Pasirodo, susitaisyti skaudamą dantį vietoj kelių dešimčių eurų už vos kelis ar keliolika prieinama visiems. Apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu valstybinėje įstaigoje šias paslaugas gali gauti kur kas pigiau nei privačiame kabinete. Tiesa, kol čia pateksite, gali tekti palaukti ne vieną mėnesį. Specialistai sako tokia situacija nesistebintys, mat valstybinės įstaigos ne itin suinteresuotos gausiu pacientų antplūdžiu. Kiti gi pabrėžia, kad reikia mažiau skųstis didelėmis kainomis, jei tingisi valytis dantis.

Odontologo kabinetas (nuotr. stopkadras)

Odontologo kabinetas (nuotr. stopkadras)

Savo istorija su portalu tv3.lt pasidalinusi skaitytoja sakė buvusi nustebusi, kad valstybinėje įstaigoje pagalbą galima gauti taip pigiai. Kelias dienas kamuojama protinio danties skausmo ir nebegalėjusi jo kęsti Milda kreipėsi į gydytoją, pas kurią privačiai tvarkosi dantis ir atlieka dantų higieną.

„Sužinojau, kad ji mane priimti gali tik kitos savaitės pradžioje, tačiau delsti nebegalėjau. Netrukus turėjo būti savaitgalis, o su skaudančiu dantimi leisti dienas nebuvo geriausias planas. Darbo metu nieko nelaukusi nulėkiau į Šeškinės polikliniką, kurioje esu registruota. Tiesa, ten pas dantistą nebuvau buvusi nė karto. Nuėjusi į registratūrą pasakiau, kad nebegaliu tverti danties skausmo, todėl prašau būti priimta. Žinoma, registratorė nebuvo maloniai nusiteikusi, nes, pasak jos, eilės milžiniškos. Buvau pasiruošusi laukti.

REKLAMA

Nuėjus prie kabineto prieš mane buvo keli žmonės. Daugiausiai palaukusi 30 minučių patekau pas gydytoją. Jaunutė medikė apžiūrėjo skaudantį dantį ir paaiškino, kad reikės pravalyti kanalą ir uždėti bent laikiną plombą iki danties rovimo. Suleido nuskausminamųjų (2–3 švirkštus, kad tikrai nebesijaustų maudimo), išvalė (kaip pati sakė, kiek pasiekia) kanalą, uždėjo vaistų ir išleido. Išeinant padavė išrašą ir pasakė, kad turėsiu susimokėti. Buvau nusiteikusi, kad turėčiau sumokėti bent 20–30 eurų – juk mane priėmė greituoju būdu, išvalė kanalą, nuo kurio, jeigu gerai suprantu, ir buvo kilęs skausmas. Pasirodo, lapelyje suma siekė kiek vos kelis eurus. Pasirodo, dantį su skausmu galima susitvarkyti toli gražu ne už keliasdešimt eurų. Žinoma, tai tebuvo laikinas sprendimas, mat man vis tiek reikia išrauti protinį dantį, tačiau tam kartui gydytoja iš paprastos valstybinės poliklinikos mane išgelbėjo vos už eurą kitą“, – pasakojo Milda ir svarstė, kodėl privačiame odontologijos kabinete kainos yra tokios didžiulės.

Ateityje mokės visi?

Komentuodamas dabartinę situaciją Odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus patvirtino, kad lėšų stygius yra didžiulis, o sistema nedėkinga.

„Už vieną suaugusįjį metams gydymo įstaigai skiriama vos 13 eurų, už vaiką – 16. Visi už sveikatos draudimą moka vienodai, tačiau to fondo savo dalies ne vienas nepasiima. Tad kuo mažiau ateina, tuo daugiau gauna kiti. Tai tikrai didelė bėda valstybėje: arba reikėtų apsispręsti, kad visi moka už šias paslaugas, arba turėtų didinti įkainį.

REKLAMA

Realybė tokia, kad per šiuos metus, kai vadovauja ministras, 8 procentais odontologų valstybinėse įstaigose sumažėjo. Ir nepanašu, kad situacija turėtų keistis. Dabar poliklinikai išnaudojus valstybinį limitą, ji nebesistengia, kad žmogus ateitų odontologo paslaugų, todėl duoda žmogui talonėlį po kelių savaičių, mėnesių, kol jis neapsikenčia ir priverstas eiti gydytis privačiai. Užprogramuota, kad eilės valstybinėse įstaigose tik didės. Iš biudžeto lėšų tikėtis neverta, valstybinis sektorius traukiasi ir ateityje viskas gali būti mokama“, – niūrią prognozę piešė A. Šeikus.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Jurgitos Grigarienės teigimu, į polikliniką odontologo paslaugų dažniausiai kreipiasi vaikai arba senjorai. PSDF lėšomis apmokamomis odontologijos paslaugomis kasmet pasinaudoja tik 17 proc. suaugusiųjų ir apie 59 proc. vaikų. Tad nėra poreikio skirti daugiau pinigų, nei yra paklausa.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga (nuotr. Justinio Auškelio/Fotodiena.lt)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga (nuotr. Justinio Auškelio/Fotodiena.lt)

Sveikatos apsaugos ministras irgi tik gūžčioja pečiais ir sako, kad pinigų esą yra tiek, kiek yra ir daugiau nebus. Tad ir eilių poliklinikose sutrumpinti bent jau kol kas nepavyks. „Kiek mes tų pinigų biudžete turim, tiek mes jų galim išdalinti ir tiek galim finansuoti. Nežinau, ar tai būtų labai teisinga perimti iš kitos kokios eilutės, kas tai bebūtų, ar tai būtų vaistai, ar paslaugos, ar atlyginimai. Ir staiga mesti labai didelę sumą į odontologiją“, – TV3 žinioms sakė ministras.

REKLAMA

Tačiau čia pat jis priduria, esą svarstoma, kaip pakeisti pačią sistemą. Seimui pateiktas svarstyti odontologų licencijavimo klausimфs. Tai, tikimaыi, padėtų sustabdyti intensyvų privačių kabinetų kūrimąsi ir pritrauktų daugiau specialistų į valdiškas įstaigas. Odontologų rūmai abejoja, ar taip pavyks bent iš dalies išspręsti problemą. Pasak jų, reikėtų leisti pinigams keliauti iš valdiškų įstaigų į privačias, tačiau ministras tokios galimybės nemato.

Dantų ligos – išvengiamos, tad nėra ko skųstis

Savo ruožtu Žalgirio klinikos vadovė prof. Alina Pūrienė tvirtino, kad Lietuva – viena nedaugelio Europos valstybių, kur valstybė tiek daug dotuoja už žmogų.

„Mes sumokame labai daug – už vaikų iki 18 metų amžiaus gydymą ir protezavimą, tam tikra dalimi kompensuojamas neįgaliųjų ir pensininkų dantų gydymas taip pat, stacionarinis gydymas, konsultacijos nemokamos ir gydymas gerokai pigesnis ten, kur pacientas prirašytas.

Čia mes dažniausiai kalbame apie išvengiamų ligų gydymą. Dantų ėduonis, periodonto ligos yra labai gerai kontroliuojamos ligos. Tad kai ateina su komplikuotu kariesu, jau be dantų, tai yra paties paciento problema. Jei jis ją auginasi, tai turi taupytis ir pinigus“, – dėstė ji.

Alina Pūrienė

Alina Pūrienė

Medikės manymu, reikia ne skųstis, o patiems suskubti valytis dantis, du kartus per metus pasirodyti gydytojui, kad galėtų įvertinti problemas, kol jos neįsisenėjo.

„Jei žmogus tingisi valytis dantis, pervalyti juos vaikui, turi ruoštis mokėti už odontologines paslaugas nemažus pinigus. Pavyzdžiui, aš nelabai sutinku, kad mano, kaip mokesčių mokėtojos, pinigai būtų skiriami nevalų, tėvų neprižiūrimų vaikų dantų gydymui, jei su 30 skylių 20 pieninių dantų“, – kalbėjo A. Pūrienė.

REKLAMA

Kokias paslaugas apmoka?

VLK specialistė J. Grigarienė priminė, kad ligonių kasų kompensuojamas odontologo paslaugas galima gauti tik tose gydymo įstaigose, kurios turi sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK) dėl šių paslaugų teikimo ir tik toje įstaigoje, kurioje yra prisirašęs.

Iš PSDF apmokamos pirminės odontologinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Šioms paslaugoms priskiriamas dantų ėduonies gydymas, pulpito, kai kurių rūšių periodontito gydymas, dantų akmenų nuėmimas, dantų ir dantų šaknų traukimas, ikivėžinių ligų įtarimas, vaikų dantų ėduonies profilaktika, sąkandžio anomalijų išaiškinimas ir profilaktika, laikinų įtvarų uždėjimas gydant dantų traumas ir kt.

Be to, ligonių kasos kompensuoja ir vaikų dantų silantavimo paslaugas, gydytojų odontologų specialistų konsultacijas, ortodontinį gydymą, dantų protezavimo, stacionarines odontologines paslaugas.

„Gydantis dantis pacientui reikia sumokėti už vaistus, plombines ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones. Taigi, ligonių kasa sumoka už gydytojo darbą, o pacientas sumoka už dantims gydyti sunaudotas medžiagas ir vienkartines priemones. Išimtis taikoma vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau nei jiems sukanka 24 metai, bei socialiai remtiniems asmenims. Tada būtina pateikti gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą, kurioje nurodyta, kad gyventojas yra valstybės remiamas ir gauna socialinę pašalpą“, – aiškino J. Grigarienė.

REKLAMA

Už pirmines odontologines paslaugas įstaigai nustatytą kainą apmoka TLK pagal įstaigoje prirašytų gyventojų skaičių, t. y. nepriklausomai nuo to, kiek kartų žmogus lankėsi pas odontologą ir ar iš viso lankėsi.

„Tačiau jei gydymo įstaiga turi, pavyzdžiui, 1000 pacientų, iš kurių 300 naudojasi odontologo paslaugomis, bazinį apmokėjimą ji gaus už visus 1000 pacientų“, – komentavo ji.

Portalas tv3.lt jau rašė, kaip skiriasi kainos skirtingų miestų privačiuose odontologijos kabinetuose.

...pacientas
2019-09-19 09:34:12
.pūriene tu puriene, kokia esate "specialistė" rodo Jūsų teiginys apie "nevalas" ! o tamsta žvilgtelėkit šiek tiek toliau savo nosies į mediciną, kas įtakoja dantų problemas ! Pati didžiausia Lietuvos bedančių problema - tokie "specialistai" mūaų odontologijoje
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2019-09-24 14:00:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai įdomu, tai jeigu iš PSDF apmokama už danties rovimą, tai kodėl turėjau mokėti Žalgirio klinikoj (su siuntimu) už protinio danties rovimą, a ponia A. Pūriene?   ATSAKYTI
Ewacka 2019-09-22 10:36:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai koks tikslas mokėti tą PSD , jei vistiek viskas mokama???   ATSAKYTI
Dantistas 2019-09-20 09:17:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tie privatus Dantistai tai kaip batsiuvys. Nebūtų ligų priranda.
Mažai vis jiem jų gerklės, nereikia pas juos lankitis nereikės ir skųstis.....    ATSAKYTI
nesvarbu 2019-09-19 22:57:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai tegu ir nutukeliu irgi negydo,apsirijo vadinasi turi is ko ,tegu susimoka uz gydyma patys,nes savanoriskai apkrauna sanarius,savanoriskas diabetas ir sirdies ligos ir t.t Uz tokius zodzius turetu ismest is odontologu negriztamai.   ATSAKYTI
Stasys 2019-09-19 21:19:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Eik tu sau kokia "laimė" - nemokamoje medicinoje moki už dantų taisymą ir dar moki kas mėnesį sodrai už sveikatos draudimą. dantistai seniai tą "pigų'dantų taisymą naudoja avinams mulkinti. Seniau ateidavai su kiauru dantimi, ir jei neskauda išvalo kanalą stengdamiesi padaryti kuo mažesnę skylę ir užplombuoja, dabar "pigūs" dantistai pradžiai "gydo" dantį mėnesį ar daugiau, tai valo, tai deda vaistus, nors tau niekas neskauda, daro sveikatai ypač žudančias galvos rentgenogramas, ir taip po"nedaug" 10-15 eurų, kol sugadina dantį nepataisomai, ir iš danties lieka "rėmai", tada jau arba ištraukti, arba laukti kol iš padaryto šuliniuo dantyje, iškris brangi plomba, sutrupėjus plonoms danties sienelėms, o tada jau biznis protezuotojams kur KOKYBIŠKO danties su KOKYBIŠKAIS implantais įstatymas gali kainuoti ir tūkstantį ir daugiau, aišku pusę piningų daugeliui įsikišant į kišenę be sąskaitos. Sukčių ir vagių šaika žalojanti žmones. Apie provincijos žulikus ašjau patyliu.   ATSAKYTI
R 2019-09-19 15:20:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Už Lietuvoje taisytą dantį ( ištrauktas ne visas nervas ir užplombuotas dantis ) Šveicarijoje sumokėjau 1200 Fr - tai taip norisi tą sąskaitą atsiųsti LT odontologams , kad truputį pamąstytų apie darbo kokybę   ATSAKYTI
rasa 2019-09-24 12:47:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai už tiek galėjai inplantus susidėt kam taisiai viena danti
  
saulyte 2019-09-19 12:13:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
PURIENE NELABAI supranta kad nevisi zmones gali moketi tokias milziniskas sumas todel ir vadina zmones nevalomis
   ATSAKYTI
Pikčiurna 2019-09-19 11:13:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kas ten per stebuklina dantiste idomu?
As pati poliklinikoj dantis tvarkausi ir taip pat turejau problemu su danties kanalais nėra ten taip pigu, vieno kanalo tvarkimas ir užpildymas 8 arba 13 euru, o dar pliombos 8, 12 arba 18 euru? Man asmeniškai kiekvienk apsilankimo metu dantistui moketi kad ir tuos 30 ar 50 euru yra daug. Tai kokios kainos yra privačiai jei poliklinikos jau plėšia iš žmoniu....
   ATSAKYTI
Viga 2019-09-19 11:24:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Danties rovimas 40,plomba 30eurų-visai nesena patirtis,o pagal prisirašymą eilė 2 savaitės  
Pacientas 2019-09-19 16:39:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dantų akmenų valymas su nuskausminimu man kainavo net 90 eurų. Manau, kad tikrai per brangu, bet aptarnavimas puikus. Matyt už tai ir sumokame. Kasmet dantus valyti nuo akmenų reikia 2 kartus, tai kainuoja 180 eurų. Tačiau toje klinikoje nesitaisau dantų, nes matyt kaina būtų tūkstantinė.  
m 2019-09-19 09:54:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
ir kam tas sveikatos mokestis reikalingas, visvien, uz viska reikia moketi   ATSAKYTI
Gintaras 2019-09-19 09:51:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Surenkame pusę biudžeto, iš tų pačių iššvaistome, išplauname didžiules sumas, atlyginimai maži ,neleidžiantys privačiai pirkti paslaugų. Vakaruose nėra atlyginimų 500€, nebent už savaitę tiek gauna. O pas mus tai mėnesinis atlyginimas, kurį reikėtų pervadinti į pašalpą. Bedarbiai varomi dirbti už poros šimtų pašalpą, tai ir dirbantieji dirba tik už pašalpą. Tokia betvarkė, žmogaus nuvertinimas mūsų valstybę baigia sunaikinti. O dantų valymas ne visada padeda dantis išlaikyti. Pažinojau žmogų, kuris visą gyvenimą nenaudojo dantų pastos, kartais su ūkišku muilu pirštais dantis patrindavo ir viskas. Visą gyvenimą nebuvo pas stomatologo ir mirė aštuoniasdešimtmetis turėdamas visus dantis. Todėl aš nemanau, kad daug įtakos turi dantų valymas, tai veikiau higiena, baltesni dantys, gaivesnis burnos kvapas ir tiek. O ar sveikesni jie tampa nuo valymo- kitas klausimas...   ATSAKYTI
Audra 2019-09-19 09:47:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
pilnumoj pritariu,,kokybė,,siaubas,,o pinigai kosminiai   ATSAKYTI
...pacientas 2019-09-19 09:34:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
.pūriene tu puriene, kokia esate "specialistė" rodo Jūsų teiginys apie "nevalas" ! o tamsta žvilgtelėkit šiek tiek toliau savo nosies į mediciną, kas įtakoja dantų problemas ! Pati didžiausia Lietuvos bedančių problema - tokie "specialistai" mūaų odontologijoje    ATSAKYTI
Audra 2019-09-19 09:45:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
pilnumoj pritariu komentatoriui,,pacientas,,,kokybė siaubinga,,o kainos kosminės
  
jau bedantė 2019-09-19 10:29:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
pritariu jums 100 proc.  
Pacirntas 2019-09-19 20:45:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu Pacietui pati didziausia problema tai purienies specislistai ir privatininku dirbanciu su ligoniu kasom naudojami medikamentai Jie vidiskai neveiksmi pradeda tvarkyti nesksudanti danti kuo daugiau ji ,tvarko, tuo daugiau jis skauda viena danti tvarko po penkis metus kol is jo lieka tik saknis dabar danti tvarko jau puse metu jis tapo skaudus Girdėjau kad stomatologai naudoja arsena Manau kad man i dantis jo ir prikisa SULIURLINA DANTI
IR ji uzpildo nuodais po menesio likusi luobele nulūžta ir lieka tik šaknis Per desimt , ji nesutvarkė nė vieno danties Tai provincijoje Be to ir už traukima danties reikia moketi gauna pasirodo dvigubai is paciento ir ligoniu kasų Blogesnio dalyko nereikia kai tau tycia sunaikina dantis jei neturi milijonu aukstos kvalifikacijos spevialistui arba nuvykomui i ukraina ar baltarusija  
Audra 2019-09-19 08:27:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sveiki,kur kreiptis,dėl nekokybiško dantų protezavimo atlikimo.   ATSAKYTI
Petras 2019-09-19 05:51:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Betvarkė ir LR piliečio apgaudinėjimas SA sistemoj Lietuvoj po 1992 Konstitucijos pakeitimo. Ar danties taisymui neužteko dešimtmečio sveikatos draudimo sumos , kur čia teisingumas ir Verygos atstovavimas rinkėjų daugumai? Va Jums ir "Gerovės valstybė". Stai kodėl jauni žmonės emigruoga.    ATSAKYTI
Rasa 2019-09-19 09:30:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nu puriene matyt labai nekenčia savo klientų,nevalomis vadina.zmones pasibaisėję kainomis važiuoja į kt šalis taisyti Anglijoj nemokamai
  
Rasa 2019-09-19 09:33:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nu tokius pinigus plėšia ir pacientus nevalomis vadina super  

Top Video

100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
Užfiksuotas šokiruojantis tėvų poelgis su kūdikiu: istorija kelia pyktį
DABAR RODOMA
Berniukas įsiuto dėl mamos poelgio – jo moralas nepaliks abejingų
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
REKLAMA
gaisras Alytuje (nuotr. Raimundo Maslausko)
Į ekologinės nelaimės ištiktą Alytų šiandien sugužėjo net trys ministrai. Sveikatos, aplinkos ir vidaus reikalų. Atsakingų ministerijų vadovai tikrino, kaip kovojama su gaisru, ...
Seimas (nuotr. stop kadras)
Seime nariai dalijasi naujais planais, kaip įveikti krizę dėl V. Pranckiečio posto. Iš Seimo vadovo kėdės niekaip neiškrapštant vieno žmogaus – Viktoro Pranckiečio – ...
Remigijus Šimašius (Fotobankas)
Nors Generalinė prokuratūra pripažino, kad Vilniaus meras Remigijus Šimašius viršijo įgaliojimus liepdamas nuimti Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lentą, sostinės ...
Mokykla
Vyriausybės planuojamas perpus mažesnis biudžeto prieaugis švietimui nei kad pernai susitarta įsiutino vieną didžiausių mokytojų profsąjungą. Pasak profsąjungos atstovų – ...
Žvakutės (Fotobankas)
Po sunkios ligos penktadienį mirė rašytojas Vytautas Girdzijauskas, pranešė Lietuvos rašytojų sąjunga. V. Girdzijauskas gimė 1930 metais Jurbarko rajone, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų