tai nėra sveika žmonėms. Jauni žmonės nenaudoja, šeimos ūkininkai žino, kad jie vartoja tuos produktus patys ir, sakyčiau, gal pusė Lietuvos ūkininkų nenaudoja glifosatų. Naudoja labiau orientuoti į grūdines kultūras, kur reikia pigesnių priemonių“, – kalbėjo žemės ūkio rūmų vadovas Arūnas Svitojus.

Visgi kita dalis ūkininkų kategoriškai nenori atsisakyti populiaraus piktžolių naikintojo.

„Nereikia uždrausti, nes neturim kol kas alternatyvos, ką naudoti daugiametėms piktžolėms varpinėms naikint“, – mano S. Jundulas.

REKLAMA

Savo ruožtu Žemės ūkio ministerija šaršalą dėl glifosato gesina. Esą kaip ir vaistai, taip ir šis herbicidas gali būti žalingas, jei naudojamas ne pagal taisykles, ir nekenksmingas, jei jų laikomasi. Atsisakyti glifosato anksčiau nei 2023-iaisiais, kaip numatė Europos Sąjunga, ministerija nesiūlo.

„Mes už tai, kad glifosatai dar kurį laiką būtų naudojami saugiai, juos naudojant pagal paskirtį. O ateis laikas, kai atsiras galbūt saugesni herbicidai ir tada galėsim atsisakyti ir glifosatų“, – teigia ministerijos atstovas Rimantas Krasuckis.

Įstatymo pataisą įregistravę Seimo nariai norėtų, kad glifosato turinčių chemikalų prekybos vietose neliktų jau nuo kitos vasaros.


Rašyti komentarą...
L
Liepsnelė
2019-09-21 01:12:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Oficialiai pripažinta, kad tai-nuodas. Lietuvoje vėžininkų minios, pradedant vaikais. Ir dar palaukim ,, saugiai" naudokim nuodus, kai įrodyta, jog negali būti saugūs. Nusikalstami raginimai ar ne kompetencija? Uždrausti kuo skubiau. Atkreipkite dėmesį, vos du politikai reikia pasiūlymą, o ką kiti, miega, krapšto nosis? Apgailėtina ir pikta. Įvežančios ir parduodančios įmonės susikrauti milijonus, o tautiečius vėžys šienauja. Ir nė vienos bylos dėl žalos atlyginimo. Tiek advokatų prikepta, miega..
Atsakyti
0

U
Ulmeris
2019-09-21 08:44:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kad tą nuodą ūkininkai purškia prieš kulimą ,tai nepaslaptis ir visai ne dėl piktžolių ,o kad mažiau drėgmes būtų derliui.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų