Kuodis perspėja Lietuvą – elgsimės kvailai, jei atiduosime darbus

Nors pasaulis džiaugiasi sparčiai tobulėjančiomis technologijomis, verslininkai ir inžinieriai į šį progresą investuoja daug pinigų ir darbo, darbo rinkos robotizacija gali reikšti, kad netrukus liksime bedarbiais, mano Raimondas Kuodis.

Raimondas Kuodis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Lietuvos banko prezidento pavaduotojas profesorius Raimondas Kuodis darbą laiko gerovės šaltiniu, todėl jis atkreipia dėmesį, kad spartus progresas technologijų srityje ir pasaulinė robotizaciją daugybę žmonių paliks be darbo.

Robotai perims žmonijos darbus

„Yra labai daug nerimo jau seniai kai kuriose šalyse, o to nerimo nepanašu, kad mažėja, tik didėja. Tai susiję su technologiniu progresu, kuris gali būti ir geras, ir blogas. Dabar ateina banga, kai mašinos pradeda turėti smegenis, dirbtinį intelektą. Verslininkai nelabai pagalvoja, iš ko visa tai bus nupirkta, kas bus pagaminta tų mašinų“, – Seimo konferencijoje „Ar po 30 metų Lietuvos vaikai gyvens geriau nei jų tėvai?“ kalbėjo R. Kuodis.

Jis kelia klausimą, ar pasauliui netolimoje ateityje pavyks išlaikyti per XX a. įgyvendintus pasiekimus. Kaip didelius nerimo ženklus siunčiančios šalies pavyzdį jis pasitelkia JAV.

„Mes ten matome baisias tendencijas, kas darosi su buvusia viduriniąja klase, pradėjo mažėti tikėtinas jo gyvenimo amžius. Juk žmonės paprastai iš laimės nei prasigeria, nei žudosi, tai reiškia, kad kažkas negerai toje karalystėje. O kas ten negerai? Ką mes apie tai girdime? Mažai ką. Bet vidutinės šeimos realios pajamos JAV yra maždaug 1973 metų lygyje dabar. Kitaip tariant, vidutinė šeima kažkokio rimto progreso nėra patyrusi“, – pastebėjo profesorius.

REKLAMA

Raimondas Kuodis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Pagrindiniais darbo rinkos iššūkiais R. Kuodis laiko globalizaciją ir robotizaciją. Jis kelia klausimą – jei žmonija ir toliau vystys dirbtinį intelektą, kuris dirbs už mus, ar mes sugalvosime darbų, kuriuose žmonės bus naudingi.

„Tai smarkiai diskutuotinas klausimas, nes atrodo, kad visus darbus esame sugalvoję. Klausimas, ar tas mastas pakeitimo bus adekvatus praradimui darbų, kurie bus prarandami ir jau prarandami masinio užimtumo sektoriuose. Patys žinote, kasininkų nereiks, vairuotojų nereiks, teisininkų net gal nereiks, žurnalistų nereiks ir t. t.“, – prognozavo R. Kuodis.

Iki šiol atsiradusią spragą darbo sektoriuje pavyko užpildyti menkaverčiais darbais, mano R. Kuodis. Tačiau jo prognozė artimiausiems dešimtmečiams atrodo niūri.

„Klausimas, ar mūsų vaikai gyvens geriau. Nedrįsčiau taip teigti, nes žmonija daug kartų pamatė, kad mikrogudrumas su makrokvailumu yra dažnas reiškinys. Labai sunku sukoordinuoti šitą procesą žmonijai naudinga linkme. Galiausiai, jeigu mes atiduosime žmoniją robotijai, tai būsime pakankamai kvaili tą padarę, mano supratimu“, – kalbėjo R. Kuodis.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų