Kol „Sodra“ nuo rudens ruošiasi tikrinti, ar neįgalumas arba nedarbingumas nustatytas pagrįstai, neįgalius asmenis vienijančiose bendruomenėse užvirė diskusijos dėl šioje sistemoje bujojančios neteisybės. Piktinamasi, kad jei vieni neįgaliaisiais tampa nepagailėję pinigų, sunkiai sergančiajam reikiamas nedarbingumo lygis nustatomas ne visada.

Neįgalieji

Neįgalieji

Neįgaliųjų draugijų atstovai tvirtina galintys vardyti ne vieną tokį atvejį, kai nustatomas per mažas nedarbingumo lygis. Dėl to kai kuriais atvejais neva kalti ir nekompetentingi gydytojai.

Štai 58-erių uteniškė Rasa (tikrasis vardas redakcijai žinomas, – aut. past.) serga reumatoidiniu artritu ir jau dėl to 6–7 metus turi neįgalumą. Tačiau jei anksčiau moteriai buvo nustatytas 30 procentų darbingumas, šių metų pradžioje vėl „praėjus“ komisiją jis buvo padidintas iki 40 proc.

„Mano liga yra progresuojanti ir nepagydoma, per metus turėjau dvi dešinės rankos operacijas, valyti sąnariai, tačiau štai padidino darbingumo lygį. Esu dėkinga šeimos gydytojai, kuri paskatino apskųsti sprendimą Vilniaus NDNT komisijai. Laimei, ten viską sutvarkė, kaip buvo iki tol. Nors kai Utenoje komisijos prieš tai paklausiau, kodėl man padidino darbingumą, jie tik gūžtelėjo pečiais, gal anksčiau buvo ne taip nustatyta“, – pasakojo Rasa.

REKLAMA

Moteris prisiminė, kad ir skundas buvo priimtas labai nenoriai, procesas vilkinamas: „Nors skundą turėtų išnagrinėti per 15 darbo dienų, bet jie tą daro pusantro mėnesio. O kai aš dar nedirbanti, nutrūksta pinigų mokėjimas, tad sudėtinga – pinigai nors ir nedideli, bet iš to gyveni.“

Ligoninė

Ligoninė

Pasiteiravus, ar savo aplinkoje žinanti atvejų, kai nedarbingumas buvo nustatytas neteisėtai, Rasa juokėsi, kad už rankos nieko duodant kyšį nepričiupo. Tačiau pridūrė, kad vieša paslaptis, jog tokie dalykai vyksta.

„Ypač tai didelė problema rajonuose, kur visi vienas kitą pažįsta, net nereikia į polikliniką nešti kyšio, pakanka namuose ar kur kitur susitikti. Pavyzdžiui, viena moteris iš Panevėžio turėjo stuburo išvaržą ir kažkurį laiką turėjo neįgalumą. Vėliau jo neteko, bet važiavo į NDNT komisiją Utenoje, kur dirbanti jos draugė, tad gavo ir toliau neįgalumą. Nors neaišku, ar reikėjo, nes moteris po stuburo operacijos dirba sėdimą darbą prie siuvimo mašinos. Taigi jei išsėdi, tai, matyt nėra taip blogai...“ – kalbėjo uteniškė.

Kita moteris irgi buvo atvira: „Mano draugė, dabar jau a. a., dirbo socialine darbuotoja. Į jos pareigas įeidavo surinkti mažame miestelyje dokumentus NDNT komisijai ir palydėti žmones į komisiją. Tai net žinodavo, kiek reikia „duoti“ ir kam, kad gautų atitinkamą neįgalumą. Kitas atvejis: mano vaikystės draugė ėjo dėl regėjimo neįgalumo nusistatyti, prieš 10 m. ir pirmais metais gavo III grupę, o jau po dviejų metų nusipirko sau I grupę ir gyrėsi, kad su pirma ir pensija didesnė, ir išmokų gauna dar plius, o primokėjus gavo tą I grupę visam laikui, t. y. neterminuotai iki pensijos...“

REKLAMA

Įgimtą negalią turi įrodinėti kas porą metų

Dirbančių neįgaliųjų asociacijos vadovė Simona Kunigonytė gi stebėjosi, kodėl negalima gauti neįgalumo neterminuotam laikui turint įgimtą negalią.

„Esu žemo ūgio ir didžiausias absurdas, kad kas dvejus metus turiu eiti tikrintis darbingumo lygio. Po dviejų metų gi užaugsiu. Sunku suvokti, kaip taip gali būti, juk įgimta negalia nepasikeis, ji gali tik blogėti. Taip pat yra ir su Dauno sindromu, aklaisiais – neįgalumas duodamas terminuotam dviejų metų laikotarpiui. Suprantu, kai yra onkologinė liga, nedarbingumo lygis gali pasikeisti“, – aiškino pašnekovė.

Ji atkreipė dėmesį, kad, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Lietuvoje yra apie 32,5 tūkst. žmonių, turinčių labai sunkią negalią, kurių pasveikimas prilygtų futuristinio filmo scenarijui.

„Neįgalumo nustatymo sistema kaip pacientų ir medikų piktnaudžiavimo atvejų šaltinis skamba nuolatos. Tačiau tenka atkreipti dėmesį, kad vos pora dešimčių per metus pakeistų sprendimų dėl neįgalumo lygio nustatymo nebeatrodo masinė problema. Masinė problema išlieka tai, kad į kiekvieną neįgalųjį toliau žiūrima kaip į potencialų simuliantą. Net tie žmonės, kurių sveikatos būklė nepasikeis ir darbingumo lygis nebepakils, priversti vėl ir vėl minti gydymo įstaigų slenksčius bei rinkti tai įrodančias pažymas. Šioje vietoje matome realią galimybę paversti sistemą efektyvesne ir kokybiškesne“, – sako asociacijos vadovė S. Kunigonytė.

Ji pabrėžė, kad yra ne vienas atvejis, kai žmonės tikrai turi negalią, bet jiems nepratęsia neįgalumo: „Žmogus būna sunkiai orientuojasi erdvėje ir jam reikia pagalbos, bet neįgalumo kažkodėl nepratęsia. O kitą kartą net įtarimo nekils, kad žmogus turi negalią. Taip, būna ir nematomos negalios, bet kiek tokių atvejų, kai iš esmės sveiki žmonės gauna neįgalumą.“

REKLAMA

Pasiteiravus, kaip vertina naująją tvarką, S. Kunigonytė sakė ją tikrai palaikanti. „Tik norėtųsi, kad ne tik kad būtų sumažintas išmokų skaičius, bet daugiau pagalbos skirta neįgaliesiems, jų sąlygoms gerinti.

Vertina ne tik medicininį, bet ir socialinį kriterijų

NDNT atstovė sakė negalinti pasisakyti apie piktnaudžiavimo ar sukčiavimo atvejus, nes tai yra teisėsaugos kompetencija.

„Tarnyba nei diagnozuoja, nei tiria žmogaus sveikatos. Pirmiausia toks asmuo eina pas savo gydytoją, atliekami visi reikiami tyrimai. Mes gauname gydančio gydytojo siuntimą, kuriame nurodytos diagnozės ir tai patvirtinantys dokumentai, šios medicininės informacijos ginčyti mes negalime. Jei vyko kas nelegalaus tarp asmens ir gydytojo prieš dokumentams pasiekiant tarnybą, to negalime žinoti“, – sakė vyriausioji specialistė Nomeda Pikelytė.

Specialistė kartu priminė, kad bendrai yra nustatomas neįgalumas vaikams iki 18 metų, darbingumo lygis darbingo amžiaus asmenims ir specialieji poreikiai neatsižvelgiant į asmens amžių.

Užimtumo tarnyba

Užimtumo tarnyba

„Kadangi nustatant neįgalumo ar darbingumo lygį vertiname ne tik medicininį, bet ir socialinį kriterijų, vaikai nuo keturių metų ir suaugusieji atvykę į tarnybą pokalbio metu pildo asmens veiklos ir gebėjimų dalyvauti klausimyną. Viską įvertinus pagal tam tikrą formulę yra išvedamas darbingumo arba neįgalumo lygis. Pensinio amžiaus asmenims šį klausimyną nuo sausio 1 d. pildo socialinis darbuotojas pagal gyvenamąją vietą, tad realiai tokio žmogau, atlikdami jo specialiųjų poreikių vertinimą, galime net nematyti.

REKLAMA

Kontrolę, ar viskas pagal pateiktus dokumentus nustatyta teisingai, vykdėme ir anksčiau. Taip pat reikalui esant galėjome ir kreiptis į gydymo įstaigas dėl papildomų dokumentų pateikimo. Vis dėlto žmogus galėjo neatvykti pasitikrinti sveikatos, o dabar jei siųs „Sodra“, tą reikės būtinai daryti, nes „Sodra“ galės nutraukti ar sustabdyti išmokų mokėjimą. Be abejo, pritariame šiam papildomam instrumentui galimoms rizikoms valdyti“, – kalbėjo NDNT atstovė.

Nuo rugsėjo – nauja tvarka

Portalas tv3.lt jau rašė, kad nuo rugsėjo mėnesio „Sodra“ turės galimybę paskirti papildomą asmens sveikatos tyrimą ne tik laikino nedarbingumo atvejais, jei suabejojama, ar asmeniui pagrįstai mokama ligos išmoka, bet ir kilus pagrįstų abejonių dėl galimai neteisingai nustatyto neįgalumo bei darbingumo lygio.

Tai reiškia, kad atskirais atvejais, kai kyla abejonių dėl realios asmens sveikatos būklės neatitikimo duomenims, nurodytiems medicininiuose dokumentuose, asmens bus prašoma dar kartą pasitikrinti sveikatą „Sodros“ nurodytoje sveikatos priežiūros įstaigoje kompensuojant patirtas išlaidas.

Jeigu „Sodros“ nurodytos sveikatos priežiūros įstaigos medikų nuomonė dėl asmens sveikatos būklės skirsis nuo ankstesnių medikų išvadų, tuomet gali būti priimamas sprendimas kreiptis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, kad būtų priimtas naujas sprendimas.

Tokia tvarka nustatyta socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pasirašytame įsakyme, kuris įgyvendina Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimus, Seime priimtus 2018 m. gruodį. Iki šiol „Sodra“ atskirais atvejais papildomą sveikatos tyrimą skirdavo tik laikinojo nedarbingumo nustatymo priežiūrą, kai kildavo abejonių, ar žmogui pagrįstai mokama ligos išmoka.

Šiandien šalpos neįgalumo pensija mokama 173 tūkstančių, iš jų – 134,8 tūkst. netekto darbingumo, o 38,2 tūkst. – invalidumo pensija.

Morta
2019-10-02 22:04:22
Ko ne pusė Gariūnų turgaus, o gal net ir daugiau nei pusė prekeivių nusipirkę už pinigus neįgalumą ir niekas jų netikrina. Jeigu sąžiningai būtų skiriamas neįgalumas tam kam tik tikrai jo reikia, tai ir neįgaliems būtų mokama daug didesnė neįgalumo pensija, o dabar naudojasi ir tie kurie už pinigus nusiperka, kada pagaliau bus visa šita betvarkė išaiškinta, kodėl netikrina ir neužkerta kelio nesąžiningumui. Negi nesuprantamas šitas dalykas, kad iš 120, ar 150 eurų neįgalumo pašalpos ne tik kad, išgyventi neįmanoma, neįmanoma jau net egzistuoti. Kodėl pvz. po 30 m. ir daugiau dirbdami mokėjo mokesčius ir nemažus, o gauna grašius. Gėda tokioje valstybėje, kuri negali apginti neįgalaus žmogaus, nesuvokia ir nenori jo apginti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
valentina 2019-10-16 22:33:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o man tiesiog bjaurus tokie komentarai,patys duoda kysius o paskui rekia, as pati turiu didele negalia,ir aciu kauno kliniku docentui ambrozaiciui , palangos reabilitacinei ligoninei ir joniskio gydytojamsi ir galu gale siauliu ndt,as jiems kisiu nedaviau niekas ir neprase
   ATSAKYTI
Visiškas absurdas! 2019-10-03 08:12:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
O kiek statybose užsienyje dirba lietuviškų "invalidų", o kaip pasakymas "visi mano vaikai dirba", ką tai sako!? O kiek, eidami į invalidumo nustatymo komisiją, pasiskolinta invalido vežimėlį ar ramentus?    ATSAKYTI
Sandra 2019-10-03 08:02:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Esu neįgali,vaisčioti labai sunku,stuburo problemos kamuoja daugiau kaip 15 metų,neigalumą skyrė 30 procentu visam laikui,po operacijos nuvažiavau i plungę,ten sėdintis daktaras sako ko atvažiavai jug operacija kaip apendicitas po kelių dienu praeis ir mauk dirbti,va taip apšalusi gryžau namo,po metų vėl gydytojai mane nusiuntė,gavau 50 procentu metams,jiems pasibaigus gryžau rugsėjį,na ką,vėl akibrokštas,lyg mistiškai būčiau pasveikusi,nors ir balai surinkti didesni,atsakymas šokiravo,,nesitikėk nieko važiuok namo,kol organai sveiki pagal naujus istatymus stuburinai negauna nieko,,va ir vėl gavau atsakymą likau kaip ir buvusi su 30 procentų,nors sveikata sparčiai blogėja!!!    ATSAKYTI
Tiesos ieškotoja 2019-10-03 07:48:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Seniai reikia supurtyti šita korupcijos lizdą.Graudu žiūrėt kai žmogus nevaikštantis nieko negauna,o ponas važiuojantis padirbeti statybose užsienyje gauna 2grupe.   ATSAKYTI
Jonas 2019-10-03 06:52:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O daugiausia neigaliujų tarp ligoninių ir poliklininkų darbuotojų ir jų šeimų narių.   ATSAKYTI
nu 2019-10-02 23:24:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Mano galva jei gauni nedarbingumą ir dirbi visu etatu,tai kam tas nedarbingumas reikalingas jei dirbi taip pat kaip sveikas,žinau atvejų kad gauna antrą tą vadinamą grupę ir normaliai dirba,visur aplaksto didžiausius atstumus,tai kam ta grupė reikalinga jei dirbi kaip sveikas.Jei turi antrą grupę tai jau manau nebedirbsi visu etatu,nes paprasčiausiai negalėtum,o jei dirbi tai vadinasi gali ir ta grupe nereikalinga   ATSAKYTI
Paukstis 2019-10-02 23:58:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Asilo berete jei butu pensijos orios niekas nedirbtu tuo etatu .As pats karta metuos prisikraunu bagazine vaistu ir drebedamas per visas muitines varau nors 3men uzsidirbti pragyvenimui
  
Ramutė 2019-10-03 09:13:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tik norisi ir Jūsų paklausti,kaip pragyventi su gaunamais pinigais,tai ir priverstas dirbti pilnu etatu,niekas nenori priimti į darba pusei dienos,nes ir isduotuose dokumentuose praktiskai nepazymi,kad gali dirbti sutrumpinta darbo diena ir gaunasi tavo problemos nori dirbk arba ne ir eini i darba dantis sukandęs.  
61611523 2019-10-02 22:42:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ką čia skūstis kad sumažino nefarbingumą. Aš sergu psoriaziniu artritu 12 metų ir grupės negaunu visai. O komisijos verdiktas taigi turiu aukštajį išsilavinimą. Nors pažystu žmoniu lengviau sergančių šia liga ir jie turi invalidumą. Ką negi man mažiau skauda dėl išsilavinimo ar mano liga tapo pagydoma?   ATSAKYTI
Monika 2019-10-02 22:41:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Keisti abieju koju keliu sanarei vienas nepasiseke del nugaros negaliu operuotis jau 6 metai vaikztau su lazdomis nespeju ant savo reikalo nueiti tai ir tokem reiks vaziuot tikrintis lauke kojos operacja kai tik pageres stuburas    ATSAKYTI
Iva 2019-10-02 22:23:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turiu net 4 pazystamus, kurie jau keletą dešimtmečių perkasi neigaluma Plungėje su Kretingos gydytojų pagalba. Ir Klaipėdoje.
   ATSAKYTI
Asta 2019-10-02 22:28:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Plunge išvis nesamoniu kampelis. Turesi pinigu ir geresne grupe gausi. Apsurdas! Kaip ju nepakrato?  
Birutė 2019-12-13 21:26:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Birute  
Morta 2019-10-02 22:04:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ko ne pusė Gariūnų turgaus, o gal net ir daugiau nei pusė prekeivių nusipirkę už pinigus neįgalumą ir niekas jų netikrina. Jeigu sąžiningai būtų skiriamas neįgalumas tam kam tik tikrai jo reikia, tai ir neįgaliems būtų mokama daug didesnė neįgalumo pensija, o dabar naudojasi ir tie kurie už pinigus nusiperka, kada pagaliau bus visa šita betvarkė išaiškinta, kodėl netikrina ir neužkerta kelio nesąžiningumui. Negi nesuprantamas šitas dalykas, kad iš 120, ar 150 eurų neįgalumo pašalpos ne tik kad, išgyventi neįmanoma, neįmanoma jau net egzistuoti. Kodėl pvz. po 30 m. ir daugiau dirbdami mokėjo mokesčius ir nemažus, o gauna grašius. Gėda tokioje valstybėje, kuri negali apginti neįgalaus žmogaus, nesuvokia ir nenori jo apginti.    ATSAKYTI
Petras 2019-10-02 21:21:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Va ar apie tokius atvejus informuojamas LR prezidentas?jJis gali baigti praktiškai betvarkę ir yra įstatymdavys.   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Kraupus reginys Panevėžyje: iš dangaus krito negyvi paukščiai (nuotr. stop kadras)
Bauginantis reiškinys Panevėžyje. Gyventojus išgasdino iš dangaus kritę negyvi paukščiai. Mirusius sparnuočius prie daugiabučio suskubo surinkti iškviestas valstybinis ...
Kariuomenė (Kęstutis Vanagas/Fotobankas)
Jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose norėjusi dalyvauti mergina išgirdo chirurgo raginimą 19-metei išsioperuoti krūtinę, kad ši netrukdytų karinėje tarnyboje. Po ...
Išskirtinai kadrai iš uždaryto karantinui Tenerifės viešbučio: esantys viduje pateikė detalių (nuotr. stop kadras)
Kol kas dar nėra nė vieno lietuvio užsikrėtusio koronavirusu, tačiau bent trys tautiečiai šiuo metu yra ypač arti ligos židinio. Karantinui uždarytame prabangiame ...
Kaukė (nuotr. stop kadras)
Koronavirusui Vakarų Europoje vis labiau plintant, lietuviai imasi saugumo priemonių. Viruso atvejų šalyje dar neturint, Vilniuje įsakyta dezinfekuoti ir viešąjį ...
Vytautas Usonis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Pasaulį kaustantis koronavirusas verčia skelbti ekstremalią situacija ir mūsų šalyje. Nors pas mus nenustatytas nė vienas koronoviruso atvejis, panika jau prasidėjo. Kiek ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų