Pramogaudami susižalojote koją, darbuodamiesi sode stipriai susižeidėte pirštą ir skubate kviesti greitąją medicinos pagalbą? Specialistai primena, kada tą daryti būtina, o kada net ir savo transportu atvykus į priėmimo skyrių žmogus gali būti paprašytas susimokėti.

Greitoji medicinos pagalba (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Greitoji medicinos pagalba (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties (GMP) direktorius Nerijus Mikelionis sako, kad mažiausiai 30 proc. greitosios pagalbos iškvietimų yra netikslingi.

„Neretai iš tikrųjų pakaktų tik šeimos gydytojo konsultacijos. Neatsitiktinai Kauno GMP dispečerinės, aptarnaujančios Kauno, Tauragės, Alytaus ir dalį Marijampolės apskrities, darbuotojai konsultuoja besikreipiančius žmones: jeigu jų būklė tokia, kad gali suteikti sau pagalbą ir be jokios žalos kreiptis į savo polikliniką, tą ir skatinama daryti. Taip stengiamės sumažinti skambinančiųjų be reikalo kiekį“, – sakė jis.

Kada pakaks poliklinikos?

Valstybinės ligonių kasos (VLK) specialistai primena, kad skubioji (būtinoji) medicinos pagalba – tai tokia medicinos pagalba, kuri teikiama nedelsiant arba neatidėliotinai, kai dėl ūmių klinikinių būklių gresia pavojus paciento ar aplinkinių gyvybei arba tokios pagalbos nesuteikimas laiku sukelia sunkių komplikacijų grėsmę pacientams. Visais kitais atvejais pacientai raginami kreiptis į poliklinikose dirbančius šeimos gydytojus.

REKLAMA

„Prieš kviečiant Greitąją medicinos pagalbą (GMP), labai svarbu įvertinti situaciją ir kreiptis tik tuomet, kai iš tikrųjų ta pagalba yra reikalinga. Dėl skubiosios (būtinosios) pagalbos ir realios grėsmės žmogaus gyvybei, esant sunkiai sveikatos būklei, kai reikalinga būtinoji medicinos pagalba, reikia skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 arba vykti į ligoninės skubiosios pagalbos skyrių. Visais atvejais GMP kvietimą įvertina į skambutį atsiliepęs dispečeris, užduodamas tikslingus klausimus. Kartais žmogui pakanka patarimo telefonu, todėl pasikonsultuoti dėl, pavyzdžiui, gydymosi karščiuojant, visada galima paskambinus skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112“, – aiškino VLK atstovas spaudai Rimantas Zagrabajev.

Priėmimo skyrius

Priėmimo skyrius

Atvykus į priėmimo skyrių, skubioji (būtinoji) medicinos pagalba teikiama nemokamai – apmoka ligonių kasa. Ar paciento būklė atitinka sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintus būtinosios pagalbos kriterijus ir mastą, ar ne – sprendimą priima pacientą apžiūrėjęs priėmimo-skubiosios pagalbos gydytojas. Gydymo įstaiga privalo informuoti pacientus apie galimybę nemokamai gauti ligonių kasų lėšomis apmokamas paslaugas.

„Taigi, ar pacientui reikalinga skubioji (būtinoji) medicinos pagalba, nuspręs gydytojas, vadovaudamasis profesine kompetencija. Visais kitais atvejais pirmiausia reikėtų kreiptis į šeimos medicinos paslaugas teikiančią įstaigą (polikliniką ar šeimos medicinos centrą), prie kurios žmogus prisirašęs, ar į tą gydymo įstaigą, su kuria jo gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį dėl paslaugų teikimo jai nedirbant (naktį, savaitgalį, švenčių dienomis). Jei žmogui reikalinga skubi (būtinoji) medicinos pagalba, jis atitinka skubiosios pagalbos kriterijus, tai GMP paslaugos yra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis – atvykusiems mokėti nereikia, apmoka ligonių kasa“, – dėstė VLK atstovas.

REKLAMA

Tiesa, pridūrė jis, nors yra paskelbtas Lietuvoje visą parą veikiančių poliklinikų sąrašas, kai kuriuose rajonuose, naktį šeimos gydytojo pagalbą iš tiesų teikiama ligoninėse.

Kada gali tekti susimokėti?

Vis dėlto jei pacientas savo noru atvyko nebūtinosios pagalbos ir sutinka laukti, kol jam bus suteiktos mokamos paslaugos, už tai gali tekti paploninti piniginę.

„Taip pat gali tekti mokėti, jei pacientas neatitinka būtinosios pagalbos mąsto, kurį nustato jį apžiūrėjęs gydytojas – tokiu atveju gali būti teikiamos tik mokamos paslaugos, nes pacientas turi kreiptis į šeimos gydytoją, tačiau pats savo noru nori būti aptarnaujamas skubiosios pagalbos skyriuje“, – sakė R. Zagrabajev.

Jis priminė, kad kai kurias atvejais gali tekti susimokėti ir už GMP paslaugas.

„Be paslaugų, apmokamų iš PSDF, GMP tiekėjai taip pat teikia ir kitas paslaugas, kurių teikimo tvarką ir kainas nustato GMP įstaigos steigėjai. Pavyzdžiui, ligonių kasų klausiama, ar galima išsikviesti greitąją medicinos pagalbą pervežti ligonį iš ligoninės į reabilitacijos įstaigą ar namus ir ar ši paslauga teikiama nemokamai? Taigi, kai greitoji pacientą perveža iš vienos ligoninės į kitą dėl tolesnio gydymo ar diagnostinėms, gydomosioms procedūroms, tyrimams, tokiu atveju pervežimo išlaidas apmoka siunčiančioji įstaiga pagal sutartį su GMP tiekėju. Tuo metu už paciento pervežimą jo ar jo artimųjų prašymu, jei tai nėra būtina dėl jo sveikatos būklės, pacientas (arba jo artimieji) sumoka savo lėšomis", – dėstė pašnekovas.

REKLAMA

N. Mikelionis patvirtino, kad net ir su GMP automobiliu atvežtam pacientui namo grįžti tenka pačiam ar susimokėti už paslaugą.

„Jei pacientas pageidauja, kad būtų parvežtas namo, nors tai jam nėra būtina (tai nusprendžia ligoninėje gydantis gydytojas), tuomet yra patvirtinti įkainiai, trisdešimt keli eurai už valandą. Tačiau tokie atvejai yra reti, nes dauguma pacientų yra gulintys ir reikalingas gulintis ir jiems reikalingas specialus automobilis. Juolab, kad už paciento parvežimą namo iš gydymo įstaigos, jeigu pacientui reikalingas GMP automobilis, už tai yra atsakinga ligoninė. Bet ligoninės kartais sugudrauja, siūlo išsikviesti greitąją ir tave parveš, bet gaus sąskaitą“, – sakė pašnekovas.

Raimis
2019-11-10 07:36:59
Tai kam tada mokesčius mokam , kam tas ministeris toks reikalingas ,čia jau blogiau būti negali,tai baisiau už beždžionę su granata , kai prie vadovavimo prieina idijotai su iniciatyva
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Andrius 2020-01-16 14:59:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai visi daba turi zinot medicina? Nes jai man uzejo blogai ar kas atsitiko as turiu zinoti kas man atsitiko butina ar ne kvieat? Gal as po 10 min mirsiu o gal tai tik seip kazkas.. Gal as negaliu vairuoti nuvaziuoti kad apziuretu mane.. Tai zodziu turiu samdyti kita zmogu, kad mane nuvestu apziuret.. Bet gal nerasiu greit draugo laisvo.. Tada laukti kol numirsiu arba praais viskas.. Nes mediku negalima kviesti jau.. Kazkoks apsurdas.. Uzkaitau sita ju sprendima.. Cia pataupysit pinigu biski pasikelsit algas sau gera mintis    ATSAKYTI
Ona 2020-01-16 11:07:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokius mokesčius mokame, o gydymas tampa mokamas. Gal reikėtų atsisakyti ligonių kasų mokesčių ir kiekvienas susimokėtu už save.    ATSAKYTI
Raminta 2020-01-16 07:08:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai neracionalus sprendimas, žmonės nėra su medicininiu išsilavinimu, kad patys nustatytų ar jau laikas kviesti greitąją.
Didėja rizika, kad žmogus su apendicitu, temperatūra at kitomis ligomis kurių simptomai nėra iškart umus lauks paskutinės minutės, kad kainuos jo gyvybe.
Kita grėsmė, jog dauguma ligų žmonės nusistatinės sau interneto pagalba, kas taip pat kelia pavojų sveikatai ir gyvybei.
Pinigai kiekvienam paprastam žmogui yra labai jautrus klausimas todėl galintis sau leisti susimokėti gal nieko nesakys, bet kaip tie kurie neturi iš ko mokėti. Taip tik didinama socialinė atskirtis.   ATSAKYTI
As 2020-01-16 15:01:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai uz ka mokami mokesciai lietuvoje? Kad islaikyt karaliskas seimas? Cia jau ne demokratija o karalyste tampa lietuvoje.. Yra karaliai, dvarieciai ir liaudis kurie nesa jiems pinigus..   
Regina 2020-01-15 18:34:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atsakymas vienas, ištiko bėda, pinigų neturi, lauki kol priims poliklinika, o po kelių dienų arba vėlu, arba jau nereikia   ATSAKYTI
DARJovita 2020-01-15 16:50:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kai kviečiama greitukė apsimyžusiam bomžui, kuris nuo smarvės ir girtumo nesupranta koks metų laikas- kas kaip apmoka?   ATSAKYTI
Rima 2020-01-15 16:49:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kaip nesant gydytoju nuspręsti ar tai būtina pagalba ar ne? Kažkoks kosmosas   ATSAKYTI
Jovita 2020-01-15 16:41:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Panašu kad greitu laiku pradės daužyt tuos pederastus, jau atsibodo mordų patyčios iš žmonių
   ATSAKYTI
Loreta 2020-01-15 15:27:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Esu visiškai nusivylusi sveikatos apsaugos sistema. Esu visą gyvenimą dirbanti, moku nemažus mokesčius, (kas mėnesį nuo 300-500eur), tačiau prireikus medicininės pagalbos, dažniausiai vistiek kreipiuosi į privačias klinikas, nes neįmanoma laiku jos sulaukti. Laukti mėnesiais absurdas. Juk negali suplanuoti susirgti po kelių mėnesių ir užsiregistruoti iš anksto. Manau specialiai taip daroma, nes suinteresuoti asmenys nori sveikatos apsaugos sistema atiduoti į privačias rankas. Kaip Amerikoje. O va tada galėsime "džiaugtis"   ATSAKYTI
Ilona 2020-01-15 13:55:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Durnių laivas buvo ir yra ta mūsų vargšė Lietuvėlė, o dar didesni vargšai esam mes čia gyvenantys. Kvailiai valdo valstybę ir nori , kad dar daugiau kvailių būtų aplinkui . Nusikirs pirštus , greitosios nekvies , pats prisisiūs su adata , anokia čia problema. Tai gal pirmiausia apmokestinkit tuos , kurie be reikalo kviečia greitąją , o ne visiems kabinkit mokesčius?   ATSAKYTI
Ilona 2020-01-15 13:47:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar mokami mokesčiai nebesiskaito , jei po du kartus už tą patį reikalaujama susimokėti ? Ar čia tikrai tas Durnių laivas , kaip AtA V. Petkevičius rašė?
Tai tegul susimoka tie , kurie be reikalo kvietė greitąją , o ne visiems kabinkit kažkokį mokestį už greitosios iškvietimą nelaimės atveju.    ATSAKYTI
Laima 2020-01-15 07:21:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Durnių laivas!!!Mokeščius plėšia,pas daktarų eilės po mėnesį,kas čia ber beprotnamis???Ir vis kartoja valdžia kad žino kaip susigražinti tuos kurie išvyko..CIRKAS!!!Jie kaip tik-stengiasi kad paskutiniai emigruotu!!!   ATSAKYTI
ech 2019-11-27 15:34:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Viskas cia gerai, neburbuliuokit. Iprate daug gyventoju kvietaliotis greitaja vos persalus.. o ten koja ziema susilauzes koja lieka laukt ant ledo pora val, kol ana apziures. Pati visuomene kalta, kad stipriai piknaudziauja.   ATSAKYTI
Vika 2019-11-28 08:23:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Va,labai gerai, ypac kai kaime ....nei autobusu,nei taksi....  
Rima 2019-11-14 20:45:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Švedijoje pažystamas susilaužė koją ir pats negalėjo vairuoti,paskambino į greitosios pagalbos centrą ir norėjo išsikviesti ,kad atvažiuotų .Bet buvo užduodami klausimai apie esamą padėtį ,išklausius ir įvertinus buvo pasakyta ,kad galit išsikviesti tax nes nėra būtinoji pagalba .Nera atviro lūžio ,nekraujuojat ir taip toliau .Tai parodo ,kad yra tvarka ir dėl to žmonės žino kokiomis situacijomis kviečiama greitoji pagalba .   ATSAKYTI
IOn 2019-11-12 09:47:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerai,kad ne LT gyvenu,cia ir medikopteri nutupdys,ir susimoket nereikes...Vargsu salis!!!O kaip ten su oru,dar neapmokestinta!????   ATSAKYTI
Cigonas 2019-11-21 15:21:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Isipjauk pirštą ir iš kviesk greitąją paskui parašyk kiek susimokejai  
Vidis 2019-11-11 07:46:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
A tai kam mokėti privalomąjį sveikatos draudimą jaigu teks vis tiek mokėti? Kaip sakant daktarams gi nepatinka kai žmogus pradeda pats save gydyti taigi galima ir nusigydyti   ATSAKYTI
Raimonda 2019-11-10 21:41:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Darosi visai neaišku, kokiu pagrindu tada yra iš skaitomi mokesčiai iš atlyginimų, beje, labai dideli mokesčiai, jeigu už viską reikia mokėti. Neišskaitytų mokesčių, tai nors žinotum, už ką moki.

   ATSAKYTI
Valdas 2019-11-10 18:02:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ponai lietuviai, ar jūs žinote, kad ant durnos galvos plaukai neauga. Tai apie kokius pasikeitimus medicinoje žmogaus naudai, galime kalbeti.   ATSAKYTI
GMP 2019-11-10 17:10:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tvarkykite savo iškvietimus priimančią tarnybą,o ne gąsdinkite mokamomis paslaugomis gyventojus !   ATSAKYTI
Alevtina Charckova 2019-11-10 16:14:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dabar zmones bijos kviesti greitaja pagalba.Is kur eiliniam zmogui suprasti ar cia butina pagalba, kai zmogui yra problemos su sveikata jis kvieciasi pagalbos ir jos tikisi.Pas seimos gydytojus uzsakyt talona reikia pries pora savaiciu,tai is kur zmogus gali zinoti kada jis susirgs.Pas specialista isvis be menesio nepapulsi,greitosios pagalbos,taip pat bijosi kviesti.,nes pats sau negali suprasti ir nustatyti diagnoze.Skauda ir tiek,gal tai zarnynas,gal tai apendicitas,kentek skausmus,kol gala gausi.Isvis zmones liks numesti likimo valiai.Kur ziuri ir ka veikia sveikatos apsaugos ministerija.   ATSAKYTI
3g1s 2019-11-11 12:44:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kai menesines skausmingos,ar jus kvieciat? Kai termometro neturit,ar kvieciat? Kai vaistas i pabaiga-ar jus kvieciat(na kad savo negert,o gaut kaptoprilio is gmp)....o tokiu besikreipianciuju-sake Mikelionis 30%, deja-50-60%....   
Ieva 2019-11-21 23:51:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Manau ne apie skausmą čia rašo kaip nuvažiuoji į kvietimą trečią valandą nakties ir išgirsti kad galva svaigsta du mėnesiai nusvyra rankos. O tie kam tikrai reikia tuo metu pagalbos turi laukti. Tokios paslaugos "be reikalo" turi būti mokamos  
Ona 2019-11-10 15:18:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aferistu valdzia! Zmogzudziu! Taip ir ziuri kaip tauta greiciau isnaikint, o ypac pagyvenusius! Ir sau pasipyldit milijonus!   ATSAKYTI
Ll 2019-11-10 20:04:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Vagiu idijotu šalis(valdzia.  

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Vilniečio gyvenimo sąlygos šokiruoja: niekam nerūpi, kad gyvena be paso ir elektros
Į „TV Pagalbą“ kreipėsi vilnietė Irena, kuri susirūpino savo kaimyno Petro sveikata ir gyvenimo sąlygomis. Vyras jau metus laiko gyvena be elektros, paso ir jokių pajamų, ...
Organų donorystė (nuotr. 123rf.com)
Praėjusiais metais organų donorais tapo apie 3,5 tūkst. žmonių – tai didžiausias skaičius per visą nepriklausomybės laikotarpį, teigia Nacionalinis transplantacijos ...
Padavėja (nuotr. 123rf.com)
Kada lietuviai gyvens taip oriai kaip Vakarų Europos šalių gyventojai? Lietuvos banko duomenimis, mūsų šalis pavyzdingai stiebiasi link Europos Sąjungos vidurkio, tačiau ...
Gimdymas namuose (nuotr. stop kadras)
Jau beveik metai, kai gimdymas namuose Lietuvoje laikomas legaliu. Tačiau tokio – legalaus gimdymo namuose – per metus šalyje nebuvo nė vieno, mat gimdyme dalyvauti ...
(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Socialiniame tinkle plintantis įrašas apie netikėtai planuoto donoro nesulaukusią moterį išjudino diskusiją – ko verta donoro kortelė, jei artimųjų valia yra viršesnė? Laukusi ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų