Visą gyvenimą teko sieti su Kaunu ir Kauno rajonu, o dabar ir būti Kauno regiono plėtros tarybos nariu, todėl matant įsisiūbuojančias diskusijas norisi išsigryninti argumentus, kurie sprendimai galėtų vesti link didesnės perspektyvos.

Marius Dubnikovas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Marius Dubnikovas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Pradžiai truputį įdomiųjų skaičių. Kauno rajono plotas yra 1496 kvadratinių kilometrų, o miestas užima 158 kvadratinius kilometrus. Abu sudėjus kas yra lygu 1654 kvadratiniai kilometrai ir tai labai panašu Londono plotui, kuris sudaro 1572 kvadratinius kilometrus. Londone gyvena 8,9 mln. gyventojų, o Kauno rajone 100 tūkst. ir beveik 300 tūkst. Kauno mieste.

Londono savivaldybės darbuotojų skaičius, remiantis praėjusių metų ataskaita sparčiai augo paskutiniais metais ir pasiekė 910. Kauno rajono savivaldybė, „Sodros“ duomenimis, suteikia darbą 524 žmonėms. Tuo pat metu Kauno savivaldybė – 641 žmonės. Iš viso Kauno rajono ir miesto savivaldybėje dirba 1165 žmonės arba 28 proc. daugiau nei Londono savivaldybėje. Gali skirtis skaičiavimo metodikos, kas priskiriami tiems darbuotojams bet ploto, gyventojų skaičius skaičius atrodo įdomiai.

REKLAMA

Tikriausiai nesiginčysime, kad prižiūrėti Londoną ir Kauno miestą yra skirtingi krūviai, bet Lietuvoje miestą ir rajoną prižiūri dvi savivaldybės (plotas tas pats, gyventojų skaičius skiriasi 22 kartus). Kyla klausimas, kokio potencialo valdininkus turime ir kiek jų reikia? Ar reikia mums dviejų organizacijų prižiūrėti dykumą pagal urbanizavimo lygį lyginant su to pačio ploto Londonu? Ar mums reikia dviejų merų, jų pavaduotojų, dviejų buhalterių, auditorių, personalo, ūkio skyrių ir dar eilės kitų, kurie net į vieną lapą netelpa (čia kalbant apie skyrių pavadinimus)?

Gerai, palikime išsikerojusį sudvigubintą personalą ramybėje. 1996 – 2018 metais Kauno rajono gyventojų skaičius padidėjo 19,46 proc., o miesto sumažėjo 29,44 proc. Dalis migravo į Vilnių, kiti į užsienį, bet didelė dalis iš miesto į rajoną dėl didesnio laisvo ploto ir pigesnio, naujai besikuriančių priemiesčių, kurie nuo centro yra nutolę vos minučių atstumu. Persikėlę žmonės tikrai nenutraukė savo ryšių su miestu – mokyklos, darbai, ligoninės bei poilsis ir linksmybės liko mieste.

Visi šie ryšiai lemia, kad reikia tinkamos infrastruktūros, tačiau jei nori realizuoti savo ryšius privalai pusę savo šeimos registruoti vienoje vietoje, o kitą kitoje – tai bereikalingas administravimas ir laiko švaistymas bei iškreipto paveikslo tapymas. Darbas dėl darbo – dažnai mes savo valstybėje tai sutinkame, bet tai prasideda net ir vaiką vedant į mokyklą ir tuo pat metu patys esame priversti kurti „apėjimo“ schemas ir tuos pačius vaikus mokiname, kad tvarka yra tik tiems, kurie „nekūrybingi“.

REKLAMA

Merų diskusijoje pasigirdo argumentai, kad miestui plėstis nereikia administracine prasme, juk viską galime susitarti – leisti miesto autobusui įvažiuoti į rajoną, vandentiekiui nukeliauti priešingai, sujungti „miestietišką“ dviračių taką su „kaimietišku“ ir t.t. Bet kyla klausimas, o kam nuo to geriau, kai 500 valdininkų tariasi su 600 valdininkų?

Taip pat surenkamų mokesčių klausimas labai aktualus, nes mieste dirbantys žmonės išveža gyventojų pajamų mokestį į rajoną ir taip jį subsidijuoja, bet nebūtinai ten kur reikia. Čia yra gyventojų supriešinimo klausimas bet ne sprendimas sutelkti sprendimus dėl Kauno regiono vienoje institucijoje.

Kita tema tos pačios mokyklos, sveikatos priežiūros institucijos ir visos kitos. Kaip efektyviau galima organizuoti jų veiklą ir išsidėstymą plote, kuris lygus normaliam miestui su 22 kartus mažiau žmonių. Žinoma, kad viena savivaldybė tikrai pajėgtų susitvarkyti efektyviau, bet kyla problema, kad tada nebegalėsi paskirti vadovo ir „vadovėlių“, patarėjų ir pritarėjų.

Kova kuri įsižiebė Kaune yra kova už resursus, kurie šiuo metu švaistomi neefektyviai. Taip pat tai politikų kova už vertingą Kauno rajono kraštą. Gyventojams ir mokesčių mokėtojams tikrai būtų geriau turėti vieną stiprią Kauno savivaldybę, kuri matydama visą rajoną kompleksiškai spręstų gyventojų problemas. Toks pats klausimas turėtų būti keliamas ir kitose žiedinėse savivaldybėse, bet pavyzdys galėtų būti sukurtas Kaune.

Sunku įsivaizduoti, kad Kauno rajonas ir miestas būtų sujungtas greitai, nes 500 ir 600 valdininkų gan ilgai ir atsakingai mąstytų dėl gyventojų intereso, tačiau Kauno miesto plėtra galėtų būti tvirtas ir greitas sprendimas, kuris vestų link tolimesnių integracinių sprendimų.

Linas
2019-09-12 17:43:06
Aš iš rajono ir noriu, kad greičiau čia būtų Kaunas. Man nusibodo srutų kvapas nuo kaimynų, kurie neturi kanalizacijos ir varo viską nuo kalno. Nusibodo žvyrkelio dulkes ryt pro langus. O sutemus maknot per purvynus, nes nėra apšvietimo ant gatvės. Autobusai važiuoja kas dvi valandas ir eit iki jų kilometrą... Suprantu, kad ir Matijošaitis visko nesutvarkys per dieną, bet bent jau reikalaut galėsim, nes miestas bus. O dabar Makūnas, žinot, ką atsako? Ko jūs norit, kaime gi gyvenat, koks dar apšvietimas, koks asfaltas? O autobuso, kanalizacijos iš Kauno prašykit...
Bet tai nafig tam Kaunui mums kanalizaciją tiest ir autobusus varyt? A?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
M 2019-09-14 22:40:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neprieštaraučiau sujungimui, nes dabar rajono valdžiai tai čia nelabai kas rūpi. Kalbėjo prieš rinkimus, o po rinkimų nei ausų nebesimato :D Kai kurių seniūnijų nenoras pajudint nei piršto ir kratymasis visų atsakomybių lipa per kraštus :)   ATSAKYTI
Linas 2019-09-12 17:43:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Aš iš rajono ir noriu, kad greičiau čia būtų Kaunas. Man nusibodo srutų kvapas nuo kaimynų, kurie neturi kanalizacijos ir varo viską nuo kalno. Nusibodo žvyrkelio dulkes ryt pro langus. O sutemus maknot per purvynus, nes nėra apšvietimo ant gatvės. Autobusai važiuoja kas dvi valandas ir eit iki jų kilometrą... Suprantu, kad ir Matijošaitis visko nesutvarkys per dieną, bet bent jau reikalaut galėsim, nes miestas bus. O dabar Makūnas, žinot, ką atsako? Ko jūs norit, kaime gi gyvenat, koks dar apšvietimas, koks asfaltas? O autobuso, kanalizacijos iš Kauno prašykit...
Bet tai nafig tam Kaunui mums kanalizaciją tiest ir autobusus varyt? A?    ATSAKYTI
rasa 2019-09-13 14:08:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nesvaikit, kaip gyvenot, taip ir gyvensit, tik didesnius mokesčius mokėsit,kurių tikrai neįsisavins jūsų kaime.  
Lukas 2019-09-12 16:44:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Daug žodžių, kai kuriems bus sunku suprast. Supaprastinu: 600 darbuotojų su jų išlaikymu (telefonai, automobiliai, pastatai) tai bus kokie 1,5-2 milijonai eurų per mėnesį, arba 18-24 mln. Eur. per metus. Arba dar paprasčiau - po Nacionalinį stadioną kas 4 metus. Pagalvokit, kiek visko galima būtų padaryti su tais pinigais, jau nekalbant apie tai, kaip pagreitėtų darbas ir kokį vientisą vystymo planą galima būtų sudaryti.   ATSAKYTI
bbdd 2019-09-12 16:25:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai ne vien Kaune ir Kauno rajone turbūt toks valdininkų skaičius? O kaip su Vilniaus rajonu? Klaipėdos? Irgi matomai turi sudvigubintą personalą :) Tai ką? Kodėl tik Kaunas tuo išskyrėt?
   ATSAKYTI
Aloyzas 2019-09-12 15:22:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Gražiai Mariuk čia prirašei, dar gražiau pinigus suskaičiavai, bet viskas čia tik teorija ir analitiko fantazija. Tai gal geriau panaikinam visas savivaldybes ir atkuriam apskritis - reikės dar mažiau valdininkų. Kodėl pilotinė savivaldybė tik su pasirinktom seniūnijom, o kur Babtai, Vilkija, Kulautuva, Šlienava ir t.t., junkim visą rajoną prie miesto ir nebus tiek daug prieštaravimų. Sujungus bus naujas darinys, tad ir merą reikėtų rinkti iš naujo.    ATSAKYTI
Rajonas 2019-09-12 15:12:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Neitikinote nu anei su Londonu palygines plotus ir valdininku skaiciu, nei tuo, kad nutylejote, kad prisiregistraves Kaune savo mokescius jame ir palieka, nors grizes namo i rajona vis dar nori ir gatves asfaltuotos, ir stulpo prie pat namo ir pan. Taip pat pamirsot pasakyti, kad Kauno klinikose gydosi visa Lietuva. O svarbiausiai pamirsote zmogu- kuris ir yra aukso kasykla su savo darbu, mokamais mokesciais, kuris atvykes i miesta ten tiek palieka pelno, o sito net nepaminejot.. o pats blogiausias dalykas- jus priesinate zmones. Jus pamirsot pamineti, kad nesikreipe jokie rajono zmones su rimtais argumentais, nedare jokiu mitingu ir niekaip kitaip nesiprase prie miesto. Jus remiates tik pavieniu jaunu, dar sunkiai susiorientuojanciu kas kaip vyksta, zmoniu kazkokiais pasvaiciojimais.Tad is to, kad bus buhaltere viena, nepageres nei rajonui, nei zmogui, nes greiciausiai socialine atskirtis tarp zmoniu tik dides ( kaip jus isivaizduojate likusiu rajonu isgyvenima?) ir bendradarbiavimas tarp valdzios ir zmogaus dar labiau prastes.    ATSAKYTI
Mąstanti Kaunietė 2019-09-12 14:52:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Vertinime pasigedau Kauno rajone esamų dirbamos žemės plotų su ūkininkais situacijos apžvalgos.
Nelabai galima bukai lyginti Londono ploto su Kauno miesto ir rajono plotais.
Vertėtų palyginti apgyvendintus ir pramonės vystymo plotus.   ATSAKYTI
Jonas 2019-09-12 14:42:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Labai gerai ir tiksliai. Makūnas jau matyt myža į batą ir laksto pas seimūnus skųstis. Bet čia kalbam apie 700 000 € kas mėnesį vien tik administracijos darbuotojų išlaikymui. Kur dar pastatai, 120 transporto priemonių. Taip pat administracijai pavaldžių įmonių skaičius, kuris galėtų būti sumažintas 2x. Jei tuos pinigus nukreiptume į tų priemiesčių infrastruktūrą, kokį rezultatą galėtume pasiekti.    ATSAKYTI
Juozas 2019-09-12 13:49:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
labai gražus palyginimas su Londonu. Tačiau, pagal turimą plotą Kauno mieste puikiai išsitektų dar keli milijonai, o ne keliasdešimt tūkstančių, kuriuos "reikia" pasiimti iš Kauno rajono.    ATSAKYTI
K 2019-09-12 13:35:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Giraitės vandenys Makūnui išplauktų iš rankelių, o kiek dar kitų įmonių ir įmonėlių?   ATSAKYTI

Top Video

Sunku būtų patikėti, kaip įvyko avarija, jeigu ne vaizdo įrašas
DABAR RODOMA
Sunku būtų patikėti, kaip įvyko avarija, jeigu ne vaizdo įrašas
DABAR RODOMA
Paviešino brutalų močiutės užpuolimą: lūžo net kaulai
DABAR RODOMA
Aiškėja neapdairios klaidos dėl dingusio 10-mečio Šilutės raj.
DABAR RODOMA
Šokiravo lėktuvo keleivio elgesys – jokio padorumo ir pagarbos
DABAR RODOMA
Dviejų rusų miegas pievoje apkarto – pabudus laukė šokas
DABAR RODOMA
Lėktuvo keleiviai jau atsisveikino su artimaisiai: su siaubu stebėjo skrydį
DABAR RODOMA
Pamačius, ką vyras slapta daro su moterimi – keleivis neištvėrė
DABAR RODOMA
Bandymas pasipuikuoti baigėsi skaudžiai: turės pakloti nemažą sumą
DABAR RODOMA
Kuriozas tiesioginio eterio metu: reporterė net nematė, kas už jos vyksta
DABAR RODOMA
Paviešino sukrečiantį įrašą iš taksi: vairuotoja buvo nedelsiant atleista
REKLAMA
Marius Dubnikovas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Visą gyvenimą teko sieti su Kaunu ir Kauno rajonu, o dabar ir būti Kauno regiono plėtros tarybos nariu, todėl matant įsisiūbuojančias diskusijas norisi išsigryninti argumentus, ...
Marius Dubnikovas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Pastaruoju metu politikai lemia finansų rinkų nuotaikas stipriau nei pačio ekonominės nuotaikos. Šios savaitės rezultatas yra 2:1. Nykokai prasidėjęs rugsėjo mėnuo gąsdino ...
Marius Dubnikovas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Kitą savaitę Europos centrinis bankas (ECB) rinksis pasitarti, kaip skatinti lėtėjančią euro zonos ekonomiką. Investuotojai beveik įsitikinę, kad jau dabar siekiančios minus ...
Vytautas Ališauskas (nuotr. stop kadras)
Popiežius Pranciškus, įvertinęs garbingą tarnystę bažnyčiai, skiria Kauno arkivyskupą emeritą Sigitą Tamkevičių kardinolu. Ką kardinolo skyrimas reiškia Lietuvai, TV3 ...
Algirdas Monkevičius (nuotr. stop kadras)
Dalis mokinukų jau sekmadienį su gėlėmis keliaus į mokyklas pradėti naujų mokslo metų. Tačiau ar mokyklose netrūksta mokytojų ir ar jos sugebės tinkamai priimti moksleivius? ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

Pasaulio krepšinio čempionato rungtynių tvarkaraštis×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų