Vilniuje iš šešto aukšto pro langą iškritus ir žuvus mažamečiam vaikui, tiek pareigūnai, tiek liudytojai laužė galvą, kodėl auklė paliko vaiką be priežiūros ir kaip jis sugebėjo persiropšti per palangę. Kai kurie įtaria, kad tragedija galėjo nutikti ir dėl statytojų ar projektuotojų kaltės, mat esą nebuvo laikomasi saugumo reikalavimų. Šią versiją ėmė tirti ir prokurorai.

Statybų techniniame reglamente (STR) „Gyvenamieji pastatai“ numatyta, kad pastato aukštuose, esančiuose žemiau kaip 25 m nuo žemės paviršiaus, atstumas nuo vidinės palangės viršutinio krašto iki grindų turi būti mažiausiai 0,85 m, išskyrus langus, išeinančius į lodžijas, terasas, galerijas, arba jeigu langas apsaugomas ne mažesnio aukščio aptvaru.

Langas, prie kurio daugiausia laiko praleido įvykį tiriantys pareigūnai, yra be jokio išorinio aptvaro. Jei skaičiuotume, kad kiekvienas daugiabučio aukštas yra maždaug 3 metrai, šeštame aukšte esančio buto palangė turėtų būti bent 0,85 metro aukštyje.

Jeigu šalia nebuvo jokio baldo ar kito daikto, ant kurio galima būtų pasilypėti, mažametis vargiai būtų galėjęs pats persiropšti per tokio aukščio palangę.

REKLAMA

Sprendžiant iš įvykio vietos fotografijų ir kai kurių skaitytojų komentarų, palangė iš tikrųjų galėjo būti įrengta žemiau. Jeigu taip, tai kas dėl to turėtų atsakyti? Jo projektuotojai, statytojai ar institucijos, pripažinusios jį tinkamu naudoti?

Nelaimės tyrimą kontroliuoja Vilniaus prokurorai. Tačiau jie neatskleidžia jokių detalių, ar tragediją galėjo lemti būtent netinkamas lango įrengimas. Į tv3.lt klausimus apie galimai netinkamą daugiabučio projektavimą ar statybas Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyrius atsakė lakoniškai:

„Pranešame, kad ikiteisminiame tyrime dėl žuvusio vaiko iškritus per langą, tiriamos visos versijos. Taip pat bus vertinamas lango per kurį iškrito vaikas reikalavimų atitikimas statybos reglamentui.“

Ilgos statybos ir neaiškus remontas

Registrų centro duomenimis, namas, iš kurio iškrito vaikas, pradėtas statyti 1999 m. o baigtas tik 2010 m. Be to, iš karto po naujo daugiabučio pastatymo buvo pradėtas paprastas jo remontas. Jis truko iki pat 2017 m.

Pastato gyventojai neoficialiai sako, kad iš tikrųjų buvo atliekamas ne pastato remontas, o ant jau pastatyto namo buvo pristatyta mansarda – du papildomi aukštai.

Ar jie įrengti tinkamai ir ar langai reikiamame aukštyje, negalėjo pasakyti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija.

Jos Konsultavimo skyriaus specialistas Ričardas Indrašius informavo, kad šio daugiabučio statybai leidimas išduotas 1997 m. Statybos užbaigimo procedūros atliktos 2011 m. rugpjūtį. Taigi, visai kitais metais, nei nurodoma Registrų centre ir iki remonto, po kurio galėjo atsirasti nelemtas langas.

REKLAMA

Pasak specialisto, tuo metu statybos leidimus išduodavo apskrities viršininko administracijos Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos tarnyba.

„Į statybos užbaigimo komisiją, pagal kompetenciją vertinti statinio atitiktį projektui ir teisės aktų reikalavimams buvo į traukti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, Valstybinės energetikos inspekcijos, Vilniaus visuomenės sveikatos centro ir Žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos atstovai. Minėti atstovai statybos užbaigimo aktą pasirašė.

Inspekcija nėra įpareigota saugoti projektų, konkretaus projekto taip pat neturime, todėl negalime atsakyti dėl priimtų projektinių sprendinių“, – komentavo R. Indrašius.

Jo teigimu, sprendžiant iš statybos užbaigimo akto, statinį projektavo bendrovė „Jungtinės architektų dirbtuvės“. Tačiau jos direktorė Angelė Mockaitienė negalėjo pasakyti, kaip buvo suprojektuotas pastatas, nes jis esą suprojektuotas seniai.

Susisiekti su daugiabučio gyventojų bendrijos pirmininku nepavyko. Ankstesnė pirmininkė teigė neprisimenanti nei pastato projektuotojų, nei statytojų.

Bendrovė, kuriai buvo išnuomota valstybinė žemė daugiabučiui statyti, yra bankrutavusi ir likviduota 2013 m.

Kokia architekto atsakomybė

Paprašyta pakomentuoti, ar ir kaip galėjo nutikti, kad daugiabučio langas buvo suprojektuotas netinkamai, Architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė kalbėjo:

„Jeigu tai buvo STR pažeidimas, tada, aišku, kyla klausimas, kurioje projekto stadijoje jis atsirado. Būna, kad neteisingai suprojektuoja architektas, būna, kad statybininkai padaro taip, kaip jiems vietoje išeina.

REKLAMA

Nežinia, kurioje vietoje galėjo atsirasti ta klaida. Bet, aišku, jeigu iškrito dėl to, kad normų buvo nesilaikyta, tai yra baisu. Čia labai skaudus atvejis, kai pasitvirtina, kad tie įstatymai rašomi ne taip, kaip kas užsimanė, bet jie yra pagrįsti.“

Ji tikino, kad architektams žinomi visi STR reikalavimai ir „iš oro“ niekas namų nebraižo.

„Reikia pasakyti, kad prie projekto dirba ne tik architektas, bet ir konstruktoriai, kiti specialistai. Nežinau, kuris čia iš projekto dalyvių galėjo padaryti klaidą. Paprastai architektas būna ir projekto vadovas. Nežinia, kaip buvo, bet architektas turėjo sužiūrėti“, – komentavo sąjungos vadovė.

Anot jos, paprastai architektai paprastai draudžiasi atsakomybę, nes jų klaidos gali turėti skaudžių pasekmių. Ne tik tokių, kai klaida pasibaigia mirtimi, bet ir dėl galimų didelių finansinių nuostolių.

Statybininkai privalo vadovautis projektu

Statybų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas atkreipė dėmesį, kad jeigu viskas buvo daryta tvarkingai, tai iš dokumentų galima atsekti, kas atsakingas už galimą klaidą.

Dalius Gedvilas (nuotr. asmeninio albumo („Facebook“)

Dalius Gedvilas (nuotr. asmeninio albumo („Facebook“)

„Pirmiausia turbūt reikėtų pažiūrėti apskritai, ar buvo projektas tai rekonstrukcijai. Jei projektas buvo, ar buvo atlikta projekto ekspertizė. Tokiu atveju, jeigu projektuotojas kažką praleidžia arba suklysta, ekspertai dažniausia pastebi ir projekte klaidos ištaisomas.

Dar gali būti vienas klausimas, ar statybos metu darbai buvo atlikti laikantis projekto reikalavimo čia reikalinga didesnė analizė. Įvertinti tai žinant tik žiniasklaidos informaciją yra laibai sunku“, – komentavo pašnekovas.

REKLAMA

Pasak jo, jeigu vykdyta daugiabučio rekonstrukcija, esminiai statinio elementų pakeitimai, tai turėjo būti statybos leidimas ir projekto ekspertizė.

„Ir, žinoma, tada statybininkai – ar jie padarė darbus prisilaikydami projekto. O techninis prižiūrėtojas, kuris prižiūrėjo visą statybą, turėjo atitinkamai pasirašinėti statybos žurnale ir vertinti, ar darbai daromi pagal projektą. Visa atsekamumo grandinė yra, tik reikia susirasti dokumentus“, – aiškino D. Gedvilas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad įstatymuose numatyta detali pastato pripažinimo tinkamu naudoti procedūra, ją atliekančios institucijos:

„Teisės aktuose visas surašyta tik klausimas, ar buvo laikomasi reikalavimų. Šiandien negaliu atsakyti. Jei tyrimas bus atliekamas, gal bus tiriama, ar dėl neatsargumo vaikelis iškrito, ar iškrito todėl, kad statinys įrengtas netinkamai, sunku pasakyti.“

Asociacijos vadovas apgailestavo, kad projektavimo kokybė esą yra suprastėjusi. Pati asociacija pasisako už tai, kad būtų grąžintas privalomas projektavimo įmonių atestavimas, kuris prieš kurį laiką buvo panaikintas.

Svarbiausia – priežastinis ryšys

Advokatas, baudžiamosios teisės ekspertas Giedrius Danėlius paaiškino, kad net jei pastatas buvo suprojektuotas ar pastatytas nesilaikant teisės aktų reikalavimų, architektų ar statytojų kaltę dar tektų įrodyti.

Giedrius Danėlius (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Giedrius Danėlius (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Čia pagrindinis klausimas yra kaltės klausimas. Pasekmės, kaip tokios, yra, mechanizmas įvykęs ir pavojingi padariniai yra atsiradę. Jeigu yra kažkoks pažeidimas, tai čia kyla kaltės ir priežastinio ryšio klausimas“, – komentavo advokatas.

REKLAMA

Pasak jo, teoriškai nelaimė galėjo įvykti net ir tuo atveju, jeigu palangė buvo tinkamame aukštyje. Pvz., šalia galėjo būti koks baldas ar kitas daiktas, ant kurio vaikas galėjo palypėti ir taip iškristi:

„Jei palangė ir bus 0,85 metro, bet prie jos dar bus kokia spintelė ar vaikiškas stalelis ar kėdutė, tada vaikas gali palipti nuo vieno ant kito daikto ir tada persiversti. Akivaizdu, kad tada nebūtų statybininkų kaltės.“

Anot advokato, tiriant bylą turės būti išsiaiškintas faktas – ar suprojektuota teisingai, ar pastatyta teisingai, ar institucijos tinkamai viską atliko pripažindamos pastatą tinkamu naudoti.

„Jei projektuotojas numatė vienaip, tarkim, sąmoningai suplanavo, gali būti projektuotojo atsakomybė. Statybininkas gauna brėžinius ir padaro. Jei projektuotojas suprojektavo gerai, bet statybininkas nesilaikė projekto, tada kyla klausimas dėl jo atsakomybės. Visur išlieka priežastinio ryšio ir kaltės klausimas. Nuo ko tai yra įvykę“, – aiškino advokatas.

Anot jo, gali būti pripažinta dalinė atsakomybė tiek vaiką tuo metu prastai prižiūrėjusiai auklei, tiek architektui, statytojams, tiek institucijų specialistams.

Anonimas
2019-08-19 13:50:21
Prašau susisiekti su psichologu. Mirtis yra permanentinis sprendimas laikinai ir išsprendžiamai problemai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Hmmm 2019-08-21 10:27:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai gal aukle nuejo pasildyt/pagamint kokio misinuko ar koses. O gal tam vaikui reikejo visai nevalgyti kad aukle galetu pastoviai i vaika spoksoti, ka jis daro ir t.t.t.   ATSAKYTI
Petras 2019-08-20 08:45:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Va ,statybos reikalavimų nepaisoma ir išduodamas leidimas statinio ekslotacijai. Dabar biurokratai neranda kas kaltas. Betvarkė vidiniame Lietuvos valdyme, kai nebaudžiami atsakingi valdininkai. Nuo Ainošiaus prie Kaipošiaus... Gal pagaliau naujas prezidentas imsis tvarkyti vidaus valdymo reikalus?   ATSAKYTI
Nearchitektas 2019-08-20 07:33:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O ar galima pamatuoti ir paskelbti, koks to nelemto lango aukštis?   ATSAKYTI
Tikra tiesa 2019-08-20 08:38:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokį tyrimą padarė, tiek specialistų apklausė: ir architektę, ir statybininkų atstovą, ir advokatą. O esamo lango palangės aukštį taip ir neparašė. Tad išdygo klausimas-ką visi šie žmonės komentavo?   
Anonimas 2019-08-19 22:45:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Kokios dar palanges....? Jeigu aukle nesugebejo priziuret vaiko tai tegul ja sodina, prie ko cia palanges aukstis????? Jos darbas buvo vaika priziuret ir nesvarbu ar palenges aukstis atitinka standarta ar ne. Tiesiog apgailetina darosi skaitant toki straipsni.    ATSAKYTI
Agne 2019-08-19 23:04:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Apgailetinas yra jusu poziuris. Visu pirma projektuotojai turejo uztikrinti saugu pastata. Sita nelaime anksciau ar veliau butu nutikusi, priziurek nepriziurejes. Vaikas paauges jau atsidaryt sugebetu pats kokia kede parisistumes. Nu nereikia nusisneketi sitaip  
nnn 2019-08-24 17:03:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei langas prie pat zemes, jis turetu atsidaryti nebent tik i virsu. Patys tevai irgi turejo pasirupinti apsauga. Juk vaikas ir jiems esant galejo nusliauzti iki jo. O jei jis zemai tai po kurio laiko ir pats butu atsidares ta langa. Anksciau ar veliau nelaime butu ivykusi. Bet juk lengviausia kitus apkaltinti.  
Marta 2019-08-19 22:33:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Laikykites! Mano sklype atsirado po13m namo pamatai parduoti is varzytiniu. Kiek popieriniu aferu prikuria.! Lukosenkos reikia tuoj issiaiskytu.Dabar net dilema kokio aukscio yra palange..   ATSAKYTI
Cirkas 2019-08-19 21:40:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pagaliau kažkas turėjo atsitikti kad imtųsi tos statybos inspekcijos tikrinimo, nes jie realiai nieko nekontroliuoja - tik dokumentus. Šiandien pvz buvau apie 70 proc.realaus baigtumo name kurį savininkas kartu su gerų matininkų pagalba sugebėjo priduoti 100 proc. Apie kokią statybos priežiūra galima kalbėti?!    ATSAKYTI
Vasa 2019-08-19 17:10:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Beprotiskas gyvenimas. Visur tik jiesko kaltu.Tai nelaimingas atsitikimas, kaip sako advokatas jeigu ir standartai atitiktu galejo stoveti koks baldas ant kurio vaikas uzliptu, ne vienas suager ir vaikas yra iskryte pro landa, balkona no stogo, tai didziule nelaime bet nieks tycia nenuzude, tai kam jieskoti kam suversti kalte   ATSAKYTI
Xander 2019-08-19 13:17:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-36
Man gaila tik aukles. Vaikui beje nuskilo, kad jis mire, nes nereikes paskui galvot apie savizudybe. Vis tiek dabar 90 procentu vaiku nori mirti, as ne isimtis. Gyvenimas yra s kruva. Mirtis yra geras dalykas. Pavydziu tam vaikui, jam nereikes istverti sio gyvenimo kanciu.   ATSAKYTI
Anonimas 2019-08-19 13:50:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Prašau susisiekti su psichologu. Mirtis yra permanentinis sprendimas laikinai ir išsprendžiamai problemai.   
Jurgis 2019-08-19 19:10:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tu xander debilas  
Saule 2019-08-19 21:00:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taip tik atrodo kai kažkas būna blogai ar nesiseka. Bet po labai blogo ateina laimė sėkmė ir vėl gyvenimas gražus, o mirtis tikrai neišsprendžia problemų, kad tik padidina. Būna visokių situacijų, bet neiviena verta mirties. Tau reikia pakalbėti, išsikalbeti ir nenuleisti rankų. Kaip tik parodyk ką gali šiam pasauly
  
As 2019-08-19 22:35:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tau reikia pagalbos ! Rimtai..  
Inga 2019-08-20 07:46:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Net jeigu esi labai sudetingame periode. Tai irgi praeis. Juoda keicia balta, visada. Svarbu tai zinoti, savo gyvenime ieskoti sviesiu dalyku, zmoniu, kurie tave palaiko, kad galetum si laiakotarpi isbuti. Gyvenimas tikrai vertas ji nugyventi, i visusunkumus galima pasiziureti kaip i pamokas, kurios kazko gali ismokyti arba tiesiog padarancios tave istvermingesniu, brandesniu. Viskas turetu buti gerai, nenusimink ir galvok apie gyvenima sviesiau. Sekmes.  
Edita 2019-08-20 08:18:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Tau su protu viskas gerai??? Vaikui pasisekė, kad mirė gal tu vaziuok pasigydyti, nes tau tikrai ne visi namuose jei tokias nesąmones kalbi... Auklės mat gaila net juokas ima jei nesugebi prižiūrėt vaiko tai nereik ir pasiimt tokį darbą dirbt ja reiktų ilgiems metams psodint. Gaila vaiko tėvu, o ne kažkokios plevesos kuri neturi atsakomybės jausmo.   
Nu jo 2019-08-19 09:18:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Ne. Čia kaltas dievulis, kad tokiá žemę sukūrė. Įdomu, kaip mūsú prokurorai iš jo išieškos kompensacijá ir kaip į kalėjimá pasodins....   ATSAKYTI
2019-08-19 08:37:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Man seniausiai aišku, čia kaltas geodezininkas   ATSAKYTI
0 2019-08-20 11:47:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
+ Ir gaisrininkai kalti. O kodėl jie ne stovėjo po langu su ištempta paklode?   

Top Video

Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, kai pamatė, ką porelė veikia viduryje gatvės
DABAR RODOMA
Vyras dėl nesėkmės vakarėlyje kaltins žmoną dar ilgai: juokėsi visi
DABAR RODOMA
Keleiviai tapo dramatiško įvykio liudininkais: vaizdas priverčia sustingti
DABAR RODOMA
Oskaras Ridikas parodė išpuoselėtą kūną: be treniruočių negali
REKLAMA
„Aras“ Panevėžyje (nuotr. facebook.com)
Panevėžyje „Aro“ pareigūnai per specialią operaciją sulaikė „Audi“ automobilio vairuotoją. Iš socialiniame tinkle „Facebook“ plintančių nuotraukų matyti, kad iš „Audi“ ...
Smurtas artimoje aplinkoje (nuotr. 123rf.com)
Šiauliuose pirmadienį sulaikyta, įtariama, prieš mažametę dukrą smurtavusi moteris, pranešė vietos policija.  Policija gavo vaiko teisių apsaugos skyriaus pranešimą, ...
Žvakutės (nuotr. Fotodiena.lt)
Kelmės rajone, Kalniškių kaimo tvenkinyje, pirmadienį nuskendo vyras, BNS informavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) atstovė Laura Valauskienė.  ...
Žagarėje sprogo namas (nuotr. stop kadras)
60-metės Žagarės gyventojos pažadas namus susprogdinti dujomis vis dėlto buvo išpildytas. Ugniagesiai nustatė, kad sprogimas buvo tyčinis, policija vis dar atlieka tyrimą. ...
Policija (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Biržuose pirmadienį po eismo įvykio aptiktas automobilis su 7 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių. Panevėžio policija pranešė, kad Medelyno ir Skratiškių ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų