Vairuotojams, pristatantiems automobilius į autoservisus, neretai mintyse kirba mintis „išpjaus katalizatorių, ar paliks?“. O po apsilankymo servise nedelsdami tikrina, ar ši duslintuvo detalė liko vietoje. Visgi, dėl vienų ar kitų priežasčių netekusiems katalizatoriaus, įvairių autoservisų meistrai siūlo sprendimą: išsinuomoti katalizatorių tam, kad pavyktų gauti techninės apžiūros pažymą.

Automechanikas (nuotr. 123rf.com)

Automechanikas (nuotr. 123rf.com)

Bet apie viską iš pradžių. Mintis, kad katalizatorių gali pasisavinti autoservise kyla ne šiaip sau, mat tai – labai vertinga detalė, todėl kai kurie nesąžiningi autoservisai arba automobilių dalių vagys juos išpjauna ir vairuotojai gali to nė nepastebėti.

Dažniausiai išpjautus katalizatorius vagišiai parduoda arba priduoda į metalo laužą ir gauna solidžias sumas, mat katalizatoriuje esantys taurieji metalai (platina, paladis, rodis) yra labai vertingi. „Išgauti brangiuosius metalus iš katalizatorių sąlyginai nesudėtinga, todėl ši detalė dažnai atsiduria vagišių akiratyje“, – patvirtina „Transporto studijos“ direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Vėlavičius.

REKLAMA

Duslintuvas (nuotr. 123rf.com)

Duslintuvas (nuotr. 123rf.com)

Lietuvos draudikų asociacijos direktorius Andrius Romanovskis teigia, kad draudimo bendrovės fiksuoja atvejus, kai katalizatoriai tampa vagių taikiniu. Daugiausiai katalizatorių vagysčių draudimo bendrovės fiksavo 2015-2016 m. Vėlesniais metais tokių vagysčių skaičius krito, o 2019-aisais kai kurios draudimo bendrovės tokių žalų išvis neturėjo, kitos turėjo tik pavienius atvejus. Vis tik, A. Romanovskio teigimu, draudimo bendrovės periodiškai pastebi tokių vagysčių suaktyvėjimo bangas, kuomet nukenčia daugiau automobilių.

Tačiau A. Romanovskis teigia, kad yra atvejų, kai patys automobilių savininkai kreipiasi į specializuotas įmones ir pašalina šią dalį iš transporto priemonės. Taip, jo teigimu, yra todėl, kad ši detalė pakankamai greitai nusidėvi, užsikemša ir yra brangi.

Vagystės atveju žala iki kelių tūkstančių eurų

Katalizatoriaus vagystės atveju vairuotojai iš draudiko gali tikėtis nemenkos sumos, mat ši detalė vertinama brangiai. „Žalos dydis tokiu atveju priklauso nuo transporto priemonės modelio ir gali svyruoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų“, – teigia A. Romanovskis. Tiesa, vagystės atveju žala atlyginama tik jei automobilis draustas Kasko draudimu. 

A. Romanovskis taip pat pastebi, kad katalizatorių vagystės rizika šiek tiek mažesnė lengviesiems automobiliams, kadangi norint pasiekti šią dalį reikia palįsti po transporto priemone.

Duslintuvas (nuotr. 123rf.com)

Duslintuvas (nuotr. 123rf.com)

„Būtent dėl to dažiau nukenčia visureigiai, mikroautobusai ir kiti aukštesni automobiliai. Kalbant apie transporto priemonių, kurių katalizatoriai vagiami, markes, draudimo bendrovės pastebi, kad tarp šių detalių vagių populiarūs Toyota markės automobiliai“, – teigia A. Romanovskis.

REKLAMA

Duslintuvų remontininkai vysto naują verslo planą

Į portalą kreipęsis vilnietis Mantas (tikrasis vardas redakcijai žinomas, – aut. past.) sako, kad duslintuvus remontuojantys asmenys pradėjo vystyti tikrą „verslo startuolį“ – katalizatorius „nuomoja“ trumpam laikui, kol automobilis praeina techninę apžiūrą.

Mat privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros metu katalizatoriai griežčiau pradėti tikrinti nuo 2013 m. kovo, įsigaliojus atitinkamiems ES teisės aktams.

Techninės apžiūros stotis (Fotobankas)

Techninės apžiūros stotis (Fotobankas)

„Atlikęs vizualią automobilio išmetimo sistemos apžiūrą techninės apžiūros kontrolierius pastabų dėl katalizatoriaus neturės dviem atvejais: jei transporto priemonė „gimė“ jo neturėdama arba Lietuvoje automobiliui pirmą kartą privalomoji techninė apžiūra buvo atlikta iki 2013-ųjų kovo 1 dienos, visais kitais atvejais automobiliai su „išoperuotais“ katalizatoriais arba katalizatoriais, turinčiais bakelio pjovimo, jį gaubiančio elemento virinimo žymių ar panašių konstrukcijos pakeitimų, bus laikomi turinčiais „didelių trūkumų“. Nustačius, kad katalizatorius neveiksmingas ar pažeistas, jis turi būti pakeistas per išmetimo sistemos išardomųjų sujungimų vietas, nes šiam elementui remontas nėra numatytas“, – teigia bendrovės „Transporto studijos“ direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Vėlavičius.

Nustačius šią problemą automobilio savininkas privalo pašalinti trūkumą – t. y. sumontuoti reikalavimus atitinkantį katalizatorių – ir atvykti į pakartotinę patikrą.

Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ duomenimis, tarp visų 2018-aisiais metais tikrintų lengvųjų (M1 klasės) automobilių buvo užfiksuoti 3503 atvejai, kai transporto priemonė neturėjo katalizatoriaus ar konstrukcija buvo pažeista ar neveiksminga. Tai sudaro maždaug 0,5 proc. nuo visų į TA stotis atvykusių automobilių.

REKLAMA

Katalizatorius išpjautas, o kada – nežinia

Mantas pasakoja, kad prieš praeidamas TA nutarė patikrinti automobilį servise, tačiau čia pat patikra apkarto. Autoserviso meistrai pasakė, kad išpjautas jo automobilio katalizatorius ir tam, kad atitiktų TA reikalavimus, reikia tvarkyti problemą, kuri kainuos nepigiai.

Automechanikas (nuotr. 123rf.com)

Automechanikas (nuotr. 123rf.com)

Mantas sakosi nežinantis, kada dingo katalizatorius, esą jokių pakitusių automobilio garsų nepajuto, o ir prietaisų skydelis nerodė įtarimą keliančių simbolių. Tačiau vyras tikras, tai įvyko per du pastaruosius metus – mat paskutinį kartą, prieš dvejus metus, TA stotyje patikros metu problemų dėl katalizatoriaus nekilo – duslintuvas buvo tvarkingas ir techninę apžiūrą vyro automobilis „praėjo“ iš pirmo karto.

Techninei apžiūrai – katalizatoriaus „nuoma“

Mantas teigia, kad autoservisas pradžioje siūlė remontuoti automobilį ir pamiršti apie problemą. Esą sumokėjus daugiau dabar, vėliau technines apžiūras „praeiti“ bus lengva ir nebereikės investuoti pinigų. Tačiau vyras pradėjo svarstyti, ar remontas išvis apsimoka – mat pardavęs savo automobilį ir prisidėjęs šiek tiek pinigų, galėtų nusipirkti kiek naujesnę ir tvarkingą transporto priemonę su jau galiojančia TA.

Mantui išsakius savo dvejones autoserviso meistrai užsiminė, kad turi pažįstamų, kurie laikinai „užlopo“ problemą, kol automobilis „praeina“ techninę apžiūrą.

Automechanikas (nuotr. 123rf.com)

Automechanikas (nuotr. 123rf.com)

Kokią sumą būtų reikėję pakloti vyrui už tokią katalizatoriaus „nuomą“ Mantas nežino. Autoserviso, kuriame vyras lankėsi, meistrai tikslių kainų nežinojo, o pats Mantas nusprendė tokio būdo nesirinkti.

REKLAMA

Apie tokią „paslaugą“ ir jos kainą nutarė pasidomėti patys tv3.lt žurnalistai – skambinome bent šešiems duslintuvų remontais užsiimantiems meistrams ir trys patvirtino, kad toks pasirinkimas praeiti techninę apžiūrą yra galimas.

„Paslauga“ egzistuoja

Internete informacijos apie tokią konkrečią teikiamą paslaugą rasti nepavyko. Telefonu duslintuvų ir katalizatorių remontais užsiimančius meistrus prakalbinti taip pat nelengva. Vis dėlto keli meistrai pasiduoda ir papasakoja apie „paslaugos“ eigą ir kainas.

Prisistatome asmeniu, kurio automobilis negali praeiti techninės apžiūros dėl išpjauto katalizatoriaus. Vairuojame 2006-aisiai gamintą dvilitrį, 85 kw turintį Toyota Corolla Verso.

Iš apskambintų duslintuvų remontais užsiimančių meistrų pavyko sužinoti, kad preliminariai katalizatoriaus „nuoma“ kainuoja apie 150–250 eurų – priklausomai, nuo darbo sudėtingumo. Į katalizatoriaus vietą įstatoma ne kinietiška pigi detalė, o visus techninius reikalavimus atitinkanti, nuo 1000 iki 2000 eurų kainuojanti detalė. Vienas kalbintas meistras atviras – yra ir alternatyva, kuri kainuoja tiek pat – „aptvarkyti“ duslintuvą be katalizatoriaus taip kruopščiai, kad techninės apžiūros stoties meistrai nė neįtars, kad su šia detale kažkas buvo daroma. Čia pat meistras priduria, esą tokiu būdu „sutvarkysi problemą ir pamirši“, o „išsinuomojęs“ katalizatorių po 2 metų, kai vėl reikės tikrinti automobilį TA stotyje, vėl teks „kišti“ pinigus.

Žinoma, visi kalbinti meistrai, kaip ir įprasta, rekomenduoja atvežti automobilį jiems, ir jie nustatys, kiek tiksliai kainuotų tokia katalizatoriaus „nuoma“ ir ką konkrečiu atveju patartų daryti.

REKLAMA

Nesąžininga veikla egzistuoja, bet nėra, kaip jos sutramdyti

Kaip teigia Ramūnas Vėlavičius, nesąžiningų verslininkų, siūlančių tokias paslaugas, yra išties daug, tačiau techninės apžiūros metu nustatyti ar išmetimo sistemos dalis su katalizatoriumi nėra laikinai „išsinuomota“, nėra net teorinių galimybių.

„Nors katalizatorius ir turi savo identifikavimo numerį, jis nėra tiesiogiai susietas su konkrečiu automobiliu“, – priduria R. Vėlavičius.

Automechanikas (nuotr. 123rf.com)

Automechanikas (nuotr. 123rf.com)

Lietuvos transporto saugos administracija naujienų portalą tv3.lt informavo, kad verstis tokia „veikla” faktiškai draudimų nėra. Tačiau Administracija atkreipia dėmesį, kad transporto priemonė privalo būti techniškai tvarkinga visa jos eksploatavimo laiką ir už jos techninę būklę atsako transporto priemonės savininkas (valdytojas).

Keliuose policija rengia reidus, kuriose tikrina transporto priemonių techninių reikalavimų atitikimą, tačiau būtent katalizatorių būklės policija netikrina.

Katalizatorių patikra sustiprinta kovai su aplinkos tarša

2013-ųjų kovą įsigalioję ES teisės aktai atidžiau tikrinti automobilių katalizatorius priimti ne šiaip sau. „Aplinkosaugos specialistai teigia, autotransporto tarša sudaro apie 70-80 proc. visos oro taršos didžiuosiuose miestuose, o vidaus degimo variklius turinčių automobilių skaičius, išskyrus šalis, kuriose aktyviai stengiamasi pakeisti transporto parko struktūrą, kol kas auga sparčiau“, – teigia R. Vėlavičius. 

Būtent dėl didelio automobilių išmetamųjų dujų kiekio ir dėl jų atsirandančio oro užterštumo buvo priimta atidžiau tikrinti automobilių katalizatorius, kurie efektyviai mažina išmetamųjų dujų kenksmingumą ir neutralizuoja pagrindinius teršalus – anglies monoksidą, angliavandenilius ir azoto oksidus.

Vasia
2019-09-13 12:10:33
Lietuviai visada isradingi - randa kaip apeiti istatymus
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Fantazuotojai 2019-09-13 18:21:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Uz fantazija 10, uz straipsni 2. Nu ir prisvaigo   ATSAKYTI
Staska 2019-09-13 13:21:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turiu išnomuot 3,4 golfams kaladėles, A3- turiu galinius, ir priekinius suportus, jei reiks, rasiu ir diskus. Savaitei nuoma- 5eu detalė.   ATSAKYTI
Aga 2019-09-13 13:10:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Na broniai pripezejei nesamoniu jei nezinai ko klaust tai neklausk ir veju nerasinek toks esi bukas ir dar bukesniu klausei..........   ATSAKYTI
Vidas 2019-09-13 12:23:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Eina nafik tie lietuviai   ATSAKYTI
Gerimantas 2019-09-13 12:18:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tai kas priziuri, kad tokiu bizniu nebutu?   ATSAKYTI
Ahah 2019-09-13 12:18:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Liuks, darysime taip ir toliau   ATSAKYTI
Ruta 2019-09-13 12:18:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dabar nebaisi jokia technikine   ATSAKYTI
Erlandas 2019-09-13 12:18:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Meistriukai kaip visada - aukstumoje   ATSAKYTI
Jurbarkas 2019-09-13 12:16:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idomu cia tik Vilniuje tas biznis taip veikia, nes Jurbarke tai visai to nera   ATSAKYTI
Simona 2019-09-13 12:16:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerai, kad lietuviai sugalvoja ka ir kaip daryti   ATSAKYTI
Mariukas 2019-09-13 12:16:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geras patarimas, kitaip dabar ir nedarysiu   ATSAKYTI
Pensininkas 2019-09-13 12:15:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Eisiu ir as isteigti nuomos punkta, normaliai uzdirbsiu   ATSAKYTI
Netikiu 2019-09-13 12:15:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rimtai cia?   ATSAKYTI
Celka 2019-09-13 12:15:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kokios nuomos kainos idomu?   ATSAKYTI
edma 2019-09-13 13:00:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
parasyta, kad apie 150-250 corolai.
  
Hena 2019-09-13 12:14:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geras straipsnis   ATSAKYTI
Simas 2019-09-13 12:14:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geras, dabar zinosiu ka daryti   ATSAKYTI
Jotautas 2019-09-13 12:13:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valdzia i viska ziuri pro pirstus   ATSAKYTI
Klausimas 2019-09-13 12:12:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodel neparasete tel nr kur galima issinuomoti?   ATSAKYTI
Vasia 2019-09-13 12:10:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuviai visada isradingi - randa kaip apeiti istatymus   ATSAKYTI

Top Video

32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: namuose vaizdas privertė aiktelėti
REKLAMA
Dmitrijus Medvedevas ir Vladimiras Putinas (nuotr. SCANPIX)
Rusijos internautai ketvirtadienį skelbė internete lėktuvą vaizduojančius jaustukus ir piktus komentarus, kai žurnalistai ir televizijos žvaigždės neklausinėjo ministro ...
Manoma, kad BMW vairuotojas galėjo būti neblaivus. Kad ir kaip būtų keista, bet neblaivus buvo ir ekskavatoriaus, į kurį trenkėsi BMW, vairuotojas. / „Rinkos aikštės“ TV stop kadras
Kiekvieną dieną vartojami vaistai nuo depresijos, nedarbingumas ir lėtai slenkančios dienos – tokia šiuo metu yra Nerijaus, kurio vairuojamas BMW dar liepos 13-ąją Kėdainių ...
MO muziejus (Fotobankas)
Mo muziejus nominuotas Europos prestižiniam Europos muziejų forumo metų muziejaus apdovanojimui. „Tikras džiaugsmas būti nominuotiems. Tai yra didelė dovana Lietuvai ir ...
V. Bruveris (nuotr. stop kadras)
Valdantiesiems ketvirtadienį nepavyko plačiau atsiverti Seimo vartų marginalams iš mažai populiarių partijų. Siūlymas nuleisti kartelę į Seimą norinčioms patekti partijoms ...
Tymai (nuotr. stop kadras)
Atvėsus orams, į šalį grįžta tymai. Vilniuje į medikus kreipėsi išbertas devyniolikmetis studentas. Išsigandę, kad gali būti užsikrėtę, bendramoksliai puolė kreiptis į savo ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: namuose vaizdas privertė aiktelėti
Pakaunėje – gyventojų ir darbininkų konfliktas: prireikė net medikų
DABAR RODOMA
Pakaunėje – gyventojų ir darbininkų konfliktas: prireikė net medikų
DABAR RODOMA
Streikas dėl algų Vilniaus universitete: štai sumos, kurias uždirba jo darbuotojai
DABAR RODOMA
Kolegos prabilo apie Panevėžyje nukritusį ir žuvusį kolegą
DABAR RODOMA
Prekybininkai apie naują mokestį – jis atsisuks kitu galu
DABAR RODOMA
Tėvai nemokamu vaikų maitinimu džiaugiasi, tik įžvelgia dar vieną problemą
DABAR RODOMA
Apžvalgininkas apie Seimo kartelės mažinimą: bus dar daugiau „balagano“
DABAR RODOMA
Medikai įspėja išsigandusius studentus, kaip saugotis užkrato
DABAR RODOMA
Literatūros ekspertas Šileris pasakė, kas lemia prastesnius moksleivių gebėjimus
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Panevėžyje: žuvo nuo pastolių nukritęs statybininkas
DABAR RODOMA
Genialus pareigūno triukas padėjo akimirksniu apmauti ir rasti įtariamąjį
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų