Kokiu keliu pasuks kadenciją baigianti Dalia Grybauskaitė – taps viena svarbiausių Europos lyderių ar ramiai augins taip mėgstamas gėles ir bites savo naujame name prie miško Vilniaus pašonėje? Atsakymą gausime jau ilgai netrukus, mat Europos politikai aukščiausius postus dalinsis jau artimiausiu metu. Politikos ekspertai vardija ir Grybauskaitės privalumus, ir trūkumus, tačiau neslepiama, kad rezultatą nulemti gali ir paprasčiausia sėkmė.

Raudonas kilimas, būriai žurnalistų, o ant apvalaus stalo – svarbiausi senojo žemyno klausimai. Tai jau tapo Dalios Grybauskaitės kasdienybe, o ji pati – Europos Vadovų Tarybos senbuve. Šios institucijos nariais tampa Europos Sąjungos šalių prezidentai arba premjerai, bet ne visi postuose išsilaiko 10 metų, kaip Grybauskaitė. O jau visai netrukus Vadovų Taryba turės naują vadovą, nes dabartinis – lenkas Donaldas Tuskas – baigia kadenciją. Vienas pirmųjų pasitarimų, kas gali tapti Tusko įpėdiniu ar įpėdine, įvyks jau ketvirtadienį. Tiksliau, vėlų ketvirtadienio vakarą, nes postų dalybos vyksta neformalioje aplinkoje už uždarų durų.

REKLAMA

„Per vakarienę ketvirtadienį bus deramasi ir dėl svarbiausių ES postų. (…) Vakarienės yra tas formatas, kuris neįpareigoja, kuris gali tęstis labai ilgai. Kaip sako ES patirtis, dažniausiai reikia nemažai laiko lyderiams išsidiskutuoti ir rasti kompromisą“, – kalbėjo EK atstovybės vadovas Arnoldas Pranckevičius.

Jau seniai ne paslaptis, kad viena realiausių kandidačių į šį postą yra ir D. Grybauskaitė. O realiausių – būtent todėl, jau 10 metų ji dalyvauja priimant visus sprendimus Europos Vadovų Taryboje, per tą laiką ji tapo gerai žinoma ir dažnai cituojama politike tarptautinėje arenoje. Be to, siekiant lyčių lygybės norima, kad bent du iš keturių būsimų svarbiausių postų Europoje atitektų moterims. Tai įvardijama dideliu Grybauskaitės privalumu.

„Kadangi EVT yra pakankamai intymi institucija, vadovai tarpusavyje kalbasi niekam kitam nedalyvaujant, natūralu, kad norėtųsi vadovo, kuris būtų iš tų gretų. Ji turi didelę tarptautinę patirtį, tai didelis pliusas. Ir, reikia pripažinti, Europoje vis dar trūksta moterų lyderių ir Dalia Grybauskaitė yra viena matomiausių iš jų“, – mano politologas Linas Kojala. 

Beje, prieš kurį laiką realiausiais D. Grybauskaitės konkurentais į šį postą buvo įvardijami itin didelio kalibro politikai – Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Nyderlandų premjeras Markas Rutė. Tačiau abu jie yra pareiškę, kad nenori siekti šio posto. Tad teoriškai Grybauskaitės varžovais dabar gali būti bet kurie žinomesni Europos lyderiai.

REKLAMA

Tiesa, dar nė karto į šį postą nebuvo išrinktas mažos šalies politikas, išimtis – tik Lichtenšteinas. Visgi, pasak L. Kojalos, tai gali tapti ir D. Grybauskaitei palankiu pretekstu pokyčiams.

„Dydis gali būti ir privalumas siekiant didžiosioms valstybėms parodyti, kad ne tik jos išsidalija postus, kaip dabar nemažai pozicijų užima Italijos atstovai, bet ir mažosioms tenka pakankamai atsakingos pareigos“, – dėsto L. Kojala. 

Tačiau pripažįstama, kad ir pati Grybauskaitė turi trūkumų užimti šias pareigas. Vienas esminių – griežta jos retorika. Ir ne tik Rusijos atžvilgiu.

„Grybauskaitė yra žinoma savo gan aštriais, tiesiais pasisakymais įvairiausiais Europos politikos klausimais. Tuo metu EVT pirmininko vaidmuo yra ieškoti bendro vardiklio tarp skirtingas pozicijas turinčių, o taip dažniausiai ir būna, ES šalių vadovų“, – sako politologas Ramūnas Vilpišauskas. 

Dalis politologų taip pat sako, kad D. Grybauskaitė neturi daug šansų vien dėl to, kad dabar pareigas užima jau minėtas lenkas D. Tuskas, o du kartus iš eilės postą išsikovoti to paties regiono atstovams gali būti nelengva. Be to, savotišku trūkumu gali tapti tai, kas D. Grybauskaitei yra didis privalumas Lietuvoje – nepriklausymas jokiai partijai. Ne paslaptis, kad politinės jėgos pirmiausia į aukštus postus nori susodinti savo atstovus.

REKLAMA

„Reikės rasti ir kompromisą tarp geografijos ir didžiųjų-mažųjų valstybių, ir balansą tarp politinių jėgų, interesų, ir lyčių lygybės. Labai nelengvas rebusas“, – sako EK atstovybės vadovas Arnoldas Pranckevičius.

Rebuso sprendimas tęstis gali ne vieną savaitę. Pirmiausia Europos politikai turėtų išsirinkti Europos Komisijos vadovą, kuris pakeis dabartinį – Junkerį. Tada teks užpildyti likusius – Vadovų Tarybos, Europos Parlamento, vėliau – ir Centrinio banko vadovus. Beje, neseniai Grybauskaitei nepalankios žinios atskriejo iš Lenkijos. Šios šalies žiniasklaida, remdamasi šaltiniais, pareiškė, kad lenkai, kartu su kitomis Višegrado šalimis, nerems Grybauskaitės kandidatūros. Tačiau tai paneigė užsienio reikalų ministras Linkevičius, tuo abejoja ir politologai.

„Galbūt dabar Lenkija arba kitos šalys matytų kitus favoritus, bet pradėjus dalytis postus tos nuostatos gali labai greitai pasikeisti. Tikrai nėra niekas įkalta ir įtvirtinta taip, kad negalėtų pasikeisti“, – teigė L. Kojala.

Ekspertai tvirtina, kad tiek D. Grybauskaitei, tiek kitiems kandidatams pergalę gali nulemti paprasčiausia sėkmė. Valstybių parama konkretiems kandidatams gali kisti atsižvelgiant į tai, kas laimės kitus postus, o jau minėtas D. Grybauskaitės griežtumas gali tapti ir privalumu, jei kitus postus užims švelniai Rusijos atžvilgiu nusiteikę politikai ir teks ieškoti nuomonių pusiausvyros. Jei visgi Lietuvos prezidentei pavyktų tapti Europos Vadovų Tarybos pirmininke, politologai tai vadintų ir Lietuvos pergale.

REKLAMA

„Tai suteikia daugiau matomumo pačiai valstybei. Galų gale – ir neformalių įtakos kanalų“, – mano R. Vilpišauskas.

Tikimasi, kad Vadovų Tarybos pirmininkas bus paskirtas liepos mėnesį. Atlyginimas už vadovavimą Tarybai „popieriuje“ siekia per 30 tūkstančių eurų – triskart daugiau negu dabartinė D. Grybauskaitės alga.

Kam
2019-06-20 16:45:33
Reikalinga tokioms pareigoms senelė Grybauskaitė ji Lietuvo dešimt metų atgal nuvadovavo tada to Europos sajungo tuscegalvei valdo o gaila ir Graudu !!??!?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Siga 2019-06-22 09:24:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas tie pinigai? Jai jų nebereikia. Ji turi savo žinias parodyt. Toks tas gyvenimas.    ATSAKYTI
Jonas 2019-06-21 13:52:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Aš už Grybauskaitę, nes tai proto bokštas ir didelis pstyrimas globalioje politikoje ypač teisinga pozicija Rusijos ir Uspakicho atžvilgiu.   ATSAKYTI
Asas 2019-06-21 10:04:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Reikia Gribauskaites, taip kas pavers europos sajunga ,leizbiais ir pydarais   ATSAKYTI
Lietuve 2019-06-21 09:43:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Brazauskas buvo didelis komunistas bet kazkodel zmones nemate jo aferu .matomai komunizmu tiki daug zmoniu ir garbina ju lyderius.o Gribausksite kiek imanoma smeizia ir iesko nebutu dalyku jos gyvenime   ATSAKYTI
Čierka 2019-06-21 08:51:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Ramiai manau bičių neaugina,valdžiai pasikeitus jei šviestu Lukiškės.   ATSAKYTI
Aldona 2019-06-20 22:05:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Komuniste tikisi būti pakelta pareigose. Mokys europarlamentarus komunistinių - Lenino idėjų.   ATSAKYTI
Tai 2019-06-20 20:59:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Triskart daugiau mėlynų chalatų, triskart smarkiau nekrūpčioti ir triskart labiau užslaptinta RF valstybės paslaptis?   ATSAKYTI
Lietuvė 2019-06-20 20:13:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Blogai vadovavo Lietuvai, Briuselyje tai puikiai žino. Paranoja nesirkite.   ATSAKYTI
Marabu 2019-06-20 19:50:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Tai štai kaip,tik pabuvęs komsomolcu ir partiniu,gali daryti karjerą dabar,Reiškia LT dar daug komunistų,o ypač jiems prijaučiančių,nes tokie tokias renka.Giliai įdiegtas komunizmas,nebe reikalo "senelisa" sako rusai puola.Jeigu tik ateitų,tai tikrai su gėlėmis sveikintų ir duona su druska   ATSAKYTI
As 2019-06-20 20:12:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Asilr, ar suvoki, kad nusikalbejai.  
merkel 2019-06-20 18:37:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Niekam ji pati ir jos ateitis neidomi.Cirkas baigesi jos.   ATSAKYTI
Terese 2019-06-20 18:31:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Del manes lai ji gauna 1000000 kasdien   ATSAKYTI
Juzas 2019-06-20 18:11:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Eik nahier debileto   ATSAKYTI
Apsėstasis 2019-06-20 17:54:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Nepalankiai vertinantiems Prezidentę D. Grybauskaitę užduodu du klausimus: 1) Ar jūsų kandidatūrą kada nors svarstė/aptarinėjo Europos komisijos pirmininko pareigoms ar Europos tarybos pirmininko pareigoms? 2) Ar jums teko eiti LR Prezidento pareigas ar bent pavaduoti Prezidentą/tę kai jis/ji laikinai išvykdavo iš Lietuvos? Jei taip, tai keliu prieš jus kepurę, jei ne tai jūs nevertas nei vieno D. Grybauskaitės plaukelio, nesvarbu iš kur jis paimtas; šią tiesą tamstos malonėkite užsikonservuoti savo makaulėse amžiams.   ATSAKYTI
O.Z. 2019-06-20 17:04:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-24
Tikrai butu solidi pirmininke, kaip buvo puiki Lietuvos prezidente, kiek neismaneliai ja smeiztu, kaip tas komentatorius "kam".   ATSAKYTI
Kam 2019-06-20 16:45:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Reikalinga tokioms pareigoms senelė Grybauskaitė ji Lietuvo dešimt metų atgal nuvadovavo tada to Europos sajungo tuscegalvei valdo o gaila ir Graudu !!??!?   ATSAKYTI
Ojoj 2019-06-20 17:08:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Prie ruso geriau buvo, ane?  
Apsėstasis 2019-06-20 17:47:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Visiems, nepalankiai vertinantiems Prezidentę užduodu du klausimus: 1) Ar kada nors svarstė/aptarinėjo jūsų kandidatūrą Europos komisijos pirmininko pareigoms? 2) Kiek metų jūs ėjote LR prezidento pareigas ar bent laikinai pavadavote Prezidentę? Jei taip, keliu prieš jus kepurę, jei ne sakau - tamsta nesate vertas nei vieno D. Grybauskaitės plaukelio, nesvarbu iš kur jis paimtas. Netęsiu diskusijos, bet šią diskusiją įsidėkite į savo makaules amžiams!
  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Tragiška avarija Vilniaus rajone
DABAR RODOMA
Tragiška avarija Vilniaus rajone
DABAR RODOMA
Šiluma apleidžia Lietuvą: žadamas lietus, vietomis gresia kruša
DABAR RODOMA
Prabilo su ekskavatoriumi susidūrusio BMW vairuotojas: maniau, kad mane mato
DABAR RODOMA
Žmoną ir sūnų subadęs senolis teisme šaukėsi Dievo
DABAR RODOMA
Kelmėje vyras išžudė šeimą
DABAR RODOMA
„FaceApp“ kratosi kaltinimų
DABAR RODOMA
Įspėja dėl „FaceApp“
DABAR RODOMA
Romainiuose nudurtas jaunas vyras
DABAR RODOMA
Įtariamoji nužudymu suimta trims mėnesiams
DABAR RODOMA
Moteris pas gydytojus papuls tik 2021 m.
REKLAMA
Aktorius Almantas Vaišnys (nuotr. „Youtube“)
Pirmadienį vakare Lietuvą pasiekė itin liūdna žinia. Mirė aktorius Almantas Vaišnys. Kaip praneša naujienų portalas 15min.lt, šią žinią patvirtino aktoriaus žmona Jolita ...
	Technologinė naujovė Lietuvoje – atsiskaityti bus galima paprasčiau
Nuo šiol už prekes ir paslaugas Lietuvoje jau galite atsiskaityti išmaniaisiais laikrodžiais bei apyrankėmis. Tiesa, kol kas naujove naudotis gali tik vieno komercinio banko ...
Liūtis Kedainiuose (nuotr. Dmitrijus Kurpijanovas)
Naktį iš sekmadienio į pirmadienį Kėdainiuose siautė galinga liūtis. Gausus lietus pridarė nemažai bėdų miesto komunalininkams, ugniagesiams, kitų tarnybų darbuotojams. ...
Ramūnas Karbauskis (nuotr. stopkadras)
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga po to, kai buvo pasirašyta koalicijos sutartis, iš visuomenės akiračio nedingo. Praeitą savaitę Agnė Širinskienė priėmė sprendimą jungtis ...
Seimas (nuotr. BFL / K. Vanago)
Pirmąjį šių metų pusmetį Seimo nariai parlamentinėms reikmėms išleido 633 tūkst. eurų – yra 49 tūkst. eurų daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Didžiausias sumas jie ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų