„Kunigundos virusas“ plinta: Babtyno dvare lietuvė nutapė Kunigundą

„Šiandieninėje visuomenėje reikia kovoti už save ir savo įsitikinimus“, – sako jauna menininkė Gabrielė Kuktaitė iš nedidelio Žiežmarių miesto, įsikūrusio Kaišiadorių rajone. Ne visais laikais menininkai galėjo pritapti visuomenėje, tačiau dabar, kai „kitoks“ pasaulio matymas ir supratimas nebelaikomas nuklydimu nuo nustatytų standartų bei normų, ir menininkai sulaukia daugiau pripažinimo. 23-ejų metų tapytoja G. Kuktaitė dėl savo idėjų ir kūrybos sulaukianti vis daugiau žinomumo teigia, kad kūryba yra kelias į savęs išsaugojimą.

14

Kas tau, Gabriele, yra menas?

Manau, jog konkretaus atsakymo, kas yra menas, nėra. Asmeniškai man, tai vienas iš saviraiškos būdų ir įrodymas, ką gali žmogaus protas bei jo pasaulio suvokimas. Apibrėžti meną konkrečia sąvoka būtų neteisinga. Tam kūryba ir yra, kad savo būtyje žmogus nežlugtų.

(14 nuotr.)
FOTOGALERIJA. „Kunigundos virusas“ plinta ne tik muzikoje, bet ir mene: Babtyno dvare nutapė Kunigundą

Kaip tave jis tobulina ir ką jame atrandi?

Man tapybos procese labai svarbu kontroliuoti savo mintis ir emocijas. Kai tik paimu teptuką į rankas, privalau užmiršti kasdienę rutiną. Pirmi potepiai – sunkiausi, vėliau viskas išeina savaime. Taip po truputį atrandu ramybę visame kame. Iš prigimties viduje esu karštakošė, tačiau tiems, kurie manęs gerai nepažįsta, galiu atrodyti rami ir visada susikaupusi.

Neseniai man tėtis pasakė: „Tau niekada niekas lengvai neišeina, visada turi problemų, visai kaip aš“. Tad vidinės ramybės siekimas man yra prioritetas, tada jaučiuosi mylima ir saugi, o kasdienės smulkmenos – džiugina.

Tapymui ar betkokiai kitai kūrybos išraiškai reikia įkvėpimo ir „pajautimo“. Iš kur semiesi šių dalykų?

Įkvėpimas yra visur. Tai žmonės (jų kūryba), filmai, gamta ir muzika. Juk viskas kinta, skirtingais amžiaus tarpsniais mes gyvenimą suvokiame skirtingai. Stebime savo aplinką akimis, o galiausiai mūsų pasaulio vaizdą sudėlioja protas. Dauguma žinomų menininkų, tarp jų ir Van Gogas, yra puikus pavyzdys, kad žmonės nuolatos stengiasi savo pasaulio suvokimą įtikinamai išreikšti.

Vieni tapo, kiti kuria skulptūras, audžia kilimus ar gaminą maistą. Visi mes kūrėjai ir vienas kitam gyvenimo įkvėpėjai. Tik sunkiausia yra atrasti tą vietą, kurioje vaizduotė veikia stipriau už blaivų protą ir galime pamiršti taisykles.

Ne visi žmonės į menininkus žiūri „rimtai“. Pragmatiškam žmogui savęs realizavimas mene gali atrodyti kaip, švelniai tariant, žaidimas. Ar nėra taip, kad kartais jaustum nepritapimą tam tikrose aplinkybėse?

Buvo laikas, kai mokydamasi mokykloje savo talentą galėjau įvardinti kaip nepritapimą. Tarp paauglių atsirasdavo negražių replikų apie mano pomėgį piešti, mano išvaizdą, tačiau suprantu, kad tai buvo aplinkinių vaikų kova už savo būvį. Kiekvienas stengiasi brendimo laikotarpiu kažkur padėti energiją ir įrodyti savo vietą po saule. Tai plati tema, patyčios vyko ir vyks. Visai neseniai man suėjo 23 metai ir aš kaip niekada jaučiuosi laiminga. Turiu nuostabius žmones šalia, kurie mane labai palaiko. Jaučiuosi mylima, kupina idėjų ir žinau, kad viskas dar tik prieš akis.

REKLAMA

Ar tapyba tau yra tik hobis, ar padeda ir užsidirbti?

2019 metais laikraštyje „Kaišiadorių aidai“ savo interviu minėjau, jog tapyba visada liks tik mano mylimu hobiu. 2018 metais pirmą kartą už Lietuvos ribų vieną iš savo paveikslų išsiunčiau į Londoną. Dar iki šiol pamenu, kokia buvau laiminga. Kažkada socialiniuose tinkluose mano paveiklus pastebėjo ir Egidijus Dragūnas, na, bet žinote kaip būna su įžymybėmis. Aš užsakymų niekada daug neturėjau, bet tai ir nebuvo mano siekiamybė. Tapiau giminaičiams, pažįstamiems, tapiau paveikslus kaip dovanas, tačiau šią vasarą kaip niekada aplinkiniai ir nauji mano gyvenime sutikti žmonės skatino tapyti.

Kokį prisiminimą iš šios vasaros kūrybos išskirtum labiausiai?

Ypač „smegenis papurtė“ praleistos naktys nuostabiame Babtyno dvare. Buvo daug muzikos, išmintingų moterų draugija ir kūrybos procesas. Babtyno dvaras neatsiejamas nuo Šv. Kunigundos dvasios. Jame ir Vaidas Baumila sukūrė savo dainą „Kunigunda“, kuri žiniasklaidoje buvo įvardijama kaip sparčiai plintantis virusas.

Ko gero, ir aš tą virusą pasigavau. Leisdama laiką dvare nutapiau Kunigundą. Labai svetingas ir nuostabus žmogus, dvaro šeimininkas Mindaugas Šventoraitis pastebėjo mano piešinį. Taip kilo idėja vieną iš galerijų paskirti Kunigundai, mano paveikslas ten pirmasis. Jaučiu, kad greitu metu viskas keisis. Noriu daugiau kurti ir dalintis savo kūryba – kiekvieną žmogų apkabinti dažuotų teptukų potepiais.

Kokie planai ir svajonės ateityje?

Labai norėčiau surengti savo autorinę darbų parodą bei turėti studiją. Studiją įsivaizduočiau kaip kūrybingų žmonių buveinę, su arbatos gėrimo pertraukėlėmis, gera muzika ir pokalbiais, kad eidami pro šalį žmonės galėtų užsukti, įsigyti meno dirbinių ar sudalyvauti pleneruose.

Svarbiausia, kad būtų jauku ir išeitų atsipalaiduoti, nes namuose ne visada aplinkybės susiklosto taip, kaip norisi – nuo buities nepabėgsi. O ir netyčia dažais aptaškius grindis tenka bėgti jas valyti ir atsitraukti nuo kūrybos proceso.

REKLAMA

Ko palinkėtum žmonėms, neatrandantiems savęs ar bijantiems pradėti daryti tai, apie ką jau seniai svajoja?

Šiandieninėje visuomenėje reikia kovoti už save ir savo įsitikinimus. Kas, jeigu ne patys sau, esame svarbiausias žmogus šiame gyvenime? Daug lengviau bandyti ir klysti, kai niekas nemato. Tapykit, rašykit, siūkyt, išbandykit tai, kas kelia susidomėjimą. Šis ruduo gali būti kitoks, jeigu tik patys to norėsite.

Daugiau Gabrielės darbų galite pamatyti instagramo paskyrose: čia ir čia.

Autorius: praktiką atliekanti studentė Aistė Sasnauskaitė


Rašyti komentarą...
R
Rita Dze
2021-09-29 17:08:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gabriele, tu nuostabi! Labai džiaugiuosi, kad esi drąsi, savimi pasitikinti ir talentinga. Labai laukiu tavo autorinės parodos. Labai įdomūs darbai...Sėkmės*sėkmės*sėkmės***
Atsakyti
0

R
Rasa
2021-09-29 17:46:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Labai gražūs ir įdomūs darbai.Tikrai jie papuoš dar nevienus namus.Grožimės,džiaigemės,didžiuojemės!!!Kuo didžiausios sėkmės ir kūrybinio įkvėpimo!!!
Atsakyti
0

žaneta
2021-09-29 18:25:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
nuostabu!
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų