Gruodžio 5 d., šeštadienį, 16 val. „Skalvijos" kino teatre, Vilniuje, įvyks vokiečių kilmės režisieriaus, Europos kino akademijos laureato Philipo Gröningo unikalaus dokumentinio filmo „Didžioji tyla" (Die Grosse Stille, 2006, Vokietija, Prancūzija, Šveicarija) paskutinė peržiūra.
Susikaupimo laikui prieš didžiąsias metų šventes – puikia dovana kino mėgėjams tapusi legendinė Philipo Gröningo „Didžioji tyla" geriausių dešimtmečio dokumentinių filmų programoje „Sunday DOX" jau buvo rodyta du kartus. Viešai šis filmas buvo parodytas Anykščių žiūrovams Šv. apaštalo evangeliko Mato bažnyčioje ir kino teatro „Pasaka" Vilniuje lankytojams praėjusį savaitgalį.
Užburiantis, beveik nebylus 164 minučių trukmės filmas-meditacija pasakoja apie žmones, paskyrusius savo gyvenimą Dievo apmąstymui nuošaliame, ypatinga askeze pasižyminčiame Kartūzų vienuolyne (Grande Chartreuse) Prancūzijos Alpėse. Šis vienuolių atsiskyrėlių ordinas, iki šiol pasauliečio žvilgsniui buvęs nepasiekiamas, gyvuoja beveik toje pačioje maldos, tylios meditacijos, širdies pokalbio su Dievu ervėje ir laike kaip ir savo įsikūrimo dieną 1084 metais.
Todėl visai nenuostabu, kad leidimo filmuoti režisierius laukė net 16 metų ir buvo pirmasis prašalaitis, peržengęs šio tylos vienuolyno slenkstį. Nenuostabu ir tai, jog dabar tėra ne daugiau kaip 450 tokių laisvų nuo pasaulio vienuolių, visą savo gyvenimą, kiekvieną jo minutę paskyrusių maldai, Dievo apmąstymui ir paprastiems buities veiksmams, kurie būtini išgyventi.
Iš visų čia mėginančių pasilikti naujokų ištveria vos aštuntadalis. Pusmetį praleidęs vienumoje tarp vienuolių, tyloje stebėjęs jų kasdienius veiksmus, ritualus, trumpas ekskursijas po artimiausias apylinkes, kvėpavęs tuo pačiu virpančiu Alpių, grigališkų choralų ir naktinių maldų oru, režisierius Philipas Gröningas sukūrė unikalų filmą, sugriaunantį visas ribas tarp žiūrovo ir ekrano.
Parodyta kino ekranuose „Didžioji tyla" iškart susilaukė ir specialistų įvertinimo – 2006-aisiais laimėjo pagrindinius Europos kino akademijos (EFA) ir „Sundance" kino festivalio apdovanojimus, Vokietijos filmų kritikų asociacijos apdovanojimą, buvo įvertintas geriausiu užsienio filmu Flaiano (Italija) filmų festivalyje ir kt.
Projektą‚ 3E-DOX" pristato nacionalinė programa „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009", jį rengia Europos kino akademija, „KiNo kontora" ir studija „Nominum".