Dėl dabartinės pensijų skyrimo tvarkos kai kurie gyventojai gali netekti nemažai pinigų. Neįsigilinęs į visus niuansus vienas skaitytojas pasakojo praradęs jau dviejų mėnesių dydžio pensiją. Tačiau „Sodra“ dėl to problemų nemato ir aiškina, kad žmogus kone pats kaltas, nes nepasidomėjo, kas parašyta jos interneto svetainėje.

Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Kaunietis Titas (vardas ir pavardė redakcijai žinoma) į tv3.lt kreipėsi perskaitęs publikaciją „Spraga ar „Sodros“ gudrybė? Laiku nepaprašę praranda pensijų pinigus“.

Jis savo kailiu patyrė, kaip paprasta netekti didelės pinigų sumos dėl įstatymų vingrybių ir prasto „Sodros“ darbo.

Kaip jau skelbta, jei gyventojas įgijo teisę gauti „Sodros“ pensiją, tačiau dėl vienų ar kitų priežasčių delsia pateikti prašymą jai gauti, praėjus pusmečiui už kiekvieną pradelstą mėnesį jis netenka lygiai vieno mėnesio dydžio savo pensijos.

Pvz., jeigu teisė gauti pensiją atsirado praėjusių metų lapkritį, o dėl jos dar nesikreipėte, tai jau praradote vieno mėnesio dydžio pensiją.

„Man yra „pavogti“ pinigai už du mėnesius. Manau, kad verta ministeriją paduoti į teismą grupiniu ieškiniu. Pagaliau, tai yra mūsų pinigai. Jie priklauso mums visada, kol mes gyvi“, – piktinosi skaitytojas, iš viso praradęs 730 eurų.

REKLAMA

Jis pripažino gavęs žinutę iš „Sodros“ apie tai, kad turi teisę prašyti pensijos. Tačiau institucija nė žodžiu neužsiminė, kad laiku nesikreipus pinigai prarandami.

Sodros pranešimas (skaitytojo nuotr.)

Sodros pranešimas (skaitytojo nuotr.)

„Buvau ramus „kaip belgas“, kad ta pensija ir taip nuo manęs nepabėgs. Deja, netrukus po to „nuguliau“ į visokias ligonines ir keturis mėnesius turėjau nedarbingumą. Kai rugpjūčio pradžioje pagaliau nusikapsčiau iki „Sodros“ rūmų, man buvo pareikšta, kad jau prapuolė išmokos už du mėnesius.

Pažadėjau panelei prie langelio kad tikrai tų dviejų mėnesių „Sodrai“ nedovanosiu. Beje, įdomu kaip jie „pajamuoja“ ir įteisina tas neišmokėtas sumas?“ – stebėjosi žmogus.

Internete viskas parašyta

„Sodros“ komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis neatsakė, kodėl būsimiems pensininkams siunčiamose žinutėse nėra įspėjimo, kad laiku nepaprašę pensijos, jie praras pinigus.

Saulius Jarmalis (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.)

Saulius Jarmalis (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.)

„Šis pranešimas yra skirtas gyventojui, kuris netrukus sukaks pensijos amžių, kad jis žinotų, kokius veiksmus reikia atlikti, kad pensija būtų paskirta.

Pranešime pateikiama ir nuoroda, kur galima rasti daugiau informacijos apie senatvės pensijos skyrimą ir mokėjimą. Paspaudus nuorodą yra pateikiama konkreti situacija „Jeigu kreipiausi vėliau“, kur paaiškinama, jog kreipiantis vėliau nei sukako senatvės pensijos amžius, senatvės pensija bus išmokėta už praėjusį laikotarpį, ne ilgesnį nei 6 mėnesių iki prašymo su visais pensijai skirti reikalingais dokumentais ir duomenimis gavimo „Sodros“ skyriuje dienos.

REKLAMA

Taip pat čia pateikia kur kas daugiau informacijos ir atsakymų į klausimus apie pensijų skyrimą“, – situaciją pakomentavo „Sodros“ atstovas.

Kur dingsta gyventojų milijonai?

Primename, kad pagal dabar galiojančią tvarką, asmuo įgyja teisę gauti senatvės pensiją, kai jis atitinka visas šias sąlygas:

1) sukanka šio įstatymo nustatytą senatvės pensijos amžių, kuris iki 2026 m., kai pasieks 65 metus; 2) turi minimalųjį 15 metų stažą.

Kreiptis dėl pensijos paskyrimo galima prieš 3 mėnesius iki teisės gauti pensiją atsiradimo arba bet kuriuo metu po teisės gauti pensiją atsiradimo.

Jeigu žmogui neskiriama išankstinė pensija ir jis neprašo nukelti jos skyrimo, tai paprastai pensija skiriama ir mokama nuo teisės ją gauti atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 6 mėnesius iki kreipimosi dėl pensijos paskyrimo dienos.

Paprastai kalbant, jei teisė į pensiją jums atsirado praėjusių metų lapkričio 1 d., tačiau prašymo „Sodrai“ dar nepateikėte, tai jūs jau praradote 2 mėnesių dydžio pensiją. Ji bus sumokėta už sausį – birželį, o už lapkritį – gruodį mokama nebus.

2019 03 31 dienos „Sodros“ duomenimis, Lietuvoje buvo 1887 asmenys, sulaukę senatvės pensijos amžiaus ir turintys minimalų stažą senatvės pensijai gauti, bet negaunantys socialinio draudimo senatvės pensijos. Per mėnesį vidutiniškai naujai paskiriama apie 1400 senatvės pensijų.

Šiuo metu vidutinė senatvės pensija yra 344 eurai. Jeigu minėti 1,88 tūkst. asmenų negauna vieno mėnesio vidutinės pensijos, iš viso jie praranda beveik 650 tūkst. eurų.

REKLAMA

Jeigu panašus skaičius gyventojų negauna bent vieno mėnesio pensijos visus metus, bendri jų praradimai viršija 7,7 mln. eurų.

Tyla – gera byla, bet kam?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) informavo neturinti duomenų, kiek tiksliai žmonės praranda pinigų dėl to, kad laiku nepateikia prašymų.

SADM spaudos konferencija – Įvertinti pensijų kaupimo reformos rezultatai

SADM spaudos konferencija – Įvertinti pensijų kaupimo reformos rezultatai

(Arnas Strumila/Fotodiena nuotr.)

SADM neatsakė, kodėl nenustatoma tvarka, kad žmogus galėtų gauti pinigus už visą laikotarpį nuo to momento, kai teisė į pensiją jam atsirado.

Atsiųstame komentare tėra nurodyta, kad dėl socialinio draudimo senatvės pensijos žmonės gali kreiptis likus 3 mėnesiams iki senatvės pensijos amžiaus sukakties arba bet kuriuo metu vėliau, tačiau šiuo atveju nustatyta, kad pensija bus išmokėta nuo teisės atsiradimo dienos, bet ne daugiau kaip už 6 mėnesius.

„Atkreipiame dėmesį, kad apribojimai dėl laiko, už kurį gali būti išmokėtos socialinio draudimo išmokos, nustatytos ir trumpalaikėms išmokoms. Pavyzdžiui, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos gali būti išmokamos ne daugiau kaip už 12 mėnesių, o išmokos iš ilgalaikio darbo išmokų fondo – ne daugiau kaip už 6 mėnesius“, – komentavo SADM.

AH
2019-07-09 05:30:50
Lyg ir Europoje,bet bananų respublika.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Wycka 2019-07-15 07:32:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet kodėl žmogus turi PRAŠYTI to, kas jam turėtų autimatiškai priklausyti? Kodėl aš dar turiu nulenkti galvą ir būtinai kažkokio pono, ar ponios PAPRAŠYTI to, kas man jau pagal įstatymą, konstituciją jau priklauso?????   ATSAKYTI
Jonas 2019-07-09 15:11:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Siaubas žmonės ar visai nublūdot kad čia tiek putojatės! Gal pensijos perdidelės :visi su kompais ir ar išmaniaisiais ir vis jums duok ir duok! Gal lazdos reiktų ! Ar čia yra prvačių fondų kerštas?Tikri pensininkai ne tokio lygio kap šie -
pikti ir atrodo tuoj įkąs   ATSAKYTI
Jonas 2019-07-09 14:59:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Dieve,saugok Lietuvėlę nuo niurgzlių....nieks kits čia nekalts visi būsimi pensininkai iš anksto nulekia ir užpildo viską ko reikia ir ko ne....ir tas negerai ir tas blogai! Taigi maitino popino už dyką jei ką .Džiaukimės gyvenimu vasara -tiesiog gyvenkim!   ATSAKYTI
as 2019-07-09 18:30:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
jonai mes tikrai ne niurgzliai o paprasti zmones,kurie nori gyventi Lietuvoje,o cia gyventi nebeimanoma,tik numirti jie lies oriai geda  
as 2019-07-09 12:51:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
cia yra naujas sodrs budas ziurkiautis zmoniu turta ,nes jie negali susimoketi uz patarnavimus,kas gi cia neaisku,,gerai jei kas pasirupina tai is giminu,o jei zmogus vienas ji sistema sita ju supuvusi suvalgo ir pasivalgia,,ir tai ivardija kad legalu,pagalvokit patys,jei zmogus guli su rimta trauma ligoninej ilga laika,plius sanatorijo po jos rebilituostis,ir ne is savo rajono,,sodra tik mato tada kai ji paliedziai jau namo,,o namus jau buna legaliai uzkariavus sodra,ir kai jis apsyla namie padus jei pradeda ji atakuoti,,ot vagiu taktika,,ir stebisi kad lt zmones pikti,,nepisskit jiem proto debilai   ATSAKYTI
besmegenis 2019-07-09 12:47:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
"SODRA" yra kaip keiksmažodis. Ką paklausi to negausi. Su matematika pas juos yra labai blogai, skaičiuot nemoka, sau atlyginimams išleist, tai jau tikrai moka. Kaip sovietinis milicininkas - atimt iš žmogaus ir prisiglaust sau tikrai moka.    ATSAKYTI
Gyncia 2019-07-09 10:17:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Reikia pazymos,kad tau priklauso pazyma. Gudus sovietmetis   ATSAKYTI
Sigita 2019-07-09 10:08:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Galima pagalvoti, kad pas mus visi pensijinio amžiaus asmenys kompiuteristai, o jeigu nemoki kompiuteriu naudotis, tai jau jau esi žemesnės kastos, tave gali ir pažeminti ir apvogti, kiek pensininkų dar nemoka naudotis kortelėmis, tai ką, išmetam juos iš visuomenės, nes neatitinka jos lygio??? Žurnalistam aktuali tema, gal pakelkit šį klausimą? Turiu asmeninę patirtį, man sodrai paskaičiavus pensijos dydį, nepriskaičiavo 200 litų mėnesinės sumos, mat jiems kilo įtarimas, kad suklastotas buvęs uždarbis. Aiškinosi 1.5 metų!!! ...be abejo manęs apie tai neįspėję, nedamoką gražino, bet už naudojimasi mano pinigais palūkanų niekas nesumokėjo, o jei aš būčiau skolinga, tai delspinigius būtų nuskaičiavę iš karto...Tai tokia lietuviška demokratija, deja.   ATSAKYTI
Taip 2019-07-09 09:48:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Už tokes Sodros aferas i Strasbūro teisma ir išmokęs viską ce koke vadze Seime toke ir Sodros lietuviški aferiugos !?!?!   ATSAKYTI
Arunas 2019-07-09 09:43:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Prisijungti prie sodros savitarnos misija neįmanoma, nes aš iš principo nesinaudoju švediškais bankais tai prisijungimui su IDKortele nusipirkau adapterį vien prisijungimui prie sodros, bet pasirodo ir tas prisijungimas nebeveikia, klausiu kodėl, atsako bandyk vėliau nors pripažino kad neįmanoma, turiu neperskaitytą žinutę dabar ten, ir ką...   ATSAKYTI
Rima 2019-07-09 09:43:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-23
Ar ne pats žmogus turi rūpintis savo pensija, reiškia jam jos nereikia turi iš jo gyventi .galima prieš 3 mėnesius kreiptis vis neranda laiko. Į namus pas juos gal ateis Sodra   ATSAKYTI
Nu nu 2019-07-10 10:42:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šneki lyg dainuotum....o dainuoji tai nekaip....  
Valerija 2019-07-17 00:06:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai jau taip... įstatymai taip "sustatyti", kad žmogus už 40 pedagoginio darbo metus( 30m aukšt.mok) gautų tik 219€( 2008m), vėliau "priaugo" iki 336€ !!! Tai labai jau turiu jaustis skolinga ir dėkinga, kad, nulenkus žemai galvą, ištiesus ranką skubėčiau paprašyti savo nuoširdžiu darbu uždirbtų lėšų pensijai?!? Kiek tūkstančių biurokratų sėdi valdiškose įstaigose ( Sodroj-didžioji dalis) , kurie stumia laiką su solidžiom algom, priaugę prie kėdžių!!! Ir jie gauna už tai solidžias pensijas... , bet "šunelis loja, o karavanas eina toliau"  
Tina 2019-07-09 09:39:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Manau, kad liga - svarbi priežastis dėl ko laiku nesikreipėt į SODRĄ. Pateikit prašymą, turėtų atstatyti. Na o jei ne - tik į teismą.   ATSAKYTI
kaimas 2019-07-09 09:24:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
as gulejau ligoninej ,neilgai,bet visi popoergaliai jau tvarkomi kai zmogu paleidzia jau lauk,tada tik paraso ir po dienos gal sodra mato jau,,bet ka daryti kai tiek kur turi rimtas traumas,ir guli ilgai po kelis menesius,,is ko jam valgit a!! gerai jei jis yr is to paties miesto,ar raj,o jei ir kito hana,,kaskas jam turi vesti pinigu kad nusipirkt galetu zmogus ko nori,ir net ko riekalauja ligonines ankciau tikrai viskuom buvo ten aprupinta,o dabar praso susimoketi uz kaikuriuos dalykus,jei nori operacijos iskarto ,pasako kaina,ir pasiguldo,jei ne laik eileje,,ir daug dalyku riekia paciam pirktis nor tu ir moki ta susikta psd,,,cia tokia valakita yra su ta sidra ir ligoniu kasom kad ji ten lobsta is varganu zmoniu   ATSAKYTI
Senelis 2019-07-09 09:10:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Bet tai vagys taip ir neparašė kur nueina tie neišmokėti pinigai. Tiksliau- KAIP JIE PAJAMUOJAMI, kaip pavadinamos iš žmogaus vogtos lėšos.   ATSAKYTI
Tina 2019-07-09 09:44:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Darytina prielaida, kad tokiu būdu formuojamas SODROS darbuotojų paskatinimo fondas ir išmokamos premijos už "gerus darbo rezultatus" (juk sutaupė biudžeto pinigą)  
Jo..... 2019-07-09 09:04:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kai esi skolingas sodrai tai jie žino kaip nusirašyti nuo sąskaitų. O kai jie skolingi tai jau žmonės patys kalti....
Blue system   ATSAKYTI
Vagys 2019-07-09 08:54:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nu normaliai ką aš galiu pasakyti žmogus moka visą gyvenimą o paskui jo pinigus teisėtus atima nu tai dabar pasakykite koks skirtumas kai 1990 metais banditai valdė ir duoklės mokėjo žmonės bet tvarka buvo ar dabar oficialiai atema ir visiems px   ATSAKYTI
Vaikas 2019-07-09 08:51:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aferiugos.kitaip neapsivercia liezuvis.pavadinti SODROS   ATSAKYTI
Nesuprantu 2019-07-09 08:19:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-32
lietuvių. Kiekvienu atveju reikalauja, kad personaliai jam išaiškintų, auklę paskirtų, už rankytės nuvestų. taigi informavo, nuorodą davė, viską pranešė. Net paskaityti tingi. Taip jam ir reikia   ATSAKYTI
Nežiniukas 2019-07-09 09:09:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai VA as ir nesuprantu Kas ta sodra Kaip istaiga yra... Vmi viska deklaruojam anksčiau ir psd skaičiuodavo. Tokie pastatai tiek lešu ir Kam? Kad mulkintu jog sodra bankrotuos greit... Siestas sviestuotas... Su tokiu informatyvumu kurkim tuomet nauja PSD istaiga...   
Vilma 2019-07-09 11:42:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kur paskaityti ? Ar manai , kad visi naudojasi internetu ?. Gudrutis atsirado. Aferistų gauja, išmasto , kaip apiplėšti ir taip jau skurstančius žmogelius
  
as 2019-07-09 08:07:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
oho sodra kaltina kad nepaskaite internete,o lapukus sugebat siuntineti kokius jus nori ir kokie jums patogus zmonems tai ,bukit mandagus informuokit zmones kaip proklauso,o ne kad po to nezno jei ko ir tuoj juos baudzia ir lienda kaip ziurkes i saskaita pasiimti pinigu ,,ot cia sita kontora yra ziurkynas   ATSAKYTI
WC 2019-07-09 07:40:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ietuvoj tokia politika-nepavogsi negyvensi.Vagia viska,net ir pensijas ar kitas ismokas.   ATSAKYTI
Helen 2019-07-15 14:16:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jeigu zmogus laiku nesumoka sveikatos draudimo ( isvaziavo i uzsieni pavyzdzuj), tai atskaiciuos uz visa laikotarpi iki paskutinio cento! vagys!  
AH 2019-07-09 05:30:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lyg ir Europoje,bet bananų respublika.   ATSAKYTI

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Sukilėlių muziejus (nuotr. stop kadras)
Lietuva ruošiasi išskirtinei, kai kurių istorikų šimtmečio įvykiu tituluojamai ceremonijai. Iškilmingų sukilėlių perlaidojimo apeigų išvakarėse į mūsų šalį jau atvyko ir ...
Laukiantis traukinys (nuotr. stop kadras)
Aiškėja daugiau skandalo „Lietuvos geležinkeliuose“ detalių. Dėl ant bėgių nuvirtusio didžiulio krano šį rytą buvo sutrikęs geležinkelio eismas iš Lietuvos į Rusiją. ...
Puola vilkai (nuotr. stop kadras)
Siaubas Kėdainių rajone. Į mokyklinį autobusą Krakių apylinkėse ankstyvą rytą skubančius vaikus išgąsdino šalimais lakstantys vilkai. Vilkų gaują ir dieną gretimame kaime matė ...
Nauja technika (nuotr. stop kadras)
Oficialu – Lietuva su Amerikos Vyriausybe sukirto rankomis dėl vieno brangiausių pirkinių mūsų kariuomenės istorijoje. Po poros metų į Lietuvos teritoriją pradės riedėti ...
Kadrai iš kratos (nuotr. FNTT)
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras organizuoja ir vadovauja ikiteisminiam tyrimui, atliekamam dėl nusikalstamu būdu ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų