• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažnai per televiziją ar internete tenka stebėti diskusijas susijusias su dabartine Lietuvos ekonomine situacija. Tai ir mažų darbo užmokesčių , ir dėl to kylančios emigracijos temos. Nors Lietuvos ekonomika auga, bet tai mažai guodžia varganus pinigus gaunančius piliečius. Kaip prastos Lietuvos ekonomikos pavyzdys galėtų būti nuo 5 iki 8 kartų didesni atlyginimai Didžiojoje Britanijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl milžiniškų ekonomikos skirtumų tarp Lietuvos ir Vakarų Europos susidaro ir negatyvi piliečių nuomonė apie pačią valstybę. O nuomonė arba nuotaika yra labai svarbu bet kokioje rinkoje arba ekonomikoje. Jei netikite pasiklauskite tų, kurie prekiauja įvairiose biržose. Jei nebūtų šios negatyvios nuomonės, gal ir tų pačių nusikaltimų , savižudybių ar karo keliuose nebūtų. Juk nesame kažkokie barbarai savo kultūra besiskiriantys nuo likusios Europos. Ir nereikia kaltinti kažkokio mistinio lietuvių pesimistiškumo, nes tokio tiesiog nėra.

REKLAMA

Taigi visko kas blogai Lietuvoje, priežasčių reikia ieškoti ekonomikoje.

Kaip gi Lietuvos ekonomiką padaryti stiprią? T.y. Pakelti 5-8 kartus, tokie atlyginimų skirtumai yra tarp Lietuvos ir Didžiosios Britanijos.

Norint, kad kiltų ekonomika, reikia kad didėtų pridėtinė vertė, kurią sukuria darbuotojai.

Kaip kelti tą pridėtinę vertę? Arba kodėl ligoninės personalas D.Britanijoje uždirba 5 kartus daugiau? Ar jie sukuria 5 kartus daugiau produkto? NE. Tiesiog pas juos egzistuoja verslo sektoriai, kurie sukuria milžinišką pridėtinę vertę, o po to tie pinigai maitina visą ekonomiką. Statybininkai turi užsakymų, statyti pastatus, iš sumokėtų mokesčių išlaikomas biudžetinis sektorius ir tt.

REKLAMA
REKLAMA

Kas Lietuvoje sukuria didžiulę pridėtinę vertę tenkančią vienam darbuotojui? Tai "sėkmės" įmonės, kurios arba dirba su pažangiomis technologijomis: pvz. telekomunikacija, arba įmonės, kurios yra konkurencingos užsienio rinkose: energetika, biotechnologijos, lazeriai.

Kaip apibrėžti "sėkmės" įmonę? Kada įmonės gali vadintis sėkmingai dirbanti, kada ne? Susitarkime "sėkmės" įmonėmis vadinti, tokias įmones, kuriose minimalus užmokestis savo darbuotojams yra bent pusė Europos sąjungos užmokesčio vidurkio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akivaizdu, kad tokios įmonės yra kaip lokomotyvas ekonomikos sąstate. Ekonomikos variklis.

Ar kas nors skaičiavo kiek yra darbuotojų dirbančių "sėkmės" įmonėse? Akivaizdu , kad D.Britanijoje žmonių dirbančių "sėkmės" įmonėse procentas yra žymiai didesnis.

REKLAMA

Kaip padaryti, kad daugiau Lietuvos žmonių dirbtų "sėkmės" įmonėse? Sukurti įmonę, kuri atneša didelę pridėtinę vertę nėra lengva. Reikia daug žinių bei kapitalo. O dažnai Lietuvoje trūksta ir vieno ir kito. Lietuvoje jos atsiranda, bet ar pakankamai greitai?

Ar galima paspartinti tokių įmonių atsiradimą? Na juk neliepsi verslininkui, turinčiam mažą kavinaitę , įsteigti aukštųjų technologijų įmonę dirbančią su lazeriais. Pastaruoju metu girdysi premjero iniciatyva steigti biotechnologijų slėnį , kas yra labai sveikintina, bet ar tokių iniciatyvų užtenka?

REKLAMA

Kodėl visos Lietuvos nepavertus aukštųjų technologijų slėniu?

Akivaizdu, kad didinant "sėkmės" įmonių skaičių reikia pasitelkti ir užsienio kapitalą? Bet kaip jį prisitraukti? Užsieniečiui Lietuva atrodo tokia pat nesaugi kaip mums Baltarusija. Kaip į tokį užsieniečiui nepatrauklų užkampį pritraukti kapitalą? Na išlaikant paraleles galima paklausti: kokiomis aplinkybėmis investuotumėte į Baltarusiją?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aš investuočiau , jei galėčiau tikėtis gauti didesnį pelną. Gauti didesnį pelną Lietuvoje tikėtis neverta, nes Lietuvos rinka palyginus labai maža.

Aš investuočiau, jei galėčiau mokėti mažesnius pelno mokesčius. Šitas variantas yra įmanomas. Kadangi "sėkmės" įmonė apibrėžiama pagal minimalų sumokamą atlyginimą darbuotojui, galima būtų tikėtis, tokia įmonė sumokės daugiau gyventojų pajamų mokesčio, todėl pelno mokestį, kuris svarbus akcininkams, galima mažinti.

REKLAMA

Kiek pelno mokestį mažinti ar jo visai atsisakyti "sėkmės" įmonėms reiktų pagrįsti skaičiavimais, bet iš esmės kuo mažesnis pelno mokestis, tuo galima tikėtis didesnių investicijų.

Be to egzistuoja ir "pinigai traukia pinigus" efektas. Didėjanti kapitalo koncentracija dar didins investicijas. Taip pat gerins Lietuvos kaip patikimos verslo šalies įvaizdį. Čia kaip nuo kalno riedantis sniego kamuolys - kuo jis storesnis, tuo daugiau sniego prie jo prilimpa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų