Sakyti, kad gausus skyrybų skaičius – šių laikų problema, būtų klaidinga. Dar sovietmečio Lietuvos statistikoje tam tikru metu matyti spartus skyrybų šuolis. O štai atgavę nepriklausomybę ėmėme tuoktis mažiau. Naujienų portalas tv3.lt nusprendė pasidomėti, kas per pastarąjį pusę amžiaus lėmė santuokų ir skyrybų skaičiaus pokyčius Lietuvoje.

Skyrybos 123rf.com

Skyrybos 123rf.com

Skyrybų revoliuciją, kaip sako mokslininkai, Lietuva išgyveno 1965 m. antroje pusėje, kai Sovietų Sąjunga liberalizavo skyrybų procesą. Iki tol skyrybos Sovietų Sąjungoje buvo gana retas ir nežymiai augantis reiškinys. Štai 1945 m. išsituokė tik 35 poros, po dešimties metų – jau daugiau nei tūkstantis.

„Nuo 1945 m. skyrybų skaičius beveik neaugo iki 1965 m., tik po truputį, labai nedaug didėjo, bet tendencija buvo labai nežymi. Išties galime kalbėti apie skyrybų revoliuciją, kuri Lietuvoje pradeda vykti nuo 1965 m.“, – tv3.lt sakė Vytauto Didžiojo universiteto Sociologijos katedros profesorė Aušra Maslauskaitė.

1965 metai – skyrybų revoliucija

1966 m. ištuokų skaičius viršijo 5,3 tūkst. ir ėmė sparčiai kilti iki maždaug 1975 m., kai ėmė stabilizuotis.

REKLAMA

„Kas įvyksta 1965 m., pirmiausiai visoje Sovietų Sąjungoje įvyksta teisinis skyrybų reglamentavimo pasikeitimas. Lietuvoje tie teisės aktai priimami 1965 m. pabaigoje, todėl 1965 m. statistikoje tai nelabai dar matome. Iš tikrųjų tai reiškia tiesiog skyrybų proceso liberalizavimą, kuris įvyksta tuo metu, nes iki tol išsiskirti buvo labai sudėtinga“, – pastebi pašnekovė.

Liūdna nuotaka

Liūdna nuotaka

A. Maslauskaitės teigimu, iki 1965 m. poroms skirtis buvo brangu ir teisiškai sudėtinga, trukdė ir aukšti socialiniai kaštai. Pagal iki 1965 m. galiojusią tvarką, išsiskirti norėjusi pora turėjo kreiptis į žemesnės instancijos, vadinamąjį liaudies teismą, kuris net negalėjo poros išskirti.

„Jo funkcija buvo sutaikyti. Ir liaudies teisme ta procedūra galėjo trukti ilgai, paskui galėjo atidėti sprendimą iki pusmečio, tikintis, kad partneriai susitaikys. Tiktai tuomet, jeigu liaudies teisme nepavykdavo rasti sprendimo, viskas keliaudavo į aukštesnės instancijos teismą“, – pasakojo profesorė.

Be to, skyrybų iniciatorius į vietos laikraštį turėdavo paduoti skelbimą, kad inicijuoja ištuokos procedūrą. A. Maslauskaitė tai vadina socialinės kontrolės mechanizmu, nes niekas nenorėjo viešai skelbti apie savo šeimos problemas. Taip pat skyrybų procedūra porai kainavo didžiulius pinigus – 500–1000 rublių.

Galiausiai 1965 m. Sovietų Sąjungoje liberalizuota visa teisinė skyrybų tvarka: panaikinti dviejų pakopų teismai, mokesčiai ir skelbimai. Taip pat šeimos, neturinčios turtinių ginčų bei mažamečių vaikų, galėjo išsiskirti civilinės metrikacijos biuruose.

REKLAMA

Žinoma, ne tik teisinės tvarkos supaprastinimas paskatino daugelį porų skirtis.

„Turime suprasti, kad Lietuvos visuomenėje 6–7 dešimtmečiais buvo labai dideli pokyčiai, nes žmonės išgyveno industrializaciją, pradėjo dirbti gamyklose, fabrikuose, judėti iš kaimų. Žmonės bėgo iš kolūkių ir kaimo į miestą, ieškodami galbūt geresnio gyvenimo. Natūralu, kad visi šie pokyčiai taip pat turėjo įtakos tam, kad keitėsi žmonių supratimas, kas yra šeima, laimė, kaip čia mums gyventi“, – teigė A. Maslauskaitė.

Per krizes mažiau skyrybų

Nuo pat vadinamosios skyrybų revoliucijos ištuokų skaičius sovietmečiu liko didelis, tendencija augo, o piką pasiekė 1990-aisiais.

„Labai tikėtina, kad už to slypi trumpalaikis veiksnys, susijęs su būsto rinka. Kaip žinote, sovietmečiu dauguma būstų buvo gaunami pagal paskyras. Ir buvo toks laikotarpis, kai vienišoms ar išsiskyrusioms motinoms buvo galima tą eilę pagreitinti. Tai daugiau susiję galbūt su šitais dalykais, o ne su atgimimu ar Sąjūdžiu. Jeigu tai būtų rimtesnė tendencija ir veiksniai, tie rodikliai būtų išsilaikę ilgiau. Čia buvo trumpalaikis veiksnys, kuris davė nedidelį rezultatą“, – pokyčius aiškino profesorė.

Skyrybos

Skyrybos

Įdomu tai, kad smuktelėjimas ištuokų statistikos kreivėje matyti Lietuvoje ypač sudėtingu laikotarpiu – 2008–2009 metais. A. Maslauskaitė tai sieja būtent su ekonomine krize, o ši tendencija galioja visame pasaulyje.

„Kai yra ekonominis pakilimas, žmonės daugiau skiriasi, kai yra ekonominė recesija, žmonės mažiau skiriasi. Tai paradoksali jungtis. Atrodytų, kad kai yra krizė, žmonės turi kaip tik daugiau problemų, turėtų dažniau skirtis, o kai yra gerovė, tai visi turėtų būti patenkinti viskuo ir mažiau susikurti sau problemų asmeniniame gyvenime“, – svarstė pašnekovė.

REKLAMA

Tačiau, anot A. Maslauskaitės, ekonominiai pokyčiai žmonės veikia atvirkščiai.

„Kai yra krizė, nors yra daugiau vidinio noro, problemų, dažniau žmonės galbūt turi intenciją nutraukti santuoką, bet kadangi yra daug neapibrėžtumo, problemų išorėje, tiesiog atideda tą sprendimą. O kai perspektyvos išorėje atrodo neblogos, auga pajamos, ekonominiai lūkesčiai gerėja, tai tada žmonės pozityviau žiūri į ateitį ir drąsiau imasi tvarkytis savo asmenines padėtis“, – teigė profesorė.

Pabūgo tuoktis

Nuo 1990-ųjų ėmė kristi ne tik ištuokų skaičius, drastiškai smuko registruotų santuokų statistika. Pastarąjį pokytį A. Maslauskaitė sieja su tuo metu šalį užliejusiu nežinomybės jausmu.

„Tai susiję su dideliu neapibrėžtumu, problemomis, nestabilumu, kuris ištinka visuomenę po 1990 m. Žinome, kad griūva ūkis, daugybė žmonių lieka be darbo, jauni, studijas baigę žmonės nežino, ką veikti su savo profesijomis, neaišku, kaip gyventi. Visos tos socialinės, ekonominės problemos, nesaugumas atsispindi santuokos rodikliuose, kurie drastiškai mažėja“, – kalbėjo mokslininkė.

Skyrybos

Skyrybos

Tačiau tai nereiškia, kad poros apskritai nustoja kurti šeimas, paprasčiausiai pasikeitė žmonių požiūris į šeimą ir šeimos modelį.

„Jeigu iki 1990 m. absoliuti dauguma šeimų buvo kuriamos santuokos keliu, po 1990 m. žmonės susiranda partnerį, pradeda gyventi kartu, nežino tuoksis ar nesituoks su tuo partneriu, arba tas gyvenimas perauga į santuoką, arba išyra.

Natūralu, kad naujos gyvenimo formos atsiradimas atsispindi ir santuokos rodikliuose. Dalis tų partnerysčių neperauga į santuokas, dalis jų, jeigu perauga, tai perauga vėliau, kai žmonės tuokiasi vyresniame amžiuje. Tai dar vienas labai svarbus demografinis pokytis, kuris Lietuvoje įvyksta po 1990 m.“, – sakė A. Maslauskaitė.

Ir nors šiuo metu lietuviai džiaugiasi ne vienerius metus besitęsiančiu ekonominiu pakilimu, A. Maslauskaitė teigia, kad kol kas per anksti prognozuoti, kaip šalies ekonominė raida atsispindės artimos ateities santuokų ir ištuokų statistikoje.

544402
2019-09-22 08:50:51
O vyrai nevaldo pimpaliukų
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Pamenu 2019-09-27 07:45:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
:) buvo toks laikas prie ruso,kai seimos skyresi,nes abu sutuoktiniai gaudavo po buta.na,turi viena,issiskiria ir kitas gauna.po to tuos butus issipirko ir taip pagerino seimos gerove.statistiskai issiskyre,o realiau taip kartu ir gyveno. Dabar gi nebera jokios atsakomybes seimoje,kiekvienas ziuri sau naudos,nenori uzsiimti sunkia ir nuobodzia buitim,iesko tik linksmybiu,malonumu...kol yra pinigu dar dar laikosi.kai nera pinigu issidrasko ir vel iesko patys nebezino ko.   ATSAKYTI
M 2019-09-23 07:16:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikrai.kad dabar didelis ekonominis pakilimas,cia pagal autore,bet koks didelis skyrybu pakilimas.Pernai tuokesi,siemet skiriasi.Na priezasciu daug,ne toje vietoje padejo kojines,ar ne taip valge.Kitas tai atliks pasakiškai.Jauni dar nesubrende,ir skiriasi.   ATSAKYTI
Nesc 2019-09-22 23:18:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kaip galima vest jei nėra normalių moterų?
Kurios nežiūri į vyro piniginę.   ATSAKYTI
Ilka 2019-09-23 12:23:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O,kam žiūrite į tokias moterys ?  
Reikia 2019-09-22 18:54:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Daugiau susiklausymo ir atleidimo vienas kitam    ATSAKYTI
Don 2019-09-22 17:35:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Gerai man tevas yra atsakes i klausima, kodel tu po darbo gryzti isgerses ? O atsake, kad slibinas namie ne toks baisus butu. Visa seimos ir namu gerove priklauso tik nuo moteru, nera is prigimties blogu vyru yra tik motinu, merginu ir zmonu sugadinti.   ATSAKYTI
Ilka 2019-09-23 12:28:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kuom jos sugadintos ? Tai nereikia visas problemas užversti moteriai .Gal netinkamai vyrus išauklėjo mamos ,rankos ir galvos tos pačios moterų ,tiek vyrų ,tik moterų ,pečiai gležnesni negu vyrų.  
J 2019-09-22 15:56:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Vest vyrai bijo del pagausejusiu barakudu kuomet tik ir laukia kada uzkibs turtingas nauselis o po to isteka ir dar po metu palieka basus .plikus bet svarbiausia jog manau joms talkina valstybe o istuoku mazeja del to kad santuoku mazeja taigi manau ateityje kuomet vyrai izvelgs moteru klasta visai nustos vest    ATSAKYTI
Tiesa 2019-09-22 19:29:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Patarimas visiems vyrams jei nors kiek save gerbiate neimkit į žmonas barakūdu o jei normalių nerandate tai geriausia gyventi vienišam ir pinigų turėsite daugiau ir nervų netampys ir namus turėsite   
Emigrantas 2019-09-22 12:26:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mūsų nepriklausomos valstybės švietimas su tokiu auklėjimu padarys , kad tuoktuvių neliks visai.   ATSAKYTI
Rolka 2019-09-22 12:18:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Dėl skyrybų kalti abu ne tik moterys,čia iš vakarų atėjo šitą blestva gyventi nesusituokus,keisti partnerius pidarastai lezbijankes,kiek mūsų panelių su afrikiečiais ,arabais,vyrų tiek su užsienietis,nėra,gal dėl pinigų.......   ATSAKYTI
Dekret 2019-09-22 11:49:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Sugrąžintų normalius dekretinius pinigus mamoms, tai per penkerius metus Lietuva iššoktų iš šios duobės   ATSAKYTI
Tiesa 2019-09-22 11:26:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Geriausia vienam (ai) gyventi   ATSAKYTI
dieve daryk tvarką 2019-09-22 10:41:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
reikia labai stipriai bausti merginas kurios ardo teisėtas vedusias su bažnyčia šeimas, bausti tas šeimų ardytojas.   ATSAKYTI
544402 2019-09-22 10:57:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Save nusibausk  
To dieve 2019-09-22 11:05:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Visu pirma, neminek dievo vardo bereikalo. Antra, jei tu esi boba, kaltink save, o ne kitas moteris. Tokios va prigauna vyrus , "netycia pastojusios. O po to jau visos aplink kaltos. Ne visi vyrai yra erzilai. Bet jei namie tik kopustiene ir kotletai, tai jie ima zvalgytis kitur. Jiems norisi ne tik barsciu, bet ir svelnumo, jausmu.  
Alė 2019-09-22 16:51:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai kad mano rate, vyriškis ardo 4 vaikų šeimą. Žmona su vyru neišsiskyre, o kitas jau lenda į jų tarpą. Tad ne tik moterys, merginos skiria, bet ir vyrai. O tokių neišprususių vyrų yra nemažai. Ar jiems reikia keturis mažus vaikus turinčios moters. Ne nereikia, svarbu išardys šeimą ir eis toliau.   
Rasa 2019-09-22 10:26:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
aš manau, kad visose info priemonėse, ypač TV, per daug aukštinamas ir propaguojamas seksas. Prisižiūri žmonės, prisiklauso ir... velniop šeima, velniop vaikai, o jei dar prisiplakė kaip erkė kokia "plaštakė", tai jau nebeatplėš jokie moraliniai pamokymai. Pažįstu vieną "gegutę", kuri dirba Tauralaukio p. mokykloje (A.T.) - tiek prisiplakė prie vedusio vyro kol išskyrė... Nors turi savo šeimą, sūnų, vyrą, bet tas vyras kažkaip retai būna namuose, tai tuo pasinaudodama priiminėja į lovą svetimus ir tuo pačiu bijo, kad tikrasis vyras nesužinotų, nes išmes iš namo... Rizikuoja, bet... Ir kaip toks žmogus gali mokyti vaikus moralės pats gyvendamas purve. Nebeturi žmonės nei sąžinės, nei gėdos jausmo - vien tik seksas valdo jaunus žmones...   ATSAKYTI
Darius 2019-09-22 09:46:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Visiškai pritariu jos nežino ko nori   ATSAKYTI
544402 2019-09-22 08:50:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
O vyrai nevaldo pimpaliukų   ATSAKYTI
simas 2019-09-22 07:59:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Lietuvos moterys nevaldo šiknų......   ATSAKYTI
Manau reikia tiesiog labiau vertinti san 2019-09-22 14:06:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rimtas  
Ilja 2019-09-23 12:35:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Prie ko ? Lietuvos moterys ? Visur ,tokia tendensija.  

Top Video

100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
Užfiksuotas šokiruojantis tėvų poelgis su kūdikiu: istorija kelia pyktį
DABAR RODOMA
Berniukas įsiuto dėl mamos poelgio – jo moralas nepaliks abejingų
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
REKLAMA
gaisras Alytuje (nuotr. Raimundo Maslausko)
Dėl teršalų, atneštų iš gaisravietės padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“, savo namus paliko dalis šalia Alytaus esančių Miklusėnų gyventojų, teigia Alytaus rajono ...
Linas Pernavas  (nuotr. asm. archyvo)
Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas nebus skiriamas antrai kadencijai, BNS pranešė premjero Sauliaus Skvernelio atstovas spaudai. „Galiu patvirtinti, kad L. ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena.lt)
Ne vienerius metus iš eilės prastėjant Lietuvos moksleivių matematikos ir kitų tiksliųjų mokslų pasiekimams, nenuostabu, kad korepetitorių paslaugos tampa ištisu verslu. Vis ...
Vidaus reikalų ministerija, E. Misiūnas (nuotr. Fotodiena.lt)
Buvęs vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas pirmadienį pradėjo eiti krašto apsaugos viceministro pareigas. Jis kuruos pirkimų ir įsigijimų sritį, pranešė Krašto apsaugos ...
Asociatyvi nuotr.
Kauno santakoje atliekant archeologinius tyrimus rastas XV amžiaus pradžai priskiriamas lobis – Vytauto denarai bei Prahos grašiai, pirmadienį pranešė Kauno miesto ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų