Dėl mažamečio sugyventinės Monikos Kaziukaitytės sūnaus nužudymo 19 metų nuteistas Gediminas Kontenis už grotų skundžiasi kalinimo sąlygomis.

Gediminas Kontenis (nuotr. tv3.lt)

Gediminas Kontenis (nuotr. tv3.lt)

Šįkart jis nutarė išsiskirti iš kitų nuteistųjų ir skunde akcentavo ne viską iš eilės, o tik lūkesčių neatitikusį kameroje įrengtą sanitarinį mazgą. Patirtą moralinę žalą G. Kontenis įvertino 1 tūkst. eurų.

Įdomu tai, kad G. Kontenis skundžiasi tik dėl konkretaus kalinimo laikotarpio Lukiškių kalėjime-tardymo izoliatoriuje. Šios bylos ėmėsi nagrinėti Vilniaus apygardos administracinis teismas. Rašytiniame posėdyje iškart buvo priimtas nuosprendis tenkinti G. Kontenio skundą iš dalies. Vietoj prašyto 1 tūkst. eurų jam nuspręsta priteisti 30 eurų sumą.

Jautėsi nejaukiai

Skunde dėl kalinimo sąlygų G. Kontenis išskiria beveik penkis mėnesius, praleistus Lukiškių kalėjime-tardymo izoliatoriuje (LTIK).

Vaikžudys skundžiasi, kad nuo 2018 m. rugsėjo 18 d. iki 2019 vasario 12 d. (išskyrus 2019 m. sausio 22 d. - aut. past.) jam atliekant bausmę vienoje LTIK kamerų jis patyrė nejaukių išgyvenimų dėl ten, anot jo, netinkamai įrengto sanitarinio mazgo.

REKLAMA

G. Kontenio teigimu, tualetas nebuvo tinkamai atskirtas, todėl jis jautėsi nejaukiai. Maža to, kameroje gyveno ir kitas žmogus, todėl G. Kontenis teigia, kad buvo pažeista jo teisė į privatumą.

Nuteistojo teigimu, dėl pažeistos teisės į privatumą jis nuolat jautė diskomfortą, gėdą ir kitus nemalonius jausmus. Dėl pažeistų teisių, jam esą buvo padaryta neturtinė žala, kurią G. Kontenis įvertino 1 tūkst. eurų.

Ne pirma tokia byla

Naujienų portalas tv3.lt balandžio pabaigoje rašė, kad Vilniaus apygardos administraciniame teisme (VAAT) buvo paskelbtas nuosprendis dėl visą Lietuvą sukrėtusio 4-mečio nužudymo nuteisto Gedimino Kontenio skundo.

Ir tada G. Kontenis skundėsi dėl jo lūkesčių neatitikusių kalinimo sąlygų Lukiškių kalėjime. Tik tąkart buvo pasirinktas kitas laikotarpis. Atsakovu šioje byloje buvo pripažinta Lietuvos valstybė, atstovaujama Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo.

Iš Lietuvos mažamečio žudikas reikalavo nei daug, nei mažai – 15 tūkst. eurų. Tačiau VAAT nusprendė, kad G. Kontenio skundai yra tik iš dalies pagrįsti, todėl materialinė žudiko užgaida bus patenkinta minimaliai. Iš prašytų 15 tūkst. eurų jam nuspręsta priteisti 70 eurų.

Skundų „puokštė“

Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo direktorius Viktoras Davidenko patvirtino, kad G. Kontenis į teismą kreipėsi dar praėjusių metų lapkričio 8-ąją:

„Jis skundžiasi dėl pačių įvairiausių priežasčių. Pateikti skundai dėl švaros palaikymo kamerose, dėl vykdomų patikrinimų, dėl kamerų remonto bei jų įrengimo, dėl sanitarinio mazgo, dėl, anot jo, privataus gyvenimo netinkamo užtikrinimo, taip pat dėl pareigūnų elgesio.

REKLAMA

Nuteistasis taip pat skundžiasi dėl ventiliacijos sistemos, dėl esą prasto apšvietimo, dėl netinkamos temperatūros kameroje, dėl išvedimo į dušą tvarkos, dėl maitinimo ir maisto kokybės, dėl pasivaikščiojimo gryname ore, dėl pasivaikščiojimo kiemelio bei dėl nesudarytų galimybių dirbti.“

Visus šiuos skundus apibendrina tai, kad iš Lietuvos valstybės G. Kontenis reikalauja 15 tūkst. eurų neturtinei žalai atlyginti.

„Savo atsiliepime, kurį pateikėme 2018 metų lapkričio 22 d., prašėme teismo atmesti nuteistojo skundus kaip nepagrįstus. Parašėme, kad mūsų kalėjimas vadovaujasi Lietuvoje galiojančiais teisės aktais, o ne asmenų norais ar pageidavimais.

Pats įkalinimo faktas jau savaime sukelia kiekvienam asmeniui tam tikrų nepatogumų, suvaržymų. Įkalinimas riboja daugelį įprastų gyvenimo normų. Tuo tarpu neturtinę žalą traktuojame kaip nesąžiningą nuteistojo norą pasipelnyti valstybės sąskaita“, – pasakojo V. Davidenko.

Sprendimo motyvai

Tąkart teismas padarė išvadą, kad pareiškėjo teisė į privatumą kalinimo Lukiškių kalėjime ginčo laikotarpiu nuo 2018 m. liepos 20 d. iki 2018 m. rugsėjo 18 d. buvo pažeista iš viso 61 parą.

Teismas, atsižvelgdamas į pareiškėjo skundo pagrindą ir dalyką bei į nustatytas aplinkybes dėl netinkamų pareiškėjo kalinimo sąlygų, t. y. pareiškėjo kalinimo, pažeidžiant jo privatumą naudojantis sanitariniais įrenginiais, įvertinus pažeidimų trukmę ir mastą, galima teigti, kad pareiškėjas galėjo patirti neigiamų dvasinių išgyvenimų ir fizinių nepatogumų, papildomą diskomfortą, kurių jis nebūtų patyręs, jei būtų buvęs laikomas nepažeidžiant jo privatumo naudojantis sanitariniais įrenginiais.

REKLAMA

„Atsižvelgiant į laikotarpį, kuriuo pareiškėjui Lukiškių kalėjimo kamerose nebuvo užtikrinamas privatumas naudojantis sanitariniais įrenginiais, iš viso 61 parą, į pažeidimo mąstą, jo trukmę, epizodiškumą, formuojamą EŽTT ir aktualią Lietuvos Respublikos teismų praktiką nustatant priteisiamos neturtinės žalos dydį už analogiško pobūdžio pažeidimus, į tai, kad pareiškėjas, be skunde nurodytų aplinkybių, nenurodė ir nepateikė jokių kitų įrodymų, patvirtinančių neturtinės žalos padarymo dydį, nesant įrodymų, kad kalinimo sąlygos pakenkė pareiškėjo sveikatai, taip pat į tai, kad pareiškėjas, darydamas nusikalstamą veiką, turėjo numatyti būsimas pasekmes, į teisingumo, protingumo ir sąžiningumo kriterijus, pareiškėjui priteisiamas 70 Eur neturtinės žalos atlyginimas“, – rašoma per 30 dienų skundžiamoje VAAT nutartyje.

Kitos skundo dalys buvo atmestos kaip nepagrįstos. Šis sprendimas per trisdešimt dienų nuo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, apeliacinį skundą paduodant per Vilniaus apygardos administracinį teismą.

Ilgi metai kalėjimo

Naujienų portalas tv3.lt 2018-ųjų birželio 29-ąją rašė, kad Kauno apygardos teismas skyrė laisvės atėmimo bausmes dėl mirtimi pasibaigusio mažamečio Matuko sumušimo jo motinai Monikai Kaziukaitytei ir šios sugyventiniui Gediminui Konteniui.

„Teismas nusprendžia Gediminą Kontenį pripažinti kaltu ir paskirti subendrintą bausmę – 19 metų laisvės atėmimo. Monika Kaziukaitytė pripažįstama kalta ir jai skiriama subendrinta bausmė – 16 metų laisvės atėmimo“, – tąkart paskelbė teisėjas Albinas Antanaitis.

REKLAMA

G. Kontenis taip pat pripažintas pavojingu recidyvistu. Mažamečio tėvui iš abiejų kaltinamųjų teismas priteisė solidariai sumokėti 5 tūkst. eurų neturtinės žalos. Prokuroras M. Kaziukaitytei siūlė skirti 17 metų laisvės atėmimo bausmę, o G. Konteniui – laisvės atėmimą iki gyvos galvos.

Bylą nagrinėjant neviešuose posėdžiuose, nė vienas iš kaltinamųjų nepripažino savo kaltės, ją vertė vienas kitam. G. Kontenis M. Kaziukaitytę viešai kaltino ir prieš nuosprendžio paskelbimą. „Ne mano rankos vaikelį užmušė. Mano neveiksnumas vaikelį pražudė“, – kalbėjo G. Kontenis prieš išgirsdamas nuosprendį. M. Kaziukaitytė buvusio sugyventinio žodžių nekomentavo.

G. Kontenis ir M. Kaziukaitytė

G. Kontenis ir M. Kaziukaitytė

Smurto protrūkis

Prokurorų teigimu, vaiko mirtį sukėlė abiejų sugyventinių veiksmai. Prokuroras yra sakęs, kad smurtą prieš mažametį pora aiškino auklėjimu: jie tikino vaiką baudę už netinkamą elgesį, jeigu jis neklausydavo. Žiauriai sumuštas berniukas mirė 2017 metų sausio 27-osios rytą Kauno klinikose.

Vaikas į ligoninę sausio 25 dieną dėl daugybinių kūno sumušimų pristatytas iš namų Kėdainiuose. Ekspertai nustatė, kad vaikui suduoti ne mažiau kaip 135 smūgiai, mirtini buvo suduoti į galvą. Turima duomenų, kad vaikas prieš mirtį muštas tris dienas.

Šis nusikaltimas sulaukė didelio atgarsio visuomenėje: buvo rengiamos pilietinės akcijos, kurių metu buvo raginama skirti daugiau dėmesio kovai su smurtu prieš vaikus. Seimas praėjus kelioms savaitėms po nusikaltimo uždraudė visų formų smurtą prieš vaikus ir fizinių bausmių taikymą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas pavadino Mato reforma.

Kristina
2019-06-25 16:48:42
Dar per maza nusipelne dar baisiau
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
as 2019-06-26 12:43:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mirties bausme butina ce be komentaru mat kai uzmus kokio premjiero ar karabaso ar prezidento vaika tikrai grazins o dabar briuselis diktuoja savo pilna sssssss,Amerika protingesne sunaikina zudikus o ce idijotu debilu valdzia ,subinlaiziu,korunpuotu sutve   ATSAKYTI
tamsus 2019-06-26 08:55:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ar kaleime yra tikru vyru ? ar vien m\putytes ? sita gaidi atpis.ti   ATSAKYTI
kon 2019-06-26 08:34:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
I rura tave kad pakeustu kaleiminiai idiotai tokie kaip tu.   ATSAKYTI
Putinas 2019-06-26 08:22:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikia ji akmenimis uzdauzyti.   ATSAKYTI
Amdrius 2019-06-26 02:00:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Gedai, laikykis!   ATSAKYTI
Berija 2019-06-25 22:36:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Vadinasi žmogžudžiams reikia gražinti mirties bausmę   ATSAKYTI
Zivile 2019-06-25 21:38:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dar jis skundiasi jam pinigu reikia ji vapse reikejo susaudyt ta parazita dar jis drysta skustis tegu dziaugesi kad dar paest gauna zmogzudys jam po gysla istraukiociau jai man kas leistu    ATSAKYTI
Teisejas 2019-06-26 20:56:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keistai kalbi, ar tik nebusi vienas is tokiu?   
as 2019-06-25 21:36:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet kodel zudikams daugiau privilegiju,nei nukentejusiams.Kodel nukenteje juos dar turi islaikyti. Tegu dirba,kaip tarybiniais laikais,ir nereiketu ieskot pasilinksminimui pinigu
   ATSAKYTI
Nijolė 2019-06-25 20:55:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iki mirties toki idiota negalių matyt. Išgamų.   ATSAKYTI
Jurgita 2019-06-25 19:50:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man skaudu, kad tokių urodų skundai nagrinėjami ir jie laimi, o sergančių vaikų tėvai neturi teisių gaut tolimesnį gydymą savo vaikams... Skaudu iki negaliu, nes urodui atskaičiuos ir iš mano uždirbtų pinigų   ATSAKYTI
Močiutė, mama 2019-06-25 19:17:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dievulėli, netikiu, kad nei Kontenis,nei Kaziukaitytė, nei Bružaitė, nei kiti, kaip Jurbarko "svarbių politikų"sūnus M. Icikevičius ir panašūs nusikaltėliai, žmogžudźiai-parazitai pasitaisys, taps normaliais žmonėmis.
Jie NUSIPELNĘ PAČIOS GRIEŽČIAUSIOS BAUSMĖS !!! !!! GRIEŽČIAUSIOS !
JOKIŲ LENGVATŲ, JOKIO PASIGAILĖJIMO !!!   ATSAKYTI
Nijolė 2019-06-25 18:42:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka norėjai tą gavai kokiu pi ygu ?strėliu žūdikui.   ATSAKYTI
nesvarbu 2019-06-25 18:34:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
negaliu skaityt straipsnio nes iskart isgyvenu ta ka jau isgyvenau kaip kankino Matuka :( sutrauka konteni o vaikui buvo jauku kaip kankinai isgama uiiii ,,,,,kaip isviso sitie demonai turi teise rasyti   ATSAKYTI
nierka 2019-06-25 18:25:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gyvilys dar drista pinigu prasyt kastruot vaikzudi o ne pinigu.   ATSAKYTI
Gitanas ge 2019-06-25 18:02:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
SVOLOCIUS PINIGU ANT VAZELINO PRITRUKO.AKMENIS SKALDYT,KELMUS RAUT.NETURI KA VEIKT IS DYKO BUVIMO.   ATSAKYTI
M 2019-06-25 17:52:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turetu dziaugtis.kad dar gyvas,bjaurybe dar su reikalavimais,tave islaiko tautieciai,zudika,seniai jau turetum buti po zeme,dziaukis.kad cia svelnus istatymai.   ATSAKYTI
Ingrida 2019-06-25 17:33:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idiote ką tu gali skust džiaukis veltedi kad tave valstybė išlaiko mes mokėtojų pinigais grazyk Lietuvai kudikeli da jis matai skundžia tik tylėti šikną igaubes ir bandyti taisytis o be to iš vis tokius izoliuoti nuo visuomenės nes mes nenorim ir mum baisu kaip tokį vaikšto gatvėmis dekok valstybinį ir žmonėms mokesčių mokėtojams kad pavalgęs, nusiprauses, ir šiltai sėdi nes tokį idiotai nieko neskaito kadangi jiems nereik dirbt ir nežino ką darbas reiškia ir kaip reik pinigą uždirbt šitie veltedziai jiems taip viskas lengvai ateina tai jie ir nieko neskaito!    ATSAKYTI
Kontenio budelis 2019-06-25 17:25:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokias visuomenės išmatas reikia pateikti ir būtinai gyvas kaip žaliavą ant morgo stalo studentams studijuojantiems teismo mediciną kurie ir įvikdytų joms bausmę mokydamiesi ir atlikdami praktinius užsiėmimus.Beje išmokų išmatoms niekas nemoka jos tiesiog yra utilizuojamos.   ATSAKYTI
Geras 2019-06-25 17:22:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar ne aišku,kad čia zekų noras per jį pasilinksminti.Gatvės vaikai tai supranta-o jūs?Vyrukas zonoj neturi kur dėtis nuo bachūrų.Ten tik žaidimas.   ATSAKYTI
Zosė 2019-06-25 17:17:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ar dar jis gyvas   ATSAKYTI

Top Video

Šiaulių respublikinę ligoninę purto alkoholio skandalas
DABAR RODOMA
Šiaulių respublikinę ligoninę purto alkoholio skandalas
DABAR RODOMA
„Sūduvos“ rungtynes stebėjo ir prezidentas Nausėda
DABAR RODOMA
Pamatykite, kaip atrodė į pasaulio istoriją įsirašęs Baltijos kelias
DABAR RODOMA
Ekspedicija į legendinį „Titaniką“ parodė liūdną tiesą
DABAR RODOMA
Būsto paskolų brangimas lietuviams – vienas didžiausių Europoje
DABAR RODOMA
Popiežiaus gestas sužavėjo didžiulę tikinčiųjų minią
DABAR RODOMA
Pirmasis toks laukas Lietuvoje – čia žmonės gali išbarstyti mirusiųjų pelenus
DABAR RODOMA
Šeimos kelionė namo atgal į Suomiją baigėsi siaubinga tragedija
DABAR RODOMA
Vyriausybė ruošia naują taršos mokestį
DABAR RODOMA
Gyvybės langelyje paliktas vaikas
REKLAMA
Asociatyvi nuotr.
Lietuvos policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl prekybos žmonėmis ir priverstinio darbo Palangoje. Tyrimas pradėtas šeštadienį gavus duomenų, kad kurorte esančių atrakcionų ...
Asociatyvi (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Šeštadienio vakarą Druskininkų savivaldybėje žuvo ant kelio gulėjęs vyras. Anot Policijos departamento pranešimo, nelaimė įvyko prieš pat vidurnaktį Stračiūnų kaime. ...
H. Daktaro gyvenimo sąlygos Pravieniškėse Audriaus Bareišio nuotr.
Dar šių metų kovo mėnesį Seime priimtos įstatymų pataisos, dėl kurių iki gyvos galvos nuteistam žmogui po 20 metų įkalinimo suteikta galimybė prašyti teismo peržiūrėti bausmę, ...
Asociatyvi (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Šeštadienį Marijampolės savivaldybėje per eismo įvykį žuvo jaunuolis. Policijos departamento teigimu, naktį iš penktadienio į šeštadienį, apie 0 val. 30 min., kelio ...
Greitoji (nuotr. stop kadras)
Šeštadienį Vilniuje susidūrus lengvajam automobiliui ir motociklui nukentėjo du žmonės, tarp jų – kūdikis. Bendrasis pagalbos centras pranešė 16.24 val. sulaukęs pranešimo, kad ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

Lietuvos rinktinės rungtynių tvarkaraštis×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų