Pietvakarinėje Kinijoje įsikūrę Dai etninės mažumos kaimai nuo seno garsėja kasmetiniu, tris dienas trunkančiu, vandens taškymo festivaliu. Dabar jis vyksta kiekvieną dieną. Taip yra viliojami multikultūrinės Kinijos renesansą išgyvenantys hanų turistai.
Į mažą Manžos miestelį ir keturis aplinkinius kaimus autobusais plūsta žmonės. Jauni hanų verslininkai čia atvyksta tam, kad kartu su 100 ryškiai rožinius ir geltonus apdarus dėvinčių Dai merginų terkštųsi ir laistytųsi. Vanduo pilamas iš visko, kas pakliūna po ranka: kibirėlių, dubenėlių ar arbatos puodelių.
„Daugelis turistų nori tai išvysti savo akimis, tačiau festivalis vyksta vos kartą per metus. Todėl nusprendėme jį rengti kiekvieną dieną, kad visi galėtų prisijungti“, - teigė vienas iš pasilinksminimo hanams organizatorių.
Ne paslaptis, kad Dai mažumos parkas, pasižymintis namais ant polių, vešliomis palmėmis ir dramblių statulomis, tampa vis populiaresne atrakcija Kinijoje. Etninių grupių parkuose dominuojantys hanai gali susipažinti su egzotiškiausiais savo tautos elementais.
Nėra paskaičiuota, kiek tokių „Disneilando“ tipo parkų yra šalyje. Tačiau industrijoje dirbantys žmonės išvien tvirtina, kad jų skaičius ir lankomumas auga. Vien Dai etninės grupės parkas, kuriame įsikūrę 333 tikri Dai namų ūkiai, kasmet pritraukia pusę milijono turistų. Kiekvienas turistas čia palieka bent 15 dolerių (~40 litų).
Taigi kultūrinę šalies įvairovę atskleidžiantys parkai – tikra aukso kasykla. Mokslininkų pastebėjimu, jie puikiai primena ir tai, kad kinų tauta susideda iš 55-ių skirtingų etninių grupių, kurias valdo hanai.
„Tai – tik maža dėliones, atskleidžiančios, kaip Kinija nori pristatyti save kaip daugiaetninę valstybę, dalis. Parkų tikslas bet kuriuo atveju yra politinis. Juo siekiama teritorinio vientisumo“, - etnines mažumas pristatančių parkų populiarumą aiškino Stanfordo universiteto istorikas Thomas S. Mullaney.
Hanai Kinijoje sudaro net 96% gyventojų. Jie taip pat valdo ir etninius parkus.
Populiariausias „Tautybių parkas“ Pekine – muziejaus ir atrakcionų aikštelės derinys. Čia dirbti suvažiuoja tautinių mažumų atstovai iš visos Kinijos. Jie persirengia etniniais kostiumais ir linksmina hanų turistus. Kai kuriuose parkuose, tiesa, įvairias šalies tautines grupes reprezentuoja tų pačių hanų persirengėliai. Tokią praktiką įkvėpė 2008 m. vykusios Olimpinės žaidynės, kurių metų 55 mažumas atstovavo etninius kostiumus dėvintys hanų vaikai.
Dai etninė grupė gyvena pietvakariuose įsikūrusiame Junanyje. Ši provincija didžiuojasi dar 25-iomis tautinėmis mažumomis. Dai grupė dalijasi panašumais su tailandiečiais.
„Dai“ mažuma verčiasi žemdirbyste. Augina ryžius ir kaučiuką. Dalį savo žemės – nuomoja valstybinei gumos kompanijai, kurį ir valdo etninį parką. Už tai Dai turi prisilaikyti kai kurių firmos taisyklių: pavyzdžiui, nekeisti tradicinių namų ant pastolių. Kai kurie vietiniai visgi gyvena plytiniuose statiniuose už parko ribų.
Iš viso parke gyvena ir dirba 500 Dai atstovų. Kai kurie turistai už papildomą mokestį nakvoja jų namuose.
Tiesa, dėl hanų turistų patogumo „Dai“ turėjo pakoreguoti savo tradicijas. Iš pradžių jie būdavo guldomi vienoje patalpoje ant grindų kartu su šeimyna, tačiau pasipylus skundams namų savininkai buvo priversti įrengti atskirus miegamuosius.
Be to, „Dai“ turėjo įveikti būgštavimus dėl namuose apsistojančių pašaliečių. Jų kultūroje svetimų žmonių žvilgsnis gali išvaikyti protėvių dvasias.
„Jei išmanai, kaip daryti verslą, išties gali pasipelnyti. Jei ne – iš parko mažai naudos“, - skeptiškai atsiliepė vienas iš jo gyventojų.