Suskubus profilaktiškai prieš mokyklą patikrinti vaikų sveikatą paskutinėmis dienomis pasipila tėvelių skundai: tai eilės per didelės, tai gydytojai sveikatą patikrina nepakankamai atidžiai ir tik sudeda „varneles“, neduoda siuntimų specialistams. Kiti gi atkerta, kad ne gydytojus reikia skubėti kaltinti, o patiems tėveliams labiau domėtis vaiko sveikata.

Asociatyvi nuotr. (123rf.com)

Asociatyvi nuotr. (123rf.com)

Savo patirtimi pasidalinusi Aistė rėžia tiesiai šviesiai: šeimos gydytoja nesigilina į vaikų apžiūrą. „Mano dukrytei yra padidėjusi skydliaukė (struma), tačiau to mūsų gydytoja nematė ketverius metus, nors kakliukas akivaizdžiai padidėjęs. Aš pati privačiai pradėjau vesti dukrą pas endokrinologą, kuris patvirtino mano spėjimus dėl skydliaukės sutrikimo. Šiemet pirmą kartą per profilaktinius patikrinimus seselė patikrino dukrų stuburus ir apčiupinėjo limfmazgius. Dukroms – 9 ir 6 metai“, – dėstė moteris.

Paklausta, ar apie ligą privačioje klinikoje sužinojusi ji informavo savo gydytoją, Aistė sakė tą padariusi ne iškart. „Gydytoja tik šiais metais paklausė: „Ar tau neatrodo, kad kakliukas padidėjęs dukrai?“ Aš tik patvirtinau, kad padidėjęs ir kad jau trejus metus lankomės pas endokrinologę. Tačiau gydytoja tik lyg tarp kitko pasiteiravo, ar reikia siuntimo. Sakiau, ne“, – pasakojo moteris.

REKLAMA

Anot jos, realiai pats turi pastebėti, jei kas negerai ir paprašyti siuntimo. „Gydytoja jau priešpensinio amžiaus, ji nelabai gilinasi į vaikų sveikatos problemas. Jei vaikai serga peršalimo ligomis, pas gydytoją net neiname, nes jos pasakymas būna „viską gerai darai“. Pas gydytoją tik dėl formalumų einame. Be to, šiais metais tokia nemaloni situacija, kai seselė neišrašė sveikatos pažymos, nes nebuvau jaunesnės dukros paskiepijusi paskutiniu skiepu. Sako, kai paskiepysi, tada išrašysiu. Sakau, skiepai yra tik rekomenduojami, o ne privalomi. Bet vėlgi nenorėjau pyktis“, – savo patirtimi dalijosi moteris.

Sveikata rūpinasi visus metus

Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Jurga Dūdienė sakė bent už save ir savo kolegas galinti patikinti, kad profilaktinio patikrinimo metu atlieka viską, kas yra nurodyta ministro įsakyme.

„Visų pirma, tuos pacientus matome visus metus ir jie dauguma yra pažįstami. Jei pacientas yra naujai prisiregistravęs, tada užtrunkame daugiau laiko, kol patikriname, ar anksčiau kuo yra sirgęs, ar turi papildomų lėtinių ligų. Profilaktinio patikrinimo metu atkreipiamas dėmesys į visas sistemas – laikyseną, stuburo, pėdų formavimosi būklę, jei vaikas vyresnis, klausiama ir apie jo lytinę brandą. Privalomas yra ir bendras kraujo, šlapimo tyrimas, jei metų bėgyje nebuvo atliktas. Vaikui pradedant lankyti mokyklą, darželį ar keičiant kolektyvą privalomas tyrimas dėl enterobiozės, t.y. spalinių kirmėlių. Prieš mokyklą profilaktinis patikrinimas turi būti atliekamas ir dėl užsikrėtimo tuberkulioze, po kiekvienų atostogų vaikai turi būti tikrinami dėl pedikuliozės. Šiaip daugiausiai dėmesio skiriama į mokyklą besiruošiančių septynmečių, šešiamečių sveikatos patikrinimui. Jei reikia, visada siunčiame antrinio lygio specialistų konsultacijoms. Tikrai nėra taip, kad tik įrašytume diagnozę į pažymą ar sveikatos kortelę“, – pasakojo šeimos gydytoja.

REKLAMA

Ji pabrėžė, kad visada kartu klausiama tėvelių, ar kokių sutrikimų jie nepastebėjo: „Iš esmės visos vaiko sistemos yra įvertinamos. O jei per skubėjimą ar dėl kitos priežasties į kažką mažiau atidžiai pažiūrėta, nereiškia, kad per metus į tai nebus atkreiptas dėmesys.“

Sveikatos patikrinimas (nuotr. Fotolia.com)

Sveikatos patikrinimas (nuotr. Fotolia.com)

Medikė pridūrė, kad pildant elektroninę sveikatos pažymos formą sunku ką ir praleisti, mat ko nors nepažymėjus neleis padėti parašo.

Besiskundžiantiems dėl eilių gydytoja priminė, kad vaikų sveikatos patikra galima pradėti rūpintis daug anksčiau. „Natūralu, kad vasarą, kai yra atostogų metas, prie gydytojų kabinetų susidaro didesnės eilės, juo labiau, jei yra didesnis srautas. Tačiau negali gydytojas visą dieną išrašinėti sveikatos pažymų ir atlikti profilaktinius patikrinimus, nė vienas šeimos gydytojas nesusidarys tokio dienos plano. Vaiko profilaktinis patikrinimas yra planuojamas dalykas, kurį galima suspėti susitvarkyti dar pavasarį. Tam tinkamai pasiruošti – tėvų pareiga, o ne medikų rūpestis“, – sakė J. Dūdienė.

Pasitikrino vos pusė

Valstybinė ligonių kasa (VLK) yra informavusi, jog per pirmąjį šių metų pusmetį šeimos gydytojai profilaktiškai prieš mokyklą ar darželį patikrino tik pusę paprastai per metus pasitikrinančių vaikų. „Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius pasitikrino vos per 220 tūkstančių darželinukų ir moksleivių, kai paprastai Lietuvoje profilaktiškai pasitikrina daugiau nei 440 tūkstančių vaikų per metus. Šių paslaugų galėtų būti suteikta ir daugiau, jei tėvai suskubtų pasirūpinti savo vaikų sveikatos patikra“, – informavo VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

REKLAMA

Kasmet profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusiose gydymo įstaigose mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.

Pasak O. Burokienės, kasmet apsilankyti vaikui pas gydytoją reikia ne dėl formalumo, o tam, kad būtų išsamiai patikrinta jo sveikata. Šeimos gydytojas patikrinimo metu įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, pacientas yra siunčiamas pas gydytoją specialistą konsultacijai arba tyrimams.

VLK primena, kad nuo praeitų metų birželio visi duomenys, susiję su vaiko sveikatos pažymėjimu, visose Lietuvos gydymo įstaigose turi būti tvarkomi elektroniniu būdu. Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu nuo 2020 m. sausio 1 d. Vaiko sveikatos pažymėjimas forma Nr. 027-1/a yra keičiama į Mokinio sveikatos pažymėjimą, ir visi duomenys bus pildomi tik elektronine forma. 

2019-08-28 08:46:14
Panevėžio rajono akių ligų daktarė taipogi nematė mano sūnaus ligos.Į sūnaus skundus atsakydavo čia tau vaikeli paauglystė!
Šiuo metu jau praėjo ne vieneri metai...sūnus neteko akies...geltonoji dėmė !
praeinu pro jos kabineta.moteriškė amžiuje ir dar tebesėdi specialistės vietoje...gal pradėjo labiau stebėti akis? gal daugiau nesudarys klaidų?
ar ne laikas būtų visoms pensionierkoms užleisti vietas jaunimui? Ministre sveikatos! gal reikėtų į tai atsižvelgti ? ir jauni žmonės neišvažinėtų į užsienius
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Nesvarbu 2019-08-30 20:36:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sutinku kad didmiesčiuose yra iš ko rinktis, bet rajonuose deja ne. Dirba pensijinio amžiaus gydytojos arba metai iki pensijos. Nueini paprašai siuntimo o tau pasako kad ir taip daug važiuoji visur dabar nebūtina. Niekad nepamiršiu įvykio kai po akių patikrinimo privačioje klinikoje pasake kad tavo vaikui įtariame galvos auglius. Skubiai pas neurologas. Susitariau dėl skubaus priėmimo santariakese su žinoma neurologe. Vykstant is Vilniaus Skambinu šeimos gydytojai pasakau situacija ir prašau išrašyti siuntimą bei palikti priėmime nes iki gydytojos darbo laiko nespėju grįsti (siuntimo reikia kitos dienos 7 val jau Vilniaus Santariškių ligoninėje) o ji pareiškia kad aš iš patirties žinau jog nieko nėra. Nerašysiu ir padėjo ragelį. Gerai kad esu užsispyrusi ir nenuleidus rankų. Susisiekiau su poliklinikos direktoriumi paaiškinau situacija. Siuntimas buvo išrašytas. Aciu direktoriui   ATSAKYTI
Nežinoma 2019-08-30 00:12:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš 2 metus mačiau kad skydliaukė padidejus ir akivaizdžiai matėsi, turejau tuos metus zyst mamai kad eitum pasitikrint nes man blogai ir dėl to dūstu, nu ir ir nieka 4 metai kaip eina kad patikrinimai sakė jei pakitimai bus operuos mes tipo galima ir su viena puse kvėpuoti, o realiai ne pas šeimos gydytojas dėl tokiu dalyku kreiptis, tam yra kitos srities specialistu    ATSAKYTI
Šiaip jau 2019-08-28 11:16:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Atidžiai išoriškai reikėtų ne tik vaukus, bet ir suaugusiuosius, nes tai gali būti nemažiau informatyvu kaip ir įprastiniai tyrimai.   ATSAKYTI
Oi 2019-08-28 11:26:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
praleidau žodį stebėti  
Irma 2019-08-28 09:50:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na aš tai labai patenkinta savo šeimos gydytoja ir ginekologe-akušere Lazdynų poliklinikoje. Jų greita reakcija išgelbėjo mano ankstuko sūnaus ir mano gyvybes, kai po mano tėčio infarkto man pakilo spaudimas ir buvau nuvežta į Santaros klinikas su greitąja, nes žinojau, kaip tai pavojinga. Tai nėra privačios paslaugos, o Lazdynų poliklinikoje puikūs odontologai, burnos higienistai, atliekami kraujo tyrimai, o susimokėti tereikia simboliškai už medžiagas. Ir visi siuntimai. Vaiką, jei sutiks mano šeimos gydytoja, irgi pas ją registruosiu Lazdynų poliklinikoje. Ten nuostabios reabilitologės, informuojančios apie ligų prevencijos programas. Aišku, yra keli daktarai, kurių klaidos musų šeimai daug kainavo skausmo, bet jos nebuvo tyčinės, o neklysta tie, kurie nieko nedaro. Tokia mano pozicija.   ATSAKYTI
Mama 2019-08-28 09:30:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Neduosiu pazymos nes vaiko neskiepiji? Va tokia tetule ant visos lietuvos paviesintau kad zinotu visi.
Ne tavo gi reikalas skiepintas vaikas mano ar ne!!!    ATSAKYTI
Galima keisti gydytoja 2019-08-28 09:22:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei netinkamas gydytojas galima rinktis ir prisirasyti pas kita   ATSAKYTI
Nu jo 2019-08-28 09:13:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei man kyla abejoniu, einu pas kelis specialistus. Ir jei ju nuomone sutampa, tuomet taip ir yra. Blogiau, kai ju nuomone kardinaliai skiriasi del to paties dalyko. Tada reikia paciam sau liga diagnozuotis. O tada visi klykia, kad savigyda uzsiimam....   ATSAKYTI
As 2019-08-28 09:09:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vedžiau vaikus kiekvienais metais apžiūra tik dėl vaizdo, žmonių milijonai, juokinga kai būdama mama turiu išmanyti daugiau nei gydytoja. Mano vaikui stuburo ligos nematė iki tol kol būklė paliko kritinė. Gydytoja reikalinga tik formalumams, siuntimams, praktiškai daugiau į ją ir nesikreipiam   ATSAKYTI
Nu jo 2019-08-28 09:18:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Per tris minutes jokios ligos medikas nepastebes, nes kitas desimt minuciu reikia popierius pildyt. Jus pati turit stebet savo vaika ir kreiptis jei yra kokiu itarimu. Gydytojas neprivalo ieskoti ligu, jei niekuo nesiskundziat....  
vaje vaje 2019-08-29 16:18:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
3 metų vaiko apžiūra darželio pažymai - tai tik pasverti ir ūgį pamatuoti... daugiau nieko netikrino. Ir tai pažymai užpildyti gydytojai prireikė kelių dienų:) visa kita turbūt iš kavos tirščių išbūrė:) Mano nuomone tai yra tikrai betikslis formalumas.   
Birute 2019-08-28 08:52:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man dabar virs 40 m. Ssziningai lankiausi poliklinikoje. Pirma karta siemet privaciai patikrino nuodugniai akis ( atsitiktinai taip isejo) ir pasirodo esu igimta toliarege! Reikejo visada akiniu. Tai kaip tie okulistai dirba valstybinese? Visokie darbo. Vairavimo, profilaktiniai - kasmet tikrindavo, niekad nemate.   ATSAKYTI
Birutei 2019-09-03 12:29:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Su amžiumi vystosi fiziologiniai akies lęšiuko pakitimai. Tai vadinama senatvine toliaregyste – būsena, kai pradedama blogiau matyti iš arti. Taip kad viskas čia normalu ir nieko keisto, kad anksčiau to niekas nepastebėjo. Šie pakitimai atsiranda tik apie 40–50 metus.  
Chemike 2019-08-28 08:50:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
...gi aiskiai parasyra,kad 4 metus ligos nepastebejo.
...visas straipsnis neatitinka,kas cia per rasliava?Panasu,kad medikai pas mus nebaudziami,o zmogaus sveikata jokia vertybe.Beje kai pati sirgau ir gydymo rezultatai buvo prasti as perspejau gydytoja,kad ja keisiu,tai ji ramiausiai sau atsake,kad tai mano teise.
...Seskines poliklinika...be komentaru...
...musu medikai,kuriu dauguma yra verslininkai,turetu buti tikrinami,bet man jie panasus i gerai organizuota mafija ur jei kas nutinka,tai pacientas visada lieka kaltas pats.   ATSAKYTI
2019-08-28 08:46:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Panevėžio rajono akių ligų daktarė taipogi nematė mano sūnaus ligos.Į sūnaus skundus atsakydavo čia tau vaikeli paauglystė!
Šiuo metu jau praėjo ne vieneri metai...sūnus neteko akies...geltonoji dėmė !
praeinu pro jos kabineta.moteriškė amžiuje ir dar tebesėdi specialistės vietoje...gal pradėjo labiau stebėti akis? gal daugiau nesudarys klaidų?
ar ne laikas būtų visoms pensionierkoms užleisti vietas jaunimui? Ministre sveikatos! gal reikėtų į tai atsižvelgti ? ir jauni žmonės neišvažinėtų į užsienius   ATSAKYTI
Petras 2019-08-28 06:22:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nesitvarko Veryga savo darže, neravi piktžolių. Biurokratiniai popieriai ,o ne vaikų sveikatos patikrinimas.   ATSAKYTI

Top Video

Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
DABAR RODOMA
Nufilmuota tragedijos akimirka: neišsiskleidęs nei vienas parašiutas pražudė vyrą
DABAR RODOMA
Paliko vienam kartui su tėčiu: mama išvydusi savo mažylę paklaiko
DABAR RODOMA
Nepaprasta akimirka: draugystė ištirpdė milijonų internautų širdis
DABAR RODOMA
Išlaisvinti dešimtys žmonių, kurie metų metus buvo laikomi narvuose
DABAR RODOMA
Keistas incidentas: gelbėjo ant pastatų laipiojančią nuogą moterį
DABAR RODOMA
Pareigūnai paviešino įrašą: gelbėjo springstantį kūdikį
REKLAMA
Kariai atvyko į Lietuvą (nuotr. stop kadras)
Į Lietuvą atvyksta pusė tūkstančio galingai ginkluotų amerikiečių karių, pirmieji 200 jau įsikūrė Pabradėje. Dalis bataliono bus ginkluoti 30-čia tankų „Abrams“, šarvuočiais ...
lašelinė (nuotr. 123rf.com)
Įtampa Kaune – Jurgio Dobkevičiaus mokykla priversta nutraukti pamokas dėl neaiškios infekcijos. Žarnyno infekcija išguldė net trečdalį šios mokyklos mokinių ir mokytojų, dalis ...
Ramūnas Karbauskis (nuotr. Eimanto Genio)
Ramūnas Karbauskis nebenori būti Kultūros komiteto pirmininkas. Dabar jis taiko į Seimo pirmininko postą. Valstiečių lyderis šiandien pareiškė paliekantis frakcijos seniūno ...
Erkė (nuotr. 123rf.com)
Nuo erkinio encefalito pastarosiomis dienomis mirė dar du žmonės – Panevėžio miesto ir Šiaulių rajono gyventojai. Apie tai BNS patvirtino Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) ...
Elvinas Jankevičius (nuotr. Fotodiena.lt)
Lietuvoje planuojamas tvirtinti naujas šalies biudžetas, o kokių permainų galime tikėtis teisinėje srityje? Pokalbis apie TV3 Žinių Dienos komentare su teisingumo ministras ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų