Odontologai įniršę – vis daugiau tėvų tingi vaikus dažnai vedžioti pas specialistus, tad laukia, kol mažylių dantys suges, ir juos bus galima gydyti taikant narkozę. Taip esą mažiau streso ir vaikams, ir tėvams, tačiau medikai sako, kad gimdytojai nepagalvoja – narkozė gali ir pakenkti, be to, ji taikoma tik esant būtinybei, o ne bet kada panorėjus.

Nė trejų neturinčios Frėjos močiutė rodo mergytės burnoje metalines plokšteles. Jos įdėtos taikant narkozę. Per pusmetį, kaip sako moteris, Frėjai buvo atliktos dvi operacijos su visiška nejautra.

„Pirmą kartą buvo iškritę dantukai, antrą kartą… ji bėgo, lūžo priekiniai dantukai, juos sutvarkė, atstatė, sutvarkė, bet po kiek laiko sugedo dantukai. Juos išrovė, pašalino. Gaila, bet taip yra“, – nusivylimo neslepia mergytės močiutė Ida Bogdanovič.

Moteris teigia, kad kalta ne tik mergytės trauma, o narkozės reikėjo ir toliau gydant mažosios dantis, nes šie labai genda. Močiutė aiškina, esą visa šeima uoliai prižiūri vaiko dantis, bet ar nuo maisto, ar dėl kitų priežasčių, Frėjos dantys nuolat genda, o ir prižiūrėti juos tokio amžiaus vaikui, kaip guodžiasi moteris, nėra paprasta.

REKLAMA

„Prieš pusmetį mums visus tuos dantukus sutvarkė, uždėjo karūnėles, dabar valomės. Labai nenori vaikas valytis dantų. Mes valomės, kiekvieną vakarą, stengiamės. Bet ta prievarta – vaiką reikia laikyti, rykdyti, o dabar ta tendencija, kad negalima tų vaikų… kiekvieną vakarą prievartauti tiesiog, laikyti vaiką prievarta, tiesiog širdis plyšta“, – kalba močiutė.

dantų gydymas (nuotr. TV3)

dantų gydymas (nuotr. TV3)

Panašių situacijų – vis daugiau 

Medikai sako, kad tokių istorijų daugėja. Ir jeigu, tarkime, šiai mergytei narkozės reikėjo dėl traumų, tai pastebima ir kita tendencija. Daugėja tėvų, kurie tiesiog nenori dažnai vedžioti atžalų pas medikus, laukia, kol išges daugiau dantų, ir tik tada kreipiasi į gydymo įstaigas, prašydami gydyti kelis vaikų dantis iškart taikant narkozę.

Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos direktorė profesorė Alina Pūrienė dažniausiai pastebi, kad taip su vaikais elgiasi inteligentiški, tikrai pinigų ir laiko nestokojantys žmonės.

„Tėvams atrodo, kad paprasčiau yra, kai vaikas yra užmigdomas. Kai vaikas užmigdomas, įsijungia kiti gydymo principai. Nes tai, ką tu galėtum per du, per tris kartus išgydyti, jis liktų burnoje. Tai jeigu su sedacija gydai vaikus, tai infekcijas turintys dantys yra šalinami. Dantis, pažeistas ėduonies, tai jau net ne iš vienos, o jau iš trijų pusių pažeistas“, – kalba A. Pūrienė.

Be to, dantų šalinimas, kaip sako profesorė, nebūna be pasekmių.

„O kai vaikui ne laiku šalinami dantys, tai su atsiranda ortodontinės problemos ir mes įsisukam į patologinį ratą, iš kurio išeiti sudėtinga ir po to būna brangu“, – priduria klinikos vadovė.

REKLAMA

Pabrėžia vaiko teisių svarbą

Odontologų rūmų vadovas sako, kad vertėtų susirūpinti ir vaiko teisėmis, kadangi valstybė garantuoja nemokamą vaiko dantų priežiūrą – reikia tik įpareigoti tėvus rūpintis mažylių dantimis.

„Kai buvo kuriama nacionalinė programa, numatyta, kad vaikų nevedimas pas odontologą laikomas nepriežiūra, bet kol kas įstatyme tai neįteisinta ir tėvai arba patingi, arba neturi laiko“, – kalbėjo tarybos pirmininkas vadovas Alvydas Šeikus.

Kol įstatymai netobuli, Valstybinė ligonių kasa skaičiuoja, kad vien pernai vaikų dantims protezuoti buvo skirta beveik 1,4 mln. eurų. Protezavimo paslaugas gavo beveik du tūkstančiai vaikų.

Tuo metu visoje Europos Sąjungoje, kaip aiškina Odontologų rūmų tarybos pirmininkas, tokios problemos iš viso nebeliko. Vaikų dantys saugomi, kad nereikėtų protezuoti vaikystėje.

Mama
2019-07-21 16:14:25
Nereikia kaltint vien tėvų,mano vaiko dantys minkšti.Ant priekinių dantukų dėmelės atsirado 3 metų,bet nuvedus pas odontologą netaisė ,nes priekiniai dantys pradeda kristi pirmieji ir nereika jų taisyti.Pirmas dantukas iškrito kai buvo beveik aštuoneri,tai iš tų dantų nelabai kas buvo likę.Krūminia dantys pradėjo dygti 6 metukų,nuėjom užsidėti silantų,ligonių kasos neapmokėjo,nes mums tais kalendoriniais metais nesukako septyneri.Pasidžaukim idijotiškais istatymais!!!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Judita 2019-07-27 16:01:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turiu tris vaikučius ir neturim problemų su dantukais. Dukrai 6m nuo mažumės valėmis dantukus. Praeitą vasarą pamačiau ant priekinio dantukų juoda taškeli bet nuėjom ir susitvarkėm be jokių norkoziu nes kol taškelis mažas tai ir taisymas lengvas žinoma vedu privačiai tikrintis dantis nes poliklinikoje yra apsurdas taisyti dantis. Sūnui 2m ir valomi tai pat puikiausiai dantis visada pirmiausia aš išvalau o poto leidziu pačiam valytis j įdomu ir dantys pokolkas sveiki. O trečias mažylis dar neturi dantukų. Manau dantu būklė 80% priklauso nuo tėvų įdėto darbo o likę 20% lemia ir genai.    ATSAKYTI
Fluoras 2019-07-24 12:41:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rasti odontologą mažesniam miestely kuris dirbtų ir su vaikais? :D Reikia sėkmės. O tokius odontologus ligonių kasos ant rankų turėtų nešioti. Antra. Vaikas - ne daiktas kad jį gali tąsyti kaip panorėjęs. Suaugę bijo eiti pas dantistą. Tai... Trečia. Kai toks floro kiekis geriamajame vandenyje nenorėkit kad dantys negestų, nejuoduotų nuo fluorozės. Bet aišku atsakomybė tėvams kam jie neturi įsigiję Aquafilter   ATSAKYTI
Zedas 2019-07-22 18:21:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Siaip tai vaikai - tevu veidrodis ir reikalas - vieni susikalba - kiti ne   ATSAKYTI
Viktorija 2019-07-22 13:15:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ne visi specialistai yra, daugelis odontologų tiesiok nemoka elgtis su vaikais... Jai vaikas verkia tiesiok išmeta už durų... Ir čia tai kad mes mokam pinigus valstybei... Kas valstybinė kas privati yra du skirtingi būdai, bent privačiose moka su vaikais specialei elgtis. Mes lankomės taip gydėme vaiką su Sedacija ir tai yra nuostabi išeitis, kadangi vaikui vienam 3 kitam 6 metai... Dantys pas mus tvirti ir net patys nekrenta dickiui... Reikia rauti ar įsivaizduojate koki įspūdį vaikui sukels tokios pasekmes kai jam raus juos ir ar norės toliau eiti pas dantų gydytoja???? Ar geriau zviegianty vaiką surisus laikyti kol jam dantį sutvarkys???!!! Vėliau vaikas net neprisimena kad jam greze ar gydė ir jie įsimena kad neskaudėjo dėl to labiau pasitiki gydytojais... Parodo tai pacei gydytojai dantis.... Ir jau be sensacijos ir nebijo kėdėje pasėdėti ir žengiame į priekį be baimės.... Kitam 3 metu vaikui salino iš priekinio danties nervą... Ar įsivaizduojate kaip vaikui ištraukti nervą be nejautros ir laikant ji nemigdant... Eikit rašytojai ir gydytojai pasakas prieš miegą paskaitykit jau ne pezekit nesąmonių...    ATSAKYTI
Zedas 2019-07-22 18:17:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Siaip tai vaikai - tevu reikalas - vieni susikalba , kiti ne  
Ilona 2019-07-26 18:50:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Įdomu.... kodėl jūs iki tiek užleidote savo vaikų burnos sveikatą, kad dantys jiems taip smarkiai išgedo, kad rauti reikėjo? Dar tais laikais, kai nuo dantisto aparatūros vaizdo suaugusiems vyrams plaukai šiaušdavosi, tėvai tvarkingai vaikus sugebėdavo laiku nuvesti pas dantistą, kad vaikams dantys juodai kirmyt nepradėtų ir nereiktų žalot vaikų žandikaulių (rauti pieninių dantų, kuriems iki kritimo dar toli toli), o jūs neaugebat? A ne gėda šitaip nesirūpint savo vaiko sveikata, juolab žinant, kad gendantys dantys gali sukelti papildomų sveikatos problemų ir sukelia bei dantų išrovimo pasekmėmis gali būti net tokios ligos, kaip žandikaulio (tos dalies, kur dantys turi laikytis) kaulo nykimas, retėjimas, tam tikros infekcinės ir kitokios ligos (ką mokslininkai atrado)? Kas geriau, karts nuo karto pasikošmarinti dantisto kabinete su vaiku, po to jį apdovnojant už drasą ir kantrybę ar sugadinti jam sveikatą ir kenkti su nereikalingomis narkozėmis (bet kokia narkozė daro neigiamą įtaką žmogaus organizmui ir čia visada yra rizika, kad paciento organizmą anestetikai paveiks taip, kad mažai niekam nepasirodys)?  
Gita 2019-07-22 08:57:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mūsų mergytei dar tik 9 mėn. Turim 2 apatinius dantukus. Valom ryte ir vakare, sunkiai sekasi, nes dygsta viršutiniai, todel į burną nieko priimti nenori. Tai zaidziam su skirtingais šepetukais ir kitom valymui skirtom priemonem. Būna ašarų, rėmimo. Kai jau visai neįmanoma, duodam pačiai. Nors taip kažkiek prasivalo. Kol kiti dantukai nedygo, tai jokiu problemų nebuvo, tiesiog pati ziodavosi. Tikiuosi greit praeis tie ožiukai    ATSAKYTI
Raimis 2019-07-21 22:18:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai gal atimti reikėtų ir globai atiduoti---dar vieni pyde.....nupirkti reišktis pradėjo...   ATSAKYTI
Va 2019-07-21 21:49:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nėra dantų nėra problemu   ATSAKYTI
irute 2019-07-21 17:41:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kai pabandai gaut taloną pas gyd.tai amžinai nėra.Pernai teko didelius triukšmus kelt,kad vaikai patektų pas dantistą.Registratūra liepia skambint 8 h,aišku iškart nieks ragelio nekelia,o 8.02 jau talonų neturi.Internetu neleido,tai košmaras.   ATSAKYTI
Mama 2019-07-21 16:14:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nereikia kaltint vien tėvų,mano vaiko dantys minkšti.Ant priekinių dantukų dėmelės atsirado 3 metų,bet nuvedus pas odontologą netaisė ,nes priekiniai dantys pradeda kristi pirmieji ir nereika jų taisyti.Pirmas dantukas iškrito kai buvo beveik aštuoneri,tai iš tų dantų nelabai kas buvo likę.Krūminia dantys pradėjo dygti 6 metukų,nuėjom užsidėti silantų,ligonių kasos neapmokėjo,nes mums tais kalendoriniais metais nesukako septyneri.Pasidžaukim idijotiškais istatymais!!!   ATSAKYTI
Jo 2019-07-21 15:04:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aplamai jai kainos butu pigesnes dantu tvarkimo visi isisiepe butu ....   ATSAKYTI
@ 2019-07-21 14:23:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Tikrai ne du ir ne trys vaikai,o kiekvienoj seimoj dabar maziausiai po 2--3,o tai ir 4 vaikus.Juk prasidejo daugiavaikiu era,prisidaro,o priziuret tingi jaunimelis.Aisku okam is mokesciu moketoju kiseniu surinks pinigus valstybe ir gydys,nes daugiavaikes tai mokesciu nemoka,jos tik laukia kad joms duotu.   ATSAKYTI
2019-07-21 12:21:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Aišku, kad tėvai daugumoje atvejų tingi. Brolio trimečio vaiko dantys siaubingi, nes jų niekas normaliai nevalo, ir be to nuolat kyša saldžius gėrimus iš buteliuko gerti. Pažįstama odontologė svečiuose apžiūrėjo vaiko dantukus ir pasakė, kad jie prastai nuvalyti, nors tėvai tikino, kad tikrai valė :))) O po to veda vaiką į kliniką dantis tvarkyti su narkoze, nes atseit vaikui stresas...   ATSAKYTI
Nu jo 2019-07-21 11:30:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Na ir kiek jau cia tu teveliu tokiu? Du, trys? Mano berniuko irgi dantys blogi, nuo 3 metu gedo, nors ir valem ir.t.t. Cia, matyt, genetiskai paveldetas toks polinkis, nes kito vaiko dantys normalus, nors abu valosi ir prisiziuri... Tiesa, su narkozem neissidirbinejam. Medikai irgi galetu neissidirbinet... pinigas pavilioja, ania?..   ATSAKYTI
L 2019-07-21 15:21:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Valytis ir išsivalyti, tai yra labai skirtingi dalykai   
Taip 2019-07-21 10:37:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pratinti reikia nuo kūdikystės ir vaikas mielai valysis dantukus ryte,vakare.Tingi tėveliai užsiimti vaikais.O paaugus viskas sunkiau,įgūdžių nėra.   ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Gydytojai (nuotr. Fotodiena.lt)
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle plinta įrašas, kuriuo dalinasi nusivylę VU ligoninės Santaros klinikų rezidentai. Kartu su visais įstaigos gydytojais iš ligoninės ...
Virgis Valentinavičius  (Tomas Lukšys/Fotobankas)
Mykolo Romerio universitete dirbantis politologas Virgis Valentinavičius kalbėdamas apie premjero Sauliaus Skvernelio sveikatą jo garbės bei orumo nepažeidė, konstatavo ...
Olimpinis mėnuo (nuotr. stop kadras)
Ką daryti su pradinukais, kurie vengia sveiko maisto, leidžia laiką akis įbedę į ekranus ir labai mažai juda? Lietuvos tautinis olimpinis komitetas sugalvojo ...
Lesyklėlių gamyba (nuotr. stop kadras)
Dienoms trumpėjant, gamtininkai ragina susirūpinti zylėmis ir dar bene dvidešimčia paukščių rūšių. Esą net nereikia šalčio, užtenka tamsesnės dienos, ir sparnuočiai lieka ...
Namai (asociatyvi nuotr. BFL)
Namo įregistravimas – procesas, su kuriuo susidūrę lietuviai neretai pavadina „tikru galvos skausmu“. O savo bėdomis feisbuke pasidalinęs Karolis svarsto, kad „galvos skausmą“ ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Ornitologai įvertino Kauno priemones išvyti varnoms: padės tik trumpam
DABAR RODOMA
Ornitologai įvertino Kauno priemones išvyti varnoms: padės tik trumpam
DABAR RODOMA
Pakaunėje – gyventojų ir darbininkų konfliktas: prireikė net medikų
DABAR RODOMA
Streikas dėl algų Vilniaus universitete: štai sumos, kurias uždirba jo darbuotojai
DABAR RODOMA
Kolegos prabilo apie Panevėžyje nukritusį ir žuvusį kolegą
DABAR RODOMA
Prekybininkai apie naują mokestį – jis atsisuks kitu galu
DABAR RODOMA
Tėvai nemokamu vaikų maitinimu džiaugiasi, tik įžvelgia dar vieną problemą
DABAR RODOMA
Apžvalgininkas apie Seimo kartelės mažinimą: bus dar daugiau „balagano“
DABAR RODOMA
Medikai įspėja išsigandusius studentus, kaip saugotis užkrato
DABAR RODOMA
Literatūros ekspertas Šileris pasakė, kas lemia prastesnius moksleivių gebėjimus
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Panevėžyje: žuvo nuo pastolių nukritęs statybininkas
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų