Gydytojai skambina pavojaus varpais: Lietuva pagal suvartojamų benzodiazepinų, t. y. raminamųjų vaistų, kiekius išsiskiria Europoje. Kelis kartus lenkiame net Skandinavijos šalis, kuriose, kaip įprasta, daug dažniau fiksuojami prastesnės psichikos sveikatos rodikliai. Ir nors Lietuvos psichiatrų asociacija dar prieš metus kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir pateikė metodikas, kaip reikėtų spręsti šią problemą, popieriai, panašu, kol kas dūla valdininkų stalčiuose.

tv3.lt koliažas (nuotr. 123rf.com)

tv3.lt koliažas (nuotr. 123rf.com)

Anot Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktoriaus Martyno Marcinkevičiaus, kol šie siūlymai įstrigę ministerijos kabinetuose, nieko negalima imtis: „Oficialiai nepatvirtinus vaistų skyrimo metodikų, negalima nieko daryti, parengti mokymų ir t.t.“

Pašnekovas pabrėžia, kad ne tik priklausomybė nuo vaistų, bet ir bendrai per didelis jų vartojimas yra labai aštri problema. „Su ja būtina kovoti dviem „frontais“. Pirmiausia turime gydyti tokius pacientus. Taip pat reikia pripažinti, kad šiuos vaistus neadekvačiomis dozėmis neįžvelgdami piktnaudžiavimo lengva ranka išrašo patys kitų specialybių gydytojai – šeimos gydytojai, kartais neurologai. Todėl būtinas didesnis švietimas“, – sakė M. Marcinkevičius.

REKLAMA

Ministerija žada pokyčius

Realybė tokia, kad Lietuvoje benzodiazepinų suvartojama 2 kartus daugiau nei vidutiniškai Ekonominės bendrijos ir plėtros organizacijos šalyse. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sutiko, kad problema egzistuoja, tačiau žadėjo, jog artimiausiu metu rekomendacijos turėtų atsirasti.

„Siekiant sukurti dokumentą, kuriuo pasitikėtų ir gydytojai, ir pacientai, metodinės rekomendacijos šiuo metu derinamos su suinteresuotomis organizacijomis, galutinį, suderintą jų variantą planuojama turėti jau artimiausiu metu. Manome, kad siekiant turėti moksliškai pagrįstą ir saugią metodiką, siūlymai turi būti tinkamai išdiskutuoti, pasverti, įvertintos visos galimybės, įsiklausyta į visas nuomones. Tikimės, kad šios metodinės rekomendacijos išties taps įrankiu, palengvinsiančiu sprendimų priėmimą kasdienėje gydytojo praktikoje.

Patvirtintos rekomendacijos turėtų padėti mažinti pirmą kartą skiriamų benzodiazepinų grupės vaistų skaičių, o ilgalaikiai vartotojai įgis galimybę su gydytojo pagalba laipsniškai mažinti vartojamų vaistų kiekį, naudojantis moksliškai pagrįstomis, saugiomis rekomendacijomis“, – komentavo SAM Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas.

Jis pridūrė, kad ministerija ir programos „Kurk Lietuvai“ dalyviai atliko perteklinio benzodiazepinų vartojimo Lietuvoje analizę ir kartu su psichiatrų bendruomene parengė benzodiazepinų skyrimo ir laipsniško nutraukimo metodikos projektą. „Reikia pabrėžti, jog itin svarus gyd. R. Mazaliauskienės, gyd. G. Daubaro ir gyd. M. Marcinkevičiaus indėlis“, – sakė I. Rubikas.

REKLAMA

vaistai (nuotr. 123rf.com)

vaistai (nuotr. 123rf.com)

Besikreipiančiųjų nėra daug

Respublikinio priklausomybių ligų centro (RPLC) atstovės Morganos Danielės teigimu, besikreipiančiųjų dėl priklausomybės vaistams nėra daug, tačiau skirtinguose miestuose tendencijos skiriasi. Anot jos, bet kuriuo atveju pagalbos prašantieji sulaukia.

„Tai priklauso ir nuo pasitikėjimo gydymo įstaiga, jos specialistais, ir nuo pacientų informuotumo apie gydymosi galimybes. Jei pacientas pasirenka ar jam rekomenduojama nutraukti vaistų vartojimą greičiau, taikomas gydymas RPLC stacionaro skyriuose, kur per keletą savaičių, stebint medicinos personalui, žmogus nutraukia vaistų vartojimą. Tačiau dažniausiai nutraukimas yra ilgalaikis procesas, kuris gali trukti nuo metų iki dviejų ar net penkerių. Tokiu atveju asmuo reguliariai lankosi pas gydytoją, konsultuojasi su kitais specialistais ir po truputį nutraukia vaistų vartojimą. RPLC gydytojai gali rekomenduoti kombinuoti šiuos ir kitus metodus, taip pat gydymą pacientas bet kada gali pasirinkti tęsti ir jo poliklinikai priklausančiame Psichikos sveikatos centre”, – aiškino įstaigos ryšių su visuomene specialistė.

Daugelis nė neįtaria

Medikai atkreipia dėmesį, kad nemažai žmonių nė nenutuokia, kad yra priklausomi. „Jie tiesiog vartoja ir tai jiems atrodo normalu. Bet kai pažiūri, kokios būna dozės, pamatai kaip jie reaguoja, jei, neduok dieve, dėl kokių nors priežasčių kelias dienas negauna vaistų, akivaizdu, kad vystosi priklausomybė su visa abstinencijai būdinga simptomatika. Atsiranda milžiniškas nerimas, tachikardijos, didėja spaudimas, nors žmogus nesupranta, kas jam darosi“, – sakė Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius.

REKLAMA

Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas <a class='top500' href='/top500/mindaugas-marcinkevicius'><a class='top500' href='/top500/mindaugas-marcinkevicius'><a class='top500' href='/top500/mindaugas-marcinkevicius'><a class='top500' href='/top500/mindaugas-marcinkevicius'><a class='top500' href='/top500/mindaugas-marcinkevicius'>M. Marcinkevičius</a></a></a></a></a> (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas M. Marcinkevičius (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Jam antrino ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas dr. Robertas Badaras. Anot jo, priklausomybė vaistams atrodo labai nekalta – pavartoji vieną tabletę, kuri tau, atrodytų, padeda, bet kitą dieną tos pačios tabletės tau jau nebeužtenka ir griebiesi dar kitos arba didini tų pačių medikamentų dozę.

„Labai dažnai ši problema kelerius metus ir daugiau gali būti „po vandeniu“. Tiesiog po truputį didėjant dozėms auga tolerancija. Pagal raminamųjų legalių preparatų vartojimą lenkiame visą Skandinaviją, brolius latvius, estus. Toks žmogus dažniausiai nebūna kritiškas situacijai, mato problemą visi išskyrus jį patį. Bet kiti ir patys supranta, kad reikia gydytis“, – kalbėjo toksikologas.

Pavojingiau už antidepresantus

M. Marcinkevičius sutiko, kad daug žmonių geria vaistus dėl kažkokios priežasties, tačiau didelė dalis jų gydosi pagrindinę ligą labai neadekvačiomis dozėmis, ne tais vaistais. Tačiau kartu jis atkreipė dėmesį, kad vis dar gajus mitas, jog benzodiazepinai vertinami kaip mažiau pavojingi nei antidepresantai.

„Ir žmonės raminamųjų taip nebijo, jiems atrodo, kad tai ne psichotropiniai vaistai. Nors išties yra atvirkščiai: antidepresantai nesukelia pripratimo ir priklausomybės. Kartais kai sakai žmogui, kad išrašysi antidepresantų, sako, kad šitų psichiatrinių vaistų nenori, išrašykite „Xanax‘o. O šie vaistai sukelia dideles priklausomybes ir abstinencijas“, – aiškino medikas.

REKLAMA

Gydymas užtrunka

Gydytojas tvirtino, kad pagalba tokiems žmonėms yra prieinama, tačiau svarbiausia paciento kantrybė: „Gydymas tikrai nėra sudėtingas, tik ilgalaikis. Jo metu iš esmės yra po truputį mažinamos vaistų dozė arba keičiami vaistai. Išties iš alkoholinės abstinencijos žmogų galima išvesti daug greičiau nei priklausomybės medikamentams. Jei prie vaistų pripratę per 10 metų žmonės tikisi priklausomybę įveikti per kelias dienas, labai klysta. Juo labiau kad pasitaiko ir atkryčių.“

Robertas Badaras (nuotr. Fotodienos, A.Strumilos)

Robertas Badaras (nuotr. Fotodienos, A.Strumilos)

Toksikologas R. Badaras pridūrė, kad tiek apsinuodijimų, tiek piktnaudžiavimų receptiniais raminamaisiais vaistais daugėja. „Čia galima būtų išskirti kelis vartotojų segmentus – vyresnio, darbingo amžiaus ir jauni asmenys. Jų motyvacijos skirtingos, tačiau pagalbos visiems prireikia panašios“, – sakė gydytojas.

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centras – didžiausias Lietuvoje, kuris atlieka planines detoksikacijas – tiek nuo opioidų, tiek nuo kai kurių kitų legalių ar nelegalių psichoaktyviųjų medžiagų, tarp jų – ir tam tikrų vaistų (raminamųjų, migdomųjų, nuo skausmo).

Diana
2019-08-04 15:24:31
O kas paklause kaks pas mus pragyvenimo lygis, kad zmones nevartotu raminamuju.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Valdas 2019-08-07 19:02:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip lengva kaltinti visuomenę(ligonius),o gydytojas visą nesunkios depresijos gydymosį laiką kelis metus prie antidepresantų rašė man raminamuosius-60 tbl.mėnesiui,jam atrodė reikia,nors nerimo neturėjau,tik jų beveik nevartojau,nors ir pirkau,nes negalėjau būti nepaklusnus ligonis,kol aš pats neapsikentęs neigiamo AD šalutinio poveikio ėmiau vaistus mažinti ir nutraukiau gydymą,nors gydytojas vis nematė gydymo pabaigos   ATSAKYTI
jadvyga 2019-08-06 12:14:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tai kad kaip tik skandinavijoj ir vaikam tokius vaistus skiria
visu pirma atvykus i ligonine tu gydytojui esi neidomus .sako teikiam pagalba tik jeigu gresia pavojus gyvybei. jei panikos atakos.somatiniai sutrikimai varyk pas seimos.pas seimos eilute iki duru gali tik miske kukuot kaip gegute arba kalbetis su medziais tai nors tie girdes   ATSAKYTI
Daiva 2019-08-06 09:35:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visų pirma reikia ramios aplinkos. Ir pagaliau imtis triukšmo mažinimo problemos. Kaip žmonės gali be raminamųjų miegoti, jei namai pastatyti prie gatvės, o naktimis laksto "buduliai" su pragaro garso bumčikais, mocai su kiaurais duslintuvais etc. Ir niekas nesima jokių priemonių, kad šitą balaganą suvaldyti. Tad lieka tik raminamieji   ATSAKYTI
Kristina 2019-08-05 22:37:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Cia Mano nuomone Cia nuodai vieni gydo o kiti kenkia    ATSAKYTI
Daina 2019-08-05 18:03:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Žmogus , pas mus visuomenėje tik popieriuose ,,turi teisės,, o iš tikrųjų socialiai ne apsaugotas. Darbe stresas, pažeidinėja teses, apsiginti negali -bijai prarasti darbą. Namie stresas, negali pagerinti sąlygas , pinigų neturi, bijai prašyti algos didesnės, nes viliesi ,kad būsi įvertintas, arba nukonkuruotas pigesniu darbininku. Parduotuvėje negali sau leisti pirkti ką panorėjęs,negali oriai leisti sau pramogų, tappat pergyvenimas. O jei turi vaikų , tai visus stresus padaugint iš vaikų skaičiaus. Kas nenori žudytis, pasirenka ar buteliukas ar raminamieji.   ATSAKYTI
Vaistininkas 2019-08-05 22:06:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Aš appie tai diplominį rašiau prieš daugiau nei du metus, niekam neįdomu, vartija kaip saldainius, legalūs narkomanai.   
Teo 2019-08-05 09:49:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Viskas teisingai. Lietuva demigrafiniu požiūriu yra sparčiai senstanti visuomenė. Jeigu nepastebėjote, pranešu, kad mus supa senyvo amžiaus žmonės, kurie suvartoja daug raminamųjų. Juos jiems paskiria gydytojai. Viskas logiška, nieko čia ne padarysi, toks gyvenimas.   ATSAKYTI
Laima 2019-08-05 08:06:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pirmiausia sutvarkykit atlygimus, pensijas, gerą, orų gyvenimą. Tuomet tikrai nereiks ra.raminamųjų.   ATSAKYTI
Dalia 2019-08-05 07:01:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Žmoguj reikia užimtumo, ramaus gyvenimo ir ritmo. Dienos, tai fizinio nuovargio ir nakties ramaus poilsio ir kuo mažiause reikės psichotropinių preparatų, ledinukų    ATSAKYTI
Raimis 2019-08-05 00:03:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Reikia su saiku vartoti tuos migdomuosius vaistus....nieko gero,jei žmogus negali užmigti ir suvartos tik trupinėlį tabletės...visgi geriau,negu kamuotis iki paryčių....tik nereikia piktnaudžiauti   ATSAKYTI
Roma 2019-08-04 23:43:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Uzdrauskim visus vaistus ir bus ramybe. Tegu depresuoja žudosi kaip nori. Ar maža bardako lietuvoj? Žiūrėkit ką reikia žiūrėt o nevisokias nesamones!    ATSAKYTI
Hack3r 2019-08-04 23:24:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Mažiau medikamentų, daugiau nuoširdžios terapijos. Reikia kalbėtis, o ne daržovėmis žmones verst.    ATSAKYTI
Gina 2019-08-04 23:22:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Jeigu žmonės naudoja šitus medikamentus tikriausiai jų reikia žmogui . Reiškia žmogus serga . Be reikalo ir gydytojas jų neišraso , tik gal kartais ligoniai paprašo patys , o gydytojas nori būti paslaugus ir išrašo , to daryti nereikia, visada medikas turi išaiškinti ,ar tikrai reikia tu vaistų, turi perspėti apie galimą priklausomybę, kitus pašalinius poveikius , kartu ieškoti alternatyvų , kitų išeičių ir neradus tik tada skirti medikamentus. Situacija aiško liūdna Lietuvoje , jejgu yra tiek daug žmonių naudojančių raminamųjų, migdomųjų, psichotropinių vaistų. Reikia ieškoti alternatyvų, kaip padėti žmonėms kitaip , naudoti mažiau vaistų , šalinti priežastis , tačiau tą nelengvą padaryti. " Kodėl Lietuvoje tiek daug žmonių naudojančių raminamųjų ir kitų vaistų"? Kaip užkirsti kelią?   ATSAKYTI
Egidija 2019-08-06 01:17:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mes pirmaujame benzodiazapinų vartojime. Prancūzai ir skandinavai antidepresantų vartojime. Bene prieš 5 metus skaičiau straipsnį, kaip jų vyriausybės žada apriboti šitų receptinių vaistų skyrimus. Tegu žurnalistas pasidomi, kas pasikeitė šiose Europos šalyse. Pas mus taip lengvai negausi raminančių, tik gydytojo nuožiūra.  
Jolanta 2019-08-04 22:48:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Ne is gero gyvenimo zmogus geria raminamuosius   ATSAKYTI
Jolanta 2019-08-04 22:46:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Zmones turetu oru gyvenima, nereiketu ir raminamuju, nei cigareciu, nei alkoholio.    ATSAKYTI
Kritinė 2019-08-04 22:17:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
padėtis bus, kai psichiatrinės bus pilnos, o nedabar.Jūs patys kritiniai nemokšos...
Kai žmogus turi psichinę ligą ir artimieji be policijos pagalbos negali jo išvežti į ligoninę, va čia yra kritinė padėtis, nes jam pačiam su protu blogai, o ligą ignoruoja.Ką daryti artimiesiems???

   ATSAKYTI
@ 2019-08-04 21:26:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kai negalesi nakti viena,kita uzmigt ir taip visa menesi,o priezasciu pasalinti neimanoma,tada paziuresiu,ka kalbesit apie tuos tipo saldainius.Visos problemos visuomeneje,visi ziuri tik savo bedu,o dar ir savas uzkrauna antsvetimu peciu.Vaiku prisidariau,sedziu namie,o mokesciu moketojai tegul islaiko.Toks jaunimo poziuris.Taip kad kol musu jaunimas bus be jokio atsakomybes jausmo,teks ryti raminamuosius,migdomuosius ir uz jaunas panelytes eti dirbti.   ATSAKYTI
@ 2019-08-04 21:16:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Taip jei pas mus butu geru gydytoju,kurie atejus tilrai isklausytu,patartu,o ne ziureto isverstomis versio bereiksmemis akimis.Dabar nuejus taves net neklauso,israso bet kokiu antidepresantu,kurie netinka,vel kecia ir vel netinka,vel keicia,o jei tas klijantas turi pronlemu su kepenimis,tai toks kaitaliojimas tikrai nieko gero neduoda.Viena bando gydyt,o kepenim sergant ciuroze,tai yra rykste.Taip lad nereikia cia pasakoti pasaku,o tiesiai sviesiai neta gydytonu,arba ir tie patys sedi ant raminamuju.O visa tai del degradavusios visuomenes.Tik tarybomiaisis laikais,atidirbo zmogus,uzsitarnavo pensija ir gali ramiai yvent,o dabar pensininkai dirbt turi,kad islaikyt daugiavaikias motinas su 3-4 vaikais,sedincias namie ir nepajegiancias net normaiais zmonemis savo atzalu ismokyt.Nera lietuvoje mieko gero ir jau nebus.Degradavo visuomene.   ATSAKYTI
Know 2019-08-05 18:27:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ciroze del ko atsirado,a?:)))  
Tai 2019-08-04 21:15:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Žiūrėkit, kaip žmonės jaučiasi, kaip gyvena, kokį stresą patiria, o ne lyginkit su kitom šalim. Tai gerai, kad nusiramina, išsimiega, eina į darbą ir valstybei didžiulius mokesčius moka. O gal geriau alkoholį vartoti nusiraminimui? Medikai labai mėgsta šitą "vaistą".
   ATSAKYTI
Egle 2019-08-04 20:34:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Anaiptol. Paziurejus i kitu saliu praktika, mes vartojame palyginus nedaug. Gal padetis procentaliai kitokia del jaunuju emigravimo i kitas salis, nes vidutis musu gyventoju amzius sensta. O like nepensijinio amziaus zmones gal maziau griebtusi alkoholio, narkotiku, jei gydytojai ne kalbetu, o suvoktu, kad tai taip pat -raminamuju paieska. Sveikatos reforma neturetu eiti per zmones kaip metalo lauzo smulkintuvas.    ATSAKYTI
Juze 2019-08-04 18:26:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Jei ministas trenktas tai nereiskia kad visi psihai   ATSAKYTI
Mama 2019-08-05 18:07:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Eik tu,sveikatos mūnūstras juk psichiatras  

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Gydūnas Rimantas Petravičius (nuotr. stop kadras)
Bręsta dar vienas „MeToo" arba seksualinio priekabiavimo skandalas. Prabyla vis daugiau stebuklingą gydūno prisilietimą patyrusių moterų ir merginų  – kai kurios ...
Troleibusas (nuotr. stop kadras)
Vilniaus troleibusuose ir autobusuose be bilietėlio važiuojančius „zuikius” keičia „vorai“. Tokie keleiviai ne sėdi transporto priemonės viduje, o rizikuoja savo ir kitų ...
Kedžiai (nuotr. stop kadras)
Kauno tardymo izoliatoriuje laikomą Neringą Venckienę aplankė septynerius metus gyvai jos nematę tėvai – Vytautas ir Laimutė Kedžiai. Beveik tris valandas trukusio pokalbio ...
Sujudimas sostinėje – rado didelę bombą, įvestas planas „Skydas“
Dėl Vilniaus Žvėryno rajone ketvirtadienį rastos aviacinės bombos neutralizavimo darbų aplinkinėse gatvėse uždaromas esimas, patvirtino Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono ...
 I. Šimonytė pristatė užsienio politikos gaires (Fotobankas)
Prancūzijos prezidento Emanuelio Macrono žodžiai apie NATO smegenų mirtį sukėlė tikrą audrą tarp politikų ir ekspertų. Savo garsiajame interviu Macronas kalbėjo ir apie ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų