REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
5
Kaunietė namuose augina voveres skraiduoles  (nuotr. asm. archyvo)

Voverės skraiduolės, dar vadinamos cukrinėmis skraiduolėmis (sugar glider), vis dažniau pastebimos ir lietuvių namuose. Mielos, mažo ūgio ir didelių akių voverytės nesunkiai užkariauja žmonių širdis, tačiau veterinarijos gydytoja ir voverių skraiduolių augintoja Laura Dobrovolskaitė įspėjo, kad šiems mažiems gyvūnėliams reikia daug priežiūros ir dėmesio.

5

Voverės skraiduolės, dar vadinamos cukrinėmis skraiduolėmis (sugar glider), vis dažniau pastebimos ir lietuvių namuose. Mielos, mažo ūgio ir didelių akių voverytės nesunkiai užkariauja žmonių širdis, tačiau veterinarijos gydytoja ir voverių skraiduolių augintoja Laura Dobrovolskaitė įspėjo, kad šiems mažiems gyvūnėliams reikia daug priežiūros ir dėmesio.

REKLAMA

L. Dobrovolskaitė augina tris suaugusias voverytes, kurių amžius svyruoja nuo 5 iki 6 metų. Apie voveres skraiduoles ji sužinojo iš sesers, gyvenančios Amerikoje. „Labai susidomėjau, o kai buvome su tėvais Amerikoje pamatėme, įsimylėjome ir užsimanėme“, – prisiminė L. Dobrovolskaitė.  

Veterinarės teigimu, voverytės gali gyventi iki 10 ar 11 metų, tačiau vidutinė jų gyvenimo trukmė yra maždaug 8 metai, todėl prieš perkant tokį gyvūną, o ypač kaip dovaną, svarbu prisiminti, kad gyvūnėlis kartu su jumis bus beveik dešimtmetį.

REKLAMA
REKLAMA

Voveres palepina ir medumi, ir vaisiais

Pasak veterinarės, šiems gyvūnams būtinas bendravimas, todėl tiesiog įdėti maisto neužteks, o dar geriau, jei yra galimybė laikyti kelias voveres skraiduoles kartu. Voverytės gali būti ir skirtingų, ir vienodų lyčių, tačiau svarbu, kad vienodos lyties augintiniai į namus būtų pasiimami vienu metu.

REKLAMA

„Jeigu tai yra, pavyzdžiui, du berniukai, jie į naują vietą turi būti atnešti tuo pačiu metu. Jie yra teritoriniai gyvūnai, todėl jei žmonės nusiperka vieną berniuką, o po metų kitą, pirmasis naujo nebeįsileis į savo teritoriją“, – pasakojo augintoja.

Voverėms skraiduolėms yra sukurtas specialus pašaras, užtikrinantis, kad gyvūnas gautų visas reikalingas medžiagas, tačiau Lietuvoje jo įsigyti kartais vis dar būna sunku. L. Dobrovolskaitė sakė, kad voverės yra saldumynų mėgėjos, todėl palepinti jas galima ir vaisiais, medumi ar riešutais, tačiau sausas subalansuotas pašaras vis tiek svarbus.

REKLAMA
REKLAMA

„Šeriant tik vaisiais ar riešutais negalite apskaičiuoti, ar jos gavo pakankamai mineralų ir vitaminų. Jos labai mėgsta ir milčiaus kirmėles, kai kurios ėda svirplius, tačiau voverė valgys tiek, kiek duosite, todėl ji tiesiog nutuks, sutriks judėjimas. Visur turi būti saikas“, – šeimininkams priminė veterinarė.

Svarbu prisiminti, kad ne visi vaisiai ir daržovės yra tinkamos voverėms, todėl prieš įsigyjant voverę pasidomėkite, kokių produktų reikėtų vengti. Prieš įsigyjant skraiduoles turėtumėte pasirūpinti ir tinkama įranga. Pasak L. Dobrovolskaitės, narvelis turėtų būti kuo erdvesnis, nes šie augintiniai ypač mėgsta šokinėti nuo vienos sienos ant kitos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtinas dalykas narvelyje – tamsą užtikrinantis guolis

Narvelio strypai turėtų būti išdėlioti ne didesniais nei 1 cm. tarpais. Pro didesnį tarpelį voverė gali išlįsti ir pasislėpti arba susižaloti bebandydama ištrūkti. Svarbu pasirūpinti ir guoliu augintiniams: guolis turėtų užtikrinti tamsą, nes voverės skraiduolės yra naktiniai gyvūnėliai, kuriems dieną reikalingas tinkamas poilsis. „Jeigu voverė neturės tamsios vietos ji patirs tikrai didelį stresą, gali prasidėti ir psichologinės problemos ar kitos ligos“, – įspėjo L. Dobrovolskaitė.

Labai rekomenduojama įsigyti ir specialiai voverėms skirtą ratuką, jei voverės dažnai būna narvelyje. Pasak veterinarės, tam tinka ir kitokie žaislai ar įvairios šakos. „Tinka obelų, kriaušių šakos. Netinka vyšnių ir kitų kaulavaisių šakos, nes voverės kartais graužia tas šakeles, todėl gali apsinuodyti. Ratukas irgi turi būti specialus, nes žiurkėnams skirtame grotuotame ratuke bėgdamos voverės gali susižaloti pirštukus“, – atkleidė veterinarė.

REKLAMA

L. Dobrovolskaitė žmonėms, planuojantiems įsigyti voverę skraiduolę, dar kartą primena, kad jos gyvena pakankamai ilgai. Taip pat svarbu atsiminti, kad voverės skraiduolės – naktiniai gyvūnai: „Jeigu jūs su juo dieną norėsite bendrauti, jis, žinoma, prasibudins, tačiau tai nebus natūralus jo dienos ciklas. Žiemą apie 18 valandą, vasarą apie 20 valandą voverytės tik keliasi.“

Voverės skraiduolės – itin socialūs gyvūnai

Be to svarbu atsiminti, kad tai yra bendraujantys būrio gyvūnai. Net jei auginate keletą skraiduolių, su jomis vis tiek būtina bendrauti. Pasak L. Dobrovolskaitės, voverės labai mėgsta bėgioti ant šeimininko, tupėti ant pečių.

REKLAMA

„Jeigu turite porelę ir galvojate, kad viskas gerai, jos bendrauja tarpusavyje, tai galime tik išsiimti pasidžiaugti, nepamirškite, kad ilgą laiką nebuvusios ant rankų jos nuo jūsų atpras. Jos gali tarpusavyje susibendrauti ir joms žmogaus net nereikės, o kai bandysite paimti jos gali išsigąsti, kąsti, jas bus sunku išsiimti iš narvelio“, – pasakojo veterinarė.

Augintoja sakė, kad taip pat svarbu atsiminti, kad maži ir vikrūs gyvūnėliai neturėtų būti ilgai palikti be priežiūros: „Įlenda į spintas arba išbėga pabėgioti ir tenka ieškoti, kur jau pasislėpė ir snaudžia. Geriausia žiūrėti, kad kažkur giliai neužlįstų ir netektų ardyti ar stumdyti baldų, kad ją pasiektumėte.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Voverytėms, pasak L. Dobrovolskaitės, būtinas tinkamas kalcio kiekis. Daugiausia ligų ir sutrikimų šiems gyvūnams sukelia būtent šio mikroelemento deficitas: voverėms gali sutrikti eisena, retėti kaulai, o išretėję kaulai gali nesunkiai lūžti šuolių metu.

Veterinarės teigimu, svarbu stebėti voverytės elgesį, ir vos tik pastebėjus pakitimus, kreiptis pagalbos.  „Kadangi šie gyvūnai yra dar tokie pakankamai laukiniai, jie, kaip ir gamtoje gyvenantys, iki paskutinės akimirkos bando paslėpti skausmą ar blogą savijautą, todėl kai jau pasirodo, kad voverytei kažkas negerai, tai dažnai būna jau pažengusi ligos stadija“, – įspėjo veterinarė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų