Penkiolika metų regionų balsas lemdavo, kas taps naujuoju Lietuvos prezidentu. Tačiau šią tradiciją sulaužė vienais įnirtingiausių rinkimų per visą šalies istoriją laikomos šių metų lenktynės dėl šalies vadovo posto.

Ingrida Šimonytė (Greta Skaraitienė/Fotobankas)

Ingrida Šimonytė (Greta Skaraitienė/Fotobankas)

Pirmajame prezidento rinkimų ture geriausiai pasirodė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) iškelta kandidatė Ingrida Šimonytė, surinkusi 31,21 proc. balsų, ir nepriklausomas kandidatas Gitanas Nausėda, kurį palaikė 30,93 proc. rinkėjų.

Didmiesčiai laimėjo rinkimus

Nuo 2004 m. prezidento rinkimų, visada pirmąjį rinkimų turą laimėdavo kandidatas, kuris mažiau surinkdavo penkiuose didžiausiuose miestuose, daugiau – likusioje Lietuvoje.

Prieš 15 metų iš visų Valdo Adamkaus surinktų balsų 48 proc. buvo gauti didmiesčiuose, 52 proc. – likusioje Lietuvoje.

Prieš dešimtmetį D. Grybauskaitė iš didmiesčių susirinko 43 proc. savo balsų, likę 57 proc. atplaukė iš regionų.

Prieš penkerius metus dabartinė šalies vadovė 55 proc. balsų gavo iš regionų, 45 proc. – penkių didmiesčių.

REKLAMA

Dalia Grybauskaitė (Paulius Peleckis/Fotobankas)

Dalia Grybauskaitė (Paulius Peleckis/Fotobankas)

Šių metų prezidento rinkimų pirmasis turas sulaužė abi tradicijas: tai, kad laimėjęs kandidatas daugiau balsų surenka regionuose nei didmiesčiuose ir tai, kad pirmąjį turą laimi tas kandidatas, kuris surenka daugiausiai balsų regionuose.

Regionuose laimėjo G. Nausėda, surinkęs daugiau nei 249 tūkst. balsų, antra liko I. Šimonytė, kurią palaikė daugiau nei 203 tūkst. rinkėjų. Konservatorių kandidatė geriau pasirodė penkiuose didžiausiuose miestuose – čia ją palaikė daugiau nei  271 tūkst. rinkėjų, o G. Nausėdą – daugiau nei 176 tūkst. balsų. Iš visų pirmąjį rinkimų turą laimėjusios I. Šimonytės balsų, 52 proc. atkeliavo iš didmiesčių, 48 proc. – likusios Lietuvos, pas G. Nausėdą – atitinkamai 41 proc. ir 59 proc.

Vilniaus Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) daktarė, politologė Ieva Petronytė-Urbonavičienė mano, kad tai, jog šį kartą pirmojo turo nugalėtoją lėmė ne regionai, o didmiesčiai, galėjo paveikti ypač didelis aktyvumas penkiuose didžiausiuose miestuose. Jis siekė kiek daugiau nei 60 proc.

Ieva Petronytė (nuotr. Fotodiena.lt)

Ieva Petronytė (nuotr. Fotodiena.lt)

„Galbūt lėmė tas aktyvesnis nei įprastai rinkėjų mobilizavimas didmiesčiuose. Kita vertus, sakyčiau, kad šiųmetinė I. Šimonytės pergalė tokia „per plauką“. Turbūt negalima sakyti, kad rinkimines tradicijas labai smarkiai laužo“, – portalui tv3.lt sakė I. Petronytė-Urbonavičienė.

Nausėda į miestą, Šimonytė į kaimą

Pasak I. Petronytės-Urbonavičienės, antrajame rinkimų ture susidursiančių kandidatų strategija dabar yra aiški – G. Nausėda turi vykdyti aktyvią kampaniją didmiesčiuose, I. Šimonytė – likusioje Lietuvoje.

REKLAMA

„Čia standartas ir klasika. Pirma, reikia išlaikyti tuos rinkėjus, kurie pirmame ture balsavo už kandidatą. Antra, pritraukti tuos, kurie galbūt neapsisprendę, nebalsavo, balsavo už kitus ir paskatinti juos ateiti. Iš vienos pusės, lyg ir turi mobilizuoti tuos savo palaikytojus, bet turi ir išplėsti tą bazę“, – kalbėjo politologė.

Nors pirmajame ture ir užėmė antrą vietą, pasak pašnekovės, G. Nausėda turi platesnio rinkėjų rato palaikymą.

„Dėl to, I. Šimonytė yra priversta judėti už didmiesčių ribų ir bandyti gauti daugiau balsų iš likusios Lietuvos žmonių“, – tvirtino I. Petronytė-Urbonavičienė.

Politologės nuomone, tai kandidatei gali būti iššūkis, nes ji daugiau laikoma didmiesčių, aukštesnes pajamas gaunančių, liberalių pažiūrų gyventojų kandidate.

„Be ėjimo į tokias platesnes rinkėjų gretas, laimėjimas antram ture yra sunkiai tikėtinas“, – įsitikinusi VU TSPMI daktarė.

Apie plačios rinkėjų bazės palaikymo svarbą prezidento rinkimuose galėtų papasakoti Naglis Puteikis. Politikas 2014 m. rinkimuose apylygiai surinko ir didmiesčiuose, ir regionuose. Tačiau didmiesčiuose jis ėjo koja kojon su Artūru Paulausku ir Zigmantu Balčyčiu.

Naglis Puteikis (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Naglis Puteikis (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Jeigu skaičiuotume tik penkių didžiausių miestų rinkėjų balsus, N. Puteikis prieš penkerius metus pirmajame ture liko trečias, aplenkęs A. Paulauską. Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje N. Puteikis rikiavosi antras, į pirmą vietą praleidęs tik Dalią Grybauskaitę.

Tačiau N. Puteikio palaikymas smuko regionuose, o tai palaidojo viltis keliauti į antrąjį turą. Jei didmiesčiuose nuo į antrąjį turą patekusio Z. Balčyčio jis atsiliko 5 tūkst. balsų, tai likusioje Lietuvoje – daugiau nei 52 tūkst.

REKLAMA

Emigrantai – orakulai

Prezidento rinkimuose savitą balsavimo tradiciją suformavo užsienio lietuviai. Nuo 2004 m. emigrantai turi ryškų favoritą, kuris, jei būtų skaičiuojami tik jų balsai, laimėtų jau pirmajame ture. Prieš 15 metų V. Adamkus surinko 63,41 proc. balsų, 2009 m. D. Grybauskaitė gavo 85,68 proc., po penkerių metų – 72,08 proc.

Šių metų rinkimuose užsienio lietuviai taip pat turėjo aiškų favoritą, kurį būtų išsirinkę jau pirmajame ture. I. Šimonytė surinko 50,09 proc. balsų. Įdomu tai, kad praėjusiuose rinkimuose tas kandidatas, kuris būdavo emigrantų favoritas, vėliau tapdavo šalies vadovu.

Ingrida Šimonytė (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)

Ingrida Šimonytė (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)

Pasak I. Petronytės-Urbonavičienės, akivaizdžias daugumos užsienio lietuvių simpatijas vienam kandidatui galima paaiškinti tuo, kad anksčiau, renkant šalies vadovą, būdavo vienas aiškus favoritas. Politologės teigimu, šie rinkimai kitokie, G. Nausėdos ir I. Šimonytės kova yra lygi.

„Kai mes matome apylygiai stovinčias svarstykles, bet kuri plunksnelė gali nusverti“, – kalbėjo pašnekovė.

Tačiau jei I. Šimonytė laimės prezidento rinkimus ir pasikartos tradicija, jog užsienio lietuviai atspėja, kas taps Lietuvos prezidentu, I. Petronytės-Urbonavičienės nuomone, tai bus įdomi tendencija.

„Jei pasitvirtins ir šiuose rinkimuose, pasakysime, kad tai tikrai orakulo balsai“, – juokavo politologė.

Antrasis prezidento rinkimų turas vyks šį sekmadienį, gegužės 26 d.

Skaitytojas
2019-05-20 11:30:06
Keisti tie emigrantai. Nors dirba vištų pešėjais, kiaulių augintojais, mėsos perdirbėjais, tuoletų valytojais ar senų žmonių šiknų valytojais, visviena balsuoja už koncervatorius. Čia Lietuvoje tokių profesijų žmonės tikrai nebalsuotu už juos. Man tai atrodo, kad ten vyksta kažkokios aferos. Kol atkeliauja į Lietuvą, tie balsai gali būti pakeičiami norimais.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
likimas 2019-05-20 22:03:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Simoniu likimas :))) paskaitykit, jeigu kas nors is lietuviu atsimena :)))   ATSAKYTI
skaiciu magija 2019-05-20 21:58:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Milijonas zmoniu isvarytu i uzsieni, tam kad pinigus i Lt siustu ir, kad galetu panaudoti biuletenius visokioms simonytems , grybauskaitems ir kitoms lesbiankems. Ukraina neleido balsuoti 10 ciai milijonu gyventoju, o ta lesbianke nuvaziavo ir pripazino rinkimus teisetais, korupcionieriu sutve ble..   ATSAKYTI
xxL 2019-05-20 20:58:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nezinau kokias tradicijas ji lauzo ir kodel tai turetu buti idomu? Kur kas svarbiau kieno lele ji yra ir kas tampo siulus. Man jau seniai nekyla abejoniu, kad jos pagrindinis finansavimo saltinis yra anuko partine gauja. Balsuosiu uz Nauseda, kuris savarankiskai kovoja pries partiniu gauju ir sistema ir pries partines kaliauses.    ATSAKYTI
Svarbi info 2019-05-20 18:37:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Man nusispjaut kas vadovaus gaujai.   ATSAKYTI
Ramutė 2019-05-20 16:41:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Klaipėdos gyventojai,manau tikrai palaikys savo kraštietį G.Nausėdą,,nes malonu kad prezidentas mūsų miesto žmogus.   ATSAKYTI
Giedrė 2019-05-20 13:50:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ar negalima ištirti užsienio afera ir neleisti vadovauti Grybauskaitei plius Kubiliui .Jei Šimonytė laimės tai tik su Grybauskaitės pagalba .. Kaip buvo pirmam ture . Grybauskaitės iniciatyva parodė žmonėms, kad nereikia sumažyti seimūnų skaičiaus   ATSAKYTI
irena 2019-05-20 12:23:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
nežinau,man tie rinkimai išvis įdomūs ir ,jeigu matys ,kad Šimonytė nelaimi,prireiks ,,užstrigusių kompiuterių'',kaip ir dabar,kaip prireikė išankstiniame balsav ime pirkti balsus,[skambėjo visas internetas,atsako jokio] ne tik Kaune,bet ir kitur.Mano nuomone,rinkimai nedemokratiški, ką norės ,tą ir prakiš,o ,kad nori prakišti Šimonytę,akivaizdu   ATSAKYTI
Konstantinas 2019-05-20 11:44:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Paprastas žmogus į valdžią nepateks. Dabar galioja turto cenzas, nors ir neoficialus, bet tikras. Nori būti kad ir savivaldybės nariu, turi įnešti tam tikrą sumą pinigų. Jau nekalbu apie prezidentus. Vien kiek rinkimų agitacija kainuoja. Stalino laikais (kaip dabar dar tebėra Šiaurės Korėjoje) rinkimai buvo pigūs: valdžia numatydavo ir paskirdavo deputatus. Žinoma, visoks prieštaravimas baigdavosi mažiausiai Sibiru. Arba sušaudymu. Pasirinkimo nebuvo jokio. Todėl tie žmonės, kurie dabar patenka į valdžią, turi turėti storas pinigines. Pvz., JAV. Liaudies atstovavimas čia minimalus. Prezidentas daro ką nori, nes jam mandatą suteikė liaudis. Tai - neišvengiamos pinklės. Todėl vienintelė tikrai demokratinė santvarka - Dievo Karalystė. Bet ne kiekvienas tiki Dievą, be to, ir religijų yra gausybė, todėl šis projektas ne visus vilioja ir ne visiems yra parankus.   ATSAKYTI
antibankininkas 2019-05-20 11:40:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Svedu bankai vs Rotsildai.   ATSAKYTI
Pamastymai 2019-05-20 11:33:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Akivaizdus melagingi išvedžiojimai.Ir kam to reikia?Šimonyte Lietuvoje visa laika atsilikinėjo nuo Nausedos.Kai atėjo balsai iš ambasadų tada tik Šimonyte stipriai aplenkė Nausėda.Užsienio lietuviai kazkodel išskirtinai balsavo vien
tik už Šimonyte.kyla pagrįstas įtarimas ,kad ambasadose klastojo rinkimų rezultatus,kaip buvo svarstęs Kirkilas ,kad ambasadose lengva suklastoti ir daugiausia taip daroma.Čia jau Grybauskaitės kompetenciją,kaip teisėsaugos aukščiausio rango pareigūnų skyrimas jos rankose taip ir ambasadų darbuotojai yra jos.Itarimu nekiltų jeigu jinai nepolitikuotu ir dar plius jinai suinteresuota Šimonytes pergale savais tikslais dėl praskolintos Lietuvos jos abi plius Kubilius kalti dėl skolinimosi didelių palūkanų .per 10 metų tada skola padvigubėja,jei skolinosi maždaug už 10 procentų.   ATSAKYTI
as 2019-05-20 11:47:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
pamastymams reiktu skirti daugiau laiko, kad galetum pamastyt is visu pusiu  
Skaitytojas 2019-05-20 11:30:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Keisti tie emigrantai. Nors dirba vištų pešėjais, kiaulių augintojais, mėsos perdirbėjais, tuoletų valytojais ar senų žmonių šiknų valytojais, visviena balsuoja už koncervatorius. Čia Lietuvoje tokių profesijų žmonės tikrai nebalsuotu už juos. Man tai atrodo, kad ten vyksta kažkokios aferos. Kol atkeliauja į Lietuvą, tie balsai gali būti pakeičiami norimais.   ATSAKYTI
Irena 2019-05-20 11:10:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tikra tiesa. Šimonytės nereikia, gal gana jau iškrypėlių!    ATSAKYTI
Veronika 2019-05-20 20:11:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Gal tu pati iškrypus. Jai jau netekėjusi, tai būtinai turi būti iškrypus. Kiekvienas mąsto pagal savo sugedimo lygį.   
Kaimas 2019-05-20 10:47:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
yra kaimas. Nei jie žino, kas ta Šimonytė. Nei prisimena jos juodus darbus. Arba net nėra nieko girdėję . Nesidomi jie. Atėjo paprašė, nuėjo prabalsavo. Nausėda, taigi bankininkas, vagis, sukčius ir t.t. , nors tas žmogus galbūt nieko nevokė ir nieko neapgavo. Bet savo juodu darbu užsidirbo, kildamas karjeros laiptais. Kaip ir kiekvienas gabus žmogus. Bet tie iš kaimo mano kitaip. Jie nori turėti daaaaug pinigų, bet dirbti visiškai dauguma nenori.    ATSAKYTI
teisingai 2019-05-21 06:50:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
parašei- abiejų darbai juodi
  
Aistė 2019-05-20 10:41:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Kodėl ji turi laimėti Lietuvai reikia normalaus prezidento o ne visokių ne tos pakraipos ir vėl jai ja išrinksime ir vėl nenormali bus ir vėl vaikų atėmimą iš šeimų ir atiduodami gėjams ir Lezbietėms į šeimas ar kada nors bus tam galas padarytas atsibodo Landsberginiu klanas Lietuvai reikia normalaus prezidento tikro Prezidento, bet nei Grybauskaitė ir Šimonytė jos neatitinka jos nevertos šio posto.    ATSAKYTI

Top Video

Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta mirtis nuo koronaviruso (COVID-19). Žmogus buvo gydomas Kauno klinikinėje ...
Ramunės gyvenimo Australijoje akimirkos (nuotr. asm. archyvo)
Australijoje daugiau kaip pusmetį studijavusiai 20-metei Ramunei Vilkoitytei buvo likę kiek daugiau kaip du mėnesiai iki išsvajotų atostogų po šią egzotišką šalį. Bet visus ...
Mobilus patikros punktai Vilniuje (fotodiena.lt nuotr.)
Nors koronavirusas ne tik šimtus tautiečių guldo į ligos patalą, bet ir toliau šienauja gyvybes, sveikatos apsaugos ministras užsimojo sumažinti tyrimų apimtis. Vilniuje ir ...
Remigijus Šimašius su žmona (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius šeštadienio vakarą tiesioginėje „Facebook“ transliacijoje papasakojo, kad penktadienį žmonai Agnei pakilo temperatūra, bet vėliau ...
Vilkaviškiečiui kurti stebuklus netrukdo ir 30 metų negalios sukaustyta apatinė kūno dalis (nuotr. stop kadras)
Vienam vilkaviškiečiui ištvermės, jėgų ir kantrybės galėtų pavydėti daugelis. Vyras jau 30 metų nepasikelia iš lovos – apatinė kūno dalis sukaustyta negalios. Tačiau ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų