Pasakė visą tiesą apie aspiriną: atskleidė, kam negalima jo vartoti

Aspirinas yra tas vaistas, kuris yra kiekvienų namų vaistinėlėje. Jis naudojamas daugybei sveikatos sutrikimų gydyti – galvos, dantų, gerklės, menstruacijų, raumenų ir sąnarių, nugaros skausmui malšinti bei sąnarių uždegimo sukeltam nedideliam skausmui slopinti, karščiavimui mažinti. Tačiau dabar internete vis dažniau patariama jį vartoti pasiskiepijus nuo koronaviruso, nes tai, neva, padeda išvengti trombų susidarymo. Ar tai tiesa, naujienų portalui tv3.lt pasakojo gydytoja Egidija Rinkūnienė.

Acetilsalicilo rūgštis, arba tiesiog aspirinas, priklauso rūgštinių nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ir skausmo bei karščiavimo grupei.

Aspirino nauda

Santaros klinikų  gydytoja kardiologė dr. Egidija Rinkūnienė nurodo, kad aspirino nauda kraujagyslių ir širdies ligomis sergantiems pacientams yra įrodyta moksliškai: „Aspirinas yra naudingas pacientams, ir tai yra įrodyta, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis, persirgo infarktu ar insultu, yra nustatyta periferinė arterijų liga arba yra įdėti kraujagyslių stentai arba aortų koronarinių jungčių operacija“.

Gydytoja sako, kad pasiskiepijus nuo koronaviruso aspirinas „pagal dabartines rekomendacijas nėra rekomenduojamas prieš skiepą ar po jo“.

Aspirino šalutiniai poveikiai

Nepaisant visų naudingų aspirino savybių, negalima pamiršti ir šalutinių poveikių.

„Mokslininkų duomenys rodo, kad aspirinas sumažina infarkto ir insulto riziką, bet kiekvienas vaistas turi savo riziką. Šiuo atveju kyla kraujavimo rizika ir ji didėja vartojant aspiriną didėja. Labiausiai kraujavimo iš virškinamojo trakto, skrandžio ar plonųjų žarnų rizika.

Šie kraujavimai nėra mirtini, bet sukelia nemažai problemų. Visi ypatingai bijo kraujavimo į smegenis. Visą laiką skiriant vaistą reikia įvertinti rizikos ir naudos santykį. Pacientams, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, duomenys yra vienareikšmiški – vaistas tikrai naudingas. Tačiau pirminėje prevencijoje, sveikiems žmonėms – gydymo aspirinu nauda apylygė žalai, todėl reikėtų įvertinti, ar tikslingas ilgalaikis gydymas aspirinu“, – sako gydytoja kardiologė.

REKLAMA

Aspirinas kaip prevencijos priemonė

Aspirinas gali būti naudojamas kaip prevencinė priemonė, jeigu žmogus yra sveikas ir neserga širdies ir kraujagyslių ligomis, tačiau turi didelę riziką susirgti šiomis ligomis.

Visgi, gydytoja nurodo, kad pirminėje prevencijoje kiekvieno žmogaus atvejis yra individualus ir vertinamas asmeniškai, todėl nereikėtų užsiimti savigyda ir leisti šeimos gydytojui nuspręsti ar galite vartoti šiuos vaistus.

„Aspirinas profilaktiškai yra skiriamas mažomis dozėmis, karščiuojant skiriama šiek tiek didesnė dozė, o sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis skiriamos dozės nuo 75mg iki 330 mg“, – aiškina ji.

Kam aspirino vartoti negalima?

Dr. Egidija Rinkūnienė įspėja, kad žmonėms, kurie turi didesnę kraujavimo riziką, jeigu žmogui nustatyta skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa, erozijos, anksčiau buvo kraujavimų, aspirino reikėtų privengti.

Atsiradus kraujavimui iš virškinamojo trakto, vieni iš pagrindinių simptomų yra skausmas skrandyje, silpnumas, pradeda mušti prakaitas, dažnai pastebimos juodos išmatos.

„Pagal dabartines rekomendacijas, pirminėje prevencijoje aspirino nereikėtų vartoti jaunesniems nei 50 metų ir vyresniems nei 70 metų. Iki 50 metų dėl to, kad jiems nėra labai didelės širdies ir kraujagyslių ligų rizikos, o vyresniems nei 70 metų padidėja nukraujavimo rizika“, – nurodo gydytoja kardiologė.


Rašyti komentarą...
A
Anekdotas
2021-07-18 15:30:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lietuvos gydytojai ir specialistai gydo vertikalioje erdvėje ir per spaudą, tiesa - dar telefonu.
Atsakyti
-9

g
geriau
2021-07-18 17:24:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
jau neminekit jo
Atsakyti
0

E
Ema
2021-07-19 15:01:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Senai gydo telefonu ir dar nebaigia .atsibodo tokia tvarka.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų