Rajonų „greitukėse“ dirbantys medikai negaili kritikos naujajai Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintai Greitosios medicinos pagalbos (GMP) teikimo tvarkai. Jie tvirtina, kad perguldyti pacientus iš vieno GMP automobilio į kitą priversti tiesiog greitkelyje. „Jei iki universitetinės ligoninės važiuoti lieka 10–15 minučių, kokia nauda bus pacientui, jei dar tiek pat laiko reikės laukti iš miesto pasitikti atvykstančios brigados?“ – neslepia nuostabos GMP dirbantys medikai. Savo ruožtu GMP stočių vadovai tvirtina, kad tai – laikini nesklandumai.

Pacientus perduoda tiesiog greitkelyje

Pacientus perduoda tiesiog greitkelyje

Siekiant suteikti geriausią pagalbą pacientams, nepriklausomai nuo to, kur – didmiestyje ar atokiame rajone, jie gyvena, nuo rugsėjo įsigaliojo naujovės: pagrindiniuose 5 didžiuosiuose miestuose esančiuose klasterių centruose buvo įsteigta 20 klasterinių GMP brigadų.

Pabrėžiama, kad nauja tvarka kartu siekiama tiek užtikrinti kokybiško gydymo atitinkamo lygio gydymo įstaigoje prieinamumą, tiek nepertraukiamą GMP paslaugų teikimą rajonuose, kuriuose yra mažai brigadų.

REKLAMA

Rizikuoja tiek pacientu, tiek mediku?

Nors nuo naujosios tvarkos įsigaliojimo praėjo vos kelios savaitės, jau pasipylė rajonų „greitukėse“ dirbančiųjų skundai dėl sistemos spragų. Jie sako, kad pacientus iš miesto atvykstančiai klasterinei brigadai turi perdavinėti plyname lauke ir net tokiose vietose, kur sustoti apskritai negalima.

„Tai yra greitkelis, kur apskritai nesaugu nei pacientui, nei darbuotojams. Vietos paciento perdavimui kaip ir numatytos, bet su niekuo nederintos, ir su kelių taisyklėmis prasilenkia. Mes ir taip dirbame rizikingą darbą, tai ar reikia dar savo noru lįsti mirčiai į dantis?

O kur dar lauko sąlygos – jau šiandien turim +17 ir tai jau nėra labai jauku būti lauke. Juo labiau kad temperatūra tik žemės, bus lietus, sniegas ir vis tiek turėsime pacientą perkelinėti. Negalime jo vežti įlukštento į kalnus drabužių, nes turime užtikrinti ir gyvybines funkcijas, monitoruoti. Sustojimas, paruošimas pacientą perkelti į kitą automobilį, vos ne aprengimas ir naujo, aparatų atjungimas – tai yra jam nesaugu, nes bet kada gali tekti vėl juos įjungti, o kaip tik bus perkėlimo momentas. Iš esmės pacientą greičiau nuvešim, nei įvyks perkėlimas. Juo labiau nematome prasmės jo perkelti, jei liko 15 minučių kelio iki universitetinės ligoninės“, – pasakojo medicinos darbuotojų profsąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė, dirbanti Ukmergės GMP brigadoje.

Jos manymu, įstatymo projektas greičiausiai tikrai buvo su gera mintimi, bet daugiausiai naudos iš to gaus tos įstaigos, kurios tas naujas GMP pajėgas ir turi.

REKLAMA

„Padarė taip, kaip jiems patogiau, nes pinigus už klasterinį pacientą gauna ta brigada, kuri jį pristato, taigi, matyt, norėdami susirinkti pinigėlius ir sugalvojo tą įstatymą „sukti“ ta linkme, kad važiuoja ne padėti į regioną, o perima pacientą pakeliui“, – sakė J. Keburienė.

Pašnekovės teigimu, nauda būtų, jei, kaip ir numatyta, šios brigados padėtų rajonuose, kai vietinės išgabena ligonius į klasterio centrą: „Tas pacientų perėmimas Lietuvoje nėra reikalingas – atstumai čia nėra dideli, iš bet kurio kampelio valandos bėgyje galima pasiekti universitetinę ligoninę.“

Greitoji medicinos pagalba

Greitoji medicinos pagalba

Štai Kauno rajono GMP stoties direktorė Nelita Gudžiūnaitė-Bybartienė tv3.lt teigė pacientų perdavimo galimybės nematanti dėl rajono specifikos.

„Jeigu klasterinė brigada mums būna aktyvuota, tiesiog pateikiame informaciją apie paciento būklę ir abipusiai suderiname, kad pacientas nebus perduodamas. Mūsų rajonas gana išskirtinis – mes tiek klasterinius, tiek neklasterinius pacientus vežame į tas pačias Kauno ligonines, taigi pasikeitimų nelabai pajuntame. Tik tiek kad patiriame finansinį nuostolį – už pervežamus klasterinius pacientus apmokėjimo nebegausime, nes dabar keletą metų už tam tikras kategorijos buvo mokama.

O perėmimas mūsų atveju yra nelogiškas – atstumai yra per maži, nes jei iki gydymo įstaigos liko 15 minučių kelio nuo Garliavos, Vilkijos ar bet kurio kito krašto važiuojant, mums nėra prasmės perdavinėti pacientą, kas irgi užtrunka 10–15 min.“, – aiškino ji.

Leidžia nuspręsti pačiai brigadai

Vis dėlto Kauno rajono GMP vadovė patikino, kad yra žiūrima lanksčiai. „Tą Kauno apskrities klasterinės brigados visi supranta ir kur matome, kas yra negerai, tos klaidos turės būti taisomos. Gaila, kad tai yra gyvas pacientas ir tokiu būdu, sugaištat daugiau laiko, gal ne visada gaunama norimai kokybiškiausią paslaugą. Bet, manau, bet kuri brigada, kuri matytų, kad pacientui gresia kokia komplikacija ir nebūtų galima jo atjungti, nebūtų žūtbūt stojama ir perdavinėjama. Brigada turi teisę pati nuspręsti, kaip pasielgti, o sistema tiesiog dar turi įsivažiuoti“, – kalbėjo N. Gudžiūnaitė-Bybartienė.

REKLAMA

Tai, kad pergabenimo pobūdį turėtų nuspręsti patys medikai, patvirtino ir Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja Viktorija Buzytė. Anot jos, sprendimus dėl konkrečiam pacientui reikalingo gydymo, atsižvelgę į jo sveikatos būklę, pagal kompetenciją, priima GMP brigados specialistai.

„Informaciją apie paciento būklę ir reikiamus tolesnius veiksmus jie privalo perduoti dispečerinei ir suderinti tolesnius paciento transportavimo veiksmus. Kaip vyksta transportavimas, t. y., ar pacientas perduodamas sutartoje vietoje, ar išvykus GMP brigadai į tą teritoriją siunčiama kita pagalbą užtikrinti galinti brigada, ar priimamas dar kitoks sprendimas – GMP pajėgas valdančios įstaigos kompetencija. Vienareikšmiškai, kiekvienu atveju svarbiausias išlieka pacientas ir jo saugumas“, – aiškino ji.

Ji pabrėžė, kad kalbant apie paciento perėmimo atvejus sutartose vietose, toks sprendimas leidžia užtikrinti nepertraukiamą GMP paslaugų teikimą rajonuose, kuriuose yra mažai GMP brigadų.

Reikia ne emocijų, o noro spręsti problemas

Kauno GMP stoties vadovas, GMP asociacijos valdybos pirmininkas Nerijus Mikelionis pabrėžė, kad paciento perėmimas pakeliui – tik vienas iš sprendimo būdų, kaip pacientui kuo greičiau gautų profesionalią pagalbą.

„Pacientų perėmimas ir pervežimas vyksta pakankamai seniai ir klasteriai, į kuriuos pacientai yra vežami, veikia ne pirmus metus. Šios sistemos neabejotinai seniai reikėjo, nes brigadų skaičius priklauso nuo gyventojų, o jų mažėjant, traukiasi ir brigadų skaičius, taigi pervežimų kiekis didėja.

REKLAMA

Turbūt niekas neabejoja, kad ištikus nelaimei norėtųsi, kad draugas, pažįstamas, artimas paslaugas infarkto, insulto ir politraumos atveju kuo greičiau patektų į klasterių centrą, kur gautų aukščiausio lygio pagalbą. Klasterinės brigadų Lietuvoje yra 20, jos kurios įkurtos prie didžiausių GMP įstaigų, kurios turi dispečerines ir gali efektyviai jas valdyti“, – aiškino jis.

Medikas pabrėžė, kad pagrindinis šių brigadų tikslas – padėti pacientams kuo greičiau patekti į klasterio centrą. O būdų, kaip perimti pacientą, yra keletas.

„Siekiama, kad klasterinė brigada į įvykio vietą atvažiuotų kuo greičiau, iš ten pasiimtų pacientą ir atvežtų į klasterio centrą. Kitas būdas – važiuoja ir klasterinė brigada, ir vietinė rajono brigada, kuri, atvykusi greičiau ir įvertinusi situaciją, gali atšaukti klasterinę pagalbą. O jei reikia, pranešti, kad atvažiuotų ir paimtų iš įvykio vietos.

Dar kitas variantas – brigados susitinka pakeliui ir mūsų medikas, kuris gali padėti pervežti sunkų ligonį, perlipa į rajono brigadą, kuri važiuoja į klasterį. Mūsų brigada gi važiuoja padėti aptarnauti rajoną, nes puikiai suprantame, kad išvežus sunkų pacientą rajone liko skylė, tai važiuojame ją padengti.

Pristatyti nauji greitosios medicinos pagalbos automobiliai

Pristatyti nauji greitosios medicinos pagalbos automobiliai

Kitą kartą – tiesiai į klasterį veža pati rajono brigada, o mūsiškiai važiuoja tiesiai padėti net nesusitikdami. Ir tik dar vienas būdas yra pacientų perėmimas pakeliui. Situacijos yra įvairios, sudėtingos, kiekvienu atveju reikia stengtis pacientui padaryti kuo geriau“, – kalbėjo Kauno GMP stoties direktorius.

REKLAMA

N. Mikelionis pabrėžė, kad perėmimą būtina suorganizuoti tinkamai. Jo teigimu, logiška, kad klasteriui veikiant nepilnas dvi savaites pasitaiko nesklandumų. Tačiau, jo manymu, vietoj to, kad kai kurie medikai reiškia nepasitenkinimą tam tikromis situacijomis, galėtų geranoriškai pasvarstyti, kaip spręsti kylančias problemas.

„Dar yra pati pradžia, organizavimo klausimai, visų pirma turi būti labai aiškios vietos, kur vyksta perėmimas. Pavyzdžiui, aptarnaujamame regione turime nustatę labai aiškius taškus, kur galime perimti pacientus ir yra žinoma, kur lauks klasterinė brigada. Be abejo, yra klausimų, kaip reikės apsikeiti daiktais, neštuvais, bet visa tai galima padaryti ir suorganizuoti. Mes turime sistemą, brigados palieka daiktus tam tikrame kambarėlyje, vėliau po kažkurio laiko apsikeičia, tereikia geranoriškumo ir noro spręsti“, – dėstė N. Mikelionis.

Joo
2019-09-16 21:36:10
Nupušėjo su vissm,kas čia daros?Gal musmirių apsiėdė?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Antanas 2019-10-10 12:22:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bepročiai ir daugiau nieko   ATSAKYTI
Nesusipratėlis 2019-09-23 11:36:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nelabai aišku kam tas kilnojimas? Ar pagrįstas ekonominiu pagrindu, geriau ligoniui, ar medikam? Kam čia kilnoti vidurį kelio. Protiu nesuvokiama-o gal aš visai durnas jau....    ATSAKYTI
Tajus 2019-09-17 21:38:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik sugeba eurus nou zmoniu atimti kiekviena menesi   ATSAKYTI
op 2019-09-17 17:33:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nebera tos Lietuvos, visur vagys, pederastai ir dalbojobai, supuvusiose kedese sedi.    ATSAKYTI
chm 2019-09-17 09:11:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip ir įsivaizduoju "perduodamą" pacientą su aukšta temperatūra ( neduok Diev tai vaikas) viduryje žiemos, prie didžiausio minuso :/ Gal pradėkit dėti tokių idėjininkų nuotraukas viešumui !!!   ATSAKYTI
Aiškiaregis 2019-09-17 05:17:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gyvename ne taip toli kelio, kuris iš Kauno miesto eina į Žiegždrių psichiatrinę ligoninę. Į ją su visokiomis psichozėmis, šizofrenijos, baltosios karštligės priepuoliais veža ligonius bent iš pusės Lietuvos (matosi užrašai ant greitųjų). Veža su įjungtomis sirenomis, gan dažnai ir policija lydi. Tai kaip dabar ir juos pervarys į Kauno miesto ar Kauno rajono GPM mašinas? Nu bus cirkas be pinigų.... O kurioje vietoje tai vyks? Redakcija turi pasidomėti šiuo atveju- su psich. ligoniais.   ATSAKYTI
Pakištas 2019-09-17 02:51:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Įdomiai sugalvojo    ATSAKYTI
Idomu 2019-09-16 23:54:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Verta toliau ką nori daro ir savo kėdėje sėdi visi juk mato kad jis priima neteisingus sprendimus kaip ir su vaistais dabar vėl bet kažkodėl jis vietoj balsavau už prezidentą ne tam kad toliau liktų savivaliauti žmogus kuris nevertina kitų gyvybės...   ATSAKYTI
Idomu 2019-09-16 23:50:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip visada priima sprendimus neapgalvoje pasekmių ....   ATSAKYTI
jolantaa 2019-09-16 23:50:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reiketu kad to susirupintu policija kai ligoniai viduri plento perduodami ir sukeliama avarine situacija o kam rupi ligoniai laukia nesulaukia sveikatos ministras kada visi ligoniai ismirs tai vis kaka banjo island
   ATSAKYTI
Algis 2019-09-16 22:18:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Durniu laivas eilinis pinigų plovimas   ATSAKYTI
Apakes 2019-09-16 22:12:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vėl dviratį išradineja, 30 metu buvo gerai, o dabar šiknoje smegenų jieško, geradariai    ATSAKYTI
Joo 2019-09-16 21:36:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nupušėjo su vissm,kas čia daros?Gal musmirių apsiėdė?   ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Lukiškių aikštėje atidaryta ledo čiuožykla (nuotr. Vilniaus miesto savivaldybės)
Antrus metus iš eilės sostinės savivaldybė kartu su „Sveikas miestas“ dovanoja ypatingą dovaną vilniečiams ir miesto svečiams – Lukiškių aikštėje atidaryta įspūdinga Kalėdinė ...
Anykščių eglutė (nuotr. stop kadras)
Kol didieji šalies miestai puikuojasi vienas už kitą, įžiebdami gražesnę eglutę, Anykščiai šiemet meta iššūkį visoms žaliaskarėms kartu sudėjus. Mat anykštėnai pagrindinę ...
Šarūno Barto filmas „Sutemose“ (nuotr. kūrėjų)
Partizanai – miško broliai ir herojai ar šaltakraujai žudikai ir banditai? Tokį klausimą žiūrovai kelia pamatę naujausią Šarūno Barto filmą „Sutemose“, kuriame dalis žiūrovų ...
Vaidotas Beniušis  (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Valstietė Agnė Širinskienė užsimojo naujam kirčiui prieš Seimo pirmininką Pranckietį, valdantieji bandė nuleisti kartelę norintiems patekti į Seimą, žvangėjo ietys ir dėl ...
Ūkininkai (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Europos Sąjungoje nuo 2020 metų bus uždraustas prieštaringai vertinamas pesticidas, siejamas su žmogaus raidos sutrikimais – penktadienį per balsavimą tam pritarė Bendrijos ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
DABAR RODOMA
Dalinamos 1 tūkst. kompensacijos už automobilį: suskaičiuota, kiek žmonių kreipėsi
DABAR RODOMA
Avarija sostinėje: po smūgio automobilis atsidūrė ant šaligatvio
DABAR RODOMA
„La maistas“ komanda ir visa TV3 televizija siunčia palaikymą Cololo šeimai
DABAR RODOMA
Anykščiai meta iššūkį visoms žaliaskarėms: bus metalinė ir ant vandens
DABAR RODOMA
Surengė perėjų reidą: rezultatai itin liūdni
DABAR RODOMA
Ornitologai įvertino Kauno priemones išvyti varnoms: padės tik trumpam
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų